9.5 C
London
Saturday, December 07, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PhD in UK

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by ionutani, Jun 22, 2007.

1. ionutani

ionutani New Member

Trophy Points:
    0
    buna,

avand in vedere ca e primul meu post, mai intai as vrea sa va spun bine v-am gasit.

desigur, acum vine si problema :): am inceput doctoratul in germania, am aproape 2 ani, dar acum proful se va muta in UK, mai precis in Loughborough, Leicestershire. Cei de la facultate de acolo mi-au spus ca imi suporta cheltuielile pt scoala "tuition fees" si ca imi dau si niste bani pt a acoperi cheltuielile zilnice, cazare, masa, etc, in jur de 1000-1200 Lire. O sa imi ajunga banii astia acolo daca iau si sotia cu mine, avand in vedere ca ea poate in primele luni nu va gasi ceva de lucru?. Trebuia sa aplic online, asa ca am facut-o si acum astept raspuns.

1. e vreo posibilitatea de a sari testul de limba: TOEFL, ? (intreb asta pt ca momentan nu am timp sa ma pregatesc pt el)
    2. are cineva idee despre cum e viata in Loughborough, Leicestershire? (ma cam sperie gandul ca plec din germania)
    3. fiind student, cum e cu asigurarea medicala acolo si cam ce facilitati ar mai fi pentru studenti in UK, in general?
    4. de ce ar mai trebui sa tin cont atunci cand sosesc in UK, presupunand ca inscrierea ca si student o sa fie ok, o sa-mi gasesc si cazare. Ce altceva ar mai fi?
    5. am citit putin pe forum si am vazut ca dupa 1 an de stat legal (student sau contract de munca) as putea primi work permit si rezidenta temporara pe 5 ani. E adevarat? (asta daca o sa ma integrez acolo si daca o sa vreau sa mai raman, ca si curiozitatea)
    6. referitor la sotie, ea cum ar fi mai bine sa procedeze? sa se inscrie si ea acolo la un master/doctorat (are o facultate si un master in Ro)? Oare o sa se poate angaja ca si inginer (prin industrie) pe acolo, sau diplomele nu sunt recunoscute?
    7. orice alte informatii care credeti ca imi vor fi de ajutor
    8. are cineva idee care e procedura de a obtine PhD-ul in UK? trebuie ceva examene luate inainte de a termina teza de doctorat?
    9. mai trebuie sa trec prin Ro inainte de a veni in UK pentru ceva hartii?
    10. sotia va putea veni cu mine acolo fara probleme? Va avea si ea asigurare medicala, va fi inregistrata oficial la "primarie"? Offf, cate mai sunt -scratch- cratch-

am uitat sa mentionez ca voi sta pe acolo 2 ani, incepand din Octombrie 2007

multumesc mult

2. Anonymous

Anonymous Guest

O sa incerc sa iti raspund la intrebarile la care stiu raspunsul

Peste examenul TOEFL poti sari chiar daca ii un requirement. Daca tot vor pana la urma poti sa il faci during the year dar ptr. ca esti un student matur la tine nu se aplica astfel de requirements. Daca ii intrebi normal ca o sa iti raspunda ca trebuie facut dar eu stiu din experienta (student si eu si colaborez cu cei de la NUS)ca ptr. studentii maturi (aprox peste 21 22 ani) nu trebuie sa demonstreze asta; ...toate astea se aplica daca sti engleza...adica sa ai un nivel mediu de intelegere...care cred ca il ai deja...

Nu stiu cum ii in zona aia...dar fata de "Treaba Ceas" din Germania ii o diferentza...cateodata o sa fi putin dezamagit de "imperfectiunea" Angliei dar o sa fi atras de altele ( nu stiu sa enumar acum :) )...

...Ca si student ai facilitati incepand de la transport la GP (doctor)...trebuie sa te interesezi in zona unde stai cine si ce ofera...cel mai bine ii sa ai tot timpul Legitimatia cu tine...nici nu sti de unde vinde reducerea:)...

...cand vi in UK sa ti cont de bani...Lira are valoare...(cel putin ptr. englezi :) )...sa inveti sa te targui ca si ei ptr. 50p ...si sa profiti de faptul ca esti student(la reduceri ma refer)...

Banii care ii ai tu....dupa mine ii o suma modica...o sa fiti tot la limita cu banii daca nu chiar in minus...

...da,dupa un an de munca (si nu doar de studentie) o sa aveti blue card care va permite access nelimitat pe piatza muncii...darrrr si pe perioada studentiei puteti sa munciti part time dupa ce ati obtinut cardul galben (vezi topicul cu mai multe explicatii ptr. asta)...

cam atat...oricum nu iti fa grij..nu cred ca ii mai complicat ca in Germania:)

3. ionutani

ionutani New Member

Trophy Points:
    0
    referitor la testul de limba, mi-au mai spus si altii ca daca faci dovada ca ai participat la conferinte internationale si ca ai lucrat in Institut unde limba "oficiala" ar fi engleza, nu e nici o problema, acum astept sa vad ce o sa zica cei de la universitate din UK

ok, multumesc mult, mai astept si pe altii sa ma lamureasca cu celelalte probleme, mai ales la chestiile legate de sotie pt ca nu vrem sa fim despartiti :)

Share This Page