13.7 C
London
Monday, April 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pot fi dependenta de copilul meu in UK?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by tziricutza, Jul 27, 2012.

1. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.
    As indrazni cu o intrebare, caci m-am tot uitat pe forumuri si nu am gasit nici un raspuns.
    Familia mea, respectiv eu, sotul si copilul, locuieste in UK de aproape 2 ani. Nimic nou pana aici. Copilul a incheiat primul lui an in scoala din Anglia in year 3. Intrebarea mea e: pot sa aplic de un card (indiferent de culoarea lui) pentru copil daca urmeaza scoala aici? Si noi dependenti de el? Care sunt pasii care trebuie facuti?
    Am tot auzit pe la romani ca se poate. Dar cum, ce formular trebuie completat sau care sunt conditiile, nu le-am aflat inca. Precizez ca eu si sotul avem NIN.
    Va multumesc.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Re: O situatie careia nu i-am gasit raspuns...

Ma vad nevoita sa intervin. Nu aprob stilul, dar intrebarea intr-adevar denota mare lipsa de cunostinte bazice, fara de care nu-mi imaginez cum niste parinti ar putea sa vina in Uk, avand responsabilitatea cresterii unui/mai multor copii.

Bun, astea fiind zise, in stanga sunt niste culori:

Culoarea verde este CE TREBUIE SA STIM ODATA AJUNSI AICI (adica -trecere pietoni, daca vreti)
    Culoarea galben e ASTEAPTA (inainte de a trece zebra aka UK
    Culoarea rosu- NU TRECE FARA - E REGULAMENTUL

Albastru e ca la scoala GHIDUL- instructiunile/enuntul unui exercitiu/unei probleme
    Negru- deja e grav - te-ai ars, dar mai e speranta sa citesti in ultimul ceas:
    DREPT DE MUNCA http://www.romani-online.co.uk/drept-de-munca-anglia-uk

3. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Re: O situatie careia nu i-am gasit raspuns...

Iti multumesc pentru un raspuns scurt si la obiect.

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Foarte sensibili, foarte foarte. Nu vad totusi jignirile. Sau poate avem definitii diferite pentru acest cuvant?

La obiect:
    Copiii de pana in 13 ani nu au voie sa munceasca, iar cum "registration certificate" confirma dreptul de a munci, nu cred ca il poate obtine un copil.
    Raspunsul este - nu, nu pote obtine nici un fel de card.

5. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc. O sa aplicam deci cu formularul BR1, pentru ca am muncit si muncim in continuare ca Self-Employed. Singura problema era ca am realizat pana acum venituri foarte mici. Si nu stiu cum va influenta. Cred totusi ca cea mai buna solutie ar fi sa il contactez pe Dl. Av. Dragut.
    Va multumesc inca o data pentru timp si raspuns.

6. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    In raspunsul pe care l-am trimis si care nu apare, am multumit din suflet celor care ati dovada de respect si rabdare.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu unul n-am vazut nimic din definitie in raspuns, de aceea am si pus definitia. este clar ca cei care raspund la o intrebare sunt "superiori" in acea privinta, prin simplu fapt ca au mai multe informatii. in acelasi mod cum cineva cu permis de conducere este superior intr-ale soferiei fata de cineva care nu are carnet samd.

faptul ca unii pun intrebari fara a se gandi putin ce inseamna de fapt anumite lucruri atrage dupa sine tot felul de raspunsuri, mai mult sau mai putin dorite, doar este un forum, in spatiul public al internetului.

cred ca trebuia pus de la inceput un link cu ce ar insemna de fapt munca la copii pentru a putea trage singuri concluziile daca un astfel de demers are vreo sansa de izbanda. inutil sa mai mentionez ca in uk lucrurile legate de copii sunt tratate cu foarte multa atentie de catre autoritati, in special dupa situatia cu celebrul "baby P". poate chestia asta v-ar fi pus mai pe ganduri si puteati evita o discustie complet inutila dupa parerea mea.
    http://www.direct.gov.uk/en/parents/par ... dg_4002945
    http://www.tameside.gov.uk/childemployment

8. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    IN NICI UN CAZ NU AM SA IL PUN COPILUL MEU DE 8 ANI SA MUNCEASCA!!! Asta este si motivul pentru care suntem departe de casa. Pentru ca el sa aiba parte de o buna educatie la scolile din Anglia si un alt viitor! Poate felul in care am formulat intrebarea a fost gresit. Ce am vrut sa aflu este faptul daca noi, parintii, putem capata BC sau YC ca sa putem intretine copilul la scoala!

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    tot e bine ca se clarifica unele lucruri.

definitia depedentului este foarte clara la UKBA http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/glossary?letter=D
    Dependant
    Someone who depends on you financially, such as a husband, wife, partner, or child.
    Dependants
    Children under 18 years of age, your husband, wife, civil partners, or unmarried/same sex partner.
    Dependent children
    Any children you have who depend on you financially.

cand ati spus ca vreti sa fiti dependenti de copil, asta presupune ca el va sustine financiar, deci ar trebui sa munceasca, de unde toata discutia.
    exact ce spunea si albea si v-ati suparat degeaba.

dreptul de munca, fie el de orice culoare B, Y, P nu are nici o legatura cu copiii.

10. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @simromtax - am dat anterior exemplul relevant zic eu, care raspunde la intrebarea ta: "Nu inteleg un gest din partea asazisilor administratori sau ajutori al acestui forum, de ce sint pretentii ca lumea sa stie raspunsul inainte de a face o intrebare pe acest forum?! "

Sunt notiuni simple care pot fi gasite in diverse locuri, la prima cautare pe google, pe care oamenii care intra zilnic pe forum se asteapta ca ceilalti sa le stie. Este vorba de o MINIMA informare, adica sa stii despre ce intrebi.

N-o sa consider jignire ce a spus @simromtax, adica "asazisi administratori si ajutori", ca sa nu se inteleaga cumva ca as avea si eu sentimente si as putea sa ma supar sau enervez.

Acum mi-as dori sa ne oprim din aceste polemici si sa o informam pe doamna care a deschis topicul cum poate sa obtina drept de munca.

Da, puteti obtine drept de munca, dar fara nici o legatura cu copilul.
    Majoritatea celor care aplica "in cuplu", aplica asa:
    Unul din cei doi aplica pentru Yellow Card (ca Self Employed sau ca student)
    Celalalt aplica - ca dependent de primul, obtinand astfel Blue Card.

Avantajul aplicarii pentru Yellow Card "de student" este ca dupa 12 luni de munca legala, ambii veti primi drept de munca fara restrictii.
    Teoretic, acesta nu va fi un avantaj de durata, pentru ca dupa 12 luni de la obtinere o sa mai fie putin pana la sfarsitul lui 2013 cand, teoretic, restrictiile pe piata muncii vor disparea.

Aplicatia pentru aceste doua carduri se face pe un singur formular, BR1 se numeste.
    Recomand urmatoarele pagini:
    http://www.romani-online.co.uk/statutul ... oyed-in-uk
    http://www.romani-online.co.uk/cursuri-nvq-si-qcf

Si evident, topicurile de la sectiunea Emigrare: http://www.romani-online.co.uk/forum/emigrare

Share This Page