14.3 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pregatiri ptr. plecare in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by oxysz_m, Sep 29, 2011.

1. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    Decizia o iau eu dar pe baza celor spuse de tine. -dans-
    Asta inseamna ca mi-ai inspirat incredere.

"Sau poate firma e serioasa, te plaseaza dar nu-ti place jobul, si dai sa fugi si n-ai pe unde!"

Nu se pune problema daca-mi place sau nu jobul (din start e clar ca nu-mi va placea, sincer cui ii place sa spele batrani la fund, dar...). Eu stiu ptr. ce plec si nu ma astept la minuni dar important este sa ajung acolo si sa am locul de munca asigurat iar pe parcurs voi gasi alte varinte. Si in RO nu am fost director din start (aici am sapat si santuri in timpul facultatii, si am lucrat si in mina). Deci stiu ce inseamna sa muncesti si nu ma dau la o parte de la lucru.

p.s. Sigur ti-ai dat seama ca am glumit cu treaba ca tu vei fi vinovata. -ras4-

2. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    De www.topazblueuk.com/ nu stie nimeni nimic? Nu am gasit prea multe detalii despre ei si am ceva oferte de la ei. Sau poate-mi dati idee pe unde sa mai cat informatii despre ei, ca sa vad daca sunt seriosi sau nu.

3. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    S-a stabilit totul. Voi pleca in Brighton prin firma Maraly din Cluj. Am cateva intrebari poate ma ajuta careva:
    1. Trebuie sa-mi gasesc cazare, am cautat pe net dar e chestia cu referinte si asa mai departe. Cine imi poate da un sfat e bine venit.
    2. Sotia vine fara contract si vrea sa-si caute acolo de lucru. Stiti ceva agentii serioase de acolo sau pe unde sa caute de lucru?
    Multumesc.

4. Jumpy

Jumpy New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Sofer autobuz/bus&coach driver
  5. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    ok, ms

6. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    Pana la urma am ajuns cu Maraly din Cluj in UK. Totul a fost ok din partea firmei din Ro. Doar cei de aici au fost cam neseriosi ptr. ca m-au amanat cam o luna pana sa incep lucrul, pe motiv ca nu-mi ajunsese CRB-ul (ei primisera CRB-ul in doua sapt. dar au fost neseriosi si ma tot amanau pana se mai extindeau). Dar in cele din urma s-a rezolvat doar dupa ce a intervenit din nou Marius de la Maraly. Deci se adevereste ca romanii incep sa fie oameni mai serioasi ca englezii.

7. kikilici

kikilici New Member

Trophy Points:
    0
    uite ce am gasit pe maraly.ro:
    "Costuri:
    - 450 LEI - taxa de inscriere in program si prelucrarea actelor (se achita la depunerea dosarului).
    - 750 GBP - se achita in tara la primirea locului de munca (500 GBP pt locul de munca si programarea la Home Office pt yellow card, iar 250 GBP catre colegiul din Marea Britanie pentru inscrierea si prima rata la cursul QCF-NVQ, urmand ca diferenta pana la costul total al cursului de calificare sa se achite in 9 rate din salar a cate 150 GBP/luna.).
    - 250 GBP - se achita in Marea Britanie dupa obtinerea yellow cardului si se pot achita din salar.
    - Pentru aplicantii care detin deja Yellow Card costul serviciului de mediere este de 300 GBP si sunt obligati la efectuarea cursul QCF-NVQ Level 2 pt a putea lucra legal in primul an pan la obtinerea Blue Cardului."

sume foarte mari -wow-

8. ela0313

ela0313 New Member

Trophy Points:
    0
    Doresc si eu sa plec in uk prim Maraly, detin blue card dar nu stiu prea bine limba, il rog pe oxysz_m sa-mi spuna impesiile lui si cati bani ar trebui sa am la mine pentru a ma descurca pana la salar.

Va multumesc pentru intelegere

9. valentinrobe

valentinrobe New Member

Trophy Points:
    0

Salut!
    Sotia a venit cu aceasta firma , este vorba despre un tip care lucreaza cu alte firme din U.K. ....ce pot sa iti zic ..de ok depinde cum nimeresti ,stiam ca se se ocupa doar de intermedierea de forta de munca(infirmiere) nu si altceva.Dar costurile sunt enorme iar el nu are contracte decat pe salariul minim s-au o idee peste 6.18 lire . Daca ai blue card poti gasi de munca in U.K singur dar sa stii ca sumele percepute din punctul meu de vedere sunt enorme. De obicei cazarea este asigurata la locul de munca la niste costuri mult m-ai mici ca in oras dar nici sa te astepti la ...lux. Multa bafta in luarea deciziei.

10. ela0313

ela0313 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc ptr raspuns,

Cum a decurs interviul cu angajatorul din Anglia? dupa cum spuneam eu nu prea stiu bine limba engleza, as dori sa stiu in cat timp se incepe munca din momentul sosirii in Anglia.

Multumesc

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  12. ela0313

ela0313 New Member

Trophy Points:
    0

Nu am inteles ce ai vrut sa zici prin "stiam ca se se ocupa doar de intermedierea de forta de munca(infirmiere) nu si altceva" la ce faci referire?

13. ela0313

ela0313 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Rebeca, esti de un real folos
    Cu respect,

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cu placere.

Imi cer scuze pentru felul cum am scris, eram pe punctul de a iesi din casa..

Share This Page