4 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Permanent Residence si munca legala?

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by galileo, Nov 2, 2016.

1. galileo

galileo New Member

Trophy Points:
    1
    Salut, am si eu nevoie un sfat in legatura cu aplicatia pentru Permanent Residence.
    Din cate vad avocatul nu prea mai raspunde dar parerile voastre sunt de apreciat!

Sunt in Uk din 2009 si am lucrat ca si self employed pana acum. In aceasta perioada am lucrat si ca employed si de aici apare problema.

In 2011 am facut un curs NVQ pe baza caruia am aplicat pt Yellow Card si l-am primit. Dupa ce am primit Yellow cardul am lucrat ca si employed timp de 6 luni si dupa am lucrat dinou self employed la aceasi companie; pentru ca nu am lucrat 12 luni nu am mai aplicat pentru blue card.

In 2013 am lucrat timp de o luna 20 de ore pe saptamana ca si employed pe baza Yelow cardului care nu cred ca mai era valid; eu nu m-am mai inscris la niciun curs intre timp...

Nu stiu daca se considera ca perioada aia de o luna din 2013 am lucrat ilegal?
    Credeti ca as putea sa imi fie refuzata aplicatia pentru permanent residency din cauza asta?
    Ar trebui sa consult un avocat inainte sa trimit aplicatia?

Va multumesc

2. laviniadsc

laviniadsc Member

Trophy Points:
    18
    Yellow card-ul a fost valabil atata timp cat ai fost student. Cred ca ar fi bine sa te sfatuiesti cu cineva specializat inainte sa trimiti aplicatia.

3. galileo

galileo New Member

Trophy Points:
    1
    Multumesc Lavinia. Am luat legatura cu cineva si urmeaza sa am o consultatie.

Din cate am inteles s-ar lega de orice motiv sa refuze aplicatiile.

Share This Page