6.7 C
London
Wednesday, October 23, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Permis de conducere!

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Remus Dumitru, Sep 26, 2011.

1. Remus Dumitru

Remus Dumitru New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,am carnetu din 2005 intrebarea mea este daca pot conduce aici .....am mai intrebat si unele persoane mi-au spus ca pot doar un an de zile dupa aceea va trebui sa-l schimb.
    Nu este acel carnet cu cercul uniunii europene,
    il pot schimba aici si daca da dupa cat timp si ce trebuie facut ca sa=l pot schimba,va rog frumos sa ma ajutati.multumesc!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poti sa conduci cat timp doresti tu. Nu te intreaba nimeni nimic. Daca vrei sa schimbi permisul cu unul de UK, nu ai decat, dar o sa te coste £50.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. mariuspad

mariuspad New Member

Trophy Points:
    1
    E bine sa-ti schimbi permisul cu unul UK deaorece aici iti poate folosi ca proof of address. Te costa 50 pounds.Mergi la posta si cere formularul D1 il completezi, atasezi o fotografie si permisul tau si in 14 zile il ai acasa pe cel uk. Trebuie sa fii in uk de 180 zile. Depinde -da-da-

4. scapina

scapina New Member

Trophy Points:
    0
    Chestia cu 180 sau 185 de zile care apare pe formularul D1 (si pe D2) nu e prea clara. Saptamana trecuta mi-am depus dosarul pentru preschimbare la dvla sidcup. Inainte de asta am sunat la dvla swansea si i-am intrebat daca am dreptul sa-mi preschimb carnetul (cat b, c, ce) in conditiile in care sint in uk de doar o saptamina; mi-au spus clar ca nu e nici o problema. E posibil ca acea conditie cu 185 zile ce apare pe D1 si D2 sa se refere nu la schimbarea carnetului ci la obtinerea primului carnet aici in uk.

5. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa o saptamana locuita in UK nu te numesti rezident in UK si de aceea este nevoie ca sa fi locuit in ultimele 6 luni in UK. Permisul tau de conducere romanesc este perfect valabil, poti conduce cat vrei tu, insa poti aplica pentru un counter part(cel cu punctele) si atunci vei fi in regula. Counter part-ul este si un proof of address in UK, daca pentru asta te grabesti sa aplici.
    bafta

6. scapina

scapina New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am depus dosarul la dvla pentru preschimbarea carnetului forma D2 (pentru lorry); am bifat ”to exchange my non-GB licence for a british one”; inainte de asta am sunat la dvla swansea iar ei mi-au spus ca acest exchange e perfect posibil chiar daca sint de doar citeva zile in uk. Am nevoie de carnet britanic pentru a ma angaja ca sofer profesionist. Sa inteleg ca ceea ce voi primi va fi un counter part care e diferit de driving licence? Atunci conditia cu cele 6 luni de stat in uk pentru ce fel de carnet e necesara? Scuzepentru intrebari dar sunt putin cam confuz?

7. Remus Dumitru

Remus Dumitru New Member

Trophy Points:
    0
    Lamuriti-ma si pe mine pentru ce e formularul d1 si d2 ca sa stiu pentru ce aplic ,am permis de conducere dar inainte de a fi in uniunea europeana. Vreau sa-l schimb cu unul care este acum acela nou cu uniunea europeana pt a putea conduce.Pana acum n-am inteles nk.La fel de confuz sunt si eu.....:( -plans2-
    sa-mi fie cu iertare nu vreau sa obosesc pe nimeni cu intrebarile dar nu vreau sa ma trezesc caa le trimit si ma trezesc ci cine stie ce amenda.multumesc!

8. mariuspad

mariuspad New Member

Trophy Points:
    1
    E un formular pe care il iei de la posta asa cum am mai zis si e gratis. Ceri un formular pentru schimbarea permisului din european in uk.

9. lovelyd

lovelyd New Member

Trophy Points:
    0
    Nu strica putina documentare...ca e plin forumul de informatii -asa-asa-

Poti afla raspunsurile tale aici : www.romani-online.co.uk/masina-ta-in-UK

10. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Drumul permisului tau: permis roman vechi -->schimbat in permis roman nou--> cu permisul tau nou (de Romania) te duci la un oficiu postal din UK si ceri:
    a) formularul D1 in cazul in care esti sofer "normal" sau
    b) D2 in cazul in care esti nebun :))), - glumesc, deci in cazul in care esti sofer profesionist. Platesti 50 de lire si micul tau dosar va fi trimis la Swansea --> oficial dupa 14 zile (neoficial si din experienta in 7-10 zile) primesti permisul nou de UK.

Lasa cele 180-185 de zile, ca nu au nici o relevanta, oricum vei avea o rubrica in care va trebui sa precizezi cand ai intrat in tara (UK). Daca cei de la permise zic "ok" o primesti. (Cei care au preschimbat permise recent sa ma contrazica, daca gresesc in legatura cu acele zile!)

K.

11. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Tot timpul aceleasi intrebari!
    Sent from my GT-S5660 using Tapatalk

12. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Ar trebui sterse foarte multe topicuri cu acelasi titlu, sau titluri similare si ar trebui facute niste topicuri cu titluri sugestive, SI cu un tutorial (ma refer la cele existente deja) ca primul mesaj in topicul respectiv. Daca postarile contin intrebari care se regasesc deja in tutorial, acestea se vor sterge. In felul acesta s-ar reduce nr. topicurilor inutile, informatia va fi comprimata intr-un singur topic, si intrebarile noi care se refera la o problema (alta decat cele regasite in tutorial) vor fi lasate.

Pareri? Moderatori? Useri?

13. Remus Dumitru

Remus Dumitru New Member

Trophy Points:
    0
    Voi folosii formularul D1.Multumesc!

14. eduard34

eduard34 New Member

Trophy Points:
    0
    Am spus-o si ma repet,foarte multi utilizatori noi nu au rabdare sa citeasca.Intra pe site si hop cu intrebarea -nas-

Chiar si cand au fost redirectionati catre un link,fac la fel,chiar schimba si titlul intrebarii ca sa para un nou topic!
    Indiferent ce fel de titluri ar fi pe site tot timpul o sa existe cautatori de comori.Daca le dai linkuri unde sa poata citi,incep cu,domne te-ai ajuns in uk si nu iti mai vezi lungul nasului!

Unii dintre concetatenii nostrii au sigur o doaga lipsa -asa-asa-

Mai era un individ pe aici mai demult care spunea sa se faca un topic cu ce trebuie sa venim la noi,si aici se refera la lucruri personale.Imi venea atunci la momentul respectiv sa il intreb daca vrea sa
    stie si ce hirtie igienica sa aduca,adica,creponata,parfumata si cu 4 straturi -nervos-pc-

15. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    Alta faza cu permisul de conducere. Eu aveam permis de conducere eliberat in America, iar in iulie mi l-am schimbat cu unul romanesc. Am sunat la DVLA in UK si mi-au zis ca nu pot sa-l schimb aici si sa-mi iau unul britanic pentru ca am avut permisul elibirat initial in SUA. -trist-

16. adrianvictor

adrianvictor New Member

Trophy Points:
    1
    Pentru cei cu permis 'categoria B' obtinut in SUA si ulterior preschimbat in carnet romanesc (U.E.), da, UK nu accepta preschimbarea. Scrie in formularul D1 destul de clar.
    Insa, pentru cei care ulterior au obtinut si alte categorii, (C, D, CE etc) pe teritoriul Uniunii Europene, atunci DVLA va accepta preschimbarea. Mai jos regasiti raspunsul lor scris din Februarie 2017:

"I can confirm as you have further passed a test in Romania for categories C and CE, this would supersede the test pass in the USA for your category B, therefore the entitlements you have mentioned would be exchanged.

As you hold lorry entitlements you must by law, register your details with the Driver and vehicle Licensing Agency (DVLA) using a D9 application form within 12 months of becoming resident in GB.

If you are aged between 45 and 65 you may continue to drive, provided your vocational entitlement remains valid, until your 66th birthday or for 5 years after becoming resident, whichever is the shortest period.

If you are aged 65 or over you will only be covered to drive on the strength of a valid vocational licence for a period of 12 months.

After the above period of time, if you wish to continue driving vocational vehicles, you will need to apply for a GB driving licence and submit a Medical Examination Report D4 completed by an EC Doctor.

If you would like to exchange your vocational EC driving licence and are under the age of 45 (with valid vocational entitlements) you will need to complete a D2 application form and return it with your licence if you still have it, original identity documents and one passport size colour photograph. A fee of £43.00 is required.

If you are aged 45 or over a filled in Medical Examination Report D4 must be enclosed.

Please send the application to the following address:
    DVLA
    Swansea
    SA99 1BT

All forms mentioned are available from the website www.gov.uk/dvlaforms

We aim to deliver your driving licence to you within 3 weeks of receiving your application. It might take longer if we need to check on your health or personal details.

I hope this information is of assistance to you."​

17. Stupar Bogdan

Stupar Bogdan New Member

Trophy Points:
    1
    Salut, oare ma poti ajuta si pe mine .. am permis de state si doresc sa îl preschimb cu unul românesc .. dar cei de la poliția rutieră imi cer cazierul din state ..

Share This Page