12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cat muncim ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Sep 30, 2013.

1. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Zi, bre, brutul. Netul e complet irelevant.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Am si alte ,,activitati,, pe langa munca , acolo nu ma taxeaza nimeni , ma rog nevasta ...

3. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Cu ce te incalzeste pe tine sau pe altii sa afli salariul unuia sau altuia daca nu 3ste in acelasi domeniu cu al tau? Daca tu lucrezi in dom economic si mufa iti spune cat ia el in it sau theman pe taxi si paza te ajuta cu ceva in cariera tq? Salariile sunt confidentiale si este bine sa ramana asa. Majoritateape forum castiga intre mnim si 22-24k/an. Daca vine bogdan si spune ca face >100k/an ce crezi ca se va intampla? O sa sara unii pe el ca face show off aici. Fiecare domeniu este platit corespunzator si se poate gasi pe net lejer un minim si un maxim de salarizare.
    Temiri de pcr in occident? Inseamna ca nu ai inteles cum fctioneaza sist. Fara networking esti halit. Majoritatea job-urilor bune se iau prin network-ul format inca din timpul scolii. Cele mai multe job-uri apar intai inside the company si apoi la agentii. Daca ai mai multe cunostinte cu atat sansele tale cresc.
    Legat de sist de invatamant ro vs uk este o tampenie sa sustii ca ala romanesc este mai calitativ decat asta. Poate pe tine te ajuta sa inveti 80% tampenii care nu folosesc la nimic in cariera ta.

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Touche .

Nu fac taxi ca si albea , sunt sofer privat pentru o persoana , aceasi persoana tot timpul . Ca nu vreau sa se inteleaga ca fac taxi la negru .

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Hihihi. Succese!

6. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Poate il motiveaza, nu neaparat il incalzeste. Cred ca asta a fost sensul intrebarii initiale, probabil a vrut sa vada alti romani cat castiga, chiar daca se dau mari, ca sa se convinga si el ca se poate mai mult. Era nevoie sa auda de la altii.

7. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Hihihihihi și ție .

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:

9. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Daca nu s-ar scandaliza theman, as putea chiar sa spun ca este un pic jenant sa ai in spate ani grei de scoala si sa ai in continuare lacune gramaticale gen "sa aibe", sau surplusuri de "i" acolo unde nu e cazul sau alte din astea.
    (sunt vinovata, stiu, dar in cazul persoanelor sonor titrate, nu ma pot abtine -nu-stiu- )

Si tot off topic: fac parte din aia care s-au mai polemizat pe aici vis a vis de sistemele de invatamant Uk-Ro, si inca apreciaza scoala care se face in Ro, avand in vedere standardul ei ca tara. Dar asta doar in ceea ce priveste copilul care vrea sa invete si parintele care este constient de ce este aia educatie. Global vorbind insa, ii sugerez andreiutzei sa consulte statisticile rezultatelor la bac pt ultimii 3 ani.

Pe cat muncim chiar nu cred ca e relevant, poate mai degraba pe cat ramanem sau pe ce ii cheltuim

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu am nimic împotrivă iris .

În schimb , dacă văd că doar asta faci pe forum , probabil că o să reacționez .

Am trecut ca și gâsca prin apă prin școală , nu mă deranjează sublinierea greșelilor mele .

Dar vă rog să nu faceți o obsesie din asta . Toți greșim într-un fel sau altul .

11. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar, mesajele voastre sunt foarte utile.Lasa sa castig eu doar atat, lasa sa va fie bine voua si intr-o zi sa aveti curajul sa fiti onesti pentru ca nu ati spus nimic concret pana acum.Cainii latra ursul merge.De raspuns la afirmatii gen :femeile sunt usoare, unii sunt deja cu gandurile pe la numerele de la baruri /sau bara...se poate raspunde foarte usor in acelasi stil, spre deliciul celor care citesc asemenea prostii.
    Eu nu simt nevoia sa jignesc si sa raspund cu aceeasi moneda, atacand persoana desi pot sa o fac usor.E totusi un spatiu virtual.Nimeni nu are dreptul sa zica ceva despre persoana mea atata timp cat nu ma cunoaste personal. In rest,ca site-ul a devenit cam misogin - se cam stia..Aceleasi persoane - 3-4-5 care preamaresc civilizatia de aici incercand sa isi impuna parerile intr-un stil primitiv, fara a respecta opinia diferita a altuia...legandu- se de nimicuri...pt ca de altceva nu ai de ce sa te iei ...ba lipseste un i, un z, un tz....Intr-adevar poate lipseste bunul SIMTZ ...si cu i si cu tz...dar bunul simt oricum nu e important intr-un spatiu virtual...nu e asa?

E un lucru deosebit sa te simti parte a societatii britanice in invelis romanesc...mai cu seama ca deabia a II -III generatie se poate numi British ...Restul , Foreigners si nu o spun eu - o spun englezii la un nivel mai de sus!!! Lasa sa imi fie mie rau pe baza deciziilor luate si voi sa aveti un trai deosebit aici, cu o educatie aleasa.Roata e rotunda.Eu mi-am facut treaba aici.Sa faca si altii cat am facut eu si cred ca o sa o duca bine.
    Iar tu Iris, ma cunosti in realitate ca sa ai dreptul sa ma judeci daca uit un i sau tz sau v?Asta este important pentru tine? Ma bucur ca imi atragi atentia in mod constant.Sunt convisa ca o faci cu intentii bune si nu exista nici pic de rautate in postarile tale la adresa mea. Iarta-ma daca m-am gandit ca poate sunt undeva unele frustrari ascunse, chiar nu mi-am dat seama ce user minunat esti .
    Atata timp cat nu apar altii membrii (din cauza tampenilor pe care le scrieti si nu stiti ca fiecare are dreptul la o parare ce tb respectata fara atac la persoana) conversatia nu are rost.Eu chiar ma bucur din tot sufletul ca va reintalnesc.Cat traim invatam in viata...Sunteti intr-adevar niste caractere de o aleasa politete specifica forumului .Avem muuult de invatat de la voi.Va multumesc ca existati!
    Contintuati in stilul acesta , ca sa stim cum sa evitam anumite caractere cu zambetul pe buze:)
    Eu cam atat am avut de zis.Nimic nu s-a schimbat ...
    Mult noroc, sanatate si o viata cat ma lipsita de stres la toti!
    Traiasca civilizatia nou inventata in UK!
    Andreiuta12345

12. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Theman, sezi bland, nu despre tine faceam vorbire.(stiu insa ca tu ai fobie de din astia de-alde mine :) ) Am spus "sonor titrate", ma refer la cei care subliniaza (prea)sonor si repetat calitatea pregatirii lor (pe sistemul "ori suntem intelectuali, ori nu mai suntem" ! ). Sunt de moda veche, na, apreciez modestia mai multa :)

Ce are onestitatea in comun cu declaratia pe venit ?...faptul ca un om nu simte nevoia sa isi declare public venitul, il face mai putin onest ?...nu exageram un pic ?

13. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Pai da, Iris e cea mai misogina :))))

14. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Pai, nu??? Nu e exceptia care intareste regula?? Sa radem si noi :))

15. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Andreiuta, eu nu o sa uit niciodata ca pe un forum m-a corectat odata cineva cu privire la niste noi schimbari la vremea aia, a lui "i" din "i" in "i" din "a", despre care eu credeam ca fac exceptie doar la inceput de cuvant, nu si la sfarsit. Sa mor de i-am purtat pica. Doar am bagat la cap si nu am recidivat .
    Vorba ta , intotdeauna putem invata ceva de la altii

16. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Irisuco, ma abtin sa comentez dar tin sa iti multumesc pentru intentiile bune pe care le ai.E de apreciat.Daca topicul era despre gramatica sau lexicologie puteai intr-adevar sa te desfasori - nu ma supar , dincontra - invat caci comentarile erau binevenite in acel context dar cand topicul este cu totul despre altceva, daca tot faci analiza pe textul meu - nu ti se pare ca un PM era mai adecvat?Zic si eu .Scuza-mi bunul simt...

17. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Offtopic
    Uf...gramatica, se mai intampla si la case mai mari. Adica si aia care corecteaza mai 'scapa' cate o cratima pe drum.
    Nu-i asa, domnule...? Mai bine 'nu spui tzine, persoana importanta' ... de fapt 'e' mai multi -da-da- ...toti 'lupi moralisti'.
    Dar, iarasi revin, tot facem greseli, bine ar fi daca am fi putin mai toleranti.
    O saptamana cu ce-si doreste fiecare!
    PS Azi e Sfanta Parascheva, asa ca-n stilu-mi 'sardonic', imi permit sa urez 'la multi ani!' celor cu acest nume sau derivate. -petrecere-

18. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    Andreiuta la cat de multe si lungi off topice erau aici, ce mai conta inca unul, nu ? :)

Dar intrebarea mea despre onestitate era on topic si ai ocolit-o

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Eu sunt cel care a spus "Women are easy" în contextul în care Andreiuța a spus cît cîștigă la o simplă aluzie. Bine, dacă aș fi rău aș spune că simțul umorului începe să se dezvolte de la un anumit venit în sus, dar nu sunt eu genul ăla de om. -ras4-

20. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    @ Iris Nu cred ca iti erau NUMAI TIE destinate acele postari, iarta-ma dar nu am stiut ca vrei sa faci analiza gramaticala pe textele mele si deh..stiu .erau prea lungi , prea explicite , supara ochiul unora...Acele postari au fost puse cu scopul de a ajuta cu mici idei alti useri.Credeai ca erau destinate tie? (sau lui Dromaderu- caci si el se plangea ca sunt prea lungi) Daca atata am simtit eu sa scriu, am scris.Iarta-ma daca ti-am creat probleme oculare.Sunt altii care mi-au multumit pt contributia adusa.Cu atata pot sa ajut.Nu am avut niciodata intentia de a deranja ochii unora.

Nu stii ce inseamna onestitate ?Cauta pe google.Eu nu am valente de profesor de romana.Din postura mea de umil economist - nu pot sa dau o definitie ca si cea din dex.De ce 'onestitate 'in contextul acesta - al intrebarii 'Pe cat muncim'?Pentru ca multi nu spun adevarul cand vine vorba de UK sau considera acest subiect ca fiind mult prea 'sensibil' pt a il dezvolta in lb romana.De ce oare?Zau ca nu stiu ...Chiar vreau sa inteleg de ce romanilor le e teama sa isi declare salariul/contextul cand altii precum englezii, polonezii sunt mult mai deschisi, mai cooperanti.Iti multumesc pentru intelegere.

@Mufa :''Eu sunt cel care a spus "Women are easy" în contextul în care Andreiuța a spus cît cîștigă la o simplă aluzie. Bine, dacă aș fi rău aș spune că simțul umorului începe să se dezvolte de la un anumit venit în sus, dar nu sunt eu genul ăla de om''.
    Mufa, doar prin faptul ca ai scris ce gandesti, deja ai transformat gandul in cuvant desi... nu cred ca asta era scopul, nu e asa?.Na , s-a intamplat sa il mai si articulezi in scris, in vazul tuturor.Departe de tine acest gand.Sa ma scuzi daca eu am gandit prea departe...

Gata, e Sfanta Paraschiva - intr-adevar Sarbatoare mare .
    Sufletele sa ni se incarce de sentimente nobile .
    Doamne ajuta-i pe romani:)
    Andreea :)
    :*

Share This Page