14.8 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cat muncim ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Sep 30, 2013.

1. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Imi cer scuze dromaderu, chiar nu vroiam sa fiu nepoliticos.

2. sarson

sarson New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am intrat pe acest topic(inclusiv facut cont pe forum) pentru ca am fost surprinsa de situatia lui Adi,in speta povestea unui loc de munca in contabilitate.Nu ma intereseaza cat castiga Ionel,Purcel sau Goe,este irelevant pentru mine si nu am inteles din postarile lui Adi ca ar fi interesat sa vada extrasul de banca al vreunui utilizator.Sunt zeci de forumuri in tara asta care discuta aspectul acesta.Personal,pot discuta concret in ceea ceea ce priveste domeniul contabil,de care m-am interest in ultimul timp,si domeniul turism/hospitality in care activez de ceva timp.Pe aceste forumuri se discuta salariile persoanelor care se afla la inceput,apoi se discuta cat ar trebui sa ceara o persoana semi-calificata,ba chiar ajung sa discute tarife practicate,in functie de servicii,fara sa se banuiasca de sentimente ascunse..M-ar interesa si alte domenii,pentru ca,poate un Ionel sau Purcel,cunoscuti de-ai mei,ar avea calificarea si/sau experienta sa lucreze intr-un anumit domeniu in tara asta si,avand in vedere ca legislatia e cam cu termen general in orice tara,as considera discutia asta ca fiind un punct de referinta.Ca si Purcel al meu are tot dreptul nativ sa put questions,nu?

Andreiuta,exemplul dat de mine in ceea ce priveste salariul unui steward pe JA nu a fost urmat,intr-adevar,de detalii.Din cate stiu,se lucreaza in ture care dureaza si mai mult de o saptamana.Se intampla des sa fii plecat pentru 9 zile,sa ai zile in fiecare luna cand stai cu bagajul facut,fara sa stii daca esti chemat sau nu,in cazul in care cineva suna ca este bolnav.Nu am intrebat daca asta e salariul gross sau nu.Legat de fata care castiga 100 000 pe an,inteleg ca ea chiar nu are zile libere,sta in hotel cand e in Londra,gata de plecare la orice ora.Banii,din ceea ce mi s-a spus,provin,majoritatea,din tips.Nici vorba de viata de familie,sau de una unde ai avea momente cand petreci timp cu prietenii.Esti la dispozitia respectivilor in orice moment.In alta ordine de idei,am citit postari mai vechi de-ale tale,ma bucur ca,pentru moment cel putin,te simti destul de bine in Romania,cred ca faci o diferenta acolo,fie si prin prezenta.Poate e inceputul unei schimbari,aflam noi in 15-20 de ani:)

Adi,nu am inteles de ce nu ai merge in afara Londrei,sa continui in contabilitate?De ce nu incerci un oras ca Aberdeen,de exemplu?Sau chiar Edinburgh?Sau sa iti echivalezi studiile in ACCA/CIMA si sa incerci insulele minune mai la sud?

Eu,una,de-abia astept intrebari/raspunsuri pe topical acesta,ca poate reusim cumva sa ne facem o idee mai clara,legata inclusiv de traiul in tara in care alegem sa traim.

3. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Saru'mana dromanderule!
    Subiectul asta s-a discutat si rediscutat intr-o multime de discutii rediscutatate, iar conexiunea dintre pampersi, cred ca se afla in partea aia lipicioasa cu care se fixeaza pampersii pe poponel.

@ Adi & andreiutza Raspunsul meu de mai sus era exact opinia mea personala la intrebarea din titlul topicului.

Acum sa va mai intreb ceva. De ce trebuie sa fiu onest despre cati bani imi intra in cont? Doar fiindca am crescut in Romania?
    Parca... am fost izgoniti odata de acolo.

4. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc Sarson,

Credeam ca Londra e locul unde poti sa faci ceva in domeniul asta.
    Dar sunt deschis binenteles sa ma mut oriunde in Uk ca sa acumulez experienta.
    Intotdeaua am trait numai in orase mari si probabil mi-ar fi greu sa ma mut intr o localitate foarte mica.
    Dar Edinburgh suna bine.

Sa fie o noapte linistita.

Adi

5. Anonymous

Anonymous Guest

Da oare ce ai avut tu in cap cand ai plecat sa te faci contabil?

Meseria asta ar trebui blocata pentru barbati.

Pffffff sa fii in 2014 si sa alegi sa te faci contabil .....

6. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    @dromaderu si @mutu Eu cred ca romaneste este nu sa vorbesti despre salarii ci sa sustii ca altii sunt mai civilizati si ca noi trebuie sa tindem sa fim ca ei, cand de fapt nu e asa, toti sunt oameni, cu slabiciuni si curiozitati. Nu stiu de cati ani sunteti aici, dar eu in cei 4 ani de UK am discutat despre salarii cu majoritatea celor cu care am lucrat. Si ghici ce, avand aceste complexe romanesti, niciodata nu am deschis eu subiectul, ei fie mi-au spus cat castiga sau m-au intrebat cat castig eu. Au facut asta nenumarati englezi sau alti vest europeni. Stiu cat castiga toti colegii mei de echipa si ei stiu cat castig eu. Stiu cat castigau fostii mei colegi de la precedentele joburi din Londra si, de la cei cu care am pastrat legatura, stiu si ce mariri au obtinut dupa ce am plecat eu. In Romania, in schimb, nu am discutat niciodata despre salarii decat la nivel de cat sunt salariile medii in domeniu (probabil ca acolo se incearca copierea unui model vest european imaginar).

Inca ceva, aruncati de curiozitate o privire pe forumurile de emigare britanice sa vedeti cat de liber se discuta veniturile.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk now Free

7. Anonymous

Anonymous Guest

Perfect, Bogdan. Trebuie sa spui insa si reactia unora cand afla ca tu ai mai mult decat ei!

8. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Sincer nu am avut parte de reactii negative si nici nu m-as astepta. Tine de educatie pana la urma. Reactia cea mai des intalnita este fie ca trebuie sa isi schimbe jobul, fie ca trebuie sa isi imbunatateasca skill-urile de negociere. In ambele cazuri apare autoanaliza, ceea ce este un lucru constructiv.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Daca e asa ma bucur sincer. E adevarat 100% ca tine de educatie.

M-as bucura sa aud mai multe cazuri asemanatoare. Pana la urma, Ady e unul bun.

10. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Dromaderule,

Nu trebuie sa scrii in engleza pe un topic in limba romana, daca NU e neceresar, parerea mea…poate unii romani nu inteleg bine engleza, sunt la inceput de drum.Te rog frumos sa ma scuzi ca fac aceasta remarca dar asa cum tu ai atins ‘subiectul pampers’ intr-un anume fel , dat fiind profesia nobila de asistent medical , vin si eu si iti zic , inteleg si limba romana chiar daca am dubla ..tripla…cetatenie.E totusi forum in limba romana. Multumesc pentru intelegere.

Am dat acel exemplu cu acea fata pt ca, nu pampersii erau relevanti ci evidentierea minciunii in contextul in care ea sustinea ca e profesoara (profesor = om cu studii superioare, pt pampers nu iti tb calificare superioara de profesor)!!Sorry, Dromaderule, te-ai gandit la pampers prea mult- deformatie profesionala (stiu de la mama mea care are si ea are , printre altele, diploma de asistent medical). Revenind la subiect: De ce trebuia sa minta cand functia nu avea nici o legatura cu pedagogia…Logic?!Nu se cade…

Si credeti-ma ca am intalnit multe cazuri aici printre romani.Si imi pun intrebarea – de ce ?Nu am vazut asemenea lucruri la polonezi de exemplu.Ei intreaba fara jena cat castigi, daca esti multumit, ce sanse pe viitor ai acolo. De asemenea, cat castigi reflecta munca ta dar nu incerca sa minti mai ales in fata romanilor de acasa (plus noilor veniti), care cred cu totul altceva.

Si chiar recent am avut supriza sa citesc anumite randuri de la cineva care la servici era terminata, stresata , avea si o varsta respectabila.A contactat-o o prietena din Italia care lucra pt o persoana in varsta si povestea ca italienii sunt rasisti , etc etc…La care raspunsul celei din UK a fost ceva de genul :’Nu ma pot plange de nimic aici, am un servici foarte bun, cu sanatatea sunt foarte bine (desi fusese prin spitale cu crize renale urate ) , am un trai foarte bun’’.Oare ce a fost in mintea femeii romance din Italia.’’Maaama da bine o duce’ cand de fapt altfel stau lucrurile de statea in fiecare luna cu frica de a pierde postul si nu mai stia cum sa intre in gratiile sefilor…Salariul de aproape 1000 de lire poate ca era mai putin decat acea doamna din Italia avea...

Desigur sunt oameni in UK care castiga mai bine.Si de la ei ar tb sa invatam portitele (daca exista) atata timp cat sunt onesti.Nu ma refer la self – e alta discutie!!! Nu se fura mancarea de la gura nimanui daca intrebi cat castigi si in ce conditii – daca se merita sau nu per ansamblu.Nu e lipsa de respect. Pur si simplu incerci sa analizezi o tendinta.Atata timp cat studiezi , inveti , te califici – esti deschis la orice schimbare si de asta e normal sa si intrebi.Numai cine ascunde anumite lucruri , nu e onest si intoarce cuvintele – naste un semn de intrebare, si nu am facut referire la tine Dromaderule ..nu are nici o legatura.

Da polonezii fara jena spun intre ei cat castiga,cam cum le e profilul pe aci, ce ii deranjeaza, sunt topicuri britanice despre salarii – De ce le-ar fi jena romanilor sa vorbeasca onest? Le cade ‘invidia in cap’ sau ‘sa nu se da mare x si y ‘ din pura modestie…In general, nu e modest cel ce zice sus si tare ca e modest…déjà o comite prin afirmatia ca e modest..;).

Hai sa aveti o zi buna !:) si DA, eu mai cred in Onestitate!! Pe mine Onestitatea m-a ajutat foarte mult !Si pana acum tot ce mi-am propus am facut , fara ‘giumbuslucuri’:D.Poate ca mi se trage de la acel sfert de ardelean - de la bunicii mei:).Pe cei din Moldova nu i-am cunoscut prea bine.

:)

11. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    @bogdan84: tu nu esti self-employed? Ca e o diferenta foarte mare in a discuta fee-ul pe care il percepi tu pe ora/zi si a discuta salarii. Si la mine in companie se discuta lejer despre cat fac pe zi cei care sunt self-employed. La salarii nu mai e asa lejeritate in discutii, poate intre prieteni apropiati dar in niciun caz nu 'se stie' cine cat face, eventual niste ranges dar cam atat. Singura situatie in care afli ce si cum este cand esti in pozitie de hiring manager si ai vizibilitate asupra celor de sub tine. Si da, nu e de bon ton sa intrebi pe cineva ce salariu are... poate in IT consultancy e diferit, dar nu generaliza. In afara mediului profesional, te mai intreaba cunostintele dar eu gasesc ca e o curiozitate cam ciudata, exceptand situatiile in care lucreaza in acelasi domeniu si vor informatia ca referinta. Si atunci e politicos sa intrebi ceva de genul 'care e range-ul' si nu 'ce salariu ai', in opinia mea.

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    E u credeam ca topicul este despre

"pe cat muncim"
    unde, fiecare care vrea vine eventual si spune cat/ce si cum, cu eventualele posibilitati de marire/daca, si nu despre

"pe cat pretindem ca muncim/cum mintim despre munca noastra"

Felicitari pentru a treia cetatenie!
    Este hilar, dpmdv sa tot citesc aceste matrapazlacuri ale unor romani care-i stiu alti romani despre ce fac si ce spun ei ca fac, se stie ca suntem o natie de mincinosi laudarosi, ce mai este de discutat aici?

Ca sa revin la topic,

Adi, eu schimb pampersii la oameni , cu 20£/ora in timpul saptamanii si cu 27/33£/ora in weekend.
    Daca vrei sa faci scoala asta, informatiile te costa cam 600£ (banu' meu) te ajunge trei ani, apoi intri in paine!
    Din pacate, nu am decat o cetatenie, si aia, romaneasca!

13. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    CAT ...NU CE SI CUM!!!desi si CE si CUM sunt de apreciat!!! CAT -tine de cantitate..Ce si cum tine de 'mai o dam si prin balarii, ascunzisuri, tufisuri'...mai pescuim vreun 'nataflet'...etc etc

DE CE TOTI TREBUIE SA FIE MINCINOSI SI LAUDAROSI...POATE SUNT SI EXCEPTII!! -da-da- .Normal ca mai sunt multe de discutat despre acest subiect ..eu asa zic.

Ca sa vezi ce iti e cu romanii de genul..

Nu e nimic Dromaderu, esti pe cale sa o ai si pe a doua .Fii onest!!! -da-da- (Probabil ca de asta ai scris si in engleza):)

Cat despre mine, iti multumesc pt felicitari .Le accept din tot sufletul.Dar hai sa ne intoarcem totusi la topic, nu crezi ca e cazul....hai sa fim onesti!?
    :)

14. liteplay

liteplay New Member

Trophy Points:
    0
    dromaderu, £40K+ pentru 'schimbat pampers', nu e rau deloc :)

15. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    @liteplay Da, sunt IT contractor, dar inainte de asta am fost si angajat permanent tot in Londra. Diferenta este ca atunci cand eram permanent, cu o singura exceptie, nu stiam cat castiga ceilalti, dar lucrurile s-au schimbat dupa ce am plecat si nu mai eram colegi cu ei. Stiam insa cat castiga altii care lucrau la alte firme. Dar nu asta e important, nu asta era ideea pe care am vrut sa o transmit. Ceea ce am vrut sa spun in postul anterior este ca salariile se discuta in UK, contextul nu are importanta, poti vorbi cu colegi de breasla care lucreaza la alta firma si e OK, nu este ceva specific romanesc, si nu e cazul sa ne simtim necivilizati daca scriem despre asta pe un forum.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Aproape de limita de 50 anul trecut dar, conteaza de cat de pline e! -ras2-

Lasand gluma la o parte, sunt doar un asistent medical/nursa adica, dar, lucrez numai prin agentie,
    banii astia ii fac ca si PAYE.

Tax Year Tax Period Pay Date Total

2013 26 02/10/2013 1227.07

Asta e pe saptamana trecuta , jumatatea anului financiar deci,

TOTAL PAYMENTS TO DATE 26,212.98

Desigur, dupa ce sari de v'o 40 , intra regina si sari din taxe la 40% dar...asta e, mai avem copii la scoala/etc/etc, mai tre sa platim si taxe nu?

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multumesc liteplay,
    urmarisem cumva doar anumite replici si omisesem cam jumatate din conversatie,
    @bogdan 84,
    te asigur cu toata certitudinea ca este ...macar jenant sa intrebi pe cineva despre veniturile realizate,
    ma refer desigur la cercul in care ma invart eu ,efectiv nu se face asa ceva.

18. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Fiecare cu propria experienta, pana la urma depinde cum sunt si cei cu care interactionezi. Afirmatiile mele sunt in special legate de faptul ca s-a scris ca e necivilizat si tipic romanesc sa intrebi de bani pe un forum iar daca intri pe britishexpats si alte site-uri de gen se discuta liber despre venituri. Tot timpul avem impresia ca suntem inferiori altora desi nu exista nici un motiv.

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Bogdane, e o diferență uriașă între a posta cît cîștigi pe un forum și să-i spui asta unui coleg.

20. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Am obosit. Discutia este despre a posta pe forum nu despre a spune asta colegilor. Ce se intampla intre colegi este offtopic si nu reprezinta subiectul mesajelor mele ci doar exemple cu menirea de a intari argumentul ca britanicii nu sunt mai civilizati ca noi, cum se insinuase.

Share This Page