20.1 C
London
Sunday, July 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Petitie catre Presedintele Romaniei

Discussion in 'in Romania' started by ukok, Sep 7, 2007.

1. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Cu ceva timp in urma am trimis o scrisoare Presedintelui Romaniei si am crezut ca se va pierde in neant. Dar, surpriza mare, am primis raspuns si deja am vazut rezultate.
    Nu doream sa public aceasta scrisorica, dar pentru ca a fost inregistrata si oficializata, am decis sa o public aici pe forum:

Stiu ca redactarea nu a fost la cel mai inalt nivel profesional sau in limbaj diplomatico/politic, dar am simtit fiecare cuvint si am crezut ca limbajul ales ar fi probabil cel folosit de majoritatea Romanilor.
    Iata raspunsul primit:

Nu stiu daca desemnarea unui nou Ambasador la Londra este o coincidenta sau nu, dar ma bucura ca in fine avem unul. Sa speram ca este un prim pas pe drumul cel bun.

Bafta tuturor si va rog sa mai scrieti si voi pe la ministere, la Presedinte, la MP prin Anglia, caci daca nu ne cerem deloc drepturile si nu ne facem auziti, nimeni nu ne va da nimic.

2. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Felicitari pentru demers UKOK.
    Sunt de acord cu tine.
    Atunci cand ai o problema, you have to do something about it...

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    no, vezi mai andreiutzule ca nu-i nevoie sa faci educatie cu linguritza la tot poporul ca sa obtii ceea ce te intereseaza ? ... :p

4. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Daca UKOK ar putea fi clonat in 22 milioane (sau hai 60 sa fim si noi mai multi), si clonele shiped 2 Ro, as renunta si eu la educatie... :)

5. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    merci de remarci!
    cu cit oamenii vor invata ca a face o plingere este un drept si o datorie intr-o democratie, cu atit mai repede vom iesi din epoca bizantina in care se afla Romania astazi.
    Nici doctorul nu stie ca esti bolnav pina nu te duci si te plingi, cum ar stii politicienii ca te doare ceva daca nu le spui? si cind le spun 2-3 e una, cind le spun 2-3000 e alta.

6. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Cu scuzele de rigoare pentru intarziere, si eu te FELICIT OKUK pentru demersul tau, curajos de altfel, dat fiind birocratia si toate "ajutoarele" care le primesti cand doresti sa intreprinzi o actiune de acest gen in Romania. Dar, uite, ca se poate. Sa fie asta un semn de o schimbare, sa fie asta un semn ca incepe sa se invarta roticica aia ruginita si acolo, undeva, chiar daca este aproape oarba, se observa un punct mic alb...oare sa fie ala luminita de la capatul...ROMANIEI de care se vorbeste de cativa ani? Nu stim inca...dar ceea ce stim este ca este o schimbare si oricum...suntem ROMANI si speranta moare ULTIMA !

7. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    "Cu o floare nu se face primavara". In Romania nici cu 2000 de flori nu se face. Nu cred ca scrisoarea ta sau a altora va face o diferenta. Politicienii isi urmeaza interesul. Probabil ca o sa ne uite aici in Anglia inca 5 ani .... -scratch- cratch- . Bine ca noi romanii suntem caliti si ne descurcam si asa singuri.

8. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari UKOK pentru demersul tau si, de ce nu, pentru ideea pe care ai avut-o! -ww-

9. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Halinutzo ! ... jur ca mi-esti draga .... dar :

Cu o floare nu se face primavara .... si cu asemenea atitudine nu te vor putea uita niciodata pentru ca exista o conditie necesara uitarii ... si anume trebuie mai intai sa afle de tine pentru ca apoi sa te poata uita. Cu atitudinea asta, nici macar nu vor sti ca existi, iar in cazul asta vina iti apartine in totalitate tie, nu politicienilor ... si te vor uita,nu 5 ani ci toata viatza ... asta in cazul in care nu cumva speri ca or sa se faca altii auziti si o sa beneficiezi si tu de ce obtin altii.

10. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau sa spun ,dar in functiile de ambasador nu se numesc ,asa cum ar trebui diplomati de cariera (profesionisti in ale diplomatiei) ci a devenit un soi de "premiu" pentru oameni care au facut ceva pentru propriul partid.Daca Romania nu a avut atata timp ambasador la Londra si nu numai,ci si in alte capitale importante(Washington..) este ca si ministrul de Externe si Presedintele incearca sa-si impuna propriul om(chit ca Romania nu are decat de pierdut, dar ce mai conteaza interesul national...).

11. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Multumim ca existi, Razvan! -ntwhy-
    You say it... like no other...

Nu cred ca s-a suparat Alinutza. In fond (si apropos de un alt topic) ea nu facuse decat sa constate o problema (sau poate prea multe). Din pacate simpla constatare a problemelor nu ne ajuta sa le si rezolvam. :) Trebuie trecut direct la fapte. Si atunci cand acestea exista, trebuie recunoscute, apreciate si incurajate.

Nu trebuie sa asteptam pentru forma perfecta de actiune: petitia perfecta, reclamatia perfecta, etc. in urma careia sa se faca direct vara, daca se poate si toate problemele noastre sa dispara (sau oricum suficient de multe dintre ele). Problemele se rezolva incet, in timp si cu mult efort. Dar in primul rand e nevoie de acest efort
    , fara de care nimic nu se obtine.

Rome wasn't built in a day... -beer-

12. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Nu m-am suparat deloc... AnnoMundi :) politicienii isi urmeaza interesul .. acela de a se imbogatii :) si nu ma avanteajeaza cu nimic si nu cred ca Base se uite pe topicul nostru ca sa conteze reactia mea... si sincer m-am bucurat cand am citit scrisoarea ... dar dupa 10 sec mi-am adus aminte de mitinguri si de zecile de mii de oameni care si-au cerut drepturile din 89 in coace ... -scratch- cratch- nu cred ca ne vor ajuta dar nici nu cer ajutor (eu personal) pentru ca nu ma avanteajeaza cu nimic . In fond Romanii nu sunt uniti ( asta e problema) :) poate ii face scrisoarea asta mai uniti :x

13. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Halinutzo ( ce-mi place ... parca-s tigan :)) ) , multu ca nu te-ai suparat ... altii ( dintr-aia care au baut cerneala ) ar fi facut-o rau de tot si m-ar fi ocarat pe aici ca pe dreacu, desi io nu spun nik cu rautate ci doar mai "pe bune" asa, ca nu-mi place sa pierd timpul cu vorbarie diplomatica "intre noi".

-beer-

O zi faina la toata lumea ... si inca un rand pentru mine -beer-

14. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Wulfule,
    ai chefuit weekendul asta , ca vad ca o tii lunga... -beer-

15. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    ... putin :) ... acum tre sa "imi revin" asa treptat ca daca o fac brusc mi se face rau :))

16. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Andreiutzul si el la fel , ca zilele astea pleaca si el in uk,si trebe sa se obisnuiasca cu guiness-ul. :)--

17. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    HOFFTOPIC ( ... ca se adminte nuh ? :) )

Pana ajunge aci sa invete dreacu care-i diferenta intre lager,ale,stout,porter,beer ... ca se uita gagicile urat la el ... "cum nu stii ??? ... dar tu de unde esti ???" ... si ne face natia de ras :))

18. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    :)) Cred ca asta va fi o problema... Nu am apucat pana acum sa invat diferenta nici intre berile autohtone, daramite ce zice Razvan mai sus... -scratch- cratch- . De cele mai multe ori nu mai apucam sa o beau si pe a doua. Dupa prima eram direct -drunken-.... si a doua zi nu mai tineam minte nimic, ca sa incerc macar atunci altceva... :))

Imi plac reclamele la bere (daca asta conteaza cu ceva... :)

Dar am vazut ca la facultate au multe cursuri optionale si cluburi/ societati in care sa te inscrii. Poate gasesc unul si pt -beer- ...

19. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate stiu despre englezi si mai ales despre englezoaice ,sunt profesioniste,iti prindea bine un cantonament aici,scapai de cursul intensiv pe care o sa trebuiasca sa-l faci acolo. -study-
    PS Cand pleci?

20. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    Reveniti la topic va rog.

Multumesc

Negrutxa
    Moderator

P.S Razvanel tu esti capul tuturor rautatilor! -no-

Share This Page