7.1 C
London
Thursday, November 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Primul pasaport

Discussion in 'Consulat' started by Abby_77, Oct 28, 2012.

1. Abby_77

Abby_77 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!

Am venit in Anglia cu buletinul, dar acum am nevoie sa aplic pentru pasaport. NU am mai avut pasaport niciodata, iar pe site-ul Ambasadei Romaniei la Londra scrie ca poti aplica pentru eliberarea unui pasaport daca l-ai pierdut, ti-a fost furat, sau il ai deteriorat pe cel existent, insa nu scrie nimic despre eliberarea unui prim pasaport.

Stie cineva daca pot aplica pentru eliberarea unui pasaport in acest caz?
    Mentionez ca buletinul meu (carte de identitate) este valabil, si ca nu am domiciliul in UK, ci in Romania.
    Incerc sa imi caut de lucru si peste tot ti se cere sa prezinti pasaportul, ca sa nu mai vorbim de contul bancar pe care nu il poti deschide fara pasaport.

De asemenea, stie cineva cat dureaza pana se elibereaza? (am vazut ca pretul este de 100 euro, insa de durata nu scrie niciunde).

Multumesc!

2. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Da, se poate, procedura nu difera. La mine a durat 3 saptamani.
    Eu mi-am deschis cont bancar cu cartea de identitate cand am venit in UK.

Dar pasaportul nu te prea ajuta, sa nu crezi ca nu te angajeaza lumea din cauza asta.

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Intreb si eu aici, ca sa nu mai deschid alt topic,
    deci, fii'mea face acusi 14 ani, din cate mai tin minte, este varsta la care trebuie in Romania sa-i fac CI ,
    desigur, un drum in Ro pt asta iese din discutie, banui ca pot face o deplasare aici la consulat, however, ce vreau sa aflu este daca legal se intampla ceva daca ajung cateva luni bune dupa ce face dansa 14 ani?

Platesc ceva amenda ( de asteptat ) sau repercusiuni mai serioase?
    Multam de orice info!

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu eu te alegi cu reprosuri de genul "pai nu va intereseaza soarta copilului de nu i-ati facut buletin la timp?" Asta in Ro. Si da, poate o amenda, dar nu e obligatoriu, depinde peste cine dai. :) Asta e info de acum cativa ani deci poate s-au mai schimbat lucrurile.

5. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0

Probleme nu vei avea (majore, amenda chiar daca ti se da, este minora) daca este vb. numai de 3-5 luni , problema intervine dupa varsta de 16 ani daca minorului nu i se intocmeste carte de identitate, trebuiesc efectuate verificari la locul de domiciliu (Romania) la vecini efectuate de catre lucratori de politie pentru identificare.Dupa aceste verificari, daca minorul este identificat se intocmeste un proces verbal care se trimite la SPCLEP (Evidenta Populatiei) si i se elibereaza cartea de identitate.

6. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

E fara repercusiuni… Cetatenii romani cu domiciliul in strainatate nu au dreptul la carte de identitate…

7. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0

De acord cu tine Dio cu o singura mentiune, ca acel cetatean sa aiba CRDS (cetatean roman cu domiciliul in strainatate) adica in pasaport sa aiba aplicat colantul cu domiciliul din strainatate, iar in cazul asta in momentul in care un cetatean solicita acest statut i se retrage cartea de identitate la eliberarea pasaportului .

8. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata !

Cazul meu este urmatorul :fata mea a implinit 14 ani acum doi ani ,dar din cauza obtinerii unui job mai bun (cursuri ,munca fara vacante in ultimii 2 ani ),scoala fetei cu o gramada de examene si pregatiri intense , nu am reusit sa merg in Romania pt obtinerea Buletinului si implicit a pasaportului .
    Sa inteleg ,ca se poate obtine de-aici din UK ..? Din informatiile culese de mine de pe site-ul Ministerului De Interne (cred ca nu gresesc) ideea era urmatoarea :prezenta obligatorie a parintilor si copilului in tara ,la obtinerea primului Buletin ...S-a schimbat ceva intre timp?
    A fost cineva intr-un caz asemanator si daca da ,cum s-a rezolvat ?
    Multumesc anticipat 1
    P.S. Referitor la repercursiuni...No Comment ...daca va fi o amenda ,asta e ...

9. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0

Tot eu sunt ...
    Din 2011 s-a schimbat legislatia ,se poate obtine prin intermediul Consulatului (prin procura ) PRIMUL Act de Identitate .... -nervos- ...necitind site-ul Ambasadei Romane din UK ori Site-ul Ministerului de Interne si a Administratiei Publice din Romania ,am ramas in urma de tot ...Amenda apare intre 40-80 Ron (cat o fi dupa 2 ani -nu-ma-uit- ....cred ca e standard )...

10. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  11. florysana

florysana New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc ,pt raspunsul scurt si la obiect . -bravo-

12. Abby_77

Abby_77 New Member

Trophy Points:
    0

Marin, multumesc! Din cate vad eu, lucrurile stau cam asa: vrei sa lucrezi, trebuie sa obtii work permit, vrei work permit, iti trebuie cont, vrei cont, iti cer pasaportul....

Stiu ca nu ma angajeaza nimeni doar daca am pasaport, dar macar am o sansa. Tu cand ti-ai deschis contul cu buletinul? Demult? La ce banca, daca nu te deranjeaza intrebarea?

Multumesc inca o data pt raspuns!

Share This Page