22.8 C
London
Saturday, July 20, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cine mai votati la anu'?

Discussion in 'in Romania' started by motanik, Feb 2, 2007.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Va mai intereseaza alegerile din .ro de anul viitor? O sa mergeti la vot aici? Pe cine o sa votati si de ce?

2. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Pe cine mai votati la anu'?

Eu nu stiu daca am sa merg la vot, insa sunt curios sa vad ce o sa se intample. Dupa ce romanii s-au fript cu Iliescu, Constantinescu, Nastase, si chiar Basescu, se pare ca multi se indreapta spre personaje ca Gigi Becali, care chiar daca e cum e, in ultima vreme a castigat un enorm capital politic si cred ca va avea un cuvant destul de greu de spus la viitoarele alegeri. Nu sunt fan Becali (in caz ca i-ar trece cuiva prin cap), insa l-am urmarit atent in ultima jumatate de an. Vadim si-a cam taiat craca singur cu protestele din parlament de la discursul de condamnare a comunismului, si nu cred ca are sanse.
    Parerea mea... astept alte opinii.

3. azu

azu New Member

Trophy Points:
    0

bineinteles ca cu Iliescu! Sa speram ca o sa-i mai dea voie astia ca sa candideze.

4. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

Basescu ca presedinte, desi nu sunt fan Basescu, si din nou, la guvernare o coalitie din minim 3 partide...

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Personal, sunt foarte dezamagit de clasa politica din Romania! Si cand spun clasa politica includ absolut toate partidele din Romania. Nu stiu de unde ni se trage calitatea asta de hoti incurabili, pentru ca dupa parerea mea, din '89 si pana astazi s-a furat continuu.
    De pierdut am avut doar noi, cei care am votat si poate initial am si sperat la mai bine. Cu timpul am devenit tot mai pesimisti si tot mai dezgustati de ceea ce se intampla in sfera politica.
    Eu unul, recunosc sincer, ca ma aflu in imposibilitatea de a putea alege pe cineva. E trist, dar pur si simplu nu mai cred in oameni corecti.
    Si in aceasta situatie am doua variante: Una sa nu votez si a doua sa dau un vot negativ. Si cum as putea eu sa pedepsesc mai rau aceasta clasa politica decat prin acordarea votului meu unui nebun ca Gigi Becali!
    Stiu foarte bine cate defecte are si asa mai departe, dar ma intreb, toate aceste defecte ale lui cu ce sunt mai "prejos" decat defectele celor care au condus tara in acesti 16 ani?
    Daca Gigi Becali ar putea obtine mai mult de 6-7%, probabil as prefera sa ma abtin de la vot pentru ca n-as vrea sa aiba prea multa putere de decizie, dar fiindca ma indoiesc ca poate obtine mai mult, e dreptul meu sa consider ca trebuie sa intregim circul politic prin adaugarea acestui element!
    Cine stie, poate prin gura lui mare mai reuseste sa sperie baietii astia corupti care fura fara un pic de teama ca ar putea fi vreodata pedepsiti!

6. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

Parteneru... I agree! 100% ! Nu este o idee nici a promova "cultura" de speta indoielnica..

7. Anonymous

Anonymous Guest

Gigi Becali hai sa fim seriosi nu prea vad cum!
    Sincera sa fiu ma cam doare sufletul de Basescu, poate poate mai rezista.

8. Anonymous

Anonymous Guest

As prefera Basescu in locul altora.

Gigi Becali? I se da prea multa putere si importanta! Sa speram ca nimic important nu ajunge pe mana lui.

Macar acum cand am intrat in UE si ar trebui sa ne ridicam putin.

9. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

Cultura indoielnica nu este o caracteristica DOAR a lu' Jiji ... si nu asta ar trebui sa primeze in alegerea unui candidat, ci calitatile de politician.

ce credeti Basescu a citit vreun Dostoievski, Hawking etc etc sau la fel ca un mare prim ministru (Vacaroiu) al carui autor preferat este unchiu' Sam iar cartile preferate sunt etichetele de Vodca 45 grade.

Eu n-am sa mai votez niciodata pentru ca n-am timp de pierdut.

10. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

Si cand deschide gura, ce te faci??? :)|

11. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

President Gigi Becali :))

12. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

daca nu deschide bine gura , atunci nu este politician. Daca te referi la Jiji , sa stii ca Jiji NU este un politician.

Ceea ce am vrut eu sa spun este ca lipsa culturii nu trebuie sa fie un criteriu definitoriu . La fel, cele mai docte persoane pot fi cei mai slabi politicieni.

13. plictis

plictis New Member

Trophy Points:
    0

BASE nu o sa cada de unde e asa ca sincer nu inteleg rostul topicului... oricum tot base o sa castige si la urmatoarele alegeri.. aia cu jeoana sau becali n.au nici o sansa.

14. generalul

generalul New Member

Trophy Points:
    0

Judecand dupa experienta celorlalti ani electorali, da... tendinta a fost pentru 2 mandate consecutive...

15. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Nici eu nu vad cum ar putea castiga Gigi Becali dar cel putin el are destui de multi bani ca sa nu 'fure' el mai mult vrea sa se afirme si sa fie in top.

16. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0

Presedintele Romaniei tre sa fie in acelasi timp si bufon national ...sa-si merite banii. Oricum nu prea are atributii decat in prima saptamana pana numeste primul ministru in rest e mai mult cu acordarea decoratiilor de "comandor" si "mare colan" .

Romania are cel mai bun presedinte de dupa revolutie ...totusi unul destul de mediocru.

O varianta interesanta ar fi un referendum pentru reinstaurarea monarhiei pt ca din cate cunosc la refendumul din 90 nu s-a pus aceasta problema. Apropo stie cineva daca mai exista coroana romaniei sau ce s-a intamplat cu ea?

17. luk@uk

luk@uk New Member

Trophy Points:
    0

Pai daca ne uitam in jurul politicienilor te uiti socat!!Gigi Becali probabil sa-si consolideze afacerile (fabrica de armament etc)Basescu cam necioplit si cam rebel chiar daca sa zicem ar merita o sansa in rest totul ceata !As prefera pe Leonar Orban ca presedinte ,dar pacat ca este la bruxell!

8-}

Share This Page