21.3 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pe cat muncim ?

Discussion in 'SEZATOARE' started by adi_28, Sep 30, 2013.

1. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0
    John,scuze ca nu pot sa tac,dar esti sigur ca despre Anglia e vorba?Nu de alta,dar citesc si altii si cred ca e raiul pe pamant aici,vand catel si purcel si vin aici sa vada ca realitatea de 45,50 de lire pe zi doare.....Nu contest ca in constructii se poate castiga bine,dar asta nu inseamna ca un meserias poate castiga 18-20 lire pe ora ''MEDIU''.....sant zeci de mii demeseriasi numai in Londra care castiga intre 45-70 de lire la zi,asta inseamna mediu,parerea mea.

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
  3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Numai carcotasi pe aici recent!
    Putini stiu insa ca, la UK, la Londra mai exact, fiind foarte aproape de meridianul ZERO, ora englezeasca are 4 ore romanesti, asa cum le stim noi.
    Mai informati-va si voi pana sa carcotiti aiurea!

4. Anonymous

Anonymous Guest

:))))))))

5. Anonymous

Anonymous Guest

45-70£/ zi bonus, nu? Peste salariu?

45£/zi inseamna 5£/ ora , tu stii ce vorbesti?

Pai fii atent, ca ma iau caldurile cand imi aduc aminte de un job recent terminat, in care salariul unui" meserias" era dupa bonusuri si dupa taxe de.......... 950£/12 ore

6. edut

edut New Member

Trophy Points:
    0
    Pai...fii atent...da o singura cautare pe la agentii,plata 6,50,scoti taxe si vezi cat iti ramane...Asta inseamna mediu,mediu nu e nici cel mai prost,nici cel mai mare salariu.Iti trebuie doar 2 minute sa cauti pe la cateva firme mari de constructii sa vezi ca un Site Manager ia 28-30 k pe an...deci meseriasul cat poate lua?Probabil dublu nu?Eu carcotesc sau voi care va laudati cu ce nu e adevarat?Asa,sa ne ... pe noi,si eu castig peste 50 de lire pe ora,dar nu inseamna ca e nici mediu,nici uzual in constructii.....Ce spui tu cu 18 lire pe ora,doar sa imi dau cu parerea din cateva mii de oameni cu care sant in contact,poate cateva zeci iau banii astia...si nu romani...Cred ca tu nu stii ce vorbesti,sau doar vrei sa pari ce nu esti.Am intalnit multi,nu zeci,poate sute de buni meseriasi pe 45 de lire,si cu frica ca pierd locul de munca,si asta este media,asta e realitatea azi la Londra.Restul sant doar vorbe......

7. Anonymous

Anonymous Guest

Vai de capul tau. E pierdere de timp sa-ti expilc cat de departe esti! "Meserias" nu esti cand muti garduri pe
    santier.

Mi-aduc aminte de un fluturas pus de Dromaderu pe forum acum 2 ani.
    Am spus ca e fals la 535£/weekend. Acum mi se pare o recompensa ok pt servicii ok

8. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

cred ca vrei sa zici de salariul minim 6,5£/h. nu are cum sa fie salariul mediu intr-o meserie egal cu cel minim. in constructii se iau lucrari in pret. depinde in cat timp termini.

9. sarson

sarson New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca e foarte posibil sa fie si sub £6.50,avand in vedere ca foarte multi muncesc nu in calitate de angajati,ci self-employed.Daca persoana e de acord sa presteze serviciile pentru £5/ora..sau daca nu are de ales,pentru ca nu vorbeste limba,nu intelege sistemul,zambetele si multe altele..Nu sunt in domeniu,un prieten insa a lucrat ca si supervisor pe faimosul santier olimpic,numarul celor care lucrau pentru £40-50 pe zi era de ordinul sutelor,din cele relatate;cat se castiga de pe urma lor e alta poveste.Un alt cunoscut,electrician(cred ca asta se incadreaza la lista meseriasilor)inteleg ca ar castiga intre 70-100 pe zi,cu anumite saptamani de pauza intre contracte,fireste.

@adi_28 technician contabil castigand £270 pe saptamana?daca e vorba de joburi purchase ledger clerk,junior accountts assistant.fara experienta,inteleg.Asa e la inceput in orice domeniu.Dar nu ma speria atat de tare,ca tocmai ce m-am infiltrat si eu:)) Vrei sa detalizezi,te rog?

10. adi_28

adi_28 Member

Trophy Points:
    18
    Bunaziua la toata lumea.
    Frati romani, luati-o usor, ca asta e doar o discutie amiabila ca sa vedem unde se merita sa ne irosim zilele de munca si sa vedem care sunt tendintele pietii.

Salut Sarson,
    Am fost ieri la un interviu ca accounts assistant la o firma care oferea numai 3 zile pe saptamana = 24 de ore si ziceau ca ofera 18 k pe an pro rata adica aprox £ 170 pentru 3 zile de munca pe saptamana.
    Ziceau ca au 25 de interviuri.

Stau si ma intreb "de ce?"
    De ce dupa 3 anii de studii sa muncesc pe 56 de lire pe zi ? Asta dupa ce am terminat calificarea de contabil la Londra.
    Acum cred ca am doua solutii:
    1. Sa mi deschid afacerea mea in conta in colaborare cu un contabil cu experienta care ma ajuta atunci cand nu stiu
    2. Sa las calificarea balta si sa mi caut de munca in orice alt domeniu.

Dar te rog sa ma crezi ca e durereos sa stii ca te ai trezit la 4 de dimineata 3 ani ca sa inveti (si dupa aia munca full time ca sa am bani de scoala si chirie ) si dupa aia tre sa arunci totul la gunoi.
    Inlclusiv £ 7000 (nu am pus zerouri in plus: sapte mii ) platiti pe scoala si carti.

O sa vad cum e mai bine.

Va doresc o Sambata frumoasa la toata lumea,

Adi

11. Anonymous

Anonymous Guest

Sarson, daca nu te apuci de invatat e nasol. Probabil ca vei fi un contabil ce masluieste facturi pt alocarea de NIN0.

Nu-ti mai da cu parerea despre Self Employed in domeniu constructii in Anglia daca nu stii!
    E o piata imensa pentru 'contabili" din pacate prea putini sunt buni ca sa stie ce sa faca. Aceia castiga f bine, restul....vai de ei, pot maxim sa-si faca rost si de o mama de bataie de la vreun client care se desteapta.

12. dancir2001

dancir2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Bai fratilor in special unii din cei care a-ti postat mai sus....lasati-o mai incet ca apoi o sa aveti bani ca nu o sa stiti ce sa mai faceti cu ei....zau asa...lasati-o mai incet -ras4-

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Vezi John? D-aia nu ma bag pe topic, ca striga lumea sa o las mai incet. Eu le-am aratat si statementul si m-am trezit ca-mi fac dusmani. Astia nu se oftica ca muncesc (ei) pe degeaba, ci ca castigi tu prea mult. De acuma, cine ma mai intreaba, zic ca fac 250 pe saptamana.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Am vazut recent niste santiere in care lucrau romani. Nu chiar pe 74/zi dar in conditii aiurea.

Nu intelegeam eu ce tot spun astia despre lucratul ieftin in constructii si despre faptul ca englezii nu ar lua acele job-uri.

Acum o inteleg si pe rebecca cand a asociat cuvantul "constructii" cu "sanse ratate"!

Am mai cunoscut pe unu de curand, bucuros a lucreaza la negru pe 100£/zi decat " alti fraieri" care platesc taxe la banii astia pentru ca au acte...

That's life ...

15. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu aveam eu de gand sa scriu , dar vad ca s-au mai calmat spiritele ..si asta e un lucru bun.Sper sa tina.
    Vroiam doar sa va impartasesc constatarea mea:

1. In UK studiile economice nu mai sunt relevante. De ce? Pentru ca meseria de contabil aici o poate face oricine .Nu e asa de complexa ca si cea din Romania.Nu iti trebuie scola, nimic.Trist dar adevarat. Daca esti English ai un avantaj mai mare in fata competitorilor dar nici acela nu e semnificativ. Nu mai are relevanta, pt ca o gramada de natii au venit aici pt ACCA , CIMA etc etc..direct cu bagajul de calatorie sa se inscrie ‘pt a studia in UK’.. si au cam distrus piata , ajutandu-se intre ei:D in numele ‘spiritului european’;).

2. Multi in Romania visau sa fie manageri si au continuat cu acest gand si aici .Ei bine, manager in UK nu e o persoana care a terminat studiile economice! Cunosc oameni care nici bacul nu si l-au dat in Romania iar aici coordoneaza persoane , ca si angajati.Notiunea de manager nu are nici in clin nici in maneca cu activitatile contabile, de business - nici sa citesti bilantul nu tb sa stii de cele mai multe ori, deci ideea de a asocia o persoana realizata intr-un department economic nu are legatura cu studiile economice obtinute la facultate, colegii, asociatii (Multi cand vin in Romania se bat cu pumnul in piept ca sunt manageri si oamenii cred altceva, ceva ce are legatura cu directorul economic!)

Cunosc persoane care au terminat arta , literatura si lucreaza pt Barclays …in domeniu bancar -corporatist ca si manageri. Au facut un master cu plasament ce a costat 20 de mii de lire la LSE si uite asa au o pozitie buna in detrimentul celor care aveau cunostinte…

3. In UK se merita joburile care au la baza LICENTA gen doctor, asistent, taximetrist…pt ca mizezi pe acea carte. Ai facut ceva aiurea , ti-au luat licenta…In schimb la economist lucrurile sunt mai interpretabile.Sunt prea multi acum si fie esti foarte bun, fie esti constant si in domeniu de ceva vreme, altfel peste 400 pe sapt nu scoti.Astea sunt vremurile de acum .
    Mai ai varianta pe cont propriu – dar si acolo rezultatele investitiei – se vad intr-un timp mai lung pt ca piata UE s-a mai uniformizat iar unii romani s-au desteptat la timp si au facut bani buni din aceste servicii incepand cu 2007.Ba chiar unii au continutat cu firme de constructii, aducand oameni din zonele mai sarace ala tarii de obicei– platindu-i putin si evident ei scotand profit fff bun…Asta e afacerea..tb sa vezi oportunitatea..iar meseria de economist in UK nu este la mare cautare. C’est la vie ;)

16. sarson

sarson New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte interesanta postarea Andreiutei,cred ca e nevoie de o analiza mai detaliata din partea tuturor celor interesati sa lucreze in acest domeniu.Pe mine ma pune pe ganduri putin..multumesc!

@adi_28 Ai luat in considerare o relocare in afara Londrei?Sunt constienta ca exista foarte multe locuri de munca in Londra,dar,la o cautare pe reed de exemplu,apar mai mereu peste 100 de aplicanti pentru un job.Posibil sa ma insel,insa avand deja ceva experienta,nu ai avea sansa unui trai decent,muncind in domeniul ales,pentru care ai studiat cu atata truda,unde sunt maxim 10 aplicanti?

Curiozitatea legata de ceea ce ai postat m-a facut sa uit sa raspund la intrebarea topicului.Incerc sa o fac acum.Intr-un restaurant,de obicei exista 3 tipuri de angajati:bucatari,ospatari,manageri.Bucatarii castiga,in general,in sistemul privat,intre £7-15 pe ora,in functie de experienta si de responsabilitate.Ospatarii,de obicei platiti cu minimum pe economie plus tips,castiga intre 8 si 12 pe ora,cu extremele intre aproximativ minimum pe economie in cafenele de genul costa/nero si maximum de 700-1000 pe saptamana intr-un restaurant bunicel in Mayfair.Manageri asistenti in general 20000 pe an plus bonsusuri,manager general 27-35000,incluzand bonusurile,cei de operatiune de la 35 in sus,si suma creste spre directori regionali..

Topicul este,cred eu,foarte interesant,si nu cred ca e neaparat nevoie sa discutam de cat castiga fiecare in parte.O evaluare cat se poate de clara a domeniului in care lucreaza fiecare consider ca ar fi suficienta,nu cred ca e nevoie sa ne expunem rufele in public,castigul personal al unuia sau al altuia e irrelevant pentru a trage cat de cat o concluzie.Si nici nu cred ca intereseaza pe nimeni,atata timp cat nu acopera facturile altora.

Alte salarii cunoscute,prieten ce lucreaza pentru japan airlines,castiga undeva la 25 000 annual,net.Prietena de-a lui,tot steward,lucreaza pe linii private,sare de 100 000 pe an.

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu cred ca tocmai aici este ideea expusa de Ardreiuta. O clasificare pe domenii nu este cea mai fericita cale de intelege fenomenul. Sunt extrem de multe variabile care determina "succesul". Un ospatar SE la agentie poate face £1k+ pe saptamana, altul 200. Un taximetrist cu 3 ani de experienta la aceeasi firma trage la 350 pe saptamana, altul, incepator, intra in paine la 500+.

Este extrem de complexa matematica buzunarului, iar o evaluare pe domenii nu stiu cat de relavanta este.

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Din păcate mulți consideră că este suficient să aibă o calificare și o să plouă cu lovele .

Și aici pe forum am văzut cazuri de oameni care si-au făcut permisul de profesionist , doar in ideea că un șofer pe tir câștiga mult și erau mirați că sunt plătiți slab ...

19. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am constatat ca au scazut foarte mult salariile, cel putin in ultimii 2-3 ani. Asta din cauza ca s-au inchis multe firme si sunt din ce in ce mai putine locuri de munca. Intr-adevar nu este o exceptie in Londra sa fie o mie de aplicatii pentru cate o pozitie (depinde desigur de pozitie), oamenii sunt disperati si aplica la tot ce se poate. In foarte multe cazuri, HR-ii nici nu se uita pe toate CV-urile, o mare parte ajung la cos (si poate sunt oameni care ar putea face foarte bine job-ul ala) si chestia asta a incurajat multe firme sa scada salariile. In plus sunt multi proaspeti absolventi care lucreaza si cate un an-doi in diverse internships neplatite doar ca sa aiba ceva pe CV, sa fie mai angajabili. Dupa care accepta job-uri care necesita ceva calificare si experienta pe salarii foarte mici, ca na, ce sa faca saracii?
    Nu e la fel de neagra situatia ca in alte tari, insa clar nu este roza deloc. Cred ca in manualele de istorie perioada asta se va numi The Second Great Depression peste vreo 20 de ani asa, la cat de rau a dat inapoi economia cam peste tot prin lume.
    Problema in UK este ca pe cat scad salariile pe atat cresc preturile gen chirie si transport, asa ca e chiar naspa. Si desigur crescand chiriile cresc si cererile de housing benefit, deci si datoria publica... In fine, hai ca v-am inveselit destul -ras4-

20. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Numai de veselie nu am chef cand vad avatarul , cica baiatul ala se hraneste cu vietile oamenilor ...

Share This Page