18 C
London
Thursday, August 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pilde cu talc si morala...

Discussion in 'AMUZAMENT' started by rebecca_uk, Feb 20, 2009.

1. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    PROVERBE

- Ca romanu' nu-i nici unu', unde-s multi putea fi unu!!
    - Fie piinea cit de rea, tot ti-o fura cineva.
    - Cine NE viziteza ne face ONOARE, cine NU, PLACERE.
    - De urata nu-i frumoasa, da'i desteapta, proasta dracului'!
    - Cine e harnic si munceste are tot ce vrea.Cine-i lenes si chiuleste are tot asa.
    - Ne nastem goi, uzi si flaminzi. De abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc.
    - Cand nevasta tace, sa n-o-ntrerupi.
    - In viata sunt doua cuvinte care deschid multe usi: trage si impinge .
    - Capul care a plecat, sabia nu-l taie.
    - Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc.
    - Cine fura azi un ou si se lasa prins...e bou!!!
    - Proverb marinaresc: “Iubeste-ti copilul ca si cum ar fi al tau”.
    - Nicio fapta buna nu scapa nepedepsita!
    - Cum iti asterni, cum vine altul si se culca in locul tau.
    - Ai carte, ai cu ce sו te stergi la cur.
    - Daca totul a iesit bine,inseamna ca ai gresit undeva.
    - Mama prostilor e mereu gravida...
    - Prietenul la bani se cunoaste.
    - Mai bine burtos de la bere decat cocosat de la munca!
    - Lasa pe maine ce poti face azi ca poate maine nu mai este nevoie.
    - Cand ai intrat in rahat pana la nas, tine-ti gura inchisa.
    - Nu esti beat atata timp cat poti sta intins pe podea fara sa te sprijini.
    - Pauzele lungi si dese, cheia marilor succese

2. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  3. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Pământurile erau arse si crăpate din lipsă de ploaie. Frunzele palide si îngălbenite de-abia se mai tineau pe crengi. Iarba de pe pajisti se ofilise. Oamenii erau încordati si nervosi, cercetând cerul de cristal de culoarea albastrului de cobalt.
    Săptămânile se însirau una după alta tot mai fierbinti si de luni de zile nu mai căzuse nici o ploaie adevărată.
    Preotul organiză în piata din fata bisericii o ora specială de rugăciune pentru a implora ploaia de la Dumnezeu.
    La ora stabilită, piata era plină de lume îngrijorată dar plină de încredere.
    Multi aduseseră obiecte care dădeau mărturie despre credinta lor. Parohul privea cu admiratie Bibliile, crucile, rozariile.
    Nu reusea însă să-si deslipească privirile de la o fetită asezată cuminte în primul rând.
    Pe genunchi avea o umbrelă rosie.

A te ruga înseamnă să ceri ploaia, a crede înseamna să-ti iei umbrela.

4. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    O intamplare a unui taximetrist din NY:

Acum douăzeci de ani, lucram ca taximetrist, ca să mă întrețin. Într-o noapte, cînd am ajuns la o comandă, la 2:30 AM , clădirea era în întuneric, cu excepția unei singure lumini, la o fereastră de la parter…În asemenea circumstanțe, mulți taximetriști ar claxona o dată sau de două ori, ar aștepta un minut și apoi ar pleca. Dar am văzut prea mulți oameni care depindeau de taxi ca fiind singurul lor mod de transport. Dacă nu mi se părea un pericol, întotdeauna mergeam la ușă. Deci, am mers și-am bătut la ușă .. -” Doar un minut”, răspunse o voce firavă, a unei persoane mai în vârstă. Auzeam ceva tras de-a lungul pardoselii. După o pauză lungă, ușa s-a deschis. O femeie mică de statură, în jur de vreo 80 de ani stătea în fața mea. Purta o rochie colorată și o pălărie mare cu o panglică de catifea prinsă pe ea, ca o femeie dintr-un film din anii ’40. Lângă ea era o valiză mică de plastic. Apartamentul arăta ca și cum nimeni n-ar mai fi locuit acolo, de ani de zile. Tot mobilierul era acoperit cu cearșafuri. Nu găseai niciun ceas pe pereți, nici bibelori sau alte lucruri pe rafturi. Într-un colț era un panou plin cu poze, protejat de un suport de sticlă.
    - Ați putea să îmi duceți bagajul până la mașină? zise ea.
    Am dus valiza la mașină și apoi m-am întors să o ajut pe femeie. Ea m-a luat de braț și am mers încet spre mașină. A continuat să-mi mulțumească pentru amabilitate.
    - Nu e mare lucru, i-am zis eu. Doar încerc să-mi tratez pasagerii în felul în care aș vrea ca mama mea să fie tratată.
    - Oh, sunteți un băiat atât de bun! zise ea.
    Când am intrat în mașină, mi-a dat o adresă și apoi m-a întrebat :
    - Ai putea să conduci prin centrul orașului?
    - Nu este calea cea mai scurtă, am răspuns eu rapid.
    - O, nu conteză, spuse ea. Nu mă grăbesc. Eu acum merg spre azil…
    M-am uitat în oglinda retrovizoare. Ochii ei erau scânteitori….
    - Nu mi-a mai rămas nimeni din familie… a continuat ea. Doctorul spune că nu mai am mult timp…. În tăcere, am căutat ceasul de taxare și l-am oprit.
    - Pe ce rută ați vrea să merg?, am întrebat.
    Pentru urmatoarele două ore am condus prin oraș.
    Mi-a arătat clădirea unde, odată, ea lucrase ca operator pe lift.
    Am condus prin cartierul unde ea și soțul ei au locuit când erau proaspăt căsătoriți. M-a dus în fața unui magazin cu mobilă, care odată fusese o sala de bal, unde obișnuia să meargă la dans, pe vremea când era fată. Câteodată mă ruga să opresc în fața unor clădiri sau colțuri de stradă și să stau cu ea acolo în întuneric, contemplând în tăcere.
    Cum prima rază de soare s-a arătat la orizont, mi-a spus dintr-o dată:
    - Sunt obosită… Hai să mergem.
    Am condus în tăcere, spre adresa pe care mi-o dăduse.
    Era o cladire ieftină, o casă mică, cu un drum de parcare care trecea pe sub o portiță. Doi oameni au venit spre taxi, cum am ajuns acolo. Erau atenți și concentrați aspura fiecărei mișcări pe care o făcea femeia. Am deschis portbagajul și am dus micuța valiză până la ușă. Femeia fusese deja așezată într-un scaun cu rotile.
    - Cât vă datorez?, a întrebat ea, în timp ce-și căuta portmoneul.
    - Nimic, am zis eu.
    - Dar trebuie și tu să te întreții….
    - Nu vă faceți griji…sunt și alți pasageri, am răspuns eu.. Aproape fără să mă gândesc, m-am aplecat și i-am dat o îmbrățișare. Ea m-a strâns cu putere.
    - I-ai făcut unei femei în vârstă un mic moment de bucurie, spuse ea. Mulțumesc.
    I-am strâns mâna și apoi am plecat în lumina dimineții.
    În spatele meu, o ușă se închisese… Era sunetul de încheiere al unei vieți…. Nu am mai luat alți pasageri, în tura aceea de lucru.
    Am condus, pierdut în gânduri… Pentru restul zile, de-abia puteam vorbi.
    Ce ar fi fost dacă femeia aceea ar fi dat peste un taximetrist mânios sau unul care ar fi fost nerăbdător să-și termine tura?…
    Ce-ar fi fost dacă aș fi refuzat să iau comanda, sau doar să claxonez o dată și apoi să plec?..
    Uitându-mă în urmă nu cred ca am facut ceva mai important în întreaga mea viață.
    Suntem tentați să credem că viețile noastre se învart în jurul unor momente mărețe.
    Dar adesea aceste momente mărețe ne iau prin surprindere – frumos
    Impachetate în ceea ce alții ar considera ceva neînsemnat. Viața aceasta s-ar putea să nu fie petrecerea pe care o speram, dar cât timp suntem aici, putem să dansăm. În fiecare dimineață când deschid ochii, îmi spun: Ziua de azi este o zi specială!
    Amintiți-vă asta, prietenii mei: nu ne mai putem întoarce niciodată înapoi, acesta e singurul Show pe care îl jucăm. Tratează oamenii în felul în care ai vrea TU să fii tratat !!!

5. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Din păcate , nu vom ajunge niciodata la acest nivel ...

6. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Daca vrei, poti.

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    ,,Tratează oamenii în felul în care ai vrea TU să fii tratat,,

Am tot insistat să fim moderaţi , să nu judecăm pe alţii , singurele răspunsuri au fost nişte jigniri .

Poate cei negrii în cerul gurii , ar fi bine să aibă sub nick-ul lor prima propoziţie , poate aşa se vor schimba

8. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Am lacrimat citind aceasta povestire... Este si motto-ul meu in viata: "Tratează oamenii în felul în care ai vrea tu să fii tratat."

9. Anonymous

Anonymous Guest

10. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Diferenta dintre gandire logica si gandire « libera, neincatusata ».

Intr-un mic catun, a fost odata un om care datora o suma mare de bani unui camatar batran.
    Datornicul avea o fata foarte frumoasa si care, a cazut cu tronc camatarului.
    El propune un targ: Camatarul va anula datoria in schimbul fetei.
    Fata si tatal ei erau ingroziti de asa propunere.
    Camatarul le-a spus ca un mic joc de sorti va rezolva propunerea lui, astfel:
    El va pune doua pietricele, una alba si alta neagra intr-o punga goala.
    Si, fata va scoate una din pietricele din punga, fara sa se uite.
    1) Daca ea va scoate pietricica neagra, fata va trebui sa-i fie sotie si datoria tatalui va fi eliminat.
    2) Daca ea va scoate pietricica alba, fata nu va marita camatarul si datoria va fi eliminata.
    3) Daca ea refuza sa scoata una din pietricele, tatal ei va fi trimis la inchisoare pentru neplata datoriei.

In timp ce vorbea, camatarul a cules doua pietricele din prundisul drumului.

In timp ce el ridica pietricelele, fata, cu o privire agera a observat cum camatarul a cules doua pietricele negre pe care le-a pus in punga.
    Dar ea nu a spus nimic.

Camatarul spune fetei sa scoata una din pietre din punga.

Discutia asta avea loc pe drumul de prundis presarat cu multe pietricele din fata casei datornicului.

Imaginati-va pentru o clipa, ce ati fi facut?!
    Ce puteati spune fetei sa faca?
    Daca analizam situatia, sunt trei posibilitati:
    1) Fata refuza sa scoata pietricica din punga.
    2) Fata scoate ambele pietre din punga dovedind inselatoria pusa la cale de camatar.
    3) Ea scoate una din pietrele negre si se sacrifica maritand camatarul, salvand-si tatal de la inchisoare.

Reflectati la aceasta situatie..

Povestea vrea sa arate diferenta dintre gandirea logica si asa-numita gandire libera. Dilema fetei nu poate fi rezolvata intr-un mod echitabil prin logica traditionala!

Ganditi-va la consecintele celor trei optiuni.
    Ce se poate face?

Tanara fata a gasit o solutie:
    Ea scos o pietricica din punga si o face cazuta pe jos care s-a amestecat cu alte pietricele din prundisul drumului.
    Ah ! Zau, sunt asa de neindemanatica, a exclamat fata! ..dar nu conteaza, daca scoti cealalta pietricica din punga vom sti care piatra am scos la inceput, nu-i asa? incheie fata.

Deoarece a doua piatra era neagra..
    Prima piatra trebuie sa fi fost alba!

Camatarul batran nu s-a incumetat sa-si expuna inselatoria.
    Tanara fata a schimbat aparent a situatie imposibila intr-un sfarsit foarte avantajos!

Solutii exista pentru cele mai multe probleme daca examinam problema din diferite puncte de vedere.

11. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Education is important but big biceps are importanter.

12. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    - Ia o farfurie si arunc-o pe jos.
    -----------------------------
    - S-a spart?
    -Da
    -Acum cere-i scuze
    -'Imi pare rau'
    -A devenit cum era inainte?
    -...Nu
    -Acum intelegi? Asta inseamna sa ranesti pe cineva.

Sursa: doza de ras

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Un copil şi tatăl său călătoreau cu trenul. Călătoria trebuia să dureze circa o oră. Tatăl se aşeză comod şi se puse să citească o revistă. La un moment dat copilul îl întrerupse, întrebându-l:
    - Tată, ce este clădirea aceea?
    Tatăl se uită să vadă ceea ce i-a arătat copilul şi răspunse :
    - Este o fabrică.
    Începu din nou să citească când copilul îl întrebă din nou:
    - Tată, când sosim?
    Tatăl i-a spus că mai au încă de mers. A început din nou să citească, dar o altă întrebare a copilului îl întrerupse, urmate apoi de alte şi alte întrebări. Tatăl, disperat, căuta un mod pentru a-l face pe copil să se distreze. Văzu în revista pe care o citea multe chipuri de oameni, o rupse în mai multe bucăţi şi o dădu copilului, invitându-l să reconstruiască acele chipuri întocmai ca la un joc de puzzle, după care se aşeză mulţumit pe scaunul său convins că băiatul va fi ocupat pentru tot restul călătoriei. Nu apucase să treacă multă vreme şi copilul exclamă:
    - Am terminat!
    - Imposibil! răspunse tatăl. Nu pot să cred! Cum ai putut reconstrui imaginea aşa de repede?
    Imaginea era reconstruită perfect. Copilul răspunse:
    - Nu m-am fixat asupra lumii (a oamenilor celor mulţi)… căci pe cealaltă parte a foii era figura unui (singur) om; am reconstituit omul şi lumea s-a aranjat singură!
    “Mai devreme sau mai târziu lucrurile se vor aranja de la sine. Nu e nevoie să le aranjezi tu; nu trebuie decât să te pui pe tine în ordine… De îndată ce tu eşti în ordine, întreaga lume e în ordine. De îndată ce tu eşti în armonie, întreaga lume e în armonie!” – Osho
    Ceva super de la Oana Pellea

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... t=1&ref=nf
    Despre 'Being Positive'
    https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... e=1&ref=nf

via Facebook

14. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Într-un mic orăşel trăia o femeie cu cei doi feciori ai ei. Unul dintre feciori era negustor de umbrele iar celălalt îşi câştiga existenţa vânzând sandale.

Această femeie era mai mereu tristă. Văzând‑o mereu în această stare de tristeţe, un om a întrebat‑o:

- Ce te supără femeie? Ce necaz îţi chinuie sufletul?

Femeia îi răspunse:

- Vezi dumneata, acum plouă. Unul din feciorii mei trăieşte din vânzarea de sandale. Din cauza vremii afacerea lui are de suferit. Cum să nu fiu necăjită?

Peste câteva zile soarele îşi făcu simţită prezenţa în micul orăşel dar mai puţin în inima femeii căci ea tot tristă şi abătută era. Nedumerit acum, omul o întrebă din nou:

- Acum e soare, nu asta aşteptai? Feciorul tău are acum o afacere prosperă vânzând sandale, de ce eşti în continuare supărată?

Femeia îi răspunse:

- Ooo, vezi dumneata, celălalt fecior al meu vinde umbrele. Cine cumpără umbrele pe vremea asta însorită? Înţelegi acum de ce sunt tristă?

- Sunt şi mai nedumerit acum, răspunse omul. Din câte mi‑ai vorbit despre feciorii tăi, eu înţeleg că tu ar trebui să fii mereu o mamă fericită. Când plouă, feciorul tău care vinde umbrele prosperă iar când e soare celălalt fecior al tău vinde sandale.”

„În timp ce înţeleptul este fericit şi în iad, prostul suferă şi în rai.”

Read more: http://filedelumina.ro/2013/07/05/sanda ... z2Y9Dn4NMe

15. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Perla la Bacul din UK:

Dati exemplu de o Queen a Marri Britanii:

Raspuns: Freddy Mercury!!!

16. lucita

lucita New Member

Trophy Points:
    0
    Casa Celor 1000 de oglinzi

Cu mult timp în urmă, într-un sătuc, se găsea un loc cunoscut drept „Casa celor 1000 de oglinzi“. Un căţeluş mititel, vesel din fire, aflând de acest loc, s-a hotărât să-l viziteze. Când a ajuns, sărea fericit pe scări şi a intrat în casă. S-a uitat pe hol cu urechiusele ciulite şi dând din coadă.
    Spre marea sa surpriză, s-a trezit privind la alţi 1000 de caţeluşi fericiţi, care dădeau din coadă ca şi el. A zâmbit, şi a primit înapoi 1000 de zâmbete, la fel de calde şi prietenoase. Când a plecat, s-a gândit: „Este un loc minunat. Mă voi întoarce să-l vizitez!“.
    În acelaşi sat, alt câine, care nu era la fel de fericit ca primul, s-a hotărât şi el să viziteze casa. A urcat cu greu scările, cu coada între picioare, şi capul lăsat. Când a văzut 1000 de câini neprietenoşi uitându-se la el, s-a speriat şi s-a zbârlit pe spate, mârâind. Când ceilaţi 1000 de câini au început şi ei să mârâie, a fugit speriat. O dată ieşit afară, s-a gândit: „E un loc îngrozitor, nu mă mai întorc acolo niciodată“.

Morala: Toate chipurile sunt oglinzi. Încercaţi să zâmbiţi celor din jurul vostru şi veţi fi uimiţi de rezultat!

17. lucita

lucita New Member

Trophy Points:
    0
    FIUL: " Tati, pot să-ți pun o întrebare? "
    Tata: " Da, sigur, ce este?"
    FIUL: " Tati, cât de mult faci intr-o oră? "
    Tata: " Nu-i treaba ta ce mă întrebi așa ceva ! "
    FIUL: " Vreau doar să știu...te rog, spune-mi, cât de mult castigi intr-o oră? "
    Tata: " Dacă vrei să știi, eu fac 100 de dolari pe oră. "
    FIUL: " Offf... (cu capul în jos) ! "
    FIUL: " Tati, pot să te rog să-mi împrumuti 50 de dolari ? "
    Tatăl s-a infuriat !
    Tata : " Daca asta e singurul motiv pentru care ai intrebat cat castig...ca să poți împrumuta niște bani pentru a-ti cumpăra o jucărie sau alte prostii... atunci du-te direct în camera ta și du-te la culcare. Asta e egoism curat, iar eu muncesc din greu in fiecare zi pentru un astfel de comportament copilăresc. "

Băiețelul s-a dus in liniște în camera lui și a închis ușa.
    Omul s-a așezat la masa si s-a enervat si mai rau gandindu-se la întrebările băiețelului. Cum îndrăznește sa puna astfel de întrebări doar pentru a obține niște bani?
    După aproximativ o oră, omul s-a calmat și a început să se gândească:
    Poate că avea într-adevăr nevoie să cumpere ceva cu 50 $ și el într-adevăr nu a cerut bani de foarte multe ori. Omul s-a dus la ușa camerei baiatului si a deschis-o.

Tata: " Ai adormit, fiule? "

FIUL: " Nu tati, sunt treaz ".
    Tata: " M-am gândit, poate am fost prea dur cu tine mai devreme. A fost o zi lungă la serciviu și mi-am varsat nervii pe tine. Uite aici cei 50 $ pe care i-ai cerut..."

Băiețelul era numai zâmbet.
    FIUL: " Oh, multumesc tata! "
    Apoi, intinzand mana sub pernă, el a scos niste bancnote mototolite. Văzund că băiatul avea deja bani, omul simtea cum il cuprinde furia din nou. Băiețelul a numărat incet banii, și apoi s-a uitat în sus la tatăl său.

Tata: "De ce vrei mai mulți bani dacă aveai deja ? "

FIUL: " Pentru că nu am avut destui, dar acum am. "

"Tati, uite, am 100 de dolari acum. Pot să cumpăr o ora din timpul tau? Te rog sa ajungi acasa mai devreme maine. Aș vrea să iau cina cu tine."
    Tatăl a fost zdrobit. El si-a infasurat brațele în jurul fiului său mic și l-a rugat sa-l ierte.

E doar un memento scurt pentru noi toti care lucram din greu în viață. Noi nu trebuie să lăsăm timpul sa ne alunece printre degete fara sa petrecum o parte din el cu cei care contează cu adevărat pentru noi, cei aproape de inimile noastre. Poate ca ar fi bine daca am reusi sa impărtășim cei 100 de lei - in valoarea lor temporala - cu cineva care ne iubeste ? Dacă murim mâine, compania pentru care lucrăm ne va putea înlocui cu ușurință. E o chestiune de zile. Dar familia și prietenii pe care ii vom lăsa în urmă vor simți pierderea pentru tot restul vieții lor.

Share This Page