10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PFA inregistrat in Romania

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by teodora8, Mar 3, 2012.

1. teodora8

teodora8 New Member

Trophy Points:
    0
    As vrea sa stiu daca este posibil ca fiind inregistrat ca PFA in romania sa lucrez in uk, sa tai facturi pe PFA-ul din romania. A incercat cineva asa ceva?
    Am un prieten care lucreaza in Cehia ca informatician si taie facturi pe PFA-ul din Romania. Ma intreb daca se poate face acelasi lucru si in UK, avand in vedere ca ambele sunt tari din uniunea europeana.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ai dreptate! Subiectul a mai fost dezbatut pe forum acum cativa ani.

Din punct de vedere legal, este totul ok. Numai ca in practica ... Problema cea mai mare ar fi platile externe, tu fiind un furnizor international de servicii. Bancile percep comisioane destul de piperate pentru aceste plati.

Dupa aceea ar mai fi imobilismul intelectual al unora cu putere de decizie, necunoasterea/ignoranta in materie de legislatie economica europeana, etc.

Ce iti pot spune 100% sigur, este ca cunosc pe cineva din Ro care lucreaza de acasa pentru o firma de IT din Londra. Este platit lunar prin plata externa catre banca lui din Ro. Cateodata, la perioade de 2-3 luni vine la Londra cateva zile pe cheltuiala firmei.

3. teodora8

teodora8 New Member

Trophy Points:
    0
    Da, teoretic este perfect legal sa iti deschizi PFA in Romania si sa prestezi servicii oriunde in uniunea europeana, inclusiv in UK.
    Exista o singura conditie: PFA-ul trebuie inregistrat in Romania si in Registrul Operatorilor Intracomunitari, si atunci vei putea emite facturi catre orice firma din UE, si codul tau fiscal se va regasi in baza de date a comisiei europene ca si cod valid de tva.
    Cred ca ar fi o solutie pt cei care nu reusesc sa devina self employed in uk, sa le propuna angajatorilor sa le emita factura de pe PFA-ul din romania iar daca angajatorii sunt sceptici sau nu cred ca ar fi totul ok, pot sa dea un VAT validation pe site-ul comunitatii europene:

http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/?locale=en

In privinta comisioanelor bancare, poti sa lucrezi cu banca din uk, si atunci nu mai e vorba de nici un comision extern, e practic tranzactie uk-uk.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    In acest caz devii automat rezident UK si trebuie sa te supui legislatiei in vigoare: NINo, UTR, Taxe, etc.

5. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Vad ca la HSBC Passport spune doar ca trebuie sa locuiesti in UK. Nu scrie ca trebuie sa fii rezident aici:

http://www.hsbc.co.uk/1/2/current-accounts/uk-bank-account/open-bank-account

Singura problema e ca trebuie sa dovedesti ca ai rezidenta in Romania: ori ai in proprietate un apartament sau un contract valid de inchiriere in RO pe perioada cit lucrezi in UK.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred ca trebuie mai mult decat atat. Rulajele in cont peste £10K se raporteaza automat la HMRC. Cand spun "automat" inseamna ca computerul bancii face acesata operatiune fara interventia factorului uman. Adica vii in UK ca PFA romana pentru o lucrare, un client, etc. Daca te muti aici cu arme si bagaje, adica daca te muti de la hotel (provizoriu) la casa sau flat (permanent), nu prea mai ai spor cand te pretinzi non-rezident.

Nu am date concrete ca sa spijin acesta teorie, dar cred ca trebuie aplicat si bunul simt atunci cand interpretezi o lege, cel putin in UK.

7. teodora8

teodora8 New Member

Trophy Points:
    0
    "The classification of a UK Resident is defined as having lived in the country for at least six months and that you spend the majority of your time in the UK during the year. "
    "EU/EEA nationals do not require residence permits"

Rezident devii in functie de cat timp stai in tara respectiva, nu in functie de ce faci acolo, daca muncesti sau nu. Dar, pentru cetatenii din UE nu cred ca se pune problema rezidentei. Tu esti rezident UE si ai dreptul sa te stabilesti unde vrei. In UK nu ai dreptul de a munci ca angajat, insa ai dreptul sa prestezi servicii ca Self employed sau PFA roman, legal nu e nici o diferenta intre cele doua, pentru ca exista o Directiva Europeana privind libera circulatie a serviciilor in UE. Marea Britanie e obligata sa respecte acea directiva.

Cei de la banca pot sa raporteze ce vor la HMCR pentru ca se poate dovedi ca lucrezi legal, cu facturi emise pe o persoana fizica autorizata intr-o tara din UE.

Poate la un moment dat e bine sa te inregistrezi ca self employed acolo. Si ma gandesc ca in sitatia asta ar trebui sa iti dea mai usor nr. nin si restul actelor de care ai nevoie din moment ce vad ca tu lucrezi deja acolo, dar de pe pers. fizica din romania si ai platit taxe statului roman. Banuiesc ca n-or sa refuze sa te lase sa te inregistrezi acolo si sa le platesti lor taxe...

M-am gandit la posibilitatea asta ca la o solutie pt cei care vor sa lucreze legal in UK si nu reusesc sa isi ia NIN si sa se inregistreze ca self employed. Legal si teoretic este posibil, nu stiu daca practic se poate.... stiti cum e, practica ne omoara... singurul impediment cred ca ar fi acela ca angajatorii/firmele din uk ar putea fi putin sceptice sa primeasca facturi de la pfa inregistrat in romania, insa pot verifica validitatea codului fiscal al pfa-ului pe site-ul comunitatii europene...

Sunt curioasa daca cineva va reusi sa lucreze acolo asa, cu pfa facut in ro, daca incercati si merge, anuntati-ne si pe noi aici pe forum :)

8. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    O situatie similara am intalnit in Italia unde unele companii aveau sediul in Romania, angajau oamanii cu contracte in Romania si plateau taxe in Romania (net inferioare celor italiene). Era de fapt o modalitate voalata pentru a plati taxe mai mici. Evident toate operatiunile lor se desfasurau in Italia, unde aveau o filiala sau sucursala.
    Nu stiu exact parcursul legal, dar imi amintesc ca s-a incercat luarea de pozitie(printr-o actiune in instanta) impotriva unor asemenea practici si baza legala era chiar o normativa europeana (care permitea sa-ti alegi domiciliul fiscal intr-o alta tara doar daca cel putin un procent din serviciile prestate se desfasoara in acea tara).

Sincer n-am urmarit atent cazul si n-as vrea sa gresesc,au trecut ceva ani de atunci; de existanta problemei sunt sigura, mai putin de rezolvarea ei si modalitatile prin care (eventual) s-a rezolvat.

9. teodora8

teodora8 New Member

Trophy Points:
    0
    Am mai citit pe net si problema ar fi de rezidenta fiscala, se pare ca in uk devii rezident din punct de vedere fiscal, dupa 182 de zile

"Generally speaking a person is deemed UK resident for fiscal purposes: in any tax year in which he lives in the UK for more than 182 days or if his visits to the UK exceed 91 days per tax year for 4 consecutive tax years in which case he is tax resident in the 5th year or alternatively from the commencement of the tax year in which he first stated his intention to make such visits to the UK."

Dealtfel si in romania e ceva similar, dupa 183 de zile de stat in romania unui cetatean strain i se stabileste rezidenta fiscala in romania si trebuie sa completeze un formular pt finante in 30 de zile de la indeplinirea termenului de 183 de zile.

Deci in uk esti rezident fiscal, adica trebuie sa platesti taxe in uk pt ceea ce castigi aici, dupa 182 de zile, adica dupa ce ai stat vreo 6 luni aici.

Asadar posibilitatea de a factura de pe PFA facut in Romania ar ramane numai pentru cei care sunt de putin timp veniti, eventual pana isi fac actele de self employed in uk.

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vad bine, esti mult mai documentata decat mine si ma bucur ca ma confirmi. Ideea pe care am vrut sa o transmit este ca nu o poti lalai la nesfarsit cu PFA de Ro. Si un sfat din adancul inimii: nu subestima capabilitatile, competentele, puterea si influenta pe care o are HMRC. Suntem cu totii niste insecte in fata acestui colos. Poate ucide pe oricare dintre noi cu o singura privire (sper ca intelegi figura de stil).

11. teodora8

teodora8 New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer, nu stiu cum este HMRC pentru ca inca nu sunt in uk, insa vreau sa vin si vazand pe forum cat de greu e sa obtii Nin, m-am gandit la solutia cu PFA-ul inregistrat in Romania pentru ca am un prieten in cehia care lucreaza asa.

Pana la urma e ok daca cei de la HMRC vor sa-i gaseasca pe cei care incalca legea, eu nu vroiam sa gasesc o modalitate de a incalca legea, ci una de a munci legal acolo. Dar din pacate se pare ca ei vor sa le puna bete in roate celor care vor sa munceasca acolo si sa plateasca taxe, din moment ce au creat cercul asta vicios: nu poti fi selfemployed daca nu ai Nin, nu poti obtine Nin daca nu esti selfemployed...

Dar cu toate astea , oricat de monstruos ar fi HMRC, ma indoiesc ca e mai hidos decat Garda Financiara din Romania... :)

12. alexbot

alexbot New Member

Trophy Points:
    0
    Teodora, ai reusit pana la urma? Eu sunt cam in aceeasi situatie (caut in UK ca PFA romanesc) insa ma cam lovesc de reticenta lor. Daca reusesti ceva pls posteaza experienta ta pre-angajare (banuiesc ca ai cautat job si nu l-ai avut deja), personal sunt f interesat.

Ms

13. a.andrei

a.andrei New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru o perioada de timp am lucrat cu pfa din Romania. Cum s-a precizat si mai sus, trebuie sa inregistrezi pfa-ul pt a putea emite facturi in UE.

Insa din punctul meu de vedere, e mai recomandabil sa fii self-employed in Uk decat prin Romania:
    1. in Romania trebuie sa inchei contract ca sa poti pe urma sa facturezi. Aici poti direct sa facturezi pe cineva pt munca prestata, se uita dubios la tine cand le explici ca trebuie sa semneze contract fiind unul din marele dezavantaje a pfa-ului romanesc.
    2. HMRC nu se compara cu garda din Romania. Nu am avut probleme cu nici una insa stiu persoane in romania care au platit amenzi chiar daca erau legali.
    3. taxele mi se pare apropiate. in Romania, parca era undeva la 20-25% pe cand si aici cam tot pe la procentul asta se ajunge, ambele au praguri maxime unde esti fortat sa treci la s.r.l./ltd un avantaj ar fi ca in UK ai un prag minim de impozitare, sub 8100 de lire nu platesti taxe.
    4. cum se zicea mai sus, se pierd bani buni prin transferuri bancare, mai ales la schimburi valutare. Si nu sunt sigur ca poti avea la pfa in Romania asignat cont in UK. Din cate stiu, cand creezi pfa-ul trebuie asignat un cont bancar.

Share This Page