3.1 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Patron care nu imi da banii

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by catalinbaneasa, Mar 19, 2013.

1. catalinbaneasa

catalinbaneasa New Member

Trophy Points:
    0
    Din nou am probleme cu patronul meu.L-am anuntat acum o luna ca vreau sa plec iar astazi trebuia sa-mi dea bani .
    Tot evita sa-mi dea bani spundu-mi ca mai trebuie sa stau o luna.Mentionez ca nu am acte.
    Unde pot sa-l reclam? La o adica numai ma intereseaza banii .Tot timpul imi trage bani din salariu punandu-mi in carca fel de fel de chestii.
    Vreau ca de pe urma acestui om sa numai sufere si alti.Atat.

Multumesc.

2. cmircea

cmircea New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Re: Pakistanez

fara acte, e cam problematic... daca il reclami, cum justifici ca ai lucrat?

3. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0

Uite aici poti sa il torni, anonim. In locul tau as pleca acum, n-as mai astepta bani de la el. E riscul tau daca lucrezi la negru.

https://online.hmrc.gov.uk/shortforms/f ... mrc.gov.uk

PS. Titlul topicului este rasist, etnia lui n'are legatura cu faptul ca fraudeaza sistemul.

4. olteanul

olteanul New Member

Trophy Points:
    0

Dar daca punea titlul roman, atunci nu mai era rasist, nu?

5. IPS

IPS New Member

Trophy Points:
    0

Daca n-ai acte, spune adio banilor.
    Asa ca daca vrei sa pleci, pleaca.

Si ce-are face ce natie e??

6. Oltenia Terra Nova

Oltenia Terra Nova New Member

Trophy Points:
    0

Pai romanii nu au voie sa fie nimic;nationalisti,rasisti,comunisti,capitalisti etc.
    Romanii (dupa cum vrea EU si parlamentarii nostri) trebuie sa fie doar atat: sclavi si tigani.

7. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0

Nu m-am gandit ca va suna rasist,nici vorba de asa ceva.
    Ce risc vezi tu Londoniana? ca mine fara acte mai sunt 4 romani 2 bulgari 3 polonezi si 4 indieni. In Sheffield unde am stat erau zeci de romani fara acte. Daca sunt 200.000 de romani care lucreaza cu forme legale mai sunt 300.000 fara. Despre ce vorbim?
    Acum o saptamana am vazut 2 tipi in birou la noi care mai apoi am aflat ca erau de la emigrari .....au plecat in 3 minute...ce sa intamplat nu stiu.
    Sotia prietenului meu lucreaza la un hotel de 5 stele fara acte.8 colege care sunt pe tura cu ea lucreaza fara acte...
    Exploatarea este imensa .Cei care sunteti bine incercati sa deschideti ochi si sa ajutati pe cei din jur.
    nu ma intereseaza banii numai ca vreau sa curga putin sange...sa numai f...a si pe alti.

8. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18

Pute a tenta rasiala de la o posta cand unui infractor ii atribui pe frunte nationalitatea… un subiect in plus de digerat ptr Daily Mail…

Ca parca daca era vietnamez si tu te fataiai in pielea goala in fata lui, te ierta???

9. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0

da,
    asa este .

10. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0

pana ajunge sa fim digerati de Daily Mail ne mancam noi,intre noi.Facem din rahat bici...ne dam in barci Ne facem rasisti desi nu exista element incriminatoriu.

11. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Cataline, trebuia cred sa te cari de acolo de la prima problema.
    Acum, cu imaginea asta seminoua creata de presa,
    pe ala'l doare la basca.
    Jigodii!
    Ori pleci ori...eu stiu, da-i un DVD cu "Nasul", primul...

12. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0

Riscul de a nu fi platit, de a fi exploatat, de a fi amendat... la asta ma refeream. E alegerea ta sa lucrezi la negru, la fel si a celui care te-a angajat sa fraudeze. Sigur, nu esti nici primul, nici ultimul, dar in conditiile astea trebuie sa fii atent pentru cine lucrezi.

Cat despre titlul topicului, intra la categoria prejudecati/atitudini rasiste, e irelevanta etnia omului. Ca nu-ti dai seama sau ca n-a fost cu (rea) intentie e alta poveste.

13. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    Ai cateva variante sa iti recuperezi banii. In locul tau as proceda in felul urmator:

1. I-as spune omului clar - da-mi banii sau ma duc fuga la Home Office si le zic tot ce stiu.

2. Te duci la home office, le spui ca ai niste informatii despre un angajator care tine oameni la negru. Le explici cum ai fost pacalit in a crede ca tu lucrezi legal, absolvindu-te astfel de orice vina si ii mai rogi sa iti dea o garantie ca nu vei fi prosecuted, amendat in schimbul cooperari tale depline.

Dupa care mergi intr-un employment tribunal si il dai in judecata, luandu-i mult mai multi bani decat iti datora... Si nu strica sa il reclami si pt tax evasion dar cei de la HMRC se misca mai greu ca au mult de lucru in privinta asta.. insa home officeu' ar trebui sa se mobilizeze destul de rapid si sa ii arda o amenda de vreo £5,000 per muncitor ilegal. Eu zic nu iti fa nici o grija ca ti se intampla ceva tie.. cat timp tu mergi la ei cu o astfel de informatie si le spui ca esti dispus sa depui marturie in tribunal daca e nevoie, se vor bucura..

3. Il dai direct in judecata sa iti recuperezi banii de la el daca ai prestat servicii pt care nu te-a platit..

14. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    Cea mai buna solutie mi se pare cea prezentata de Londoniana.
    Pleci, dupa care il raportezi anonim. Nu-ti mai pierzi timpul prin tribunale, banii cu avocati, etc.

Incearca sa gasesti un patron englez, nu e garantat ca el/ea va fi corect, dar sansele sunt mai mari.

15. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Ideal ar fi să lucreze legal.

16. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    Iata ce sa mai intamplat:
    Ca sa-mi dea banii are nevoie de la mine de urmatoarele documente:

1.Doreste sa cumpar maine un invoice pad/book in care sa-mi treaca banii pe care i-am primit lunar de la el
    2.Mai doreste ca eu sa fac o scrisoare catre el in care sa scrie ca persoana mea plateste taxe la stat.
    3.in urma unui accident de care am fost vinovat(am zgariat foarte putin o masina) doreste ca eu sa semnez acel document de 'clame' (nu ma pricep)
    Mentionez ca nu am acte de nici un fel cu aceasta persoana.
    Lucrez ca sofer pentru 2 scoli private importante din Londra .Nu am facut nici macar o analiza medicala.
    Nu sunt trecut ca sofer pe aceasta masina.
    Doresc sa plec pt ca nu mi-a facut nici un fel de acte.i-am spus ca vreau sa lucrez legal si cred ca asta la infuriat.

Va rog sa ma scuzati daca nu m-am exprimat corect.
    Multumesc

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    ai mare grija cu chestia asta... daca nu ai nici un contract cu ei tu ai cam condus o masina fara sa fii asigurat dupa parerea mea.
    nu stiu ce asigurare o avea el, dar cand conduci o masina de la firma ti se face o copie dupa carnet, etc

el practic vrea sa te faca "angajat" cumva ca sa poata cere la asigurari reparatia

18. catalinbaneasa

Trophy Points:
    0
    merci sapanta,
    dupa parerea ta ce ar trebui sa fac?

Multumesc.

19. crash-

crash- Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    in-between :D
    @ kitchi - pt persoanele cu un venit redus exista legal aid si exemptii de costuri la tribunale. Practic nu ar plati nici un ban avocatului. Evident ca mai bine eviti..

Plecand de la presupunerea ca nu e nebun omul, masina avea "any driver insurance" - de regula oricine cu varsta peste 25 de ani poate conduce masinile cu acest tip de asigurare.

Practic el vrea sa fie oarecum acoperit dpdv legal din cate vad eu.

Tu spune-i asa:

Domne noi pana acum am colaborat, pe baza unui contract verbal in urmatorul fel:

Eu ti-am prestat tie servicii in calitate de persoana self-employed. Acest lucru inseamna ca eu sunt responsabil de plata taxelor mele si tu nu mai ai nici o treaba. Uite chitante pe toti banii care mi i-ai dat ( ii tai chitante )

3 - cat despre claimul respectiv, eu nu cred ca e ceva iesit din comun, e nevoie de niste foi semnate de soferul masinii ca sa poata recupera pagubele de la asigurator ( si asa e bine sa sti exact ce semnezi).

Eu sunt de parerea ca tu esti speriat ca omul nu vrea sa iti dea banii si el e speriat ca se gandeste ca ce sti pe unde declari ca ai lucrat la el... Daca vrei sa lucrezi legal, poti ramane in continuare sa lucrezi cu el dar prestand servicii ca self-employed.. practic nu ai statut de angajat ci de persoana fizica autorizata.. ca self-employed mai ai si drepturi egale cu un cetatean britanic..

20. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points:
    0
    @ crash
    Pt. persoanele cu un venit redus si cu loc de munca fara acte exista o amenda frumoasa de 1000 lire. In cazul de fata legea nu e tocmai de partea lui, de asta as evita avocatii/tribunalele. Mai e si chestia cu transportul copiilor/scolarilor, care ar agrava situatia...

@catalinbaneasa
    Hands off si cauta altceva (legal daca poti).

@ALL, in special pt. cei care nu inteleg de ce este titlul topicului rasist (asa cum a explicat Londoniana). Facand legatura intre un act de infractiune (e contraventie, cred (?)) cu o nationalitate, sugerezi automat ca totate persoanele de natia respectiva sunt infractori.

Share This Page