4 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Plangere - Dentist - Cum procedez?!!

Discussion in 'SANATATE' started by andreiuta12345, Dec 16, 2013.

1. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Seara buna tuturor !

Pe scurt .Nu am fost deloc multumita de serviciile dentistilor de aici.Ultima intamplare s-a petrecut sambata trecuta cand m-am dus sa imi lipeasca o lucrare, o coronita - ce era acoperita cu portelan.Nu sunt de specialitate, nu stiu denumirile dar stiu ca stratul ce acoperea lucrarea era alb, coronita fiind facuta in Romania.
    Buun...am fost la dentist, in privat, deci platind dublu, am platit 145 de lire ...pt o bibileala de 15 minute in care dentista nu a facut decat sa ii dicteze ce compozitie au plombele mele - asistentei..receptionistei..nu stiu ce functie avea....In fine, la sf mi-a pus un superglue si a 'lipit' lucrarea...Nu a durat ''minunea'' decat o ora.Eu am simtit ca nu e ceva in regula din prima clipa si imediat cum am ajuns la receptie sa platesc am spus:'Simt ca nu e pusa bine'.La care receptionista care facea si pe asistenta/ajutorul dentistei imi zice ''AAA, stai...tb sa lasi cateva ore''.Nu a trecut nici macar o ora si lucrarea mi-a picat...Pe cine sa suni sambata, dupa amiaza?:((.Cabinetul inchisese la unu.

Nu stiu ce mi-a pus acolo...dar numai ciment nu a fost...Avea un gust amar...Cred ca mi-a pus 'pelicanol':(( ca nu s-a lipit sub nici o forma.Buun, nu era de ajuns ..Am uitat sa adaug: Mi-a scapat lucrarea pe jos, cat timp s-a uitat la ea...inainte sa o puna..lucrarea avea un punct mic, de portelan dus, 1mm, ca un punct de pix.Am observat ca s-a crapat cand a dat-o pe jos..la care imi zice:''Nu, e nimic ..nu se vede...ca e in spate''...Acum e si crapat portelanul serios si stratul de sub portelan e vizibil(inainte nu era).
    Imi vine sa plang...nu stiu ce sa fac ..cum sa o trag la raspundere pe aceasta asa zisa doctorita - indianca/asiatica..nascuta aici.Eu numai sambata pot sa merg la dentist..pt ca in timpul sapt lucrez - program fix ...Astazi am sunat la cabinet..mi-a zis ca ma suna doctorita cand vine..aiurea..nu a sunat....

Daca nu erau sarbatorile..pana la urma poate poate ma duceam in Romania in secunda doi..nu sa fiu aici tratata ca porcul- la taiere ca pe banda ( ca tot e sezonul - ma rog curcanul aici:(().Si cu lucrarea in mana si cu banii luati..back to square one....Nici nu mai vreau sa imi puna la loc lucrarea ...Nu mai am incredere in ea...Imi e frica...si am mai dat si atatia bani...

Unde sa fac plangere? Mi-e sila de astfel de lucruri...

Voi ce ma sfatuiti...?

Multumesc mult de sfat.Orice idee e binevenita.

:(

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Cauta un avocat specializat pe cazuri de malpractice sa scapi de bataia de cap. Te rezolva ala repede. Eu tocmai ce am fost in tara pt 36 ore sa rezolv o lucrare dentara. Jos palaria pt dintarii nostri. Daca nu stii ce tb sa faca dintarul de aici mai bine nu te duci. Mergi frumusel la un cabinet cu dintar roman in londra si te va rezolva.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    parca ziceai ca e nemaipomenit in uk... cum de ti-ai schimbat opinia!?

5. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult pentru link , pentru idei.
    Pana la urma mi-a returnat o treime din suma - am zis doar sa imi plateasca taxa pt refixarea coronitei - eram in stare sa o omor - i-am platit pt sfatul cu spalatul pe dinti, atzica si dulciurile ...destul....Total dezamagita am fost..mi-a zis ca ma suna , nu m-a sunat...m-a sunat a doua zi (foarte suspicioasa - credea ca ii fac plangere ..)...Am intrebat-o ce substanta mi-a pus acolo ..Se tot codea...Mi-a zis ceva cu R..Reflex..Rilex....poate stie careva...Oricum la mine nu a fost buna de nimic....Eu nu am vazut-o preparand nici un ciment.
    Ca mi-a crapat lucrarea -asta e alta poveste...pana la urma imi fac alta noua in Romania...chiar mi-e sila de experinte de genul asta..Sa isi ia caviar de banii mei....ca eu a doua oara nu mai calc pragul...la nici un privat....Dara era NHS intelegeam :(( ...Si nu e prima data cand am 'bafta' asta :((...Poate sunt eu mai pretentioasa...dar de data asta ..am cerut ''minimum minimorum''..
    Sper sa rezist pana la inceputul lui ianuarie cand vreau sa merg in tara.Ma duc sambata sa imi iau dosarul de la acest cabinet ca sa am ce sa ii arat medicului din Romania ..desi poate in trei sapt - situatia se va schimba ..(eu sper ca va stagna).Noroc cu antibioticele din Romania...ca altfel faceam dit'mai infectia...

O seara placuta va doresc ( fara dureri de dinti :D)

Andreiuta12345

6. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
  7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    data viitoare pun si niste link-uri de tehnica negocierii!
    oricum, important e sa fii multumita cu ceea ce ai obtinut.

8. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    @Sapanta :Sunt eu prea obosita, am foarte mult de lucru la servici, acte peste acte, camaramizi...incat vin vlaguita de la servici...As fi vrut sa fac ceva dar nu mai am energia care sa mi-o consum pe un astfel de om.Mai rabd nitel si merg in Romania.
    Normal ca nu sunt multumita dar bine ca am recuperat o treime fara scandal mare.Am considerat ca restul e 'consultatia' , sfaturile....'sa mananci sanatos'..., timpul cat mi-a analizat dintii si compozitia plombelor albe...cat m-a intepat la fiecare alveola...sa vada daca e sanatoasa...cat a cercetat lucrarea, cat mi-a curatat-o cu carpa dupa ce mi-a dat-o pe jos..etc etc..asa e...:(( (cele descrise puteau fi facute si de un inginer...sau arhitect ..muncitor in constructii daca nu actor:(( )

@ Iris - Da, acesta e .RelyX - mersi mult pentru informatie. Cred ca a fost temporar..ca atlfel nu imi explic cum de nu s-a lipit..plus ca ea nu a amestecat nimic...iar aceasta solutie era ca un gel ..pur si simplu a stors nitel acel gen si la pus pe lucrare..atata a facut...in nici doua ore...dusa a fost lipeala...fara sa mananc nimic...:(

Thanks guys for your help.

xXx

9. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    * l-a pus ...ca sa nu zica anumiti carcotasi ceva...mai incolo :) ;) :*

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Cand am spus eu sapanta ca e mai bine aici dpdv dintari? Confunzi.

Share This Page