15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Primul card de credit

Discussion in 'FINANTE' started by adynutza, Mar 4, 2008.

1. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Deci vreau sa imi fac card de credit. Nu am decat un an de cand is aici, m-am trecut pe electoral roll (dar oricum probabil fiind de putin timp nu conteaza), nu am bill-uri pe numele meu (in afara de mobil care nu conteaza)
    Din ce am vazut pe net sunt cateva carduri cu dobanzi uriase pt cineva ca mine: Barclay Initial, Capital One , Aqua, vanquis. Am citit pe moneysupermarket, insa nu prea am gasit discutii depsre astea, lumea are carduri de alea serioase.
    A avut cine va vreun card de asta pt poor credit history? ceva experiente negative?

2. cien_my

cien_my New Member

Trophy Points:
    0
    salve,
    1.du-te si fa-ti card de credit la banca la care ai debit cardul
    2.nu depinde de credit scor (Experian de exemplu), banca are propriul lor credit check intern
    3.in mod normal daca esti cu ei de mai bine de 1 an, ai sanse mari sa-ti accepte aplicatia,numai sa fi fost in minus pe debit, neplatit la timp etc etc
    4.incearca sa fii fidel la o banca, conteaza f mult dupa, daca vrei loan-uri, mortgage, saving etc
    Numai bine

3. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    daca ai sti dobanzile sunt sigur ca nu ai mai vrea credit card -shamed2- hamed2-

4. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Nimeni? Toti ati avut de la inceput credit scor pt carduri bune?
    Hmmm... despre banca mea am o parere f proasta: HSBC, is fidela mai mult de lene sa ma duc la alta banca sa imi fac cont, etc...

Cat despre comentariul cu "daca as sti cat e dobanda n-as mai vrea card"... nu asta am intrebat. Stiu ca dobanda e mare insa am de gand sa platesc la timp... (de unde va trebuie sa incep, ma enerveaza si ca sunt o gramada de site-uri care nu accepta decat credit card, si am incercat sa cumpar un card prepaid insa am avut o experienta proasta ... si bani cheltuiti aiurea)

5. ionutis

ionutis New Member

Trophy Points:
    0
    ceea ce s-a scris mai sus este total gresit. majoritatea institutiilor mari si care se respecta folosesc sistemul de credit check de la Experian. deci conteaza foarte mult istoria ta aici. ai sa observi ca in cazul in care vei aplica si te vor respinge or sa iti specifice acest lucru si anume ca folosesc experian-ul

6. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    revin cu o intrebare mai veche...cine ma poate ajuta....primul credit card unde?nu sunt de mult timp aici...un an si ceva... aa si o sa fiu studenta din oct.... -saint- aint-

7. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Adynutza. Blue Rose

De ce vreti neaparat C Card- de ce nu aplicati ptr DebitCard in schimb... Cu Credit card intotdeauna veti fi in " datorii" si poate deveni ingrozitor de stresant.
    Cu C Card-ul este "tentant" sa-l folositi ptr a plati orice, fara sa aveti neaparat posibilitatea sa platiti datoria inapoi in totalitate. Eu zic ca C Cards, ca si Credit in general ( ie mortgage, in situatia din ziua de azi, e mult mai greu de obtinut, dar o Debit card, este mult mai usor.
    Daca nu intelegeti diferenta dintre C Card si Debit Card, va rog sa cereti clarificari.
    ..Iar revenind la intrebare, primul meu C Card (pe care nu-l folosesc) este cu NATWEST. Mi l-au bagat cei de la banca " pe gat" fortat si acum sta in sertarul cu documente.

8. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pt raspuns.DC am si as fi vrut un credit card sa il am acolo...pt ca incep facultatea si nu stiu ce va fi ...cheltuieli multe...as fi vrut sa il am pt urgente...inca mai caut o banca care sa imi dea un CC dar cu o dobanda sub 39% cum ofera vanquis....

9. alana123

alana123 New Member

Trophy Points:
    0
    wow bluerose, mi se pare cam mult 39% a.p.r.
    Eu nu a-si dori un CC cu un asa mare procentaj a.p.r.!!!
    Ma simt mai bine stiind asta acum cu 14.9% a.p.r. pe care-l platesc eu pt Barclaycard sau 13.9% (sau chiar 12.9%, nu mai stiu pt ca au crescut enorm recent cu recesiunea asta pe cale de a se intampla, imi amintesc era acum cativa ani si 4%-6% si mi-e dor de timpurile alea!) pt Maestro HSBC. Am avut si Lloyds visa CC si Halifax dar le schimb asa si aplic pt cele cu procentaj avantajos -handsrubb2- andsrubb2-
    Nu le folosesc des oricum pt ca folosesc cash sau debit cards care am multe, dar cand le folosesc platesc imediat balanta si nu intru in interest (sper sa'ntelegeti)Daca a-si fi in locul tau eu m-asi lipsi de un asa card cu 39%!!!

10. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    da alana stiu ...de aceea ma informez si eu pt alte variante...dar ti-am zis ca o sa incep facultatea si daca am nevoie de ceva o urgenta SI Nu am bani in momentul ala... ...ce fac?facultatea nu ma asteapta pe mine sa am bani...de asta as fi vrut un CC...pt cazuri extreme...oricum ...mai caut...dar vorba ta mai bine ma lipsesc decat cu asa o dobanda....ufffff -fatso- atso-

11. alana123

alana123 New Member

Trophy Points:
    0
    Inteleg si sincer imi pare rau pt tine.
    Nu stiu cum e cu facultatile aici pt studentii straini, dar stii daca facultatea ofera student loan cu un "interest" mai avantajos ( si cu siguranta ca va fi mult mai mic decat 39% ) ar fi mai bine sa aplici pt ala si poate obtii debit card cu ocazia aea. Nu stiu procedura dar sunt sigura ca se poate daca nu au ceva importiva acordarii si studentilor straini. Dar nu vad de ce ar fi o problema!

12. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    :) alana m-ai inteles gresit ...eu am deja imprumutul pt studii cu aceeasi dobanda ca si restul studentilor din uk ...foarte avantajos...eu vroiam unCC sa il am acolo pt zile negre nu sa-l folosesc in fiecare zi...am debit card deja si sunt very happy cu el...ca nu imi place sa fiu in datorii inutile...dar vreau sa am un CC SA IL Am acolo in caza de...e nevoie... -badteeths- adteeths-

13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
  14. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt sugestie.Am incercat deja...nu pe cel de la barclays inca...dar ajung si acolo...am incercat la halifax unde am si debit cardul...si se pare ca cererea mi-a fost refuzata...nu stiu exact motivele deocamdata...poate din cauza ca la ei ,no credit history'= bad credit history...mai caut:p poate nu m-or refuza toate bancile care OFERA cc pt studenti -cold- old-

15. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    din cate stiu nu e bine sa aplici prea des ca iti apar cautarile in file. Deci daca te refuza in 2-3 locuri linisteste-te vreo 3 luni.
    Eu am de cateva luni CC de la barclays, m-am dus sa cer de ala pt incepatori cu dobanda mare, insa cand s-a uitat in calc spunea ca is prea-approved pt cel normal (am contul la ei). Deocamdata ma fac ca cheltui cate ceva pe el si platesc la sf lunii, sa aiba ceva activitate...

16. alana123

alana123 New Member

Trophy Points:
    0
    In cazul asta scuze -shamed2- hamed2-
    Am aflat asta dupa ce am scris aici din alt mesaj pe care l-ai scris in legatura cu student loan in categoria Students sau cam asa ceva.
    Felicitari desi eu nu te-asi sfatui sa imprumuti prea mult. Am prietene care la varsta de 20 ani au loanuri de studenti in valoare de peste £20 mii si credema ca interest e mare si dureaza sa-i platesti inapoi! Daca studiezi aici si vrei sa te-ntorci in tara renteaza, dar daca ai de gand sa ramai aici... cunosc multi care sunt necalificati si nu au nici o diploma care castiga mai bine decat cei cu studii! Nu se pune accent pe calificari in UK! Ci pe cat de bun/buna esti sa le faci bani companiilor -sst- st-
    Dar cred ca tu deja stii multe si stii si asta... nu e nevoie sa-ti mai spun eu. Renteaza sa studiezi numai pe banii tai in ziua de astazi, asa cum este si cu cumparatul unei case... nu se merita sa ai mortgage pt 50 ani plus -aha- ha- pt ca platesti prea mult si pana nu e achitata datoria nu simti ca e casa ta... asta este parerea mea. Plus de asta ca preturile sunt atat de umflate oriunde in lume in ziua de astazi si recesiunea e la usa.
    In fine ma opresc.
    Mult success.
    p.s.: de ce nu studiezi undeva in Scotia, Edinburgh, Glasgow, pt ca am inteles ca e gratuit. Scotienii nu platest taxe de student si e free dar nu stiu daca se aplica si studentilor straini!

17. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    da stiu ca e greu cu imprumuturile...dar sper cu o diploma de facultate sa imi gasesc de munca altfel eu stiu franceza si spaniola dar peste tot mi s-a cerut dovada ...sau studii si nu aveam nimik la mana...si nici nu am vrut sa fac un curs asa oricare ...cu o diploma de aici altfel se uita la tine ...si apoi eu intentionez sa intru in invatamant sau vad eu....nu mi-am gasit nimik sincer ...timp de un an cat am cautat de munca...nimik care sa merite ..as fi vrut si sa ma calific in ceva aici sau sa capat experientza dar crede-ma bate vantul cu joburile in zona in care sunt eu...asa la facultate mai cunosc oameni ,mai prin un job part -time capat experientza ...zic si eu ...sper si eu...si dc aici? pt ca sunt casatorita aici si sotul meu are un job destul de bun ...daca nu f bun si nu ne permitem sa renunte la el...
    si ca spuneai de imprumuturile pt studenti ca au dobanzi mari ...nu e chiar asa...m-am uitat pe planul care mi l-au trimis si in care explica clar cum trebuie sa platesti banii inapoi...nu e ca un imprumut bancar si nu iti bate nimeni la usa sa iti ia casa daca nu ai servici sau nu ai de unde plati...am sa incerc sa redau un pic din tabelul acela sa imi zici si tu ce crezi....
    pana la 15000 pe an 0% din venitul anual
    adik nu platesti nimik
    16000 platesti 7 lire pe luna adik 0.6% din venit
    17 000 - 15 £ /luna-1.1% si tot asa...
    pana la 25 000 pe an cand platesti 75 lire pe luna -3.6% din venitul tau anual...
    si acum sa fiu sincera cu jobul ala mizerabil care il aveam eu de unde sa pun bani deoparte sa imi platesc singura facultatea....in momentul de fata si in situatia mea mi s-a parut o alegerea buna ..facultatea si imprumutul...dar o sa vad peste ani si ani cred -eyebrows2- yebrows2-

18. alana123

alana123 New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare OK sa stii. Eu nu eram la curent ci am spus din auzite de la englezoaicele astea sclifosite.
    Si inca ceva sa stii ca faci bine, daca ai posibilitatea sa studiezi ce vrei si-ti place de ce nu?! Macar stii ce vrei si esti 100% hotarata iar sotul tau se pare ca te suporta macar moral daca nu si financiar. Dar banuesc ca si financiar oricum...
    In orice caz este alegerea ta si ma bucur ca o faci. Ar fi trebuit sa o fac si eu dar am fost mai nepasatoare si presupun isteata ca desi mi se cerea calificari etc eu tot gaseam servici si fara ele, banuiesc ca tu ai fost mai ghinionista cu asta si ti s-au cerut mai mult. Dar poate ca ar fi fost mai bine daca mi se cereau mai mult ca a-si fi terminat si eu o facultate -sad2- ad2- in felul asta. Stii limbile straine sunt foarte usoare... eu vorbesc si germana si am invatat-o singura si din engleza ci nu din romana... cu internetul in ziua de astazi nu-ti mai trebuie profesor... sincer iti urez mult succes.

19. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc alana -eyebrows2- yebrows2- dar sa stii ca niciodata nu e prea tarziu...chiar si o calificare la locul de munca ..sau un curs ...orice calificare in plus e buna... acum sper sa ma descurc la facultate -cold- old- imprumutul pt studenti mie una mi se pare genial ...ofera sansa tuturor sa studieze ..mai ales ca la home students li se da si maitanance grant si burse si alte chestii....destul asi spune eu cat sa te descurci sa termini o facultate...chiar daca familia ta nu are posibilitati financiare stralucite....iar faptul ca din 2007 a inceput sa fie disponibil si pt cei din romania...am zis daca tot sunt aici si o sa raman aici si cred eu ca pot ...de ce nu?
    si da intr-adevar sotul ma sustine ca altfel nu as putea face nimic...de una singura...o sa ne fie mai greu nu o sa mai avem 2 salarii cum ne-am obisnuit ci unul dar se merita...zic eu...
    numai bine...
    ps:revenind la subiect inca nu am gasit nici o banca dispusa sa imi dea un CC ..dar nu am ajuns pe la toate inca...

20. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Primul card de credit se obtine mai greu, mai ales daca nu ai avut vreun cont curent cu o vechime de minim 6 luni si cu activitate pozitiva. -staycool- taycool-

Share This Page