12.5 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cat muncim ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Sep 30, 2013.

1. am06

am06 New Member

Trophy Points:
    0
    peste 50K.....

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    @Mufa :Ok...I got the point.Sper sa le am cu ale ghicitului;)
    Cat despre ceilalti evident ca si ei merg tot cu aceleasi mijloace de trasport...Inca nu isi permit sa mearga in first sau business class deci ca si noi tot in Economy.Eu una nu mai vad nici o diferenta la pret intre British Airways /Tarom si low cost cam cu trei sapt inainte de a calatori...
    @amo6 - in ce domeniu , caci doar cifrele nu spun nimic..mai pe romaneste ...nu titlul din contract..
    Haideti cu curaj ...100 DE POSTARI SI DEABIA DOAR 4 PERSOANE AU SPUS CATECEVA...ASA 'in soapta' , mai mult sau mai putin cu jumatati de masura...
    Si procentajul persoanelor care au avut curajul sa scrie pe forum salariul poate spune ceva...Cam putini - nu vi se pare ?

;)

3. am06

am06 New Member

Trophy Points:
    0
    IT......asta-i tot ce stiu sa fac:)

4. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    IT staff castiga bine si in Romania:) ...si dupa ce isi fac un pic de experienta in Romania pleaca pe Franta , Elvetia..sa zicem si UK...
    Stiu oameni care castiga bani super frumosi in Romania lucrand pe proiecte zdravane IT cu UE - pe Pescarie, Agricultura..divese departamente. Belgienii de pilda sunt varza la IT si angajeaza IT staff din Romania la greu .E un domeniu care se cauta si se prefera UE staff.
    Totusi , mi-ar placea sa se mai detalieze un pic pt ca e ca si cum as spune : 'eu castig 100 k in management' ...Nu spun ca e pro rota , nu spun ce fac ..dau o cifra si un domeniu ...Degeaba o spun ..doar ca sa 'show off' ..nope..nu ajuta informatia la nimic...
    Avand in vedere ca doar patru persoane au mai zis ceva..ce pot sa zic..E un inceput ...e bine si asa ...:)

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Da, IT stuff cîștigă bine și în România. Dar după cum s-a mai zis pe aici, nu toată lumea pleacă afară pentru bani. Așa, ca fapt divers știu personal vreo 3 persoane care cîștigau >1500 în România și care acum îs prin alte părți, dar asta e altă discuție.

Da, topicul ăsta e de 'show off', drept pentru care m-am abținut de la dat sume. Cine e curios, să întrebe-n privat.

6. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca banul pentru romani este principalul motiv, restul ..sunt exceptiile ..maxim 10%...desi e muuuuuuult spus ..dar sa dam o marja....
    Totusi , vin si spun ca pe forum doar 4 persoane au avut curaj sa spuna ceva..Eu am venit si am spus suma si in ce context pt a elucida misterele muncii in cust serv-aviatie am spus de pro rota, de ce inseamna taxe deduse, salariu brut/net. In Romania nici nu se 'ia' in calcul brutul..ce ai in mana conteaza dupa deduceri ori cei ce sunt self deabia la sf de an fin deduc taxele...si la asta cred ca s-a referit si cel ce a initiat acest topic practic 'Cat ai in mana , cat castigi?'.
    Mufa - prietenii tai din it de ce nu au ales UK?Asa de curiozitate....pt ca eu am prieteni care au avut oferte IT din UK si le-au declinat si sunt in Romania - pe proiecte UE.Sau daca au plecat, au plecat pe Franta, Germania, Elvetia ...Ba unii au studiat si la Oxford ..si nu vor UK...Oare e asa de 'ciumat ' pt acesti oameni...?

Cam putini oameni care au /avut curajul sa dezveleasca acest subiect 'tabu' printre noi...De ce oare?Nu e o rusine sa spui cat castigi .Daca atata poti in acel domeniu, atata faci...nu iei de la gura altuia nimic daca declari contextul si suma.Rusine e sa nu muncesti, sa stai la mana statului ...acolo e partea dureroasa...dar astea sunt vremurile...

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    As da un ban sa ma pot face un pic de Ilie Moromete acuma da'...e tarziu... -asa-asa-
    Conteaza si zodia cred! -ras4-

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Unde am zis eu că n-au ales UK? Cît despre prietenii tăi care au oferte din UK, dar preferă să stea în România, îți pot reaminti următorul banc: "Și au mai fost cazuri de nebunie în familia dumneavoastră? Da, sora mea a refuzat să se mărite cu un miliardar american" -ras4-

Revenind la salarii, cu ce te ajută dacă știi cît cîștigă X sau Y. Pe mine nu m-a ajutat cu nimic să văd cît cîștigi tu sau dromaderu că n-am șanse să ajung nici asistent medical, nici pilot/însoțitor de zbor. Cel puțin nu în viața asta. Iar în domeniul meu știu destul de bine salariile.

9. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    ,,bani frumosi,, ,,bani grei,, ,,Eu cred ca banul pentru romani este principalul motiv,,

Si tu se pare ca ai o problema cu banii .

Dan a scris ,,Sa zicem ca insumeaza £1200. Si sa intrebe apoi unde ar putea castiga peste £1300 muncind normal, fara sa se omoare si sa fie stresat.,,

In opinia mea , asta ar trebui sa fie piatra de capatai in viata noastra , problemele vin in momentul in care dorim piele noua in jeep si concediu in Tasmania .

10. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu e nimic rău, ba din contra, în ați dori să vezi cît mai mult din lumea asta.

11. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Mie imi place sa stiu in ce ma bag..imi place sa perseverez...E rau , e bine...nu stiu :D Intreb deschis peste tot.Urasc minciuna si o miros destul de repede...Departe de mine sa ofensez pe careva...Daca unii pot, bravo lor!
    Astept sa ne impartaseasca impresiile dar asa ONEST ...se poate oare?!
    Eu cred ca mai exista oameni onesti...pana acum doar 4 au spus ceva..restul postarilor au fost fie completari fie ...'de ce va intereseaza':D.
    O seara linistita si nu ma va mai ganditi la pielea de Jeep..Da intr-adevar acei oameni lucreaza in IT in Romania...conversatia era intre doua persoane care lucrau in IT in Romania..Deci se poate munci si in Romania, castigand bine nu doar in pribegie..parerea mea..Bravo lor !Sunt mandra de ei si ma bucura reusitele lor !:)

Eu atat am avut de zis in legatura cu acest topic.Altceva nu cred ca mai e de adaugat...Atat am avut de impartasit.
    Mufa, Dromaderu si Gasca...PLEASE ar fi bine sa ii mai lasati si pe altii sa posteze sumele lor - ca sa nu facem aici 'troc de porci'(sme):D ca alta data.Se poate?Multumesc mult:)

A;)

12. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    N-am zis că nu se poate cîștiga bine în România, ci că nu văd de ce ai sta în România cît timp ai o meserie căutată și bine plătită și afară. Pe scurt, prefer să cîștig 2k în UK decît 2K în România unde sunt nevoit să ocolesc cîte un rahat de cîine la fiecare 2 pași sau să ascult manele duminica la 7 dimineața de la vecinul de la 9.

Ca fapt divers, ți-am recitit posturile și n-ai zis cît cîștigi, ci cît cîștigai într-o vreme. Pentru binele tău sper că nu mai ești la 22K pro rata -ras4-

13. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Daca esti atat de curios uite ma faci sa mai adaug o postare si iti zic :Uite tot atat castig , cu o mie in plus deci 23.000 .Asta e viata :) Atata pot -atata fac dar weekendurile le am libere.De asta incerc sa vad care e trendul.E rau in a intreba?Nu cred.
    La asta se mai adauga si activitatea de self - part time - inchidere de an - dar nu o fac decat in timpul liber si deobicei in ianuarie - aprilie De foame clar ca nu mor, beneficii nu am cerut in viata mea nicaieri..dar cu toate astea vreau sa schimb ceva. E rau ?Nu nu e rau...Eu una asa zic...si pun in balanta tot ceea ce stiu , ce am pt a merge mai departe - in alta directie :)
    Mult succes tuturor si hai sa vedem ce mai scriu si altii !

14. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Se pun doar banii de pe payslip ?

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Felicitări pentru mărire. Recunosc că-mi vine destul de greu să cred că-s salariile atît de mici în domeniul respectiv. Măcar ai șanse de promovare, avansare, creștere consistentă a veniturilor? Nu de alta, dar eu care nu m-am chinuit deloc cu școala, dacă mai pun vreo 7000, ajung la dublul sumei.

Women are so easy. -asa-asa-

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Pune tot, dar nu uita de cheltuieli. -sssst-

17. Anonymous

Anonymous Guest

48k --- striptease

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @andreiuta12345: măcar transportul pînă la aeroport e decontat? Că din ce știu doar HC-ul costă vreo 12 lire/zi pînă la Heathrow și înapoi.

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Și un show privat cît e? Să știu dacă mă apuc de slăbit/lecții de dans. -nu-ma-uit-

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Momentan doar 24k/an cash , after tax . Cu toate cheltuielile .

De la anul , cu ce da ,,rejina,, sper sa il ajung pe dromi .

Share This Page