21 C
London
Saturday, August 24, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PFA in UK

Discussion in 'SELF-EMPLOYMENT' started by topi, Oct 31, 2010.

1. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Am citiva prieteni in Finlanda si Germania care lucreaza in IT cu PFA-ul inregistrat in Romania. Ei fac asta deoarece si-au facut PFA cun norma fixa de venit si platesc taxe (impozit, CAS, CASS)de 100GBP/luna desi cistiga cam 4000GBP/luna brut. Stie cineva de ce nu ar fi posibil si in UK? PFA-ul romanesc ar fi echivalent cu self employed. Asa ai putea luca ca self employed in UK inregistrat in Romania fara sa mai ai batai de cap cu carduri colorate, NINO si ai plati taxe muuuuult mai mici.
    Pentru cine vrea sa mai sape in legislatia UE directiva serviciilor ar fi punctul de plecare:

2. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Interesant,interesant....sa cerem sfatul celor care cunosc mai bine legislatia si in plus, ptr. noi cei care nu cunoastem limba la un nivel care sa ne ajute sa sapam prin link-urile postate pe aici....
    Oare am putea lucra in baza unui SRL cu sediul in Romania si cu un punct de lucru declarat in Anglia?
    Multumesc anticipat ptr. cei care vor dori sa ne ajute

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Parerea mea este ca este mult prea multa bataie de cap cu legislatia si cu autoritatile romane pentru deschiderea unui punct de lucru in UK. Ganditi-va numai la cate formulare se completeaza in Romania! Se mai adauga la acestea si cele pentru evitarea dublei impozitari... Ouch, nici nu vreau sa ma gandesc.

Poate nu rezulta din postarile recente dar este INCREDIBIL de simplu sa te declari Self Employed in UK. Apoi, obtinerea NINO este si ea, practic, o formalitate, atunci cand totul este in regula.

Oricum, si intr-un caz si in celalalt, problema principala este gasirea clientilor.

Apoi, si in Romania, legislatia se va schimba si vor gasi o modalitate sa ii faca si pe programatori sa plateasca impozite asemanatoare cu ale celorlalti contribuabili. Uitati-va numai cat de instabila este legislatia.

In UK, daca iti inregistrezi toate cheltuielile aferente activitatii de programator, sa zicem, acestea reduc mult din impozit. Si apoi, cine castiga £4,000 / luna trebuie sa si contribuie cu mai mult la buget. Macar in UK se vede unde se duc banii...

4. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Poti sa-ti faci SRL-ul in Romania si cu punct de lucru oriunde in UE(UK). Numai ca cei care lucreaza la punctul de lucru trebuie sa respecte legile tarii in care l-ai deschis inclusiv legislatia muncii. Adica tu daca vrei sa angajezi pe cineva la puncul ala de lucru el trebuie sa aiba drept de munca in tara respectiva. Ca PFA / self employed tu i-ti poti desfasura activitatea oriunde in UE si nefiind ANGAJATUL nimanui nu ai nici o restrictie.

Metoda folosita de ei este:

-Alegi citeva coduri CAEN in functie de ce calificari ai
    -I-ti infiintezi PFA cu norma fixa de venit cu sediul social in casa bunicului de la tara, asa ai o norma de venit mai mica pentru care platesti impozitul de 16%. Daca alegi norma de venit nu-ti trebuie contabil si daca platesti impozitul la 3 luni nu te controleaza nici garda financiara pentru ca ... nu-i intereseaza ce venituri-cheltuieli ai. Pentru activitati necomerciale te inregistrezi ca neplatitor de TVA, daca faci o mica activitate comerciala sau folosesti materiale echipamente, combustibil ... te inregistrezi ca platitor de TVA ca sa-ti deduci TVA pentru materiale combustibil etc... dezavantajul este ca din orice factura trebuie sa dai 24% statului roman (nerecomandat). Daca ai incasari de peste echivalentul a 35000Uer/an esti obligat sa platesti TVA.
    -Obligatoriu !!! i-ti faci asigurare sociala CAS - formularul A1 si de sanatate CASS - formulasul S1 in romania si asa ai echivalentul NINO.
    -Cind primesti CIF-ul (codul de identificare fiscala) i-ti faci stampila si facturier
    -I-ti faci treaba si dai facturi romanesti, singurele chestii care ti le cer HMRC sint certificatul de inregistrare al PFA din Romania din care reiese ca tu prestezi servicii conform codului CAEN !!!, asigurarile A1 si S1, si eventual sa le dai si o traducere a facturilor, daca te bat la cap le spui sa citeasca directiva UE pentru servicii

5. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cate puncte ai insirat acolo, nu ti se pare totusi ca sunt cam multe formulare? CAS, declaratii trimestriale, stampile, facturier!!!

In UK, ca Self Employed, completezi Tax Return o data pe an (online sau formular trimis prin posta). Tot ce trebuie sa ai grija este ca, pe parcursul acelui an, sa pastrezi toate facturile si/sau chitantele de cheltuieli.

In UK NU ai nevoie de stampila.

PS: "i-ti" se scrie corect "iti"!

6. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Ei folosesc PFA-ul romanesc deoarece in Germania si mai ales Finlanda taxele sint foarte mari, cam 50% si la 6000 Eur brut nu prea esti incintat sa iei tu 3000 net si sa dai statului 3000. Asa ca merita bataia de cap cu 3 formulare si sa platesti in Romania maxim 200 eur taxe.

7. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    ValiB wrote:
    Logica lui topi este sa lucrezi in UK ca PFA romanesc ca sa nu mai platesti taxele catre HMRC, ci catre MF din Romania, in cuantum de 16% + contributiile la fondurile de asigurari de sanatate. Mie personal mi se pare scarpinare cu dreapta la urechea din stanga. Iar daca vrei sa emigrezi (adica sa te stabilesti definitiv in UK) chiar nu vad rostul sa te complici cu PFA-ul.

P.S. Daca ar fi sa atragem tuturor atentia asupra greselilor gramaticale ar fi plin forumul de astfel de atentionari si polemici fara rost.

Ce spui tu acolo topi mie-mi miroase a evaziune fiscala. Daca ar fi asa atunci multi ar face treaba asta.
    Nu ma pricep la legislatie insa un lucru stiu sigur: Trebuie sa platesti taxele in UK.

PS. Raspuns la PS: Sunt de acord Vali cu tine.

8. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Gipsy wrote:
    ValiB wrote:
    Logica lui topi este sa lucrezi in UK ca PFA romanesc ca sa nu mai platesti taxele catre HMRC, ci catre MF din Romania, in cuantum de 16% + contributiile la fondurile de asigurari de sanatate. Mie personal mi se pare scarpinare cu dreapta la urechea din stanga. Iar daca vrei sa emigrezi (adica sa te stabilesti definitiv in UK) chiar nu vad rostul sa te complici cu PFA-ul.

P.S. Daca ar fi sa atragem tuturor atentia asupra greselilor gramaticale ar fi plin forumul de astfel de atentionari si polemici fara rost.

Ce spui tu acolo topi mie-mi miroase a evaziune fiscala. Daca ar fi asa atunci multi ar face treaba asta.
    Nu ma pricep la legislatie insa un lucru stiu sigur: Trebuie sa platesti taxele in UK.

PS. Raspuns la PS: Sunt de acord Vali cu tine.

1) Prima oara sa spun ca sunt sustin PS-ul, nici eu nu le am cu gramatica, asta din cuza ca vad prea mutle coduri zi de zi ( disclaimer)

2) Ce vrea sa faca topi ii 100% legal + ca sunt zeci daca nu sute de companii in UK care fac acelasi lucru si sunt Legale, fara siretlicuri.

Majoritatea companiilor din Scandinavia au sediile firmele deschise in UK ( din cauza taxelor mari aplicate la ei in tara) iar cei din UK merg prin alte tari din Estul Europei pentru aceeasi cauza.
    Stiu ca pentru cei din EEA si care nu sunt in EU care fac afaceri in UK cu sedii in alte tari dupa 3 ani trebuie sa plateasca ceva taxe dar pentru cei din EU nu cred ca se aplica limita de 3 ani.

Oricum trebuie sa fi un Business man cu capul pe umeri si sa sti ceea ce faci...+ sa sti ca "furtul" de la stat se considera concurenta.

Bafta!

9. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua
    Vroiam sa postez acum cateva ore dar a trebuit sa plec....o fac acum si ma refer strict la parerea mea...
    A deschide un punct de lucru in Romania(a se intelege si a...unei firme cu sediul in Romania) dureaza cateva zile...in principiu trebuie un contract de spatiu si un avocat(nu neaparat ci cineva care sa aiba putin habar si timp sa alerge pe la registrul Comertului)...restul sunt amanunte.Eu personal nu vreau sa-mi vand forta mea de munca....uita-ti-va pe toate aceste topice....toti vor ceea ce sun ei sau pot ei insisi!
    de ce sa ma zbat sa imi iau SE-ul cand pot face aceleasi servicii cu o firma din Romania in care sunt angajat iar in Anglia sunt detasat.mai mult de ce sa platesc o gramada impozite cand inca in Romania impozitele(defalcate) sunt mai mici.
    INTRADEVAR.TOTUL TREBUIE ADAPTAT LA LEGISLATIA ENGLEZ(care se supune legislatiei CE...Hi Hi Hi voi sustineati asta pe alte topicuri).ADICA DACA muncitorii mei trebuie sa aiba SE-ul sau merge cu actele din Romania iar acolo sunt numai detasati! Aici este de studiat.in Romania SISTEMUL....este putred....daca vrei lucrari trebuie sa le primesti in sistem clientelar sau sa te multumesti cu tarifele pe care le are piata in mod normal
    Eu personal daca as avea lucrari dincolo as pleca inainte cu 1 luna....as pregati scule/cazare /masa....as discuta cu proprietarul sa-si obtina toate actele(autorizatii avize} de care are nevoie iar apoi mi-as lua 2,3 oameni dupa mine si m-as apuca de treaba!
    Intradevar sunt multe de discutat pe tema dar!....eu personal voi incerca sa nu-mi vand PROPRIA FORTA DE MUNCA!
    cINE VREA SA-MI DEA IN CAP ....POATE SA O FACA!

10. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    ValiBsi eu m-as scarpina in cap cu mana stanga la urechea dreapta ptr. vreo 1500 euro/luna....referitor la legislatie....o sa o rugam pe Rebecacare de departe ne bate la fund cu legislatia ..:daca eu ca firma am gasit un contract in Anglia....oamenii mei detasati....ce acte le trebuie?....cam alambicat dar intelegeti voi
    Nu ardede vazut....in timp

11. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Eu multumesc, dar nu e chiar asa. Nu ma pricep, insa discut de mult timp cu Topi si stiu ca are dreptate. In cazul asta, cred ca Viruss (sau, mai degraba Anti-Virus) e expertul

Cat despre 'legeslatie', ce traiesc si de ce ma lovesc, impartasesc, dar mai rar imi dau cu parerea fara sa am habar.Din cauza uneia care 'stia tot' am fost eu expulzata din Uk.Am platit o asemenea 'avocata' pana sa-mi dau eu seama cu ce se mananca...

Asadar, decat sa va incurc mai bine . Momentan

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Am serioase dubii cu privire la ideea asta. Personal, cunosc pe cineva din Tg Mures care lucreaza in IT, pentru o firma din Londra. Problema este ca lucreaza de acasa, din Romania.
    Ma intreb cum s-ar proceda cu banii, cu plata facturilor. Sa zicem ca deschizi cont in UK, dupa ce au intrat 10k in cont banca te da la HMRC, astia vad ca nu figurezi ca la ei, nici cu NIN, nici cu UTR, in secunda 2 ai contul blocat. Cui explici tu ca esti PFA in Romania si alea-alea? Nu cred ca ideea este fiabila. Daca era se facea de mult timp. Ca sa nu mai spun ca nu poti sa faci nici un fel de acte de sedere.

13. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Albea.banii nu pica din cerbanii sunt transferati in si din diferite conturi in baza unor acte!La niste sume mai mari si aici in Romania mi-au cerut contractele care au stat la baza transferurilor.NU CRED CA TOATE FIRMELE CARE DESFASOARA ACTIVITATI CU PERSONAL IN ANGLIA au sediul in Anglia modul in care muta banii si impozitele este altceva!

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    achile wrote:
    Albea.banii nu pica din cerbanii sunt transferati in si din diferite conturi in baza unor acte!La niste sume mai mari si aici in Romania mi-au cerut contractele care au stat la baza transferurilor.NU CRED CA TOATE FIRMELE CARE DESFASOARA ACTIVITATI CU PERSONAL IN ANGLIA au sediul in Anglia modul in care muta banii si impozitele este altceva!
    Corect!
    Sunt off shore-uri, iar oamenii sunt angajati si platiti acolo unde este firma. Ei vin in UK ca detasati si primesc o diurna zilnica pentru asta. In acest caz, beneficiarul din UK plateste contravaluarea facturilor cu plata externa, catre banca unde are contul off-shore-ul, adica in cazul nostru, catre banca din Romania, ceea ce este si mai rau. Varianta aceasta merge numai la firme mari. Gandeste-te numai la comisioanele bancii.

15. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Nu vreau sa ma contrez ,dar personal, mi-as deschide cont la o banca care are corespondenta in Romania si atunci comisionul ar fi ....zeroiar comisioanele sunt facute sa fie platite...acum depinde cum le managerieziAS FI CURIOS SA DESCHIDA CINEVA UN TOPIC

AM O AFACERE DE 100000 LIRE IN ANGLIA SI VREAU PERSONAL ROMANDE PE ACEST SITE CHIAR NU ESTE NIMENI CARE SA invarta acesti bani acolo sub forma de bussines?

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  17. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    iar firma MARE SAU MICAcel putin eu o cataloghez nu numai d.p.d.v. al numarului de oameni angajati cisi dupa profitul generat de sumele pe care le invarte..nici nu mai sunt la moda firmele cu mult personal....marea majoritate au serviciile externalizate deci cand vedem intr-un mare supermarket multi angajati nu inseamna ca sunt toti ai lorca lucreaza pe plantatia lor...asta-i altcevaiar inca un exemplu.in Romania exista o singura firma care vine aur lingouri...pe internet....are 1,2 angajati si face profituri de sta lumea la coada....iar fostul NAVROM de exemplu....intelegi tu!are o armata de angajati si este pe PIERDERE care-i mai mare de exemplu?
    Pot sa-ti dau o gramada de exemple daca vrei Metro Romania....departamentul de achizitii este o firma....deci firmele mari sunt conglomerate de firmeasta-i viitorul!

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    @ achile
    Ai dreptate ce spui tu, dar nu e pe topic. Si comisionul de 0% inca nu s-a inventat la plati externe. Sunt niste scheme de comisioane cam la fel la fiecare banca. Nu conteaza ca are branch si in Romania.

19. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Albeacomisioanele sunt nesemnificative la un moment datdaca vrei iti dau exemplu dar pe privatnu are sens sa incarcam topicul
    Am zis ce am avut de zis.

Parerea mea!

20. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Continuarea este ca ... prietenii din Finlanda isi inchid pfa-ul din Romania si isi fac pfa in Cipru pentru sa au ajuns la 35000 eur in 8 luni si nu vor sa plateasca TVA-ul de 24%.
    Topicul l-am deschis pentru ca ma gindeam ca exista si posibilitatea de a lucra legal in UK fara sa-ti iei suturi de la carduri si sa dai de 5 ori intrerviul NINO pentru ca nu ai adus adeverinta cu prognoza meteo de pe Marte pentru urmatoarele 5 luni ... etc. Chestia cu firme/PFA inregistrate in Cipru sau Bulgaria e foarte la moda si are multe avantaje ca bani pentru ca in toata UE legislatia O PERMITE si deci NU este EVAZIUNE fiscala. Referitor la cei care vor sa plateasca taxe in UK pentru ca vor sa emigreze acolo e ok ca principiu, dar practic suna ca "hai sa dau o suma dubla pentru acelasi laptop care are o eticheta de UK fata de cel de care nu are eticheta desi este facuta de aceeasi fabrica cu aceeasi muncitori". Principalul avantaj al PFA-ului romanesc cu norma fixa de venit este ca pentru 30000 GBP/an platesti taxe in Romania de 100*12=1200GBP/an. Ca selfemployed pentru acelasi venit platesti ~20% * 30000 = 6000GBP. Intr-un an iti ramin cam 4800GBP/an pentru care cred ca merita sa te scarpini cu mina stinga in urechea dreapta.

Share This Page