8.3 C
London
Friday, January 17, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

pierduta in spatiu......ajutor

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by pataki_manuela, Feb 9, 2012.

1. pataki_manuela

pataki_manuela New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua.Plec in martie in Anglia si nu stiu de ce sa ma apuc prima oara cand ajung acolo.
    Sunt sotie de cetatean maghiar care acum lucreaza la un hotel,dar am inteles ca e trei luni in proba.
    Eu trebuie sa aplic mai intai pentru Blue Card ca sa pot lucra sau pot direct sa imi caut de lucru?
    Lucrez inca in Arad si nu am prea mult timp la dispozitie ca sa ma documentez despre cum anume trebuie sa procedez odata ajunsa in Anglia.Sunt total debusolata.
    Exista sanse sa nu obtin Blue Card-ul?E suficient ca sunt sotie de cetatean maghiar?Ar trebui sa traduc in engleza anumite documente inainte de plecare?Aproximativ in cat timp se primeste Blue Card-ul?Am nevoie de documente mai deosebite pentru a obtine cardul?
    Adevarul e ca imi e frica,nu doresc sa ajung acolo si sa nu ma angajeze nimeni sau sa nu imi dea aia cardul.
    Sper ca nu v-am zapacit si pe voi prea tare.
    Daca se poate,astept raspunsuri cat mai clare si va multumesc anticipat.
    O zi buna

2. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
  3. pataki_manuela

Trophy Points:
    0
    Buuuuuuuuuuuuun.Multumesc pentru raspuns,dar tot nu m-am lamurit.
    Kuba,cel care a deschis topic-ul este sotul meu.Un raspuns oferit spune ca am drept de munca pt ca sunt sotia lui,dar trebuie sa obtin Blue Card-ul mai intai sau pot sa-mi caut de lucru fara el?
    Daca are cineva timp sa-mi raspunda ceva mai detaliat la toate intrebarile promit o rugaciune in cinstea lor la noapte -ras4- .
    Multumesc anticipat.

4. catymiky

catymiky New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Full Time Mum

Draga mea, poti sa-ti cauti de lucru fara probleme, ai acest drept.

"Under European law, you do not need to obtain documentation confirming your right of residence in the UK if you are a national of a country in the EEA."

Worker Registration Scheme

The Worker Registration Scheme closed on 30 April 2011.

If you are a national of the Czech Republic, Estonia, Hungary, Latvia, Lithuania, Poland, Slovakia or Slovenia, you do not need to obtain our permission before you can work in the UK.

To find out more about your rights and what will happen if you have already made an application to the scheme, see the European workers section.

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... ionscheme/

http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/eucit ... sibilites/

Pana aplicati pentru BC, ca sa ai dovada "palpabila", poti folosi acest paragraf sau intreaga pagina -ras2- sa demonstrezi eventualului angajator dreptul tau de munca.

Iti doresc noroc, succes si toate cele bune.

Fii puternica si nu te da batuta.

Multumesc pentru rugaciune -ingeras- , Doamne ajuta sa fie primita !!-dragoste2-

5. pataki_manuela

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru ajutor,foarte amuzant mesajul si incurajator.Mi-a placut.
    Sper sa fie totul bine pana la urma.

Share This Page