11.8 C
London
Thursday, October 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Precizari Yellow Card

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by 2Larry, Sep 11, 2009.

1. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Sunt Larry reincarnat pentru ca mi-am uitat parola iar casuta de e-mail nu am mai accesat-o de mult asa ca nexam - alta adresa de e-mail si alt user name pe forumul asta.

Am reusit sa trec "balta" din Canada si m-am reintors in UK, asa ca nu scapati de cateva intrebari ale mele ca m-am ametit de cap cu yellow-blue-cardurile astea.

Va rog frumos, daca aveti timp de pierdut si pentru mine, ajutati un om aflat in suferinta si lamuriti-ma, please.
    Iata ca dupa ce am citit acest forum (ma scuzati, cititul a fost cam pe apucate ca mai tot timpul sunt la munca) n-am prea priceput la ce-mi foloseste yellow cardul - daca tot sunt cetatean UE (am dubla cetatenie romana-canadiana, sunt self-employed, posesor de NIN, CIS,driver licence-UK, una bucata nevasta si 2 piciumani care abia au inceput scoala. Deci, sa inteleg ca daca tot lucrez eu ca self employed, aplicatia mea de yellow card este buna doar pentru sotie si copii ca dependenti de mine?

Deja am 2 vauchere pentru perioada lucrata pe la vreo 2 contractori, si imi vor da si recomandari de buna purtare, am statemente bancare, proof de adresa toate cele - si nu stiu cand pot aplica pentru afurisitul ala de yellow card.

O alta dilema mare, copilasii mei pot beneficia de alocatie? Daca da, ce trebuie sa fac.

Dileme mai am: ca membrii UE, putem beneficia de heath card sau asigurare medicala? Unde ne putem inscrie la medic de familie etc. etc.

Astept raspunsurile voastre si sfaturi, cu multumiri anticipate.

P.S. Mai am o problema minora (sub 18 ani): internetul ma omoara cu zile - wireless cu plansete si suspine ca high speedeul lipseste cu dasavarsire iar eu mor cu tastatura-n brate. -nervos-

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, dk tu esti self aici si muncesti sotia ta impreuna cu copii au drept de blue card dar ca dependent,asta inseamna drept de munca pt ea nelimitat si nerestrictiionat, se aplica cu BR1. (blue card -iti da drept de munca, deci copii practic nu au de ce cere acest card dar eu pesonal am aplicat si pt copil (3 ani) si l-am primit). Dupa un an de munca ca dependent sotia ta poate aplica pt toata familia pt blue permanent (tu ca SE nu poti avea blue)
    Poti suna la numarul asta 01179244791 si ceri sa-ti trimita acasa formularul BR1 e gratuit, si le mai poti cere sa adauge in plic si ghidul cetateanului UE in UK (cu tot felul de informatii), spunele ca nu ai internet sa te informezi.
    De alocatie o poti cere si pe aia, dureaza mult aplicatia eu am asteptat 7 luni , dar ti se dau banii din urma, cu pana la 3 luni in urma de la data la care ai trimis actele, nu am acum nr sa-ti dau sa suni cauta pe google 'child benefit',

-asa-asa- Bafta multa, nervi de otel, si poate mai completeaza si altii sfaturile pt a iesi la liman -dans-

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  4. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Multam Georgiv pentru raspuns.

Sper sa ma mai luminez un pic si despre health card, asigurari etc. etc. etc.

Orice sfat este binevenit.

5. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Pt alocatie tel.0845 302 1444 si ceri formular, pe langa alocatie poti avea si alte beneficii,tax credit tel. 0845 300 3900, dk ai copii nascuti dupa anul 2002 vei mai primi un cec de 250£ (cred dar nu sunt sigura ca pt fiecare copil) sa le deschizi un fond iar in rest cel mai bine e sa te duci la council le spui datele tale si vezi pt ce mai poti aplica

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    aaa, iar pt doctor te duci la cea mai apropiata 'surgery' le spui ca vrei sa te inscrii iti dau ei formula, si gata esti inregistrat

7. grigore_danut

grigore_danut New Member

Trophy Points:
    0
    scz ma bag si eu in seama -nas- am inteles care e treaba cu blue card dar cu yellow card tot in ceata sunt la ce foloseste pana la urma?

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -ras2- deci: nu poti avea blue fara sa fi avut inainte yellow. (exceptie self- cu dependent care i-a automat blue)
    Ca sa ai yellow trebuie sa fii student. Apoi dupa un an in cap 12 luni (poti avea o pauza dar nu mai mare de 30 zile si sa nu fie la inceputul sau sfarsitul perioadei) in care ai avut yellow aplici cu BR1 pentru Blue(drept de munca nerestrictionat/nelimitat).

PS : acum fara rautate dar eu am studiat sit-ul 6 luni si apoi am pus intrebari. Sunt multi utilizatori care au tot scris informatii deci dk voi puneti din nou si din nou aceleasi intrebari sa nu va mirati/suparati dk nu va scrie nimeni.

9. grigore_danut

grigore_danut New Member

Trophy Points:
    0
    ok ms mult o sa studiez mai in amanunt cu toate ca e o varza in capul meu cu atatea card-uri reguli si restrictii. -plans-

10. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    -nervos- stiu si noi eram confuzi la inceput si nu ne era clar ce anume trebuie sa facem, dar nici nu putem fi luati de vand dupa cum bate el, de aia trebuie sa ne insusim macar minimum de cunostiinte ca sa putem razbate prin tari straine, am si eu multi prieteni care nici nu stiu pe ce baza legala muncesc ce drepturi au si asa mai departe... -asa-asa- numai bine si sa auzim de bine

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    2Larry a scris:
    Da, ai inteles bine. Eu te-as sfatui sa aplici pentru obtinerea lui just in case ;) ... s-ar putea sa intalnesti situatii in care cineva iti va cere acest document care cel putin teoretic nu este obligatoriu ... s-au mai vazut cazuri. Si oricum nu te costa decat trimiterea prin posta (Special deilvery de preferat tur-retur).

Poti aplica oricand doresti daca ai aceste documente.
    In plus ti-as recomanda sa postezi ceva anunturi publicitare pe net pentru afacerea ta. Gumtree.co.uk si mai ales thomsonlocal.co.uk ... apoi printezi paginile unde apar anunturile si le anexezi aplicatiei ... nu ar strica sa-ti faci si niste businesscard (anexezi si una din asta daca-ti faci). Cel putin cu thomsonlocal vei gasi clienti noi si merita efortul :D

Aplicatia se face pe un singur formular BR1 in care vei fi aplicantul principal, iar sotia si copii vor fi dependentii. Formularul BR1 il gasesti aici: http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... /applying/ ... il descarci si il completezi. Daca ai nelamuriri cere ajutor aici pe forum cu incredere.

Da, copii beneficiaza de alocatie, daca esti inregistrat legal privind rezidenta si platesti taxe ;)
    Pentru asta ai nevoie de NINO, fara acest el, nu ti se proceseaza nicio aplicatie.
    Rascoleste bine site-ul asta: http://www.direct.gov.uk/en/Parents/index.htm sunt sigur ca iti va fi de mare ajutor ;) si nu doar pentru alocatia copiilor.

Binenteles ca se poate si este chiar recomandat chiar. Aici introduci codul postal si vei gasi cel mai apropiat GP http://www.nhs.uk/servicedirectories/Pa ... iceType=GP
    Cand alegi un GP (medic de familie) vezi ce ofera clinica respectiva, in cat timp raspund la urgente, ce program de functionare au etc. si compari.
    Din nou te trimit pe site-ul Guvernului si pentru asta : http://www.direct.gov.uk/en/HealthAndWe ... /index.htm

Hmmm cei mai buni sunt http://www.virginmedia.com/ pentru broadband pe fibra optica dar trebuie sa fii in aria lor de acoperire ... si asta poti verifica direct pe site-ul lor dupa codul postal al locuintei tale ;) ... mai sunt si alte variante dar sa nu mai iei mobile broadband ca va fi la fel ca si acum.

13. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    grigore_danut a scris:
    hmmm, pai spune-ne si noua asa pe indelete ce anume vrei sa stii si nu ai inteles in legatura cu o situatie cat mai precis descrisa.
    In limita timpului disponibil incerc eu sa te lamuresc.

14. grigore_danut

grigore_danut New Member

Trophy Points:
    0
    pai ms pt amabilitate dar cred ca m-am lamurit singur pana la urma.Sanatate si numai bine la toata lumea

15. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc tuturor pentru informatii.

Taranu, m-ai ghidat suficient cat sa ma apuc sa aplic pentru yellow card. Timp sa am, ca muncesc de n-am vreme nici sa ma gandesc in ce zi suntem azi... Ha! Ha! si aia de la Home Office cer sa le dovedesc cum imi fac reclama si io, sireacul de mine, muncesc de-mi sar capacele de atata amar de vreme. Na, ca acusica se fac aproape 2 luni.

So, oameni buni, cand oi fi mai hodinit sa ma pot concentra, o sa ma apuc de hartoage de o sa vad numai yellow-blue in fata ochilor. Si sa fiti siguri ca va voi intreba din nou despre ce si cum (especiali pe Taranu care a avut amabilitatea sa-mi raspunda detaliat).

Amu, va las cu drag ca pic de oboseala, ciorba-i calda si nu vreau s-o supar pe nevasta-mea... basca strumpfuletii ai doi care ma trag de urechi ca vor sa joace Diablo pe internet... Ptiu drace!!! -nu-ma-uit-

16. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    2Larry a scris:
    Daca ai fi citit un pic mai atent ai fi vazut ca ti-am sugerat deja cum sa faci asta. Nu este neaparat nevoie, dar da bine -asa-asa-

Si daca tot ai asa de mult de lucru, poate niste comenzi suplimentare te-ar face sa te gandesti sa-ti iei niste ajutoare caci legea iti permite sa ai angajati chiar si daca esti inregistrat doar ca Sole Trader

17. 2Larry

2Larry New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.

Doresc sa multumesc lui Taranu pentru toate sfaturile excelente pe care mi le-a dat in legatura cu aplicatia mea pentru yellow card.

Am primit cardurile dupa 3 saptamani de la data cand am trimis toate documentele prin posta la Sheffield, totul a fost OK, foarte prompti si corecti, fara sa-mi mai ceara si alte acte decat cele pe care le-am trimis. Eu am primit yellow card - selfemployed, sotia si copiii au primit blue card - dependenti de mine.

-multumesc-

18. andreeacreatza

andreeacreatza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara! Am si eu o nelamurire va rog... Poate e vina mea, nu mai sint la curent cu detaliile aplicatiilor pt yellow card. Vreau sa ajut o prietena sa aplice ca student, dar nu mai gasesc acea lista dfes pt a verifica colegiul.. Unde as putea sa o gasesc?
    Va multumesc

19. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Share This Page