14.3 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Prezidentiale 2014

Discussion in 'SEZATOARE' started by bujalarab, Oct 22, 2014.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  2. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    no ase,multam fain Dan-e

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Noul ministru de Externe Teodor Meleșcanu a declarat într-o conferință de presă că nu se pot deschide noi secții în străinătate și a precizat încă o dată că nu MAE organizează alegerile prezidențiale, ci Biroul Electoral Central (BEC).

„Revin cu recomandarea către cetatenii români care votează în străinătate că în măsura posibilității să se prezinte începand cu primele ore, pentru a evita aglomerarea. Le recomand să utilizeze timpul, începând cu ora 7 și pe durata celor 14 ore în care se poate exprima votul. Sunt aici și să trag un semnal de alarmă pentru că am primit deja semnale și dau exemplul oficiului Londra, dar nu e singurul, unde lista a fost completată până la 7 cu personal MAE, dar alți membri din mai multe secții, reprezentanți ai partidelor, au anunţat că nu se vor prezenta duminică la scrutin”, a spus Teodor Meleșcanu.

Modelul apple incepe sa se extinda si la votare... -nu-ma-uit-

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eu nu inteleg o treaba,deci practic,
    daca toti aia de reprezinta partide care deja nu mai au reprezentant in turul doi,fac brusc diarie in ziua votarii,
    practic nu mai voteaza nimeni nu?

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Da da , orice metoda este acceptata pentru a pune bete'n roate lui Johanis ... inca o dovada ? doar 800.000 de buletine de votare au fost trimise in strainatate desi oficial sunt 3.500.000 (neoficial 5.000.000) romani plecati de acasa ... bine ca au avut loc pe listele suplimentare sa voteze 12% din totalul votantilor

6. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    este cerere record la Teleorman, o noua destinatie turistica abia descoperita de romani -nu-ma-uit-
    http://adevarul.ro/news/politica/cum-ap ... index.html

Nu mai puţin de 20.828 de alegători au votat în Teleorman la alte secţii decât cele la care au fost arondaţi după adresa de domiciliu. Judeţ fără potenţial turistic , Teleormanul s-a dovedit a fi, în unele localităţi, un adevărat punct de atracţie pentru sute de alegători. Printre comunele cu record de votanţi pe liste speciale se numără Botoroaga, Mârzăneşti sau Poroschia. 189. 825 de teleormăneni s-au prezentat la urne la scrutinul din 2 noiembrie pentru alegerile prezidenţiale. 20.828 de alegători au votat la alte secţii decât cele la care au fost arondaţi după localitatea de domiciliu. Comparativ cu alegerile prezidenţiale din 2009, numărul ”turiştilor electorali” este mai mic. Peste 24.000 de teleormăneni au votat la primul tur din 2009 în alte localităţi decât cele de domiciliu. Chiar şi aşa, cifra de 20.828 de ”turişti” rămâne una prea mare pentru potenţialul turistic al Teleormanului, care s-a dovedit a fi la alegeri mai crescut decât cel al Maramureşului sau al judeţului Alba.

oricum, tinand cont ca au votat putin peste 160000, ar trebui sa ajunga 800000 si pt cei care n-au venit la prima runda, si pt turisti, samd

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    in tara Biroul Electoral Judetean aproba inlocuirea membrilor
    pt diaspora exista Biroul electoral pentru secţiile de votare din străinătate (constituit din 3 judecători în exerciţiu ai Tribunalului Bucureşti, un reprezentant al Autorităţii Electorale Permanente desemnat de aceasta prin hotărâre şi din cel mult 7 reprezentanţi ai formaţiunilor politice care au propus candidaţi).

legea e aici, vezi si tu cum e daca se nasoleste asa rau treaba la vreo sectie http://www.bec2014.ro/wp-content/upload ... a-2014.pdf

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    nici o sectie de votare in estul angliei -nu-stiu- -trist-

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    [​IMG] [​IMG]

Biroul Electoral pentru Străinătate: Potrivit legii, la închiderea secţiilor pot vota doar cei aflaţi în sala cu cabinele de vot

Într-un comunicat remis vineri seară, BES precizează că în sala de vot se pot afla "doar un număr de alegători egal cu numărul cabinelor de vot" şi că, în afară de membrii biroului electoral al secţiilor de votare, de candidaţi şi de persoanele acreditate, "nicio altă persoană nu poate staţiona în locurile publice din zona de votare sau în localul de vot mai mult decât timpul necesar pentru votare".

De asemenea, Biroul Electoral pentru Străinătate subliniază că, potrivit art. 46 din Legea nr. 370/2004 şi precizărilor BEC din 11 noiembrie, "la ora închiderii secţiei de votare, ora locală 21:00, alegătorii care se află în sala de vot pot să-şi exercite dreptul de vot, iar prin sală de vot se înţelege doar încăperea unde se află cabinele de vot".

În ceea ce priveşte procedura de înlocuire a reprezentanţilor formaţiunilor politice în birourile electorale, BES informează că aceştia pot fi înlocuiţi la cererea celor care i-au propus. În cazul în care reprezentaţii formaţiunilor politice absentează de la lucrările biroului electoral, inclusiv în ziua votării, nu se poate proceda la înlocuirea acestora cu persoane din lista întocmită de Ministerul Afacerilor Externe.

În condiţiile în care există sesizări de la preşedinţii birourilor electorale ale secţiilor de votare din străinătate potrivit cărora anumiţi membri ai birourilor, propuşi de partide, au anunţat că nu vor mai participa la lucrările secţiilor de votare în turul al II-lea al alegerilor, BES adresează "un apel ferm tuturor membrilor desemnaţi în birourile electorale ale secţiilor de votare din străinătate să participe la operaţiunile electorale".

Totodată, BES face apel şi la partide să facă toate demersurile necesare "pentru a asigura prezenţa reprezentanţilor desemnaţi în birourile electorale", întrucât "buna desfăşurare a procesului de vot depinde inclusiv de prezenţa tuturor membrilor în cadrul biroului".

Conform comunicatului, în vederea fluidizării procesului electoral în turul II, birourile electorale ale secţiilor din diaspora au fost completate cu persoane din lista MAE.

Astfel, în toate secţiile din Europa şi America de Nord unde au fost înregistraţi mai mult de 100 de alegători în primul tur şi în secţiile de pe celelalte continente unde s-au înregistrat mai mult de 500 de alegători birourile au în componenţă 7 persoane, numărul maxim, potrivit legii.

BES mai precizează că s-a luat măsura majorării numărului de ştampile cu menţiunea "VOTAT" distribuite secţiilor din străinătate şi că s-a solicitat mărirea numărului cabinelor de vot.

10. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca:
    1 Legea electorala a fost facuta cu dedicatie pentru diaspora,faptul ca nu poti sa-i inlocuiesti pe cei care reprezinta partide, in concucluzie sa nu fiti surprinsi daca sunt maxim 3 stmpile la icr pentru ca-s doar 2-3 de la partide.daca nu vine niciunu, nu mai votam????
    Deja pe hotnews e o stire ca cei din usl nu se prezinnta in diaspora. Dupa cum ii stim pe ponta,dragea si ceilalti comunisti,asa o sa faca,e interesul lor.
    2 basescu a spus in mare parte adevarul si lucrurilor pe nume, in declaratia de azi;guvernul nu a deschis sectii noi, in mod intentionat, chiar daca aveau binecuvantarea bec-ului
    3 l-au dat jos pe corlateanu de ochii lumii si sa-i dea cu tfifla lu basescu.au putut trage de timp si cauta scuze , mai usor acuma,decat cu Carnatzeanu
    Sa mai amintesc ca pe celalat derbedeu(stoianovici sau cum ii zice), l-au pastrat????
    6 ore coada, vot zero -o dat'
    Preconizez si a2-a oara , la fel,mai ales ca ajung la 4.

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Site-ul RomaniaTV anunta ca aproximativ 30.000 de romani au iesit la manifestatii pro-Ponta in toata tara -ras2-

Portalul televiziunii Romania TV a publicat vineri seara o stire conform careia aproximativ 32.000 de persoane din toata tara au iesit sa isi "arate sustinerea pentru candidatul PSD la alegerile prezidentiale, Victor Ponta" si ca numarul lor este de aproape 6 ori mai mare decat al celor care participa la mitingurile organizate de ACL la Cluj, Sibiu si Bucuresti".

In stire sunt date si cateva cifre referitoare la "multimile pro-Ponta" pe orase. Astfel, in Galati au participat, conform romaniatv.net, 3.500 de simpatizanti a lui Ponta, in Hunedoara 3.000, in Sibiu si Mehedinti 2.000, iar la Dolj, Alba-Iulia si Oradea aproximativ 1.300 de persoane.

In acest context, nu putem decat sa ne bucuram ca manifestantii pro-Ponta nu s-au intalnit cu manifestantii anti-Ponta, acestia din urma fiind in numar de 10.000 doar la Cluj.

http://economie.hotnews.ro/stiri-media_ ... a-tara.htm

12. bujalarab

bujalarab Member

Trophy Points:
    16
    Cred ca este destul de probabil ca unii reprezentati sa nu se prezinte. Eu unul ma voi duce dimineata in Londra, iar daca este coada prea mare la ora respectiva voi incerca spre alte orase. Dar sunt pregatit sa stau si cateva ore la coada. Cred ca este un exercitiu de solidritate si sa aratam ca putem ramane uniti. Sper din toata inima ca romanii sa aleaga ce e cel mai bine pentru Romania pe termen lung.
    Tin pumnii Romaniei.
    Mergeti la vot! Mergeti la vot si cei din tara, mergeti pentru voi, mergeti pentru parintii si copii vostri!

13. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    Haideti toti la vot dragi romani cu mic cu mare sa votam Speranta asta a mai ramas de cand s-a deschis cutia Pandorei in decembrie 1989.
    Au murit romani de-ai nostri au stat cu pieptul gol in fata tancurilor acum este randul nostru al celor cu cheia de gat generatia facebook sa aratam ca avem spirit civic ca ne pasa de tara noastra si nu uitati ca sunteti romani indiferent de cate alte cetatenii mai aveti.Daca nu va intereseaza Romania haideti la vot pentru copiii vostri pentru ca nu se stie unde vor locui.Haideti sa dam o lovitura ocultei mondiale care controleaza lumea ei detin sforile si cu aceste sfori controleaza papusi gen pinochio de Romania ponta distrugatorul!ponta care ajutat de amicul lui tariceanu o sa bage Romania in datorii la ordinul stapanilor lor banca mondiala.Au ajutoar in personaje ca tony blair sacalul care l-a prostit de nastase sa vanda Petromul si Sidexul si padurile si fabricile samd.ponta doar o sa continue sistemul criminal mai multe datorii mai multe paduri transferate oamenilor lor mai multa ignoranta semnata biserica ortodoxa romana mai multi cozonaci pentru alegatori mai mult ulei de motor ars pentru opozitie.Haideti sa le tragem presul de sub picioare sa folosim glontul de argint si pentru moment sa ranim bestia numita oculta mondiala!Hai Romania hai Iohannis pentru o lume mai buna!!!

14. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Maine dimineata la 7 in Belgrave Square !!!!

Am fost in tara weekendul trecut si mi-am vazut prietenii vechi si familia.
    Cand m-am intors m-am simtit mai singur ca niciodata.
    Probabil ca daca Ro ar fi condusa cum trebuie nu ar fi trebuit sa plec decat in vacanta.

Obisnuit cu metroul londonez, ma miram cum se face ca sunt inconjurat numai de romani in metroul din Bucuresti,
    a trebuit sa incep sa realizez ca sunt acasa.

Gata, termin cu amintirile!
    Tot ce vreau e sa avem o Romanie normala unde sa poti sa traiesti din cat castigi.

15. CLauraB

CLauraB New Member

Trophy Points:
    0
  16. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Euvotez.com,informatii in timp real despre situatia la sectiile de votare,puteti verifica inainte de a pleca de acasa si eventual puteti schimba sectia(Londra),sau orasul,acolo unde este posibil.

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    un efort de apreciat si aplaudat al voluntarilor, sa speram ca vor ajuta ca votarea sa fie in conditii cat mai normale
    -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo-

Mobilizare fără precedent în diaspora. Zeci de voluntari vor asigura desfăşurarea procesului de vot
    http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Speci ... lui+de+vot

-bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo- -bravo-

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu's gata.
    Mi-am spalat sosetele, am calcat camasa, am printat declaratiile pe propia raspundere, pasapoartele la iveala ,bateria la camera foto incarcata,asa, ce mai trebuie?
    Am primit destule mesaje, de la amici sau nu, unele de sustinere ,multe de mirare,si cateva de mistocareala, ca adica ,cu cetatenie british deja, ce "ma mai freaca grija"?
    Nu,nu sunt ruda cu Dabija.
    Ma "freaca" caci sper sa pot merge prin lume in cativa ani si sa nu-mi mai fie jeana sa spun ca sunt Roman.
    Pentru ca, stiti sau nu unii, in afara, nu mai suntem de ceva timp "oh, Romania, those poor kids in orphanages ",faza asta e depasita, acum suntem tara celor ce vin si cer beneficii,a celor care fura la carduri si de pe carduri, a celor care sunt folositi ca mana de munca cea mai ieftina, spalatorii de masini in Birmingham,pline de romani ce muncesc cu 20£/zi!
    Si chiar cred ca Iohannis poate face asta.
    Nu este de mult in politica mare, da, spre a ajunge aici a trebuit sa se alieze cu cei pe care i-am urat si-i detest in continuare, ciuma PDLista,dar omul acesta nu-mi pare ipocrit.
    Are de luptat cu toata gloata bolsevica, cu toata media ostila (sau aproape toata) romaneasca.
    Si apropo de media, chiar toti liber cugetatorii astia de nu-l plac pe Iohannis,cred ca toti cei din diaspora sunt tampiti manipulati?
    Oameni care au plecat cu un rucsac in spate si acum sunt bine OK, sunt acestia chiar tampitii societatii?
    In fine. La vot maine, prima oara in....nu am mai votat din 1990.

19. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    citeste comunicatul consulului, se pare ca nu s-a justificat deschiderea uneia :)

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    La CCR tot 3 cabine cu 3 stampile. Orientati-va in alta parte.

Share This Page