-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pretul benzinei

Discussion in 'SEZATOARE' started by Deanna, Dec 7, 2010.

1. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Citeam si ma minunam azi la un Rompetrol, vazind ca 1 litru de benzen de 95 s-a facut 4.97 ron. Da cind s-a scumpit frate? Pai, azi noapte! 100 de metri mai incolo, pretul era de 5.1/litru, la un MOL. In UK cit mai e benzina, la un salariu minim de 1000 de lire/luna? :)

2. geitza

geitza New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    cu 1,2 lire am pus eu azi benzina. cea mai "eftina" de la tesco.

3. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    ieri era 4,7x ron , azi 5.0x ron
    cum e posibil sa creasca cu 0,2x ron peste noapte ???? , pai maine poate o fac dracu 6 lei , ca cine ii controleaza? astia sunt dementi ....

in uk vad ca a ramas cam acelasi pret de acum aproape 1 an de cand am fost eu.

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    si uite cum ne apropiem noi romanii de traiul din UK! :) pai cind o sa ajung acolo si-o sa-mi fac plinul cu 50 de lire, pe cind o sa cistig 1-2000 de lire sa zicem, o sa cred c-am ajuns in rai! Hai ca-i bine, iti fac antrenamentul pentru UK aici:))

5. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
  6. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    leonard_e36 wrote:
    eu m-am gandit sa raman in Romania , ca vad ca usor usor ajungem ca Anglia :)) (din pacate doar cand e vorba de dat :( )

leonard, nu face greseala sa crezi ca benzina e la acelasi pret ca in UK. Intr-adevar 1 lira, cat costa benzina acolo, valoreaza 5 lei adica cat este benzina la noi, dar comparatia pretului la un produs anume in doua state diferite se face in functie de salariile din cele doua state.
    Ca sa fim la egalitate cu Anglia, daca acolo benzina costa 1 lira dintr-un salariu minim de 1000 lire, in Romania benzina ar trebui sa fie 1 leu dintr-un salariu de 1000 lei.
    Dar din pacate benzina e aproape 5 lei, iar salariile sunt multe chiar sub 1000 lei.
    Deci...e jale la noi...eu, personal, cred ca nu mai e loc de nicio comparatie.
    Ca sa-ti faci o idee: eu am intrat pe site-urile marilor supermarketuri si am calculat cam cat am cheltui noi (2 adulti si un copil mic) cu hrana pentru o luna. Si da-mi voie sa-ti spun ca acolo cu 150-200 lire "mananci bine", pe cand in Romania pentru aceeasi mancare as da 800 lei, aproape toata indemnizatia mea. Deci ....

7. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    n-ai inteles ironia

tocmai asta era ideea ... ca usor usor ajungem la aceleasi preturi dar salariile se duc in jos :(

8. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Exact asa se intampla la noi acum, se scumpesc toate,
    asadar, salariile nu sunt roz, bugetarii sunt harakiri, pensionarii urmeaza si ei, mamicile nu sunt uitate, salariul minim e o batjocura, pe de alta parte avem TVA marit, firmele maresc preturile cu acest pretext etc. Azi ma uitam pe factura de RDS au majorat serviciul de televiziune de la 25 ron cu tva inclus la 35 ron...

9. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    leonard_e36 wrote:
    n-ai inteles ironia

tocmai asta era ideea ... ca usor usor ajungem la aceleasi preturi dar salariile se duc in jos :(

leonard, tot nu m-ai inteles.
    Tu zici ca "usor usor ajungem la aceleasi preturi". Cand zici acelasi pret nu trebuie sa se inteleaga ca 1 lira = 5 lei. Acelasi pret, economic vorbind, inseamna exact raportul de 1 la 1000 care l-am spus mai sus.
    Daca te duci ca turist in UK cu lei in buzunar si schimbati acolo in lire normal ca intentia e ca atunci cand cumperi ceva, benzina in cazul de fata, sa faci conversia din lire in lei in mintea ta si ajungi sa spui: "Pai e tot 5 lei ca in Romania", dar nu e asa. Cand locuiesti acolo, si castigi lire, si dai 1 lira pe benzina dintr-un salariu minim de 1000 lire,..., te rog mult sa nu mai spui ca "ajungem la aceleasi preturi". Viata in Romania e teribil de scumpa, si daca un strain te aude ca sunt aceleasi preturi e posibil sa creada ca plecam din tara de bine ce ne e.
    Offfffftopic: Oricum, eu inteleg cum gandesti tu acum, ca asa am patit eu in Bulgaria acum 3 ani. Tot ce cumparam converteam leva in lei si ziceam: mamaaaa, da` asta e mai scumpa, sau mai ieftina, fara sa stiu care este puterea de cumparare acolo.
    Deci, nu sunt aceleasi preturi

10. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    am vrut sa fac o gluma , eu am inteles foarte bine ce zici tu , am vrut sa zic doar ca atunci cand e vorba sa dam , dam la fel de mult ca si englezii , ironia a fost ca n-am mai continuat ca de primit (salariu) , luam mai putin de 5 ori decat ei :)

11. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    1.18 pe litru am dat noi zilele trecute la Asda.

Acum aproape 7 ani cand am venit aici era aprox 0.80 litrul.

12. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Ashan wrote:
    Exact asa se intampla la noi acum, se scumpesc toate,
    asadar, salariile nu sunt roz, bugetarii sunt harakiri, pensionarii urmeaza si ei, mamicile nu sunt uitate, salariul minim e o batjocura, pe de alta parte avem TVA marit, firmele maresc preturile cu acest pretext etc. Azi ma uitam pe factura de RDS au majorat serviciul de televiziune de la 25 ron cu tva inclus la 35 ron...

cum pisisci? acum am fost sa platesc factura si am dat 32 RON pe pachet BAZA+EXTRA...

13. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
  14. feribaci

feribaci New Member

Trophy Points:
    0
  15. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu daca ati vazut la stiri, dar oamenii in disperare de cauza, adica pretul benzinei, s-au adunat mai multi si s-au dus cu masinile si au blocat benzinariile in semn de protest. Si au mentionat ca: "....si stati sa vedeti ce va mai urma".
    Probabil au vrut sa spuna ca protestele vor lua amploare, dar oare in 2010 nu am vazut N-spe mii de proteste de tot felul in Romania, toate fara vreun rezultat? Nu se va rezolva nimic si bietii oameni mai pierd si vremea degeaba. In Romania se va rezolva ceva(POATE), doar cu o noua revolutie, probabil
    (Doamne fereste!)

16. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Ar trebui sa fie un exemplu pentru toti,nu doar o apa de ploaie si nu doar in benzinarii ci peste tot,mai ales in supermaketuri.Asa poate ar intelege si ei ca nu e de gluma,poate romanii au ajuns la capatul rabdarii si ar trebui sa puna piciorul in prag!

17. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    ei, si cit mai e acum benzina in UK?:)

18. cristina_alexa

cristina_alexa New Member

Trophy Points:
    0
    £1.34 la Tesco...cea mai ieftina..iar una premium cam £1,40 per litru.

19. simina

simina New Member

Trophy Points:
    0
    S-a scumpit ca dracu' si aici. Variaza preturile, in jur de £1.33 - £1.37 in zona West Midlands. Inspre Sud am observat ca e mai scump! Eu am cumparat de la Morrisons cu £1.29 acum 2 zile, cel mai ieftin loc pana acum. M-a omorat pretul benzinei in ultimul timp, consumam cam £250-£300 pe luna, cu mersul la servici (aprox 70 km zilnic)! Acum in concediu de maternitate, mai fac putina economie, lol! -da-da-

20. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    pfff, in 7 luni s-a scumpit de la 1,2, la 1,33. Cam mult zic eu. Bine ca m-am lasat de fumat -asa-asa-

Share This Page