13.6 C
London
Thursday, June 27, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

pass domiciliu in Italia, prelungire unde?

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by emivivid, Jun 5, 2009.

1. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0
    dragi prieteni,

am o nedumerire,
    am trimis email la consulat sa aflu un raspuns oficial, dar inca n-am primit nici un raspuns :( , asa ca apelez la voi:

impreuna cu sotul si fetitele noastre ne-am mutat in UK acum 8 luni din Italia (unde am locuit 8 ani).

Pasaportul meu, care are pe el adezivul cu mentiunea domiciliului in Italia, si cele 2 fetite inscrise in el, expira in august (2009) si nu a fost prelungit niciodata.

Intrebarea mea este:
    - mi-l pot prelungi aici, in Uk, in conditiile in care nu am obtinut blue-cardul (ptr ca nu mi-a fost necesar) desi lucrez ca angajat (beneficiind de statutul de dependent de sotul meu, care este self-empoyed) ?

Sau imi ramane sa fac o calatorie in Italia ptr asta, intrucat nu mai am nici cartea de identitate romaneasca ptr a-l putea prelungi in Romania?

Va multumesc anticipat ptr timpul acordat!

2. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    un raspuns prin email de la consulat ar putea sa te dezamageasca, te sfatuiesc sa ceri lamuriri prin telefon.

3. deliapaun

deliapaun New Member

Trophy Points:
    0
    buna

sotul meu si-a schimbat pasaportul acum 3 ani cand ii expirase(si el are domiciliu in strainatate), deci nu vad nici o problema..
    cel mai bine ar fi sa suni la ambasada, dar ar trebui sa fie ok
    succes

4. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0
    va multumesc de raspunsuri.

delia, acum 3 ani erau alte reguli.

indoiala mea vine din ce am citit pe site-ul consulatului:

Eliberarea pasaportului pentru adulti

Daca sunteti cetatean roman cu domiciliul in Marea Britanie sau indepliniti conditiile sa obtineti acest statut “Indefinite leave to remain", “Blue card” ... puteti obtine un nou pasaport individual prin intermediul Ambasadei Romaniei la Londra sau direct de la serviciul de pasapoarte, din judetul in care ati avut ultimul domiciliu in Romania.

Pentru aceasta, trebuie sa depuneti la Ambasada urmatoarele:

* cerere tip (formularul nr. 5) în TREI exemplare; cererile se completeaza cu cerneala de culoare neagra si se semneaza de solicitant în interiorul chenarului anume desemnat, fara a se depasi conturul chenarului;
    * patru fotografii color tip pasaport, identice si de data recenta;
    * documentul care atesta rezidenta permanenta in Marea Britanie;...Daca sunteti la primul pasaport cu domiciliu in strainatate trebuie sa traduceti dreptul de sedere “Indefinit leave to remain” sau “Blue card”-ul la unul din traducatorii autorizati inregistrati la Ambasada, precum si legalizarea acestuia la Sectia consulara

recitind, observ ca primul caz e cetatean roman cu domiciliul in Marea Britanie, ce inseamna asta?
    Noi avem de 8 luni, de cand am venit, contractul de chirie si toate bills pe numele noastre: de ajuns sa demonstram?
    Intreb, ptr ca in Italia nu era de-ajuns, trebuia sa fim inregistrati si la Primarie, in anagrafe (un fel de evidenta populatiei), ca residenti.
    Aici n-am auzit niciodata sa fie nevoie de asa ceva.
    Residenta permanenta este acel Indefinite Leave to remain?

in plus, observ ca in al doilea caz, mai intai se exprima daca indepliniti conditiile sa obtineti acest statut... “Blue card”, apoi zice ca tre sa traduci Blue card-ul...

Help! :unsure:

5. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Emivivid

Eu nu stiu exact ce documente ai nevoie sa sa-ti schimbi pasaportul la Ambasada Romaniei aici in uk dar ( avind domiciliul in italia) dar stiu clar ca poti. De-asemenea stiu ca pasapoartele romanesti nu se mai prelungesc, si deci nici copiii nu se mai mentin in pasapoartele parintilor ( cam asta este regula in toata EU din 2007). Eu zic sa sai o fuga la Ambasada Romaniei in Londra ( good luck !) si sa aplici acolo. Mie mi-au facut pasaportul in 2 luni!
    Cred ca ai nevoie de sfatul unei persoane care a fost in aceeasi situatie.

6. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0
    imi cer scuze ca n-am mai revenit aici sa aduc finalizarea, ca sa mai invete si altii.
    pana la urma, din cauza ca n-am avut nici Yellow Card nici Blue (pentru ca nu erau obligatorii), a trebuit sa ne refacem pasapoartele cu "domiciliul in Italia", desi locuiam aici de aproape 1 an... :(
    absurditatile sistemului, facturi si contracte de chirii nu sunt suficiente :(

7. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    o intrebare :
    Si cu ce te-a afectat pe tine faptul ca ti-au facut pass-ul cu domiciliul in italia ?
    Ai dubla cetatenie ? te-ai declarat in italia ca esti rezident acolo sau sotul tau este italian ?
    Intreb ptr ca si noi venim di Italia (rezident de 5 ani) si nu am nimic in pasaport care sa zica asta in afara de Cert.de residenta permanenta pe care l-am cerut in Comune ...

8. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    CRDS : http://www.mae.ro/node/1428.
    Se elibereaza la cerere, pe baza domiciliului intr-o alta tara, fara legaturi cu casatoria cu cetateni straini sau alte cele!
    Nu ai nici un beneficiu in plus, ba chiar as zice dimpotriva: in 2005 mi-au retras definitiv buletinul pe baza a CRDS. In Uk e sinucidere sa ai doar un ID.
    Deci, nu, nici o scofala.
    Resedinta italiana "non fa' un tubo". Singura chestie care conteaza e cetatenia.

9. andrei2j

andrei2j New Member

Trophy Points:
    0
    Ok,deci aproape de data expirari ma duc la consulatul Ro din UK si cer pasaport nou ,fara acte de rezidenta si alte alea,giusto ?

Resedinta Italiana indefinitiva fa il tubo e come , EHIC European cu data de scadenza pe 5 ani ... eu zic ca poate ajuta la ceva in UK, o no ?

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Raducioiule ce faci tata?

11. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    @ andrei2j, ai citit macar de curiozitate linkul ce ti l-am dat?
    Din ce scrii imi rezulta ca nu,asa ca in perioada cand iti expira pasaportul, trimite un mail la Consulat si o sa-ti explice ei ce sa faci.
    Cat despre resedinta pe perioada nederminata in Italia, ce crezi ca poti face cu ea in Uk? Sau cu EHIC valabil 5 ani?
    Iti raspund tot eu: nimic. Dar no...fiecare le stie pe ale lui.

12. emivivid

emivivid New Member

Trophy Points:
    0
    deocamdata nu ne-a afectat cu nimic ca ne-au facut pasapoartele tot cu domiciliul in Italia, desi noi lucuisem aici deja de 1 an (de-acum s-au facut 4 :)

(Nu avem dubla cetatenie, dar eram inregistrati la Comune ca rezidenzi acolo)

Pur si simplu nu e logic, ca tu sa locuiesti undeva de un anumit timp, dar documentul tau sa zica altceva, iar asta sa fie vreo potentiala incoerenta in caz ca ar fi nevoie sa ne justificam cu pasaportul in vreo cine stie ce situatie birocratica.

Share This Page