14.1 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Precision Training- Aspire Training & Assessments

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by georgiv, Jul 1, 2009.

1. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    arianda a scris:
    mai , draga, la nr de tel mentionat ni s-a raspuns. Am vb chiar cu dl atasat pe probleme de munca si sociale, daca nu ai citit, asteptam raspunsul celor de la HO

2. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    arianda a scris:
    Arianda bine-ai venit pe forum! Cu siguranta vei gasi aici multe informatii care sa-ti fie de folos, trebuie doar sa cauti un pic.

Daca ai yellow card ca self employed nu vei obtine blue dupa un an de munca, chiar daca unele firme de escrocherii, pardon de intermediere de forta de munca, iti vor spune ca se poate(ei pe asta se bazeaza - ca nu va informati din surse oficiale). Trebuie sa lucrezi un an legal ca angajat.

In ceea ce priveste ambasada, nu cred ca trebuia sa astepti 3 luni un raspuns. De fapt nu spui ce ai trimis la ambasada. Ai vrut sa aplice ei pt tine, sau sa te ajute sa obtii blue dupa un an de SE? Daca ai intrebari si nu ti se raspunde dupa o perioada rezonabila de timp, revin-o cu un mail, telefon, etc, facand referire la mail-ul trimis in data de... referitor la problema... la care n-ai primit raspuns. N-ar fi rau ca atunci cand porti o corespondenta oficiala sa acorzi ceva mai mult timp redactarii si corectarii unor eventuale greseli, astfel problemele tale vor fi tratate cu mai multa seriozitate. Nu incerc sa-i scuz pe cei din ambasada, insa e bine ca atunci cand avem pretentii de la altii sa mai facem si noi un mic efort.

3. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    azi dimineata am primit telefon de la cei de la Solvit Romania, se intereseaza de caz, au scrisoare pregatita pt cei de la Solvit UK si UKBA, asa cum mi s-a spus.
    Asteapta insa actele mele ca sa poata avea caz real sa poata dovedi.
    Asteptam sa vedem ce se mai intampla...
    sa speram ca suntem pe drumul cel bun

4. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Sper sa nu fie prea lunga asteptarea si mai ales sa aiba rezultatele dorite.
    Succes!

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    silverfern a scris:
    Sa fie, din cate am inteles poate dura si 10 saptamani dar nu conteaza, orice e bun pt o cauza ca asta, asa le dam peste nas celor care cred k trebuie sa plecam capul...Ramane insa de vazut.
    Cu Dumnezeu inainte!

6. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Adineauri am sunat la ambasada sa vb cu d-nul Carpa-Veche Bogdan. Am vorbit doar cu secretara care mi-a zis ca reprezentantul nostru e in concediu, se intoarce pe 17 august. Stia si ea de colegiul Precision, si mi-a zis ca inca nu a primit raspuns de la HO, cu toate ca au trecut mai bine de 2 saptamani.
    A mai zis ca acum 1 an a mai fost o romanca care a patit la fel si i-a dat in judecata si a castigat.

7. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    georgiv a scris:
    Bravo ei!

8. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    din nou, azi am fost sunata de cei de la Solvit Romania.
    Mi-au spus ca pt moment cazul meu va fi in stand by-cel putin pana am rezultatul appealului, urmand ca , in cazul unui refuz ei sa continue cercetarea.

9. dan_sorin2001

dan_sorin2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    Si eu sant unul dintre cei fraieriti de Precision Training,doar ca, pentru mine nu a venit timpul sa aplic.Ca noi cred ca mai sant multi romani.Eu m-am inscris la Concept Care,un alt colegiu, dar dupa o luna si 26 zile de la 1 iunie,adica pe 26 iulie.Dar acest colegiu ne-a fost recomandat de Ancer recruitment,compania de aici cu care colaboreaza G&G(firma prin care am venit aici) si de aceea nu prea avem incredere in ei.Stie cineva de acest Concept Care?E ok?
    Anouka,te rog spune-mi si mie ce este acest Solvit Romania si cu ce ne poate ajuta ei in situatia noastra?

g

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    dan_sorin2001 a scris:

11. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    dan_sorin gasesti lista colegiilor acreditate aici:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... gister.pdf
    Vad ca sunt doua Concept Care. Vezi daca datele de contact corespund cu cele ale colegiului tau. In cazul escrocheriei Aspire, mai erau vreo doua Aspire acreditate, dar nu corespundeau datele de contact cu ale colegiului respectiv.
    Ai anuntat la HO schimbarea colegiului? Sa nu apara probleme cand si daca vei vrea sa aplici pt blue.

12. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Acum mi-au ajuns actele inapoi de la HO am blue pt mine si copil, urmand ca dupa un an sa aplice si sotul meu inca odata

13. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    pt dan_sorin, intra pe link-ul de mai sus ai posibilitatea de a face complain impotriva colegiului precision. Am gasit si eu aseara

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    OFFTOPIC
    Georgiv, care link? Mai sus e un mesaj fara link si asta creeaza confuzie.
    Pt. binele tuturor, e recomandat sa dai un link aferent imediat ce mentionezi aspectul. Altfel oamenii se plictisesc cautand si INTERESUL COMUN e sa fiti cat mai multi.

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
  16. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    S-au deschis mai multe topicuri cu acelasi subiect si am gresit casuta, scuze!

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    anouka a scris:
    Eu nu inteleg de ce nu se mediatizeaza asemenea cazuri. Sa poata fi luata legatura cu aceasta d-na/d-ra, sa poata fi aflati pasii pe care ea i-a urmat (eu personal as fi intrebat, iar daca Ambasada nu ar fi dorit sa divulge numele, as fi facut apel in presa-ziarele de aici, forumuri, etc.-si poate as fi dat sau nu de respectiva persoana.)
    In ce priveste Ambasada, i-as fi facut cu ou si cu otet pt. ca nu le pasa si nu lauda asemenea succese impotriva nedreptatilor comise asupra romanilor.
    De ce nu intelegeti o data, dragilor, ca trebuie sa punem PRESIUNE asupra autoritatilor din ambele tari?... altfel nu vom rezolva nimic, in veci. :angry:

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    O sa dau un telefon pe 17 cand vine reprezentantul nostru, ca acum cred ca am vb doar cu secretara, a zis ca nu poate da multe informatii ci doar date generale.

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu se poate, trebuie sa fi lasat un inlocuitor, pt. situatii de urgenta si asta e una. Daca nu, e-mail de urgenta catre MAE, cu avertizarea ca daca nu se implica veti mediatiza povestea si nepasarea autoritatilor, atat in Ro, cat si in Uk si chiar in alte colturi ale lumii acolo unde exista romani, care ar TREBUI REPREZENTATI DE AUTORITATI.
    Rugandu-i frumos, nu rezolvati nimic. La urma urmei ei sunt platiti din banul rudelor noastre ramase acasa, iar noi, la randul nostru, le sponsorizam marsaviile prin banii trimisi acasa!

20. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    De asemenea, va sugerez ca acest e-mail sa aiba semnatura colectiva, cu nume si date de contact. cu cat mai multi, cu atat mai bine. Stiti foarte bine ca totul trebuie sa fie SENZATIONAL ca sa miste cineva vreun deget (mic de la picior)

Share This Page