-0.8 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pot aplica la cetatenie dupa 5 ani de Blue Card direct?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Munchi09, Oct 5, 2013.

1. Munchi09

Munchi09 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!

Am si eu o mare nelamurire: pot aplica la cetatenie dupa 5 ani de munca continua sau trebuie sa aplic la ILR intai? Care sunt ultimele reguli pentru romani si bulgari? Am vazut unele discutii mai vechi unde se mentionau sase ani?

Mentionez ca sunt cetatean roman si detin a “Registration Certificate” (adica "Blue Card” obtinut prin Tier 1 Highly Skilled Migrant Programme). a fost emis in Octombrie 2008. Pe coperta din spate scrie: UK Residence Document for a National of an EEA State, This document is issued pursuant to Directive 2004/38/EC

Am ajuns in Anglia in Septembrie 2008, Blue Cardul l-am primit in Octombrie 2008 and am inceput lucrul in vreo 2-3 saptamani. Deci in curand o sa am 5 ani de munca continua in Anglia.

Va multumesc frumos pentru ajutor.

2. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Ca sa aplici pentru cetatenie trebuie sa fi fost rezident timp de 5 ani din care ultimul an sa fi avut rezidenta permanenta. De aici 6 ani in total. Deci in cazul tau, poti aplica pentru cetatenie in octombrie 2014 (pentru ca devii rezident permanent in octombrie 2013).

3. Munchi09

Munchi09 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos de raspuns. Ce nu inteleg eu este cum "devin" rezident permanent? Trebuie sa aplic sa obtin un certificat? Imi trebuie vreo dovada?

4. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Nu iti trebuie nici o dovada. Devii rezident permanent automat, fiind cetatean UE, dupa 5 ani de stat in Anglia. Este legislatie europeana. Poti, daca vrei, sa aplici pentru permanent residency certificate, dar dureaza mult, iti tin actele aiurea, etc. etc. Nu merita, dupa parerea mea.

5. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Cetatenie sau rezidenta permanenta?

Buna seara!
    suntem putin confuzi..am inteles cum sta treaba cu 5 ani sau 6 ani(in total de cand muncim legal in UK sau de cand detinem Blue Card?).Avem Blue Card din Dec.2008,muncim legal din Ian.2007.
    Cum aplicam pentru copiii amandoi nascuti in Ro,primul copil in 2003 inainte de a obtine Blue Card,al doilea copil in 2009 in timp ce aveam Blue Card? (are vreo importanta?).
    Puteti sa ne lamuriti? Am citit pe UKBA dar nu m-am lamurit in privinta minorilor.
    Va multumesc!

6. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Cetatenie sau rezidenta permanenta?

Perioada de 6 ani se refera de rezidenta legala in UK. In cazul dumneavoastra, se calculeaza de la data la care ati inceput la munciti legal. Este irelevanta data emiterii Blue Card-ului.

In ceea ce priveste ce doi copii, daca parintii indeplinesc conditiile de eligibilitate, automat si acestia pot dobandi cetatenia.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com
    http://www.divortuk.co.uk
    http://www.procuriuk.co.uk

7. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    So if you were born outside the United Kingdom or qualifying territory and one of your parents was a British citizen otherwise than by descent, you are a British citizen by descent. Asta se aplica copiilor dupa ce obtinem cetatenia? Copii trebuie trecuti in aplicatie? Cand platim pentru noi va trebui sa platim si pentru copii,deci...Va multumesc!

8. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, se aplica doar daca erai deja cetatean britanic in momentul nasterii copiilor.
    Copii aplica separat, adica alti bani, din pacate -ras4-

9. Miky2013

Miky2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    Poti aplica dupa 6 ani de cind ai inceput sa lucrezi in Uk, trebuie sa citesti formularul,ghidul si booklet ul AN,sa te asiguri ca te incadrezi in conditiile stipulate acolo. Totodata trebuie sa detii Life in Uk si Esol br1 english speaking test. Eu abia am aplicat dupa 6 ani de self employment,dar detin rezidenta permanenta,ceea ce inseamna m putine acte pt aplicatia de naturalizare!
    Miky

10. Miky2013

Miky2013 New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Cetatenie sau rezidenta permanenta?

Buna
    Pentru copii aplicati separat,pt fiecare copil in parte. Pe website ul ukba gasiti care este formularul ( mn1) ,se aplica un discount pt doi copii.
    Miky

11. Freedom_writer

Freedom_writer New Member

Trophy Points:
    3
    Buna,

Am si eu o mica nelamurire.
    Sotia si copilul au 5 ani de UK si au amandoi bluecard ful bluecard nu dependant. .Intrebarea mea este cum pot aplica pentru copil pentru rezidenta permanenta.Stiu formular tot dar tot ce nu pot sa ma lamuresc ce fel pot face dovada ca el a fost aici.
    Eu ma gandesc sa merg la scoala unde a invatat si unde l-am mutat dupa, sa aduc niste evidente sau ma refer sa trimit prezenta lui anulala la scoala cea care ti se inmaneaza an de an.
    Ce parere aveti si cum ati facut cei care aveti copii, cum ati aplicat pentru rezidenta permanenta pt copil?
    Sotia si copilul vor aplica amandoi de PR in acelasi timp si voi complata doar un formular si plata a 2-a taxe.

Multumesc.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pai de ce dai bani aiurea sa aplici pentru PR?
    Aplica direct pt cetatenie.
    Pentru copil poti scoate de la scoala ,
    alta posibilitate nu exista, oricum i se vor cere intrarile/iesiorile din UK, asta e cam tot cum poti dovedi pt junior,
    bafta!

13. Freedom_writer

Trophy Points:
    3
    Multumesc dromaderu,

Ma gandeam sa aplic pt el ca nu se stie cu noul guvern ce va sa vina ce or mai face asa ca macar sa il prinda si pe el cu PR.
    Eu acum o sa aplic de AN cetatenie, ei au venit cu un an mai tarziu si deci asta e ce m-am gandit eu.Asta e pierd 110 lire da na ce sa faci.Am pierdut eu mai mult.
    Avem inca un copil de 2 ani nascut in UK pt el nu am aplicat pentru nimic doar am scos certificatul de nastere UK si pe cel Romanesc si i-am facut si pasaportul electronic Romanesc ca vrem sa calatorim anul asta acasa.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu ai preietene nicio treaba cu PR,
    nu conteaza ca esti roman, afgan, suedez ,ai 5 ani continuu de UK esti automat cu PR (de fapt de afgani nu as baga mana in foc))))
    Tu platesti de fapt spre a primi un card care nu iti trebuie.
    Sotia mea cand a aplicat la facultate i s-a cerut dovada de rezidenta in UK, si am trimis exact ce ar fi trebuit sa trimitem pentru aplicatia pt PR si,no problems.
    Faci cum vrei dar, waist of time/money.
    Noi ambii am aplicat pt cetatenie fara sa avem acel card,no problems nici acolo

15. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    mai am doi ani ...

16. Freedom_writer

Trophy Points:
    3
    Situația se va schimba după alegeri. Să sperăm ca vechea lege încâ se va mai aplica. Păcat că sa băgat taxa asta înainte era gratis.

17. Hazel

Hazel Member

Trophy Points:
    6
    Si cate zile pe an ai voie sa iesi din UK?
    Multumesc

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu mai stiu exact, intra pe site acolo si poti afla,
    ideea e ca ti se vor cere intre ce date ai fost in afara UK, deci trebuie sa tii minte iesirile/intrarile pe ultimii 5 ani.
    However, se stie ca acum nu mai se ap[lica viza,deci nu stiu cum/daca te verifica, ei mai mult vor sa vada ca nu ai fost un anumit numar de zile in afara UK intr-un an.

19. Hazel

Hazel Member

Trophy Points:
    6
    Deci daca mai uit o vacanta mica acolo, sa-mi iasa la condei, nu au cum sa afle, nu? :)

Edit:
    Gata am gasit
    "no more than 450 days outside the UK during those 5 years"
    Nu am eu atata vacanta pe an hehe

Multumesc frumos

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Pai asta ziceam, eu habar nu am avut sa retin datele exacte cu intrarile /iesirile din UK, si am cam iesit an de an de cate doua ori macar pe an,
    in unele situatii,am pus "dupa ureche" adica din amintiri ,dar nu am avut problme ,ei vor sa vada ca nu ai stat peste astea 450 de zile.

Share This Page