20.7 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cat muncim ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Sep 30, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    "e romaneste sa...", "e tipic romanesc sa..."
    Interesant de vazut cum si cand a devenit "romaneste" ceva rau. Unii se plang ca's asociati cu romii, dar vad ca de fapt nu asta-i problema :)

Alta chestie interesanta ca din "cat castigi" topicul a devenit despre "e bine sa intrebi cat castigi?".

Oarecum ontopic:
    Cand am plecat prima data din Romania, intrebam si eu care sunt castigurile medii in tara respectiva, dar mi-am dat seama ca e irelevant din mai multe puncte de vedere. Pe langa faptul ca, chiar in aceeasi tara si chiar in acelasi oras, intr-o parte cheltui mai putin si in alta mai mult, mai este si factorul personal - fericirea unui om nu tine in primul rand de venituri atata timp cat nevoile de baza sunt acoperite.

Nu cunosc situatia celor plecati de acasa strict pentru bani, dar chiar si in cazul lor, cred ca ar fi sanatos sa si traiasca. Si activitati care sa-ti mute gandul de la bani sunt destule, cam pentru toate gusturile.

Asa ca, pentru Bogdan, eu as recomanda altceva - sa vada care ii sunt cheltuielile de baza, cu care sa traiasca OK. Sa zicem ca insumeaza £1200. Si sa intrebe apoi unde ar putea castiga peste £1300 muncind normal, fara sa se omoare si sa fie stresat. Astfel, s-ar evita si discutia despre "cat de frumos e sa intrebi".

2. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    In general, se pleaca pentru bani (banii iti asigura traiul mai bun ..asa 'se zice'?!) deci banii sunt factorul principal care te indeamna sa te muti din loc in loc...mai bine zis sa e/migrezi.
    Cel putin acesta este criteriul numbarul 1 in Romania..pt ca nu cred ca religia, orientarea sexuala ar fi motive de luat in calcul..Aer curat, linisitor se poate gasi si la tara...mai asa aproape de natura....bani...depinde...;)

3. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Ok dar asta nu e topicul meu, eu nu am nici o intrebare sau problema legata de venituri. :)

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk now Free

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Scuze Bogdan, am citit pe sarite :)))))

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Bogdane nu baga lumea de pe forum in groaza cu sumele ca nu mai dorm astia noaptea. mai bine zi cum ai rezolvat cu statele si cu reducerea de taxe din profit.
    on topic: nu mi se pare normal sa intrebi pe cineva cat castiga, ci mai corect ar fi cam cat se castiga in domeniul respectiv. bafta multa adi. PS: @Adi degeaba castigi 15/ora in londra ca esti mai castigat cu 9-10/ora in nord cand tragi linie la sfarsit de luna dupa cheltuieli.

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Kilu de salmon , cică ar fi 1 liră in nord , ca să nu mai zic de pui , care e maxim 50 pence .

Ca să nu mai zic de benzina , jumătate cât la Londra .

Poate ai și o explicație de ce nordul este scufundat in sărăcie .

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    lipsa de oportunitati si joburi.

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Prefer să cîștig 15 lire în Londra și să cheltui 14, decît să cîștig 10 în nord, să cheltui 5, dar să mă urc pe pereți de plictiseală.

My 2p.

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    unii da, unii nu. ai fun si in nord: leeds, york, manchester, liverpool. si in plus in nord est scapi de copsa mica.

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    9x176 =1584
    15x176=2640

Probabil era mai indicat sa spui ca este o diferenta intre nord si sud , daca ai acelasi salar . Ca este chiria cu 200-300 mai ieftina , mehhh , la Londra se castiga mai mult si acopera diferenta , in rest ? mancare , benzina , haine samd , cred ca preturile sunt la fel .

Si daca chiar nu vrei sa platesti mult chirie , iesi din Londra , nu trebuie sa mergi in nord ca sa gasesti o casa cu 700 pe luna .

11. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca asta era in trecut. Cunosc foarte multa lume cu situatii excelente in tara care a plecat. Dupa intrarea Romaniei in Ue, s-a schimba si fenomenul migrational. Probabil ca majoritara e tot migratia din motive economice, dar nu mai e exclusiv asa.

Nu doar religia si orientarea sexuala sunt motive de a emigra.
    Oamenii sunt satui de mizeria din Romania.De birocratie.De dat spaga pentru orice.De strazi proaste.De lipsa de perspective pentru copii lor. Mai e nevoie sa continui? :)

12. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Si chiar nu cred ca poti face asa ceva in Nord :

http://www.youtube.com/watch?v=Yq86yX39F-g

On topic , pana la urma conteaza capacitatea personala , unul care lucreaza pe minim pe economie o sa o faca la fel si in Londra si in Nord .

13. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Desigur, nu am enumerat toate motivele , am incercat sa subliniez pe cele reprezentative(adesea intalnite aici printre emigrantii in UK) iar la romani - banul - e principalul motiv.De ce ?Pt ca multi inca stau cu socrii, cu mama , cu tata ...intervin certuri, nu isi pot permite o casa , stau cu copilul prin sufragerie, in trei camere - trei generatii, etc etc..Eu una din ce am vazut elitele cam ocolesc UK-ul iar cei intelectuali cu greu vin aici si impinsi tot de latura financiara , nu ca UK ar fi raiul pe pamant...Prea putini sunt..doar satui de birocratie...Banul e factorul decisiv la noi ca doar nu suntem nici islamisti , nici comunisti si nici impotriva persoanelor cu alte orientari...

Apoi , la cealalta extrema , sunt multi care vin si stau pe beneficii care in Romania nu ar exista, mai iei un income tax, ceva beneficii si uite asa e clar ca se creaza un decalaj intre viata din Romania vs cea de aici.

Cat despre Educatie ,< cel putin pt cea din Bucuresti si marile orase> - eu sunt PRO educatia din Romania (nu ma refer la educatia superioara gen privata..unde e prostia pe banda).E diferenta mare intre ce am vazut aici si ce stiu/vazut in Romania , in capitala gen sc 79, 150 si alte - care sunt pe langa mine in Bucuresti).Restul intr-adevar - scartie la noi dar in orasele mari exista scoli bune nu gen suburbiile Londrei unde iti pui mainile in cap...dar e drept dpdv al dotarilor stau mai bine decat cu buda in gradina.Ca nivel de cunostinte...incercuim litere si nici dupa 18 ani nu facem o impartire cum trebuie..ce cultura generala...ce fluenta in limbi straine...Incomparabil.Acum na, poate am fost eu mai norocoasa fiind in Bucuresti , dar vad clar cam cum e ecartul...Eu nu vreau copilul meu british fiind sa aibe parte de scoala primara aici ..no way.La gimnaziu e alta poveste dar scoala primara ori in Romania ori in emisfera sudica.Un NU hotarat pt sistemul de aici.E sub mediocru...si sa dau bani pe scoala privata in UK e ca si cum ma leg la cap unde nu ma doare...nu e justificabil ...Poate ajunge la Cambridge sau Oxford lejer si din Romania...fara a baga bani intr-o educatie slaba in primii ani de scoala.

Cat despre birocratie iti dau perfecta dreptate ,dar nicaieri nu e padure fara uscaciuni..Oare cat timp la ia celor de la HO sa emita acum un blue card/yelow card?Oricum , nu e ca in Romania..dar atata timp cat ii am pe cei dragi langa mine , salariu ok, eu una nu as mai lua-o de la capat in UK sub nici o forma.Alta tara da, dar nu UK pt ca nu exista siguranta .Esti cu ipoteca /mortgate pe cap, la servici apar probleme cat te astepti mai putin , banii nu se vad...prea mare stresul pt nimic.Sa stai in cusca intr-o camera inchiriata (platind 110 lire pe sapt - chirie ieftina pt Londra), nu s-a meritat.Am indurat destul cinci ani pana cand sa facem pasul .Omul e nascut sa fie liber, nu la cotet , de pe o zi pe alta , sa numere banii cu gandul ca intr-o zi o sa fie mai bine...Atmosfera asta nu era acum 6 ani de exemplu..Dar bineinteles, fiecare le stie pe ale lui...Eu una personal nu am fost multumita/si nu sunt de Londra.Serviciul si scoala plus cetatenia m-au tinut legata de acest loc.Poate nu stiu , am vazut alte lucruri in Bucuresti ...si de asta ma raportez la ceea ce vad aici...dar de pus 'la ciorap' - nici vorba...si nu sunt o fire cheltuitoare...ba sunt foarte strangatoare...In Londra, e un trai de azi pe maine , un pic mai sus de nivel zero..dar nu cu multe procente..

Dar poate altii au fost 'mai norocosi'.Norocul si-l mai face si omul...Eu am fost mai prudenta , nu am preferat sa risc. Mi-am indeplinit ce am vrut sa duc la bun sfarsit.Cetatean britanic sunt .Daca ma intorc , ma intorc cu transfer de pe un post mult mai bun, dar sa lucrez in Customer Serv/Aviation - no thanks...Nu e profitabil...

Am cam deviat de la topic.Sa revenim.Pana acum doar eu si cu Dromaderul , am mai spus cateceva de salarii.Nu prea se omoara lumea se spuna:)).Tara asta m-a invatat sa intreb, atata timp cat nu mi se pare ceva rusinos si nu am nimic de ascuns.Imi place sa inteleg si nu , nu fur painea nimanui sau mai bine zis nu cred ca nimeni daca declar o suma sa ma 'inlocuiasca' maine la servici din cauza /sau datorita declararii salariului ;).Parerea mea ...;)

:)

O seara linistita la toti!

Andreiuta12345

14. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Total offtopic :(

@Andreiuta12345,

Nu "predic" in nici un fel venirea sau nu in UK. Nu cred ca Uk e raiul pe pamant.
    Pana la urma e o alegere personala, nu sunt 2 cazuri la fel...iar cat de bine iti merge sau nu in Uk sau altundeva tine in primul rand de persoana.

Cred doar ca tu vorbesti in Romania de exceptii.De exemplu o scoala buna.Da, si eu am avut parte de asa ceva.Si nu am locuit in Bucuresti.Am terminat un liceu foarte bun si o facultate foarte buna...dar asta a fost acum mult timp. Din liceul ala a ramas doar umbra a ce a fost odata...
    Acum situatia e total diferita.Zicea parca Dromaderu pe undeva ca vine din urma "generatia Spiru Haret (far a vrea sa ofensez in nici un fel pe absolventii acesteia, sunt convinsa ca multi si-au luat diplomele pe bune). Tu citesti pe la sectiunea student, sau HSMP? Persoane cu studii superioare care nu stiu sa scrie coerent si/sau corect in limba romana? Persoane "highly skilled" care nu sunt in stare sa citeasca o informatie si/sau s-o interpreteze???
    Sigur, sunt si acuma copii buni in Romania.Cunosc si eu cazuri.Doar ca din pacate acestia sunt EXCEPTIA. Si de obicei nu stiu cum sa faca sa plece mai repede din Romania. Sa studieze/traiasca/munceasca in afara. Europa, State...mai conteaza unde?

Revin la generatia "Spiru Haret" a lui Dromaderu... asta e realitatea romaneasca. Manelism, mizerie, cocalari care vor sa se faca show girl ca e "cool"...asta e regula. Exceptia sunt tinerii olimpici, sau doar copii buni care lupta pentru un viitor.

Pe de alta parte, scoala in Uk.Al meu inca e mic, n-am ajuns la scoala.Dar avem prieteni cu copii la scoala.Nu stiu cum e situatia in Lo0ndra, din fericire locuiesc in afara, dar crede-ma ca vazand copii prietenilor nostri nu as zice ca scolile sunt atat de slabe.Vorbesc de scoala primara. Ca nu fac ecuatii de gradul 2 in clasele 1-4, sau teorema lui Pitagora , bravo lor!!!(sigur e doar o figura de stil, si noi l-am facut candva in a 7-a, a 8-a, parca).Mi se pare ca daca un copil vrea sa invete, sau daca parintii sunt sufiecienti de maturi incat sa se ocupe suficient de ei, pot avea rezultate foarte bune.Si asta fara a baga averi in ore particulare, fondul clasei, cadouri pe la profesori sau mai stiu io ce alte minuni!!!

Mai vreau doar sa spun-si cu asta inchei-ca stiu si io ca nu e un sistem perfect.Ala perfect nu exista. Dar adaca vrei sa inveti, poti s-o faci. Daca ai rezultate bune, ai acces la cele mai bune scoli. Esti ajutat si incurajat. GRATIS.Si asta e regula.

scuze pt off topic.

15. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Offf Adelaide, nu predict nici eu dar fac paralela cu invatamantul din Bucuresti si cel de aici, e drept sunt din Bucuresti…dar nu am nici o vina, ma raportez la locul unde am locuit un sfert de secol.Din ce am vazut aici , nu se compara.Sunt scoli super bune acolo si vad nivelul la copiii vecinilor mei.Incep de la sapte ani dar zbarnaie.Vrei scoala in germana, ai scoala in germana, vrei in spaniola, ai in spaniola, vrei scoala speciala de muzica …ai scoala speciala de muzica, vrei seminar – gen scoala catolica , ai si scoala catolica cu uniforma etc…Intr-adevar poate e doar la Bucuresti si chiriile stiu ca si acolo sunt scumpe …dar am dat un exemplu .Eu clar nu iau criteriul scoala de aici in calcul..iar cu engleza nici in Romania nu te poti angaja cum trebuie .Tb sa mai stii o franceza, o germana …Engleza se presupune ca toata lumea o stie…

Da, nici mie nu imi place sa vorbersc de generatia Spiru Haret dar si aici universitatea a devenit afacere.Toti , inclusiv toti prostii fac universitate … Bani sa ai , ca poti face si LSE – sa-l pui la CV!:( (sau ai varianta Loan ca sa zici ca ai facut o facultate, caci banca deabia asteapta sa te prinda in sistem).

Cat despre nivel de dupa scoala obligatorie, iara nu comentez.La masterul care il faceam in Londra,o universitate foarte buna examenele erau de tip eseu.Ba mama din Pakistan/India le facea tema din Asia , ba traduceau din alta limba si spuneau ca e teza lor, ba fiind copii de ambasadori – aveau totul pregatit de altii.Nu tu examen scris..doar compuneri…la care tb sa lucrezi daca nu aveai de la inceput strategia pregatita…Si multi stiau de strategie…

Universitatea a devenit si aici o afacere.La LSE de pilda stiu caz cand profesorul i-a dat studentei o teza facuta de el, din care la dizertatie sa faca un fel de copy paste…Se practica si la noi in Romania….dar nu imi imaginam ca si aici la nivel inalt…Eu am fost total dezamagita.Nu zic ca nu poti sa inveti , si in Romania se poate dar ma asteptam sa fie altfel. Clar sunt si studenti eminenti insa majoritatea e cam pe langa subiect. Dar multi nu spun ce si cum se intampla acolo.Este f important ce faci dupa universitate…pt a iti ‘recupera’ investitia printr-un salariu bun, motivant si un trai decent.Altfel nu prea se merita…Acum experienta, (cat mai multa)conteaza in domeniu, oh da si pilele…a inceput si aici sa fie pe pile , prin conexiuni…Piata e in continua schimbare , nu ai conexiuni nu poti intra in sistem sau intrii pe salariu mic si iti ia ceva timp pana ‘mai cresti’ (ceva mai muuult timp decat in anii trecuti)…Asta din ce am vazut eu …Sa zicem ca ma insel…

Sper ca nu am eu standarde ridicate, departe de mine.Fiecare alege ce vrea.In mom de fata, UK nu e o tara de performanta, sa te ridici.In general(sper sa ma insel si sa vad argumente convingatoare), e doar de trai de azi pe maine, un pic mai bine decat Romania per ansamblu.UK era o tara super buna acum 10 ani.Cine a prins trenul de atunci , o duce bine, erau altfel contractele, paleta de joburi incomparabila...Altfel, cat sa supravietuiesti…ce iei pe mere dai pe pere…

Sa fie oare motivul legat de faptul ca UK e o tara bazata pe servicii si nu pe agricultura gen Franta si altele?? Pica serviciile cad companiile pe capete…

Sa ma scuzati ca sunt mai directa..si le spun pe ‘sleaut’ dar intotdeauna mi-a placut sa inteleg ce se intampla in jurul meu, sa imi spun parerea atunci cand e cazul si sa invat si din experientele tururor.Multumesc mult pentru toate experientele impartasite.

Asadar, pe cat muncim?:)

Cu curaj !:) Sa intelegem trendul :)

Andreiuta12345

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @Andreiuta12345: zău că nu te înțeleg. Explică-mi, te rog, dacă lucrurile stau atît de prost pe aici, sistemul de învățămînt e vai de el, veniturile sunt și ele, cît să trăiești de pe azi pe mîine, la ce ți-a mai trebuit cetățenie britanică? La ce te-ai chinuit și ai pierdut 6 ani din viață ca s-o obții? Din ce scrii pari o tipă deșteaptă, de ce nu te-ai orientat spre alte zări unde-i mai bine? Nu știu, poate Franța, Germania? Ori poate Canada, Australia etc.

Ontopic: cîștigăm suficient cît să trăim decent. Prin decent înțeleg 2 excursii pe an în țară, 1 excursie cu copiii prin Europa și una fără, ieșit săptămînal în oraș, cumpărat chestii bio din piață/supermarket etc.

17. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    @Mufa - Mi-a trebuit cetatenia britanica pt ca 'am trecut' la urmatorul pas - folosire ppt ca si british expat asa cum sute de britanici cu educatie pararesc tara(Si crede-ma ca sunt destui romani+british care au facut /fac sau au in plan acest lucru).E mult mai usor.Cat despre excursii , nu stiu , poate eu vin dintr-un mediu mult prea ok din Romania (nu stiu in ce masura capitala influenteaza cu ceva coordonatele) dar uitandu-ma la colegii mei de facultate , liceu , scoala, cunostinte, rude pe FB, etc -ei pleaca destul de mult in calatorii si sunt in Bucuresti, deci in Romania...si fac acest lucru de mai multe ori decat plec eu din lipsa de timp...Nu neg anul asta am fost in Belgia, Olanda , Romania ...dar mie nu mi-e de ajuns, am luat viza de State (esta) plec si in State anul viitor in vacanta dar nu e totul pentru mine o excursie ci motivatia serviciului, perspectivele de viitor..Aici simt ca bat pasul pe loc, ca nu progresez, ca nu imi folosesc creierul desi multi imi zic ca am facut lucruri exceptionale ..mie mi se par normale ..pt ca nu am venit sa admir peisajele de pe meleagurile lui Shakespeare.M-am luptat sa ii iau rezidenta mamei mele aici , apoi si pinul pt asist medicali, ei bine ...nici nu vrea sa auda de UK sa vina sa lucreze aici .Ar prefera Franta ca asistent medical ...
    Vad ca nu se bate nimeni sa mai povesteasca despre salarii:))
    Sorry daca am monopolizat topicul dar cum am zis imi place sa inteleg cat mai multe (Azi oricum nu e zi de iesit afara ..ploua..asa ca pot scrie si impartasi ganduri la greu:))
    Multumesc pt gandurile voastre:)
    A;)

18. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @Andreiuta: Jesus, mult mai scrii -nuuu- . Vorbim de plecat singur/cu prietenul/a în călătorii sau de familii cu copii? Vorbim de autocar în Grecia sau de avion în Spania? Zbor de linie sau low-cost?

Îmi place că pari ambițioasă și vrei să muți munții din loc. Well, trecînd peste povața clasică că mai bine îi ocolești, nu cred că UK-ul e o piedică imensă din punctul ăsta de vedere. Dacă simți că bați pasul pe loc la servici, schimbă-l, încearcă altceva etc., dar ai grijă să nu ajungi iar să fii dezamăgită. În general limita ești tu, nu țara, jobul sau mai știu eu ce.

Cînd plouă poți vizita muzee. -nu-ma-uit-

19. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Cu familia :) deobicei dar si singura in Romania cand am fost sa imi fac dintii:)) .Anul acesta am folosit Tarom ,British Airwais, KLM Blue Air, Eurostar , Wizzair .Dupa cum vezi de toate soiurile .Autobuz (coach) doar in Olanda dar asta doar pt atractii turistice - lanul de lalele, Haga, Rotterdam etc etc..Diferenta dintre low cost si liniile normale ..nu prea se mai simte de vreme ce bagajul la cel normal e inclus in pret, plus ca nu e asa departe aeroportul.Iar eurostarul a fost f iefin cat un low cost flight super ieftin.Nu am nici o problema sa circul cu Blue airul/Wizz/EasyJet pt destinatii gen Europa.Zborul e totusi de cateva ore...
    In Grecia nu am fost niciodata ..stiu pare surprinzator dar nu am fost inspre Balcani...Am fost in Serbia, Bosnia - Hercegovina, Croatia ..dar nu Bulgaria, Grecia, Turcia...Poate anu' viitor:)) le bifez pe lista daca tot merg mai mult in Romania.

As vrea eu sa ocolesc muntii dar se cam rostogolesc bolovani pe drum si mai bine previn, ma agit sa aflu cateceva , sa imi mai fac o parere decat sa traiesc cu ideea ca oricand pica bolovanul...Ne-o pica la toti , ultimul bolovan in cap cand ne e ceasul ...dar cand e vorba de bolovanei mai mici , e bine sa incercam sa intelegem cauzele , sa punem intrebari , sa gasim explicatii...sa cugetam:))

Deci pe cat muncim?
    Se inghesuie lumea la raspunsuri :))

PS:Am vizitat muzee mai tot timpul .Mai sunt si muzee dintr-astea mici .De obicei noi mergem dar astazi dupa ziua de ieri de cumparaturi , cautat haine de iarna,etc etc ..suntem franti....Azi preferam sa lenevim.Ne e ingaduit.:)

O dupa-amiaza placuta!

Andreiuta12345

20. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu te întrebam pe tine cu ce te plimbi, ci pe cei din România care-și permit nu știu cîte concedii pe an. Nici eu n-am ajuns în Grecia și nici nu plănuiesc în următorii probabil 20 de ani. E undeva la coada clasamentului.

Eu ți-am zis ce-mi permit, fă și tu un calcul cam care-s veniturile că nu-i greu. :))

Share This Page