9.5 C
London
Friday, December 06, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PAYE CODING NOTICE

Discussion in 'Credit History, Neighbourhood Check' started by vanda1, Jan 27, 2010.

1. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    prietena mea a primit acasa acest PAYE CODING NOTICE si nu prea stie ce e si daca trebuie sa dea banuti inapoi sau sa primesca.
    Noi am reusit sa descifram ca pe anul 2010-2011 are un alt " nr de cod fiscal" . Acum nu am inteles faza cu " your personaL allowance " si e data o suma in jur de 7000 lire si aceeasi suma pt " a tax free amount". ACUM noi intelegem ca ala ar fi impozitul si " a tax free amount " este impozit deductibil.
    Totusi nu inteleg cum se va face intrucat sunt 2 note. LA prima se precizeaza ca are dreptul la acea suma deductibila, iar la a doua nu mai intelegem nimic . " IN practice your tax free amount is spread over the whole year, so you can receive about 540 pounds a month or 125 pounds a week before X COMPANY takes tax off you".
    Adica practic aceste sume ( 540 , respectiv 125) se retin ca impozit din salariu?
    MULTUMIM.

2. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Vanda, nu trebuie sa faca nimic, dar sa pastreze documentele in caz ca ii trebuie codul mai tarziu.

'Personal allowance' este suma pe care o poate castiga fara sa plateasca impozit.

Al doilea document spune ca daca ea castiga mai mult de £540 pe luna sau £125 pe saptamana, incepe sa plateasca impozit.

In momentul in care incepi sa castigi, ei nu stiu (sau nu vor sa stie) daca vei castiga mai mult de £7000 pe an (sau cat ai tu 'personal allowance'), asa ca incep sa-ti retina impozitul de indata ce ai castigat suma pe care ti-o spun ei intr-o luna. La finalul anului fiscal primesti inapoi tot ce ai platit in plus, daca nu era cazul sa ti se retina.

P.S. Pe mine ma lasa masca situatiile astea! Cum isi inchipuie prietena ta ca o sa se descurce aici? O sa ceara ajutor de fiecare data cand primeste sau trebuie sa semneze un document oficial?

3. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    FOARTE CORECTE si EXACTE INFORMATIILE!

Ma pregatisem si eu sa raspund dar mi-ai luat-o inainte...

O sa se descurce Kitten... Daca a avut curajul sa vina pana aici...Daca nu, o sa se cupleze si ea cu un englez (ca si tine, ca si mine (joke:) o scoate ea la capat cumva!...

Si atat timp cat exista OAMENI DE BINE aici pe forum, mai intreaba in stanga-n-dreapta... caci asa tre' sa ne-ajutam intre noi...

4. kitten

kitten New Member

Trophy Points:
    0
    Mai usurel cu insinuarile, Ellaws, despre cine cu cine se cupleaza, ca nu stii situatia nimanui.

5. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Kitten, tu ai spus pe forum ca esti casatorita cu un englez.

Am si precizat ca a fost un spirit de gluma…(nicidecum insinuare!!) sa-ti mai descretesc un pic fruntea, ca mereu imi pari cam necajita pe unul sau pe altul…

Nu cred ca-i cazul sa rastalmacesti mereu cuvintele/actiunile altora, acum doua zile ma acuzai ca sfatuiam lumea sa stoarca bani… Cand de fapt romanii nostri sunt cei “storsi si de bani si de vlaga si de drepturi…”

Daca poti sa faci un bine, fa-l fara sa judeci/condamni, fara sa scoti ochii…

On topic :

Vanda,

Acele hartii trebuie aratate angajatorului sau le arati la aia de la “PAY-ROLL”(la servici) ca sa fii sigura ca nu te incarca la taxe mai mult decat e cazul.

6. vanda1

vanda1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna fetelor, Nu e cazul sa va suparati.
    Eu i-am transmis prietenei si se apre ca i-a trecut euforia :)))). Credea ca o sa ia bani.
    Multumim inca o data si un sfarsit de saptamana reusit.

Share This Page