12.8 C
London
Tuesday, September 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cat muncim ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Sep 30, 2013.

1. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Haidi, bre, Todd era chiar fain. :)

2. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Da,asta inseamna sa fi profesionist. Sa faci ce nu fac 80% din <<meseriasi>>.
    Sa oferi ceva in plus fata de concurenta. Cunosc un sofer taxi( daca vrea sa-si dea numele singur, nu am nimic impotriva), a avut o idee foarte interesanta. din primele saptamani depasea 5-600 banii lui. Daca aduci ceva diferit, pe placul clientilor, esti cautat. In orice meserie.

3. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @theman73, Wraith-ii pot sa dea viata inapoi oamenilor sau chiar sa ii faca mai tineri, daca vor. Todd (avatarul meu) a facut asta pt John Sheppard.

4. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc la toata lumea.
    Este clar ca sunt diferente mari intre castiguri si cererea si oferta dicteaza salariul.
    Eu mi-am invatat lectia, si nu mai misc nimic fara sa vad clar rezultatul ininate sa investesc timp si bani.
    Smecheria e ca aici cand incepi o calificare esti orbit de castiguri mari care se vehiculeaza de cei ce predau cursurile.

Iar ca self employed esti iar inselat de cat se poate castiga maxim, dar nimeni nu spune clar cu cat ramai sau care este media anuala.
    Ca un exemplu, am lucrat ca se in curierat, jobu era pus pe site la £700 pe saptamana, dar in realitate se facea £200 si asta inainte de a scadea toate cheltuielile, (petrol, service, asigurare, depreciere ....etc).
    Se minte pe rupte si singura solutie cred ca e nici o investitie fara castig minim garantat.

Sa fie o noapte linistita.

Adi

5. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu știu, ăștia ai mei angajează în draci și se discută chiar mărirea în bloc a salariilor.

6. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Bunaseara Mufa,

Cine angajeaza si pe cat ?

Mersi mult.

Adi

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Firma care-mi pune niște bani în cont cam de 12 ori pe an. Știi administrare Windows/Linux/etc?

8. Anonymous

Anonymous Guest

Adi, e jale cu tine :))) !

Ce te doare in realitate? Vrei sa faci bani multi?

9. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    In dom tau fara experienta si network nu faci bani. Asteapta si tu sa capeti experienta vreo 2-3 ani si se vor schimba lucrurile.

10. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca nu e numai vorba de ‘a face bani’ ci de a avea un trai decent, dupa imensul efort de a studia si a munci in acelasi timp.Si stiu ce zic.

Adi, incearca sa asociezi AAT cu alt domeniu – IT, Contab – self, afacere proprie etc…simplu , nu prea da randament. Si eu am terminat AAT, apoi am facut un picut de CIMA , ba chiar am facut si un master aici la o universitate buna – muncind si studiind in acelasi timp, ba chiar am luat in carca si o promovare si brusc mi-am dat seama ca tb sa schimb directia.
    Am obtinut tot ce mi-am propus - pt moment : cetatenie , pasaport, familie , un profil profesional mai bun si m-am orientat spre alte optiuni.

Astfel, am observat ca in UK multi au un servici din care trag venitul si o activitate self care o maresc aducand capital din ceea ce castiga din munca de angajat.
    Asa se explica cum unii au site-uri de colectionat date, de vandut si revandut anumite produse, de eval self, etc etc…dar ei la baza sunt angajati.Cand afacerea merge bine atunci se desprind de statutul de angajat. De asemenea am observat ca foarte multi au afaceri in tarile lor de origine, pt ca e foarte ieftin acolo si pot pune pe roate anumite business-uri (in general cu familia sau prieteni buni/ oameni de incredere).Nu stiu cat de mult Romania se poate compara cu acele tari gen – gen Africa de Nord,India, Albania..dar merita studiata nisa.Am dat un exemplu in postarea trecuta cum multi dupa 2007 si-au facut multe companii de ‘racolat’ self employed people in constructii ,in general oameni din zonele mai sarace ale Romaniei…Au scos bani foarte buni si scot in continuare mai ales cand e vorba de proiecte 'babane' de prin centrul Londrei.

Chiar si anul acesta cand eram in Romania pentru un curs mi s-a propus sa am in vedere si aceasta portita.Imi amintesc ca cineva din Maramures imi povestea cum si altii fac la fel si scot bani buni din trimiterea oamenilor la munca in constructii in Anglia. Inainte in acea zona mergea varianta Italia acum s-au reprofilat pe Anglia.;) desi Moldova ‘rulz’ here..:)) Dau doar un exemplu de afacere.

Legat de munca in aeroport:
    Sarson ai mentionat ca '' salarii cunoscute, un prieten ce lucreaza pentru japan airlines,castiga undeva la 25 000 annual,net.Prietena de-a lui,tot steward,lucreaza pe linii private,sare de 100 000 pe an.''

Eu am lucrat in acel domeniu (nu JAL) dar ca si ground staff pot spune urmatoarele .Pe contract scria 22 de mii lire pro rota.Ce inseamna treaba asta ..inseamna ca acea suma este maximul pe care il poti atinge .Apoi acea suma este suma bruta din care scazi taxele daca activezi doar in aeroport(deci 'nu esti in aer', nu esti cabin crew) :gen ck in si altele si... ajungi la un salariu de 1000 si un pic in mana in conditiile in care ai ture cu ore multe.De obicei turele pot fi de patru pana la opt- noua ore.Da , esti platit cu 10 lire pe ora dar nu ai zece ore pe zi tot timpul..mai ai si patru , mai ai si sase....Erai platit cu 15 lire doar daca ajungeai la un anumit plafon ..care era f greu de ajuns..Din 1000 de lire scazi cheltuielile cu casa , cu masina , cu pisica , ...catelul ..si ajungi la 300 de lire 'profit '(daca nu intervine ceva - gen participare la nunta, botez, o haina de luat etc etc)....Banii astia ajungi sa ii faci chiar si tara de bastina...:D si nu esti 'hamalit' de nu mai stii cand e zi lumina...

Mie mi se intampla ca si Senior sa castig in jur de o mie si un pic de lire , cu trezit la doua dimineata ca sa fiu acolo la patru –sase.Plus ca nu puteai sa ai alt servici pt ca turele alternau – dimineata seara astfel incat metabolismul ti-l dadeai peste cap.Multi nu spun acest lucru cand lucreaza in aeroport …Mai aveai optiunea de a face ore suplimentare dar aceste ore …nu erau in continuarea orelor tale si uite asa ajungeai fie sa faci ore suplimentare in zilele libere fie faceai in continuarea turei tale ore suplimentare iar tura ta de a doua zi incepea dis de dimineata desi tu inainte terminasei pe la 11 seara…Picai frant…pentru 300 de lire maximum in plus la salariu.

Revenind la JAL – am avut colegi care au lucrat pt JAL .Da ajungi la 25 de mii pt ca sunt zboruri lungi si ca si cabin crew – nu ti se deduc anumite taxe.Dar dupa 30 de ani , nu iti mai arde sa petreci tot timpul la chelnarit in avion , sa dormi la comanda cu patura pe ochi , in dosul avionului.Cu greu poti tine o relatie, cu greu poti avea o familie…Majoritatea au viata dubla acolo ..incepand de la pilot si pana la cel mai mic angajat…Ti se urca hormonii de stress/oboseala la cap.

Vorbeam si cu romance care erau Senior Cabin Crew la Qatar si singurul beneficiu pe care il aveau era ca aveau cazarea gratis .Banii erau ca si ground staff in Londra.In rest la ora sapte , cu o seara inainte , inchise in casa ‘ la odihna’. Mentalitatea de acolo din Doha ..fff primitiva..Munceau din greu pt a strange bani de un apartament in tara.
    Salariu de 100 de mii de lire ca si insotitor de board…nu stiu ce sa zic ..Am avut colegi care au lucrat pentru charter-uri , nu e ceva constant,azi e , maine nu e …si uite asa…sunt saptamani in care zborurile cam lipsesc.Eu cred ca e pro- rota si reprezinta maximul la care se poate ajunge...

Sper sa iti foloseasca si mult succes in tot ceea ce faci!:)
    Andreiuta12345

11. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Mufa,
    Din pacate nu am cunostinte avansate IT.

John,
    Nu ar strica un ban bun, dar mai mult ca orice, am nevoie de o directie clara !
    In tzara am avut micu meu business in productie publicitara pe care l-am ridicat si dupa aia l-am inchis pt ca stiam ca vreau mai mult.
    Dupa aia am veit aici si am facut scoala ca sa am un job in care pot sa urc.
    Acum nu pot sa stau asa aiurea, trebuie sa fac ceva cu viata mea.
    Ca angajat nu stiu daca mai pot lucra, pt ca vad cum firmele trateaza oamenii aici.
    Si incerc sa vad ce pot sa invat astfel incat sa imi creez un business din nou sau sa imi gasesc un loc de munca unde esti tratat ca un om.
    Exemplu: M-a sunat azi de la un supermarket renumit si imi spun ca prin contract trebuie sa fiu deacord sa muncesc 50 % in plus fata de nr de ore daca ei au nevoie de mine. Adica un fel de sclavie. Pai dupa ce munesc ies sa beau nu mai stau la cheremu lor ca d aia muncesc sa am timp sa i sparg. Ma irita la culme sclavia asta in care iti dau cate ore vor ei. Eu nu imi fac viata dupa cheremu managerului de supermarket.

Catad,
    Am demisionat de la o firma de asigurari unde am lucrat ca trei luni ca asistent contabil, oamenii erau tratati mai rau ca niste animale.
    Aia care lucrau de ani de zile, cand plecau la alte companii erau atat de bucurosi, oameni care au strans in ei ani de umlinta pentru ca aveau un mortgage, sau un copil de hranit. Din fercire (sau din pacate) nu am nici una nici alta si am putut sa le spun La revedere imediat cum simteam ca daca mai calc in birou iese nasol. D aia nu cred ca pot sa ma umilesc cativa ani doar ca sa capat experienta. Ce cativa ani ... nici cateva secunde.

Andreiuta,
    Daca nu este prea mult, as putea sa te intreb ce domeniu ai ales acum ?

Multumesc tuturor,

Adi

12. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Adi, dupa multe drumuri UK - Romania , Romania -UK , mi-am dat seama ca nu e chiar foarte rau sa fii roman la tine in tara.
    Cetatenia britanica o am pe veci.Pot cere transfer daca vreau sa fiu in UK dar deocamdata nu ma bate gandul la asa ceva.
    Sunt la inceput de drum, imi perfectionez anumite limbi straine, pe care le cam lasasem deoparte.Probabil ca o sa fie pe comunicare /parte financiara/ management. Dar asta din ianuarie.

13. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc Andreiuta,

Crezi ca s-ar merita sa incerc un business ca bookeeper ? Adica nu numai eu, colaborand cu un contabil cu exp.

Multumesc ,

Adi

14. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Te referi in UK sau in Romania?In Romania contabilitatea e fff complexa , nu e atat de simplificata ca si cea de aici, plus ca sunt anumite norme care se actualizeaza de la sapt la sapt.Iti trebuie un pic de initiere acolo, e 'adanca apa'.Nici eu nu am avut in vedere contabilitatea acolo.Se merge mai mult pe sistem francez.

Daca te referi la UK -De ce nu ?Dar nu uita ca tb sa investesti iar investitia pe termen scurt va insemna pt o perioada - pierdere.Trebuie sa perseverezi: leafleuri, publicitate,clientela noua, preturi mai mici , plus sa te tii de jobul ca si angajat ca sa poti sa manevrezi un pic banii.
    Sectorul 'romanilor' - contab cu self cu una, cu una cu alta mai merge , nu stiu pt cata vreme daca din 2014 or sa scoata restrictiile...
    Numai bine iti doresc.
    Andreiuta12345

15. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Multumesc mult Andreiuta pentru ajutor,

Trebuie sa cantaresc toate informatiile si sa vad ce ar merge acum pe piata mai bine,

Doar asa ca sa radem un pic, ieri discutam cu un prieten care lucreaza in constructii, a facut o calificare aici care a durat 2 ore si face £ 600 pe sapt.
    Eu am facut o calificare aici care mi-a luat 3 ani si pot sa castig £ 270 pe saptamana :)

Sa fie o zi buna,

Adi

16. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @adi_28: decît să-ți pierzi vremea și să te enervezi văzînd cît cîștigă alții, nu mai bine te concentrezi tu să cîștigi suficient cît să nu-ți mai pese dacă altul ia 1000 de lire pe oră?

17. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu as mai adauga un amanunt sau de fapt on intrebare:
    Tu ce anume vrei de la noi? Ah, inca una:
    Vrei sa-ti dam reteta succesului asa mocca, fara nici o smecherie?

18. andreiuta12345

Trophy Points:
    0
    Intrebarea este foarte clara:pE CAT MUNCIM??
    Raspunsul - tine de o SUMA pe care o declari ONEST!Eu asa zic.
    Afacerile suplimentare gen cele scrise mai sus ,din breasla romanilor ...se cam stiu .Se aplica expresia din Filantropica a lui Nae Caranfil .Si Saracia (sub toate formele) se poate exploata...Trist dar adevarat...e o oportunitate de castig.

Chiar acum imi vine imi minte povestea unei amice care ,o data ce s-a inregistrat la Inspectoratul Scolar aici si a gasit un post intr-o gradinita ca si supraveghetoare (desi avea Qualified Teacher Status dar terminase doar Romana Pedagogie) - scria mare pe messenger si chiar informa prietenii - spunand ca e PROFESOARA!(iar ea schimba pampersii)...

Pe mine, nu direct ma intereseaza persoana (care e totusi sub un nickname) ci piata - fara 'smecherii'...piata ca si angajat!
    Reteta 'smecheriilor' implica risc.Cred ca si Adi nu se referea la acel lucru ci vroia sa vada cam sunt salariile - declarate onest in randul romanilor.Se poate asa ceva afla? Am zis onestitate....e cuvant mare..;)

De ce vreau sa aflu /sa aflam?Pt ca multi descriu cu totul altfel lucrurile si cand sapi adanc de multe ori...pute..No offence...

19. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Bunaseara.

Stimati domni, Mufa si Mutu,
    Ma interesa doar tendinta salariilor. S-ar putea sa fac o schimbare de job si vroiam sa stiu anumite detalii inclusiv financiar.
    Eu nu vreau nimic de la nimeni, asta este o discutie amicala intre niste oameni care venim din aceeasi tara si (am putea sa) ne ajutam cu o informatie.
    Va multumesc pentru ajutor.

Andreiuta,
    Sunt complet de acord, majoritatea nu vor spune cat castiga din doua motive:
    Daca e putin, se tem sa nu fie priviti ca fiind saraci
    Daca e mult, probabil ceilalti ii vor suspecta ca mint sau ca se lauda.

Sa avem cu totii o seara frumoasa,

Adi

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Just for your own information, in UK is being considered rude to ask someone about their earnings.

Apoi, vii singur si-ti oferi raspunsul de ce nu raspunde lumea...consequently, why did you put the question?
    O seara placuta si tie!

PS,
    I'm struggling to find out where is the connection between "how much we/you/me/her earn" and "schimba pampersi" -nu-ma-uit-

Share This Page