13.1 C
London
Friday, June 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pregatiri ptr. plecare in UK

Discussion in 'EMIGRARE' started by oxysz_m, Sep 29, 2011.

1. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Ptr. a nu crea confuzii am sa precizez din start ca am mai fost pe acest forum ca "oxialy" dar deoarece imi dezctivasem contul, nu am mai reusit sa-l reactivez.
    Am revenit deoarece sunt sigur ca voi primi cateva sfaturi utile de la persoane bine intentionate.

(Ok, am fost anuntat ca in luna octombrie se va finaliza procedura de adoptie ptr. copilul pe care l-am infiat. Acesta era principalul motiv ptr. care eu si sotia ne-am amanat plecarea in UK. Pana acum am tot adunat tot felul de informatii utile sau nu ptr. plecare in UK.)

Din acest moment incep sa-mi fac concret pregatirile ptr. plecare deoarece odata incheiata adoptia copilului vom putea sa plecam impreuna cu el.

Am sa enumar informatile de care am nevoie momentan:

1 - diplomele de studi daca sunt traduse de un traducator autorizat mai este necesar sa le legalizez la notar?
    2 - stie cineva ceva de firma www.maraly.ro , sunt seriosi sau nu? Am ceva oferte de la ei. Am cautat pe google dar nu am gasit nimic concret despre ei.
    3 - stie cineva ceva de www.synarbor.com ? Are sotia oferta de la ei ptr. profesor asistent.
    4 - accept orice sfaturi care considerati ca-mi pot fi de folos in situatia mea. Precizez ca eu si sotia avem dubla cetatenie romana - maghiara (deci avem drept de lucru fara restrictii in UK).

Rog a nu se devia de la subiect. (ptr. cine nu respecta aceasta rugaminte am sa cer stergerea mesajelor respective din topicul meu)
    Daca totusi cineva nu se poate abtine si doreste sa mi se adreseze personal o poate face pe oxialy@yahoo.com .

Multumesc.

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, tocmai ma pregateam sa zic, ca sunt multi de 'oxy' -ras2-
    Maraly, erau buni acum 3 ani, cred ca au ramas la fel, au comisioane mari, dar erau seriosi, in prezent nu stiu..
    Felicitari pentru adoptie, poate deschizi un topic nou.
    Cu diplomele, cred ca e suficient sa le arati, traduse, fara a le mai legaliza, nimeni nu cere asa ceva, mai e un topic despre 'diplome'.
    Ai baiat sau fata? -dans-

3. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    "georgiv", "Ai baiat sau fata?"

E baiat, asa s-a nimerit deoarece nu am avut pretenti de sex, etnie, nationalitate. Il avem de la varsta de 10 luni iar acum are 1 an si 2 luni.
    Multumesc ptr. tot. :)

4. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Wowww, doar 4 luni, procedurile!
    trebuie sa deschizi un topic, cu formalitatile, actele, poate mai sunt doritori -felicitari-

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Salutare,
    Ptr. a nu crea confuzii am sa precizez din start ca am mai fost pe acest forum ca "oxialy" dar deoarece imi dezctivasem contul, nu am mai reusit sa-l reactivez.
    Am revenit deoarece sunt sigur ca voi primi cateva sfaturi utile de la persoane bine intentionate.

First of all, welcome back!

Cu drept de munca, diplomele ar trebui cred sa vi le trimiteti la Naric, sa va scoateti echivalentul, dar,

asta poate dura,

puteti cauta practic in orice domeniu, in care se cauta evident ,

din pacate, cele mai slab platite si, care nu cer cine stie ce experienta, sunt mai usor de gasit.

Depinde si de cunostintele de engleza si, de ce stii sa faci.

In general, as recomanda de a accepta oferte ce nu implica plata unor sume de bani inainte, nici a unor sume "umflate" dupa.

Apreciind ca este f general ceea ce ti-am scris, dar, sper sa fie un inceput,

va doresc multa bafta!

6. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    "dromaderu"
    Sunt ok sugestiile tale, dar problema este ca eu ptr. diplomele si experienta pe care o am nu stapanesc lb. engleza suficient de bine (eu am fost aici director de operatiuni si tranzactii, marketing si vanzari), iti dai seama ca ptr. a prinde un post in UK in acest domeniu chiar ca agent ar trebui sa vb. lb. engleza la un nivel f. bun. Sotia este de 10 ani profesoara de lb. engleza si a absolvit printe primi la una dintre cele mai bine cotate univ. din tara deci e clar ca se descurca cu lb. engleza dar din cate am vazut pe forumuri majoritatea nu prea sunt incantati ptr. a lucra in invatamnt in UK. Deci nu prea ar avea rost sa ne echivalam diplomele.
    Ptr. inceput eu cred ca ma voi orienta la ingrijire batrani iar sotia la profesor asistent ptr. ca are o oferta si nu cere comision. Dar in principiu ptr. ea ne-am gandit la receptioner la hotel deoarece am vazut ca e mai usor de gasit de lucru pe aceasta ramura. La mine ar mai fi varianta ca elecrician deoarece am calificare si in acest domeniu si am lucrat dar acum 10 ani si sincer nu prea mai sunt la "curent" -ras2- cu ceea ce se intampla in domeniu momentan. Sincer ne tot gandim si nu stim inca exacta ce va urma decat ca vom pleca cu siguranta in UK cat mai curand posibil.
    Daca se concretizeaza ptr. sotie contractul ca profesor asistent vom merge cu contract ptr. ea si eu imi voi cauta acolo de lucru, iar daca nu, voi merge eu cu contract pe ingrijire batrani si acolo isi va cauta ea de lucru. Cam acesta ar fi planul momentan. Daca are careva o varinta sau sugestie mai ok, va rog sa nu ezitati sa-mi spuneti.
    Multumesc tuturor.

7. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    "georgiv"
    Iti dai seama ca sunt deschis cu cea mai mare placere sa-i ajut pe cei doritori de a infia un copil, dar tinand cont ca specificul forumului este cu totul altul nu-mi permit sa deschid un topic pe acest domeniu. Dar uite, am sa spun exact ce am facut eu si a fost ok.
    Bun, ideea este urmatoarea. Multi spun ca isi doresc un copil dar in momentul in care demareaza procedurile ptr. adoptie incep sa aiba tot felul de pretentii absurde precum: sexul copilului, culoarea ochilor si a parului, etnia si multe alte lucruri (acum ma inteb eu, oare in momentul in care faci tu copilul tau poti programa ce sa fie si cum?), sa nu mai spun ca majoritatea vor fetite blonde cu ochi albasti. Noi am obtinut copilul f. repede deoarece din tot sirul de pretentii si intrebari am vrut doar sa fie clinic sanatos si sa aiba varsta intre 6 luni si un an. La clinic sanatos am ales deoarece vrem sa oferim sansa unui copil care se poate bucura de viata, iar varsta minima (6 luni) am impus-o ptr. a putea depista eventualele handicapuri psihice iar cea maxima (1 an) ptr. a fi siguri ca nu are anumite (traume) din orfelinat (din ce ne-am documentat am vazut ca pana la un an nu ramai marcat de amintiri).
    Bine inteles ca unele dintre criterile foarte importante sunt conditiile pe care le poti oferi copilului (noi am pus inclusiv prize cu protectie si am izolat toate colturile de la mobila si sertarele sa nu poata fi deschise) si credibilitatea, seriozotatea familiei (sot, sotie), pe care cei de la adoptii o afla din societatea din care faci parte (chiar umbla si intreaba cunostintele, vecinii, colegii de lucru...). Si nu in ultimul rand vreau sa specific ca noi am incercat sa si intervenim (stiti cu e in RO), dar sincer nu a fost cazul si nici nu au acceptat. In judetul de care apartinem chiar sunt "oameni" cei care se ocupa de adoptii si ne-au acordat fara limite tot sprijinul posibil (le vom fi recunoscatori toata viata).

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Total off topic dar,
    in concordanta cu ce ai scris aici,

azi ascultam pe BBC Radio 2 in UK despre durata de 4 ANI, pentru procesul de infiere a unui copil aici!
    Sa va traiasca!

9. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    "dromaderu"
    Ai dreptate cu "off topic", dar tinand cont ca e vorba de copii sunt sigur ca toti acceptam exceptia. Sa zicem ca sunt cateva paranteze pe langa subiect. -ras4-
    Si in RO dureaza mult procedurile de adoptie si sunt destul de incurcate dar noi am fost consecventi. Ni sa spus ca sa nu ne asteptam sa primim mai repede de un an jumate sau chiar doi copilul. Iar noi l-am primit dupa 6 luni de cand am inceput procedurile si dupa cum s-a specificat mai sus de cand l-am primit a durat aproximariv 4 luni pana e incheiata procedura dar bine inteles cu inca 2 ani de monitorizare.

p.s. aaaaaaaaa, posibil sa fie chiar rom copilul (nu stiu daca e asa si nici nu ma intereseaza). Dar sincer, credeti ca ar conta acest lucru? Ptr. noi sigur nu conteaza si nici ptr. altii nu ar trebui sa conteze. In primul rand suntem oameni si doar dupa aceea intervine soarta de a ne naste in diferite conjuncturi.

10. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    "ValiB"
    Ce sa zic, in mare parte ai dreptate. Dar vezi cum e, noi suntem inca in RO si ptr. a pleca undeva unde nu stim ce ne astepta ne-am gandit ca ptr. inceput macar unul dintre noi sa gasim un loc de munca cu contract iar dupa aceea vom vedea acolo ce putem face. Eu am gasit si varianta de manager hotel in UK dar nu stapanesc lb. inca destul de bine ptr. asta (am experienta si tot ce trebuie, au zis ca ma accepta dar..., engleza sunt constient ca nu o stapanesc na nivelul necesar). Ne-am gandit si la varianta de a merge in UK si sa ne cautam de lucru (dispunem cam de 3500 - 4000 lire, cash). Noi am vrea sa ne stabilim in Eastbourne sau undeva prin zona, deoarece este zona mai linistita si clima mai ok din cate am studiat. Ce sa zic inca suntem in cautarea deciziei dar in urmatoarele 2 saptamani va trebui sa luam o decizie si dupa cate vad sfaturile voastre vor conta destul de mult in luarea acestei decizii. Din nou va multumesc tuturor.

11. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    "Maraly, erau buni acum 3 ani, cred ca au ramas la fel, au comisioane mari, dar erau seriosi, in prezent nu stiu.."

georgiv
    Sti cumva pe cineva care a plecat prin ei? Sau e careva pe aici care a plecat cu "maraly"? Incerc sa aflu cat mai multe detalii despre ei deoarece comisioanele au zis ca le negociem si ca vor fi mai mici deoarece am drept de lucru in UK si e mai simplu totul.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    da, stiu 3 persoane, dar ce stiu, e de acum 3 ani, dupa cum am mai zis.
    Toti au plecat in health, cu acte (firma s-a ocupat de tot), locul de munca a fost cel prezentat in oferta, si dupa un an de munca au obtinut blue fara probleme.

13. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, multumesc.

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    mult succes in uk. ati gasit job-uri in Eastbourne? nu va vad facand naveta de acolo in Londra sau Portsmouth. cautati un orasel in apropiere de Londra si unde se gasesc firme mari si job-uri pt inceput, iar dupa 6 luni va puteti duce unde vreti daca nu gasiti ceva.

15. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    In Londra e f. scumpa chiria si cu transportul pierzi f. mult timp si bani. Si sincer nu prea suntem atrasi de capitala si de aglomeratie. De aceea vrem un oras mai potrivit ca marime. Sper sa reusim sa prindem un contract unul dintre noi si celalalt sa caute de lucru in zona respectiva. Momentan sunt in discutii cu Maraly si Coroli din Cluj. Iar sotia cu Synarbor din UK. Vom vedea ce iasa in curand. Oricum ideea e ok cum spui tu dar... sa vedem.

16. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Oxyali cand ajungi la Eastbourne da-mi un PM cu numarul tau de mobil si te sun. Eu locuiesc la cativa km si merg destul de des in Eastbourne.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

17. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, sa vedem daca reusim sa ajungem in Eastbourne. E posibil sa ajungem in Northampton. Dar inca nu e nimic stabilit.

18. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
    Am hotarat sa plec prin Maraly de la Cluj. Am cautat pe net si par. sa fie seriosi, tinand cont si de cele spuse de "georgiv", deci sunt ok. Acum astept sa vad exact unde imi gasesc ei contract. Au spus ca ma anunta cum au un rezultat.
    Daca iau teapa "georgiv" e de vina, merg pe mana ei de tura asta. -da-da- -ras2-

19. oxysz_m

oxysz_m New Member

Trophy Points:
    0
  20. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    nuuuu, doamne fereste, -nuuu-
    tu trebuie sa decizi, si sa-ti asumi raspunderea. -ras2-
    Sau poate firma e serioasa, te plaseaza dar nu-ti place jobul, si dai sa fugi si n-ai pe unde! -plans-

Share This Page