9.4 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pls, am nevoie de informatii

Discussion in 'ARHIVA' started by veritas82, Dec 13, 2008.

1. veritas82

veritas82 New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit de curand o oferta de munca in Anglia (pt prima data cand voi munci penste granitele tarii). Locul de munca este in domeniul ingrijire batrani in clinici private din UK. Mi s-a spus ca respectivul contract de munca il voi semna cand ajung in Anglia si ca in primul an voi fii incadrata cu visa pt studenti dar si ca yellow card-ul se elibereaza numai dupa 12 luni de munca neintrerupta.
    Va rog sa imi spuneti ce parere aveti despre aceste date si cat de veridice sunt ele. Care a fost experienta voastra si prin ce imprejurari ati ajuns acolo. Astept cu nerabdare sfaturi, opinii, recomandari Multumesc.

2. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya ,
    Bine ai venit in randul comunitatii romaniilor din UK!
    Intai de toate , se poate ca oferta sa fie autentica....Numai ca este un domeniu pt care unii ar stramba din nas , dar pt altii ar fi un nou inceput...Yellow cardu-l nu il vei obtine dupa 12 luni si imediat ce ti-a fost aprobata aplicatia de catre Home Office...Timp de 12 luni vei avea statudul de studenta , si iti vei exercita acest drept...Daca cursul este de tip NVQ (vocational) poti munci peste cele 20 de ore permise de yellow card.Cu alte cuvinte , un curs vocational , orele muncite peste 20 pe saptamana , vor fi considerate ca fiind parte integranta a cursului , deci practica.
    Aplicatia o poti face numai cand esti aici , vei trimite la Home Office biroul din Sheffield , formularul BR1 , + 2 poze tip pasaport + pasaportul sau ID in original , + scrisoare de inrolare la curs cu detaliile cursului (atentie , cursul si colegiul unde vei urma specializarea , trebuie sa fie acreditat de catre DFES -> Ministerul Educatiei...+ scrisoare de sponsorizare , alaturi de bank statementuri ale sponsorului , sau minim 3 bank statemnturi din ultimele luni , pe numele tau.Aceste informatii din urma sunt necesare pt a dovedi la Home Office ca nu vei deveni o povara pt stat si vei cere beneficii...Pt detalii despre aplicatii intra http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/worki ... iaromania/ Dupa ce vei fi muncit 12 luni legal in UK , vei avea dreptul ca sub incidenta legii EEA , sa poti aplica pt un Registration Certficate sau "blue card" care va confirma ca nu ai restrictii pe piata muncii in UK.Peste 12 luni va trebui sa completezi o alta aplicatie , si alte documente pt a sustine aplicatia.Succes si o seara placuta ! Bivo -kiss- iss-

3. kiuliana

kiuliana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, intreb si eu. Unde pot verifica daca scoala este acreditata? Mie mi s-a spus ca voi primi yelow card abia dupa 12 luni, pana atunci cica, scoala imi va fi ca un fel de sponsor. Ma poate lamurii cineva? Va rog mult.

4. veritas82

veritas82 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc din suflet pt raspunsul tau complet -eyebrows2- yebrows2-
    Dap, este vb de cursul NVQ HEALTH & SOCIAL CARE with ESOL.
    Temerea mea era legata de faptul ca in aceste 12 luni nu pot lua nici o masura daca nu imi vor fii respectate drepturile contractuale dar, mai ales, am varianta de a renunta la contract daca nu reusesc sa ma acomodez (intentile mele sunt din cele mai bune dar imi este putin teama ca nu va fii totul chiar roz).
    Pls, spune-mi daca si in cat timp voi putea chema pe cineva sa munceasca acolo unde sunt eu (care este procedura)?

5. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hey ya ,
    Scuze pt raspunsul rapid ....
    Ma pregatesc sa fac bagaje , maine zbor spre Bucuresti.... -santa- anta- -love3- ove3-
    Deci pt kuliana : yellow cardul nu ai cum sa il primesti dupa 12 luni , el este documentul care atesta ca iti exerciti un drept prevazut in trataul de aderare la EU..deci vei fi studenta , vei muncii full time daca e curs NVQ si vei avea si yellow card-ul...nimeni nu are dreptul sa ti-l retina , timp de 12 luni , si ei iti vor fi sponsori numai cand vei trimite actele...am explicat in postul anterior cum sta treaba cu sponosul...
    Pt ...am uitat :p
    procedura e asemanatoare , numai ca nu cred ca va fi nevoie sa mai apelezi la firma de intermediere din tara pt a facilita sa aduci pe cineva..daca la job sunt dispusi sa mai angajeze pe cineva , sa-i ofere job , aplicatia o poti face tu cu manutza ta , e gratuit , si daca vei pune toata documentatia necesara va fi okay....
    P.S MARE GRIJA CU FIRMELE DE INTERMEDIERE !! NU PUTINI AU FOST ROMANII , CARE AU FOST AMAGITI...UNA TI SE SPUNE , ALTA GASESTI AICI !! cititi pe forum, sunt multe articole despre firmele de intermediere....
    Succes ! Toate cele bune , Bivo -kiss- iss- -staycool- taycool-

6. kiuliana

kiuliana New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru raspuns. Iti doresc drum bun si sarbatori fericite.
    Mai vorbim despre ce voi face, poate la intoarcere.

7. veritas82

veritas82 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumim Bivo. Sper sa fii alaturi de noi in continuare....sigur vom mai avea intrebari -ahaa- haa-
    Sarbatori fericite tuturor ! -santa- anta-

8. mihaipitesti

mihaipitesti New Member

Trophy Points:
    0
    Yellow card este doar pentru self employed....sau studenti.
    Blue card este pentru persoana dependenta de self employed.
    Atentie marecel putin in Scotia dependentul de self employed poate obtine numarul de asigurare nationala numai daca sotul/sotia self employed au cardul galben sau dependentul are cardul albastruadica intai va rezolvati problema cu inregistrarea la Homme Office si abia dupa aceea va prezentati la interviu la job center.
    In ultima perioada au venit refuzuri de NINO pentru dependenti deoarece NU AU PUTUT PRODUCE DESTULE DOVEZI CA POT MUNCII FARA RESTRICTII, MAI EXACT AU FOST INTREBATI DACA AU CARDUL ALBASTRU.
    Problema este alta..Bucurestiul ne-a uitat de tot, nu am vazut in massmedia romaneasca absolut nimic referitor la asa zisele presiuni impuse in vederea ridicarii restrictiilor de munca. Intrebare. Cati bani au trimis in tara romanii din diaspora? Nu cumva romanii din diaspora sunt adevaratii ambasadori ai tarii? Ce ne ofera Romania ? -party- arty-

9. veritas82

veritas82 New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate trebuie sa iti dau dreptate -angry- ngry- . M-am confruntat cu aceasta problema de cand am terminat facultatea. -pullhair- ullhair- . Am lucrat in Bucuresti pana de curand ne-au concediat pe motiv de criza financiara. Din acel mom m-am hotarat sa lucrez peste hotare. Dar nici aceasta sansa nu este prea roz. Mai nou agentia cu care am discutat ma pune sa platesc 250 lire in contul firmei pt care urmeaza sa lucrez, fara a fi incheiat nici un contract cu ei. Nici nu stiu ce sa mai cred. -sad2- ad2- .
    Tu cum ai ajuns acolo Mihai? Care a fost procedura?

10. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu inteleg prea bine, cine te pune sa platesti si in contul cui ?
    Ar trebui sa stii ca in UK nicio firma nu iti cere bani pentru a te angaja, nici chiar firmele de recrutare ! Toti isi iau banii de la angajator si in niciun caz de la candidatul la angajare.

Poate ca de fapt este o institutie de invatamant cea care cere un avans, caci cursurile sunt destule de scumpe.
    Orice ar fi trebuie sa semnezi un contract inainte de a plati ceva si mai ales sa fii atent ce semnezi, iar daca ceva este neclar sa ceri lamuriri, eventual chiar si in scris.

Poti verifica firma la www.ukdata.co.uk si institutia de invatamant la www.dcsf.gov.uk

Bafta !

11. veritas82

veritas82 New Member

Trophy Points:
    0
    Aceasta suma de bani tb depusa in contul Pyridion Management Academy reprezentand avansul pt prima luna a cursului + transportul de la aeroport pana in localitatea unde urmeaza sa fim cazati + cazarea si masa in primele 3 zile la hotel.

12. taranu

taranu New Member

Trophy Points:
    0
    Mda, asa mai vii de-acasa. Suma nu este foarte mare, chiar dimpotriva, ceea ce ma face sa cred ca hotelul este de fapt un dormitor comun pt. studenti cu 10-12 paturi/camera (sper sa ma insel).
    Ar trebui sa cunosti inainte de a semna contractul cat te va costa exact cursul, in cat timp trebuie achitat, cine va suporta cazarea pe tmpul studiilor si cat trebuie sa platesti pt. asta, daca ai posibilitati de self-catering incluse, asigurare medicala ... uff e o lista foarte lunga.

Daca urmaresti sa obtii Yellow Card, tebuie neaparat sa verifici daca institutia de invatamant este acreditata si recunoscuta de Home Office (institutia care iti va elibera Yellow Card-ul). Daca este un sandwch course cu paid work experience sa ceri toate detaliile referitoare la cine si cum asigura plasamentul la locul de munca si mai ales in cat timp.

In ce conditii poti rezilia contractul daca esti nemultumit sau nu se tin de cuvant (asta e foarte important !!!!), sunt destui romani care au avut de patimit din cauza asta. Actele nu le dai din mana decat Autoritatilor care iti ofera o chitanta in schimb, repet: AUTORITATI, celorlalti le dai copii xerografiate si le arati actele pentu confruntare cu originalul. Nu lasi actele nimanui decat pentru a face fotocopie si asta in fata ta.

Pentru binele tau, daca nu ai pe nimeni (si se pare ca nu ai) in UK, ar fi foarte bine sa ai bune cunostinte de limba vorbit, scris si citit ... ca sa poti face fata chiar si unor situatii neprevazute.

Ar fi bine daca ai adresa intrebari specifice si cat mai exacte daca doresti raspunsuri pe masura si nu in ultimul rand consulta si bazeaza-te pe informatii oficiale si pe cat posibil in scris. Foloseste cat poti de mult site-urile guvernamentale directgov, home office etc. ... in rest totul depinde doar de tine si de norocul tau.

In orice caz nu venii fara sa ai la tine o rezerva de bani. Poti utiliza si carduri bancare romanesti care pot fi alimentate rapid de cei de acasa in caz de urgenta si tu dispui de bani instantaneu la orice bancomat (comisioanele sunt mici in comparatie cu cele britanice).
    Internet-cafe-urile au cam 0,7 pana la 1,5 lire pe ora, daca nu ai alta sursa.

Bafta !

13. veritas82

veritas82 New Member

Trophy Points:
    0
    Hei,

In primul rand, va prezint scuzele mele pt neclaritatea si neconcordanta informatiilor dar multe din informatii ni s-au furnizat pe parcurs.

In al doilea rand, am sa iti raspund pe rand @taranu. Astfel,

1. Intr-adevar suma nu este mare dar intrebarea este de nu ne cazeaza de la inceput acolo unde urmeaza sa locuim pe tot parcursul anului si este nevoie ca primele 3 zile sa le petrecem la hotel?
    Citez:

"COSTURILE PLECARII
    - 550 RON bilet de avion Bucuresti (Baneasa) sau Cluj- Londra Luton (cu Wizzair) (doar daca il cumparati cu cel putin 10 zile in avans)
    - 15 £ bilet autobuz Londra-Birmingham
    - 100 £ avans pentru curs(Pyridon)
    - 150 £ transport Birmingham-Bromsgrove, cazare si masa pentru primele 3 zile la hotel de trei stele si transportul la locul de munca unde o sa fiti plasata.
    - 100 £ cheltuieli pentru prima luna, pana la primul salariu";

2. Costul total al cursului este de 11500 lire/an, dar platim 100 lire/luna. Cazarea pe toata durata cursului este asigurata de catre ei contra cost, cam 250 lire/luna. Detaliile referitoare la self catering, asigurare nu le conosc inca...dar o sa ridic si aceasta problema.

3. Institutia de invatamant este acreditata iar "de asemenea dupa un an de zile primiti yelow card (permis de munca), ceea ce va da posibilitatea de a lucra in UK in orice domeniu doriti". Din cate am inteles de la colegii nostri de pe forum, in toatea aceasta perioada voi fi incadrata cu viza pentru studenti.

4. La un mom dat i-am adresat si eu intrebari legate de nerespectarea clauzelor contractuale dar nu mi s-a oferit nici un raspuns. O sa mai insist !
    Spune-mi pls la ce acte si autoritati te referi mai concret si care este mom in care mi se cer aceste acte.

5. Nu am pe nimeni in UK si nici la capitolul limba engleza nu as putea sa ma laud, tocmai de aceea doresc sa ma informez cat mai precis si sa incerc sa iau toate situatiile in calcul.

6. Multumesc pt sugestiile legate de "intrebarile specifice" si "reverva de bani" iar internetul nu reprezinta o problema din partea mea.

Numai bine !

Share This Page