13.6 C
London
Wednesday, October 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Precision Training- Aspire Training & Assessments

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by georgiv, Jul 1, 2009.

1. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Luni primesc actele de la HO inapoi. Sper sa-mi fi atasat si o foaie cu motivul oficial

2. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    dupa cum ti-am spus, noi facem cu alt colegiu fara sa ne coste nimic, e directiva europeana, tocmai ne-a trimis angajatorul scrisoare de confirmare

3. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    dar asta inseamna sa te tina legat de angajator, nu?

4. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    oo ma , ma speriati acus, is aproape gata cu registrarea de la nmc, curand fac un an...si acum se fac problemele?

5. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    si mai am 3 cunoscuti tot la aka, precision training.parerea mea e s a nu schimbab inca, sa asteptam raspunsu de la ambasada, si sa vedem ce primeste si onuku, respins sau admis....
    Iar despre precision training....cineva a terminat nvq-ul...sau macar jumate...ca eu is de 8 luni si nu am facut aproape nimik, mi sa schimbat assesorul dupa care nu lamm mai gasit la telefon.

6. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    anouka a scris:
    Scrie in scrisoarea aia si numarul directivei, sau poti afla cumva? In functie de ce scrie in respectiva directiva europeana s-ar putea ca unii sa aiba dreptul sa ceara returnarea taxelor de scolarizare.

7. Anonymous

Anonymous Guest

silverfern,foarte buna ideea ta..noi am platit in tara 250 inscrierea si aici 900 cursul nvq...poate afli si cum se poate face ceva pt recuperarea banilor....mentionez ca am fost familie si in loc sa venim unul ca student,celalat ca dependent ne-a taxat pe amandoi studenti:250x2 plus 900 x2

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Pt raymond, dk nu 'casti 'bine ochii nici acum cand altii au probleme atunci chiar poti spune ca ti-o faci cu mana ta. Noi am facut un an la fel ca tine am asteptat blue si pt ca s-a schimbat colegiu si avem 2 zile diferenta de cand cu schimbarea am fost refuzati iar tot anul sters, CE PREFERI?
    SI POATE NU ATI FOST ATENTI PROBLEMA NU E: CA NU TERMINI CURSUL, PROBLEMA E CA ACEL COLEGIU NUMIT 'PRECISION' A FOST PRELUAT DE UN ALT COLEGIU NUMIT 'ASPIRE' IAR ACESTA E ILEGAL, NU FUNCTIONEAZA LEGAL. DECI PRIN URMARE TOTI CARE SUNTETI LA ASPIRE SI MUNCITI , MUNCITI ILEGAL. nU DIN VINA NOASTRA ASTA E ADEVARAT.
    lUNI SUN LA AMBASADA
    BAFTA SI CITITI TOT PT. A INTELEGE IN CE SITUATIE PUTETI FI SI VOI

9. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    eu am inteles de la angajatorul nostru k desi el incearca sa obtina banii de nvq inapoi, Precision fiind in lichidare iar Aspire nu isi asuma plata sumelor catre cei ce au platit, studenti fiind.
    Daca imi spune si mie cum se incarca un scan aici am sa va pun la dispozitie scrisoarea angajatorului meu
    Am sa intreb ce directiva este aceea pt k nici eu nu stiu, el ne-a spus k nu mai platim niciun curs ca e directiva europeana acum
    am sa incerc totusi sa incarc letterul scanat

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    nu ma reusit

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    E bine totusi ca angajatorul tau isi bate capul cu astea

12. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    am sa redau totusi
    "I am writing on behalf of 8 of our employees who from December 2007 purchased your service in good faith to undertake NVQ level 2 in Health and Social Care.Unfortunately the 8 candidates have become increasingly upset and disillusioned at the way Precision has conducted their NVQ training.
    Since starting the candidates have had just one assesment from your assesor at Precision, this is unacceptable practice considering all 8 have paid 500 pounds each to Precision/Aspire to undertake the course.Numerous phone calls have been made by myself and the candidates however the number advertised on your paperwork is always a message machine-no one from Precision/ Aspire has as yet called back.
    In view of the poor service, the candidates wish to undertake the course with a provider who will commit to what they promise and therefore request that you return the candidates money forthwith.Please find below the names of the candidates,may I suggest a cheque for 500 pounds is made payable to each candidate.

....

I understand Precisionhave gone into liquidation however Aspire has by law a responsibility on the debt Precision has.
    Please also find enclosed a letter to St.Thomas Recruitment highlighting the concerns for Precision back in December 2008
    I look forwaRD TO RECEIVING THE REFUND BY 30TH OF JULY 2009
    YOURS....
    DE ASEMENEA A SCRIS ACEASTA SCRISOARE CELOR DE LA HOME OFFICE, DNEI NANDRA HAMED DE LA NATIONAL CARE ASSOCIATION
    SI CELOR DE LA ST. THOMAS RECRUITMENT
    aSTEPTAM RASPUNSUL LOR
    DACA NU II ACTIONEAZA IN JUSTITIE
    MAI MULT DE ATAT NU STIU
    EL A SCRIS-O SI A TRIMIS-O CELOR DE LA PRECISION LA ADRESA DIN SLOUGH
    DACA STIE CINEVA SI O ALTA ADRESA VA ROG SA O SCRIETI AICI, POATE TOTUSI O SCOATEM CUMVA LA CAP CU EI, SA DAM DE EI INTR-UN FEL
    http://www.precisiontraining.org.uk/
    LA ACEASTA ADRESA NU A RASPUNS NIMENI LA MAIL
    LA NR DE TEL AFISAT DE ASEMENEA, SUNA OCUPAT TOT TIMPUL

Contact us

Precision Training UK Ltd
    1 berry street
    Aberdeen
    Scotland
    AB25 1HF

DAR MAI NOU PE SITE-UL LOR APARE ACEASTA ADRESA. STIE CINEVA CEVA?

13. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    costiiasi2008 a scris:
    Costiiasi, atentie, am zis "in functie de ce scrie in respectiva directiva", nu va faceti sperante prea mari.

In ceea ce priveste cazul vostru, ma indoiesc ca se poate face ceva. Intermediarii din Romania(inteleg ca ati venit prin intermediari) si-au dat seama ca nu stiti cum e cu dependentii, si v-au taxat pe amandoi. Nu cred ca ii obliga nimeni sa spuna oamenilor "stiti ca dependent aveti dreptul la blue card", si cum pe ei ii intereseaza banii si nu sa va ajute pe voi, v-au taxat pe amandoi. La fel si in cazul colegiului, ei au mai obtinut un student bun de plata. Daca acea directiva zice ca NVQ-ulu pe care-l faceti voi e gratuit sau finantat de nu stiu cine, s-ar mai putea discuta, dar deocamdata discutia e ipotetica.

anouka
    Anouka, in DIUS Register email-ul e acelasi, insa adresa e alta:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... gister.pdf

14. Anonymous

Anonymous Guest

Da,oricum am terminat NVQ,acum asteptam diplomele..blue cardul este si el...dar,in caz ca vrem sa acontinuam cu NVQ 3 poate aflam mai multe amanunte daca e gratuit,in conditiile in care am platit primul NVQ...

15. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!#
    Acum am primit actele de HO dupa ce ne-au respins dosarul pt blue dar fara o hartie cu motivul oficial sa poata vedea oricine.

16. raymond

raymond New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,,,,georgiv...ai reusit sa vb cu cei de la ambasada? sau HO? ca scriai ca vb luni..?
    Anouku...daca aflii ceva raspunsuri la scrisorile trimise de catre angajatorul tau, let us know plz..si eu iam platit 690£...eu am incercat sai sun, am incercat toate nr. de tel..precision & aspire...dar nu merge nicii unu, nici websitul aspire training nu exista..sau nu merge.
    Eu intre timp se pare ca ma inscriu la un alt provider, nvq level3, 400£.
    NUmai bine 4all...

17. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    georgiv a scris:
    Georgiv, eu zic sa nu lasati lucrurile asa. Cereti-le motivul in scris. Si pe site si in ghidul lor se specifica faptul ca trebuie sa-ti trimita refusal letter daca-ti respinge aplicatia.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... a/appeals/

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitec ... iew=Binary

18. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Buna. Da am vb si cu d-nul Bogdan Carpa Veche, i-am explicat situatia, si mi-a cerut prin fax hartia cu motivul oficial, dar noi nu am primit asa ceva si mi-a zis sa-i contactez sa le cer si motivul in scris. Am incercat sa sun dar pt ca sunt prea ocupati am vb doar cu un advisor. A cautat cazul meu dupa numarul de referinta si-mi zice :doamna cazul dumneavoastra nu a fost refuzat ci doar 'amanat'. puteti trimite actele din nou. Acum a ramas sa il inscriu pe sotul meu din nou la alt colegiu aprobat de HO si apoi sa aplic din nou.
    P.S. Si d-nul Carpa Veche a precizat ca toti cei care lucreaza acum si sunt la Precision-Aspire lucreaza ilegal.
    Asa ca schimbati=va cat mai repede.
    Iar referitor la deciziile HO dk vreau sa le contest dureaza tot procesul asta deci oricum trebuie sa il inscriu la alt colegiu si sa nu asteptam prea mult.
    Numai bine la toti!

19. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Aduc in discutie acest topic, poate mai apar si altii cu acest colegiu si ne zic si ei ce au facut!
    Eu am vb cu d-nul Bogdan Carpa Veche, dar fara rezultat, inca asteptam 'cica' un respuns de la HO, in urma scrisorii dumnealui.

20. arianda

arianda New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA!
    Sunt curioasa daca ambasada iti va raspunde, sunt mai mult de 3 luni de cand am trimis la ambasanda si consulat si pana astazi nimic, cum este prosibil totusi asa ceva? la ce mai exista adresa? nu se lucreaza pe acolo?cum fuctioneaza ?
    am cardu galben SE si vreau sa aplic pe albastru,am 1 an de munca , cum se poate din independet sa ajungi angajat ?
    ms mult si bafta la toti

Share This Page