20.1 C
London
Monday, July 13, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pregatire pentru testul IELTS

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by adyna, Feb 23, 2008.

1. gorilaz

gorilaz New Member

Trophy Points:
    0
    Ce note ati luat la Ielts, ca vad ca sunt o multime care au dat testul dar nimeni nu zice cat a luat, ms

2. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    gorilaz a scris:

Nu vad relevanta -nas- ,

dar,

pt curiozitatea ta,

6-6-7-6, OK? Asta la academic.

3. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor,
    Pentru cei care vor da testul in Bucuresti trebuie sa stie urmatoarele:
    1. in sala se intra doar cu instrumente de scris, batistute si apa in sticla transparenta( fara mobil chiar daca e inchis, fara haine etc)
    2. nu incepe pana nu ajung toti, apoi se face o proba pt listening dar e tricky pt ca depinde in ce parte a salii esti intrucat proba se aude destul de bine si apoi inregistrarea nu.
    3. Intai dai listening si apoi reading. Ai o singura coala pt raspunsuri si orice booklet primit se inapoiaza( unul pt listening, altul pe reading).
    4. dupa fiecare proba ti se ia bookletul .
    5. noi am stat cate 2 pe 3 randuri intr-o sala imensa si cred ca am fost in jur de 200.
    6. la speaking depinde cat e de plictisit evaluatorul caci pe unii i-a tinut 20-25 minute , iar eu am stat 10 minute . De retinut ca daca esti dupa amiaza sa nu te duci cu mai mult de 20 minute inainte ca o sa stai acolo degeaba .Evaluatorii au luat de vreo 2 ori pauza.
    Momentan asta cred ca e important sa se stie. Daca imi mai aduc aminte ceva si consider ca va va fi de folos, nu voi ezita sa va scriu.
    Pana sa imi vian randul la speaking pe toti ii intreba de unde sunt, cu ce se ocupa, iar la mine deja cred ca era satula tipa de asa ceva ca doar numele l-a verificat.
    Ganditi-va la intrebari legate de beneficiile cititului in cazul copiilor, al mersului pe jos, ce sa facem cu populatia imbatranita daca am fi ministrii, ce animal salbatic ne place si sa il descriem, ce carte am citit ultima data si cand, relatia parinti-copii si cum s-a schimbat atitudinea tinerilor fata de batrani si parinti.

4. gaga

gaga New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Pot imprumuta cartile ptr. testul IELTS Academic de la bibleoteca?
    Sau le pot cumpara de undeva?
    Stiti voi un site ?
    Va multumesc pentreu ajutor??

5. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    rebecca_uk wrote:
    Ok. Atunci uite o pagina cu titluri, autori si informatii despre ce trateaza cartile:
    <a href='http://www.learn4good.com/languages/ielts/about.htm' rel=nofollow target=_blankhttp://www.learn4good.com/languages/ielts/about.htm[/url] (mai sunt si alte site-uri, tot ce trebuie sa faci e sa dai cautare google cu IELTS preparation materials). Alta este asta: <a href='http://www.4englishexams.com/english-test/ielts/preparation.htm' rel=nofollow target=_blankhttp://www.4englishexams.com/english-te ... ration.htm[/url]
    Poate-ti este de folos.
    Poti cumpara materiale pe site-ul <a href='http://www.amazon.co.uk' rel=nofollow target=_blankhttp://www.amazon.co.uk[/url] .

Da, le poti gasi si la biblioteci,sectiunea language.

6. karis23

karis23 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

in curand voi sustine examenul pentru IELTS si mi-ar fi de mare ajutor sfatul tau si orice info despre cum decurge testul, de asemenea daca poti sa-mi trimiti carti/teste pt. IELTS ar fi super!
    Multumesc mult

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  8. Diana Iona

Diana Iona New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

luna aceasta am dat si eu examenul Ielts..si astazi am primit rezultatele..Am luat 5.50 nu ma asteptam la asta pentru ca nu este o nota care sa ma reprezinte poate ca suna ciudat dar nu sunt eu in nota asta,am avut doar o zi foarte proasta si stresata si multe multe ore nedormite in ziua in care am dat testul..Ma simt prost cu aceasta nota, simt ca i'am dezamagit pe ai mei si pe mine si a fost o palma destul de puternica pentru mine.Vreau sa studiez mai departe in Londra insa dupa nota de la Ielts moralul si tot avantul mi'au fost grav zdruncinate...sper ca nu va deranjez ca'mi vars amarul aici insa as dori cateva sfaturi bine argumentate si coerente. Nu as renunta la ideea de a studia in Londra pentru ca e un vis si o dorinta pe care'o fructific de 4 ani de zile(sunt in clasa a 12-a) si acum e un moment decisiv pentru mine pentru ca trebuie sa aplic pana pe 15 ianuarie 2011. Va multumesc si astept parerile dumneavoastra.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    BUNA,Diana si bine-ai venit!

Examenul IELTs este foarte serios.Nu e o tragedie ca l-ai picat.

Mai sus ai link-uri referitoare la sample tests, iar daca ai nevoie de ajutor, contacteaza-ma.

Un mic amendament

Ajutorul oferit nu e gratis, asa cum poate multi ar fi inclinati sa creada. Si in Anglia exista facturi si ele trebuie platite.

Revenind la subiect, iti recomand sa-ti dozezi timpul foarte bine si sa faci o pauza la maxim o ora si jumatate de studiu.
    Dormi bine, mananca bine,fa plimbari, stai in fata calc., televizorui, cartii numai atat cat trebuie si NU INVATA PE DE ROST, CI EXERSEAZA STRUCTURILE.

Practice makes perfect!
    Succes!

10. Diana Iona

Diana Iona New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Rebecca

Multumesc pentru sustinere..eu nu mai dau testul Ielts din nou pentru ca nu mai rezist. Acum ma gandesc ar trebui sa caut universitati unde se accepta si nota de 5.50 la Ielts si sa incep sa imi fac personal statement'ul?..off..ma simt asa de prost..si proasta:|

11. Diana Iona

Diana Iona New Member

Trophy Points:
    0
    Hmm..multumesc..

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  13. Diana Iona

Diana Iona New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt constienta ca e doar o zi proasta, foarte proasta dar ma doare foarte mult...si vreau sa merg mai departe dar nu stiu pe ce cale s'o iau. Inscrierile pentru facultati se sfarsesc pe 15 ianuarie si am gasit 3 sau 4 universitati si cu 5.50..:|..Sa ma inscriu, sa aplic prin UCAS la facultati si in paralel sa urmez un curs de engleza si sa dau din nou un test?..Pana acum la asta m-am gandit sa aplic si sa am grija cum imi fac personal statement'ul si sa sper ca ma accepta o universitate din cele alese.

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Iti recomand asta, doar daca vei face curs IELTS. Nu ma intelege gresit, dar eu nu cred ca tu ai picat din nestiinta, ci pentru ca nu ai invatat structurat pe cerintele specifice acestui examen.

Mult succes!

15. Diana Iona

Diana Iona New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru sprijin...ma simt mai bine acum ca m-am descarcat si ca am auzit mai multe opinii&gt;:D&lt;
    Multumesc!

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Diana,
    buna, ma numesc Catalin,

am 44 de ani, si, am dat, si luat IELTS-ul, la nivel academic, cu 7.00,

in 2005, la 38 de ani deci!

Nu am facut O ORA MACAR de pregatire,
    tot ce am facut a fost ca, din 2003 cand am ajuns in UK, sa citesc la greu in lb engleza (ziare in special), sa ascult radioul in lb engleza (ajuta enorm), si
    sa imi rog colegii sa ma corecteze ori de cate ori greseam in exprimare!

Inteleg ca situatia ta este diferita dar, la ce nivel de info exista zilele astea, pacat sa renunti,
    daca, o nota mai mare la IELTS iti ofera sansa unei scoli pe care ti-o doresti!

Trebuie doar sa "te aduni",

nu vei fi nici prima si, desigur, nici ultima persoana care nu atinge telul dorit, din prima incercare!
    Dar, mai grav pt moralul/viitorul tau este daca lasi acest lucru sa te "scoata din joc".

Esti tanara, 5.5 nu e chiar rau, mai degraba, construieste pe asta, decat sa te autodepreciezi!

Bafta in viitor!

17. Diana Iona

Diana Iona New Member

Trophy Points:
    0
  18. dudu91

dudu91 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu voi da IELTS-ul in martie cred. Pentru cine are nevoie de materiale pregatitoare gasiti aici
    http://englishtips.org/.

19. Psyche

Psyche New Member

Trophy Points:
    0
    Hello!

In primul rand, sincere felicitari pentru site!
    In luna martie o sa dau si eu CAE ... as avea o intrebare pentru cei din UK : este acest certificat cu adevarat folositor acolo sau imi va trebui doar la o eventuala inscriere la un master? Vorbesc din perspectiva unui student care si-ar cauta de munca, de exemplu... ai mai multe sanse la angajare cu un astfel de certificat, tu fiind nou venit in UK?

Va multumesc!

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Parerea mea...depinde de domeniu.

Iti pot spune doar ca are lifelong validity=valabil toata viata.

Oricare ar fi decizia ta, succes!

Share This Page