7.3 C
London
Friday, December 13, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PFA in UK

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by topi, Oct 31, 2010.

1. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    topi wrote:
    Continuarea este ca ... prietenii din Finlanda isi inchid pfa-ul din Romania si isi fac pfa in Cipru pentru sa au ajuns la 35000 eur in 8 luni si nu vor sa plateasca TVA-ul de 24%.
    Topicul l-am deschis pentru ca ma gindeam ca exista si posibilitatea de a lucra legal in UK fara sa-ti iei suturi de la carduri si sa dai de 5 ori intrerviul NINO pentru ca nu ai adus adeverinta cu prognoza meteo de pe Marte pentru urmatoarele 5 luni ... etc. Chestia cu firme/PFA inregistrate in Cipru sau Bulgaria e foarte la moda si are multe avantaje ca bani pentru ca in toata UE legislatia O PERMITE si deci NU este EVAZIUNE fiscala. Referitor la cei care vor sa plateasca taxe in UK pentru ca vor sa emigreze acolo e ok ca principiu, dar practic suna ca hai sa dau o suma dubla pentru acelasi laptop care are o eticheta de UK fata de cel de care nu are eticheta desi este facuta de aceeasi fabrica cu aceeasi muncitori. Principalul avantaj al PFA-ului romanesc cu norma fixa de venit este ca pentru 30000 GBP/an platesti taxe in Romania de 100*12=1200GBP/an. Ca selfemployed pentru acelasi venit platesti ~20% * 30000 = 6000GBP. Intr-un an iti ramin cam 4800GBP/an pentru care cred ca merita sa te scarpini cu mina stinga in urechea dreapta.
    Stii tu pe cineva in UK care face asa? Nu de alta, dar pe astia ii cam doare'n spate de legislatia UE. Plus ca am mari dubii ca te lasa fiscul in pace cu zeci de mii de euro fara impozite.

2. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu pe nimeni care lucreaza ca PFA in UK si de asta am deschis topicul. Dar tin legatura cu doi fosti colegi de serviciu care lucreaza in Finlanda in IT pe tehnologie WiMax, si nu au nici un gind sa ramina definitiv acolo, adica nu le pasa ce se intimpla cu banii din impozitul lor, si mai rar cu cel din Germmania. Ei n-au avut nici o problema cu PFA-ul romanesc. Cei din Finlanda au salariul brut de 6000 eur/luna si platesc taxe in Romania (impozit+Cas+Cass) de aprope 100 Eur/luna. Nici ei nu stiu exact pentru ca taxele le platesc parintii in districtul fiscal al bunicilor.
    Un exemplu de impozit pentru pentru o comuna din Iasi este asta:
    <a href='http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Normevenit/Iasi.htm' rel=nofollow target=_blankhttp://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Normevenit/Iasi.htm[/url]
    La punctul 76 sint servicii informatice cu impozit de 4500/an si cu CAS(A1) si CASS(S1) ajunge la ~13000RON/an
    Sediul social al pfa-ului e inregistrat intr-o comuna din judetul Buzau si al celalaltuia cred ca e in Ilfov.
    !!! Avantajul cotei fixe de venit este ca platesti impozit CAS si CASS conform cotei fixe . Nu conteaza daca tu cistigi 10000 Eur/luna, 100000Eur/luna sau nu cistigi nimic, tu tot trebuie sa platesti un impozit,CAS,CASS fix. Din cauza asta nici nu te intraba garda financiara nimic atit timp cit tu iti platesti taxele la timp in Romania.
    Deacord cu ValiB ca este un mare dezavantaj sa lucrezi ca PFA/self employed in unele domenii de IT ca nu le convine sa-ti faca training fara sa-si poata deconta cheltuielile daca esti service provider (PFA, self employed) iar apoi sa-i lasi cu proiectu-n apa rece ... Asta am patit-o si eu in vara cind am fost in UK in concediu, si de asta am aplicat pentru bluecard ... o spun din experienta proprie.
    Dar cred ca in alte domenii oameni nu sint interesati de ce factura le dai.. romaneasca, uk sau ... cipriota. Totul e sa le faci treaba bine.

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  4. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB
    Era o discutie pur teoretica!Nu este cazul sa aprofundam nu acesta este scopul discutiilor noastre....

5. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut domnu Vali!Am vazut ca vrei sa obtezi ca sofer de camion,dar tin sa te anunt ca o sa ai marea surpriza sa nu te angajeze nimeni daca nu ai experienta!Ai mare grija!

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    eduard34 wrote:
    Salut domnu Vali!Am vazut ca vrei sa obtezi ca sofer de camion,dar tin sa te anunt ca o sa ai marea surpriza sa nu te angajeze nimeni daca nu ai experienta!Ai mare grija!
    Wrong! Facem pariu ca gaseste imediat de munca? Mai mult, eu cred ca a gasit deja ...

7. robocris

robocris New Member

Trophy Points:
    0
    Da chiar va rog sa face-ti PFA sau Srl in Ro si sa platiti taxe in Ro ca sunt mai mici , iar la pensie sa va luati credite pentru mancare , la spital (Doamne Fereste sa ajunge-ti acolo) sa va cumparati medicamente ca spital-u n-are , defapt nu-i de ras e de
    In Ro legislatia se schimba in fiecare zi , codul fiscal in fiecare luna....

8. Mutu

Mutu Active Member

Trophy Points:
    38
  9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mutu wrote:

E unghiul obtuz perpendicular pe adiacenta cosinusului din radacina patrata...

Aaaaa!!!

10. saxx

saxx Member

Trophy Points:
    6
    In primul rand, daca nu ai cod valid de VAT in Romania nu face nimeni din UE nici un fel de afaceri cu tine. Numai clienti persoane fizice, care nu sunt interesati de deducerea TVA-ului, pe client intresandu-l numai pretul final. Altfel, orice persoana juridica (firma) inainte de a incepe o afacere/colaborare/contract prestarii servicii etc cu tine mai intai verifica daca ai cod valid de TVA: ec.europa.eu/taxation_customs/vies/lang....;selectedLanguage=RO pt. ca in acest caz se aplica taxare inversa a TVA-ului.
    Apoi, ce zice @topi pare in general in regula cu conditia de mai sus. Situatia expusa de el este un caz foarte, foarte particular de la care cred ca s-a plecat in ordine inversa. Adica, mai intai respectiva persoana si-a gasit client si apoi si-a facut PFA. Sa gasesti un client si sa semnezi un contract pt. majoritatea oamenilor este f. greu, mai ales daca esti inregistrat in Romania. Un alt aspect e ca acei oameni nu vor rezidenta, sunt in acea tara pt. a putea onora contractul, altfel ar fi fost acasa in birou si trimiteau de pe email si isi verificau online contul si nu mai plateau sute de euro chirie. Deci nu este nimic in neregula, singura problema e sa gasesti client caruia sa ii oferi serviciile tale ca PFA.
    @ValiB - ceva de genul a ce ai povestit tu mai sus ma intereseaza si pe mine, singura diferenta e ca eu raman la duba de 3.5 tone, adica mai degraba courier. Acum daca poti sa ma ajuti cu niste informatii:
    - pot sa lucrez ca si Self Employed in UK dar cu duba inmatriculata in Romania, se considera cabotaj chiar daca eu tai facturile de pe SE ?
    - as putea sa o vand si sa iau ceva din UK insa am facut cateva quote-uri pt. asigurare si nu-mi iese mai putin de 4000 lire pe an chiar daca pun NCB 6 ani, gresesc ceva, se poate o asigurare pt. duba cu pret mai uman:1000-1500/an maxim ?
    - poti sa te inregistrezi in scopuri de TVA in UK numai pt. prestari servicii intracomunitare cum poti in RO, pt. ca m-ar tenta si curse in EU ?
    - mai sunt nelamuriri, probabil o sa deschid un topic separat cand va veni timpul, deocamdata ma mai informez :)

11. alexbot

alexbot New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit threadu de la un cap la altul si chiar daca e putin cam vechi am impresia ca inca e de actualitate intrucat UK mentine restrictiile pt noi ca si angajati pt 2012 si probabil si pt 2013.

Parerea mea este ca cei ce nu vor sa se complice cu birocratia & shit pot aplica pentru PFAul englezesc, totusi din ce am inteles (s-ar putea sa nu am dreptate totusi) este ca ar trebui sa ai o adresa acolo ca sa poti aplica.

PFAul romanesc vine cu niste facilitati fiscale de necontestat (ma refer aici la PFA la norma de venit) pentru ca toate contributiile si taxele se platesc la un reper fix (norma), bineinteles acest reper variaza de la un CAEN la altul. De ex eu lucrand in IT (norma de 20k) platesc:
    - 16% impozit din 20k lei anual
    - 5.5% sanatate din 20k lei anual
    - nu mai putin de 2.4k lei pensie anual (tu stabilesti cuantumu)
    indiferent ce venit ai (poate fi 0 sau poate fi 100k euro).

Bineinteles exista si reversul medaliei:
    - birocratie (pt cele 3 taxe de mai sus mai bine delegi pe cineva pt ca fiecare are cozi si programe de lucru aiurea, + alte detalii pe la ANAF in legatura cu VIES, TVA etc)
    - rigiditatea angajatorului britanic cand vine vorba de o structura juridica romaneasca (eu experimentez chiar acum asa ceva in sensu ca in mom de fata caut activ de munca si pe cand in RO ma cauta ei fara sa fac vreun efort, cei din UK nu-mi dau feedbak chiar daca ii caut eu pe ei)
    - un aspect important care nu l-am vazut comentat de nimeni este ca exista o reglementare europeana care spune ca dupa 180 de zile de rezidenta intr-un stat trebuie sa incepi sa platest taxe acolo, cu alte cuvinte PFAul romanesc este 100% legal in UK daca e reglementat in RO insa e o solutie doar temporara

E posibil sa ma insel cu cele de mai sus insa am tatonat intens subiectu in ultimele saptamani. Eu personal am cateva exemple de prieteni/fosti colegi care au avut de gand sa incerce sa o ia de la capat in UK insa s-au trezit ca nu s-au integrat sau altele. Daca se intampla asta de ce macar sa nu poti spune ca ai facut un ban gramada plecand initial pe PFA?

12. alexbot

alexbot New Member

Trophy Points:
    0
    Ahh, vroiam sa intreb, chiar nu e nimeni pe form care sa fie/sa fi fost in sit "PFA in UK"?

13. alexbot

alexbot New Member

Trophy Points:
    0
    Ahh, vroiam sa intreb, chiar nu e nimeni pe form care sa fie/sa fi fost in sit "PFA in UK"?

Share This Page