10.4 C
London
Thursday, October 17, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

pasaport si buletin expirate...nevoie de pareri..

Discussion in 'Consulat' started by missMary, Aug 13, 2013.

1. missMary

missMary New Member

Trophy Points:
    0
    -plans2-
    Buna Ziua tuturor,
    vineri plec impreuna cu logodnicul meu in Romania,s-au cel putin intentam sa plecam,problema este ca acuma facand check in-ul am constatat ca actele lui sunt expirate,am incercat sa sun la consulat dar degeaba si le-am trimis un email la care mi-au raspuns cu niste informatii pe care le-am gasit si pe site..so fii gandit ca sunt proasta si nu inteleg ce scrie acolo.. -nas- ...in fine logodnicul meu a primit fel si fel de pareri cum ca nu ar avea rost sa isi faca titlul de calatorie pentru ca oricum nu se prea uita nimeni la valabilitatea actelor ci doar la poza mai mult... stiu ca la iesirea din Ro nu te lasa cu acte expirate dar la intrare..??asa sa fie?stie cineva s-au a patit cineva asa?ma intereseaza mai mult sa stiu daca la aeroport se verifica..il va oprii cineva? si oare ce ii pot face daca il prind asa..?

Va multumesc anticipat si scuze pentru "romanul" -nu-ma-uit- acesta.. -ras2-

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    http://www.politiadefrontiera.ro/lege.php?id_cdrl=8
    ART. 29
    (2) Organele politiei de frontiera pot permite intrarea pe teritoriul Romaniei a cetateanului roman care se legitimeaza cu un document de calatorie emis de autoritatile competente romane, a carui valabilitate a incetat, numai dupa efectuarea verificarilor corespunzatoare in evidentele specifice, cu privire la identitatea si cetatenia titularului. In acest caz durata verificarilor efectuate nu poate depasi 24 de ore din momentul prezentarii solicitantului in punctul de trecere a frontierei.

3. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    nu stiu daca e adevarat sau vorbesc prostii dar cred ca se poate folosi blue cardul in loc de pasaport sau buletin...scrie ceva pe spatele BC parca !
    daca logodnicul tau are asa ceva sa se uit epe acest BC!

4. missMary

missMary New Member

Trophy Points:
    0
    -nu-nu- nu are blue card e self employed...mersii oricum

5. missMary

missMary New Member

Trophy Points:
    0
    mersi Sapanta...dar pe mine mai tare ma intereseaza daca va putea iesii din uk...daca la aeroport nu va avea probleme...many thanks anyway :)

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Parerea mea este ca nu plecati vineri nici daca va dati peate cap. Nu trebuie sa va faceti griji de passport control ca nici nu ajungeti acolo. Nu va da boarding pass-ul compania de avioane. Adica nu puteti face check in. Singura solutuie este titlul de calatorie de la consulat (daca se poate asa repede) si in Romania rapid la CI si dupa aia la pasapoarte, dar o sa dureze ceva timp.

7. missMary

missMary New Member

Trophy Points:
    0
    pfff...si daca fac check in-ul online si trec o alta data?stiu ca nu e legal dar cum se misca cei de la consulat nu-mi dau alta optiune....ma gandeam sa facem asa dar nu stiu ce se poate intampla daca observa cineva...

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ma indoiesc de asta. Pentru aia ti se controleaza pasaportul. La check in si la imbarcare se verifica vizual, dar la control pasapoarte se trece prin scaner si computerul constata ca este expirat. Dar puteti incerca, e bine de stiut in caz ca ...

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    n-ar trebui sa fie probleme http://forum.softpedia.com/lofiversion/ ... 81187.html
    ...am aflat direct de la Direcţia Generală de Paşapoarte şi Evidenţa Populaţiei că persoana respectivă se poate întoarce în ţară fără nici o problemă!
    Statul de plecare (Italia) nu poate împiedica un cetăţean al altui stat să plece în ţara sa, cum nici România nu-şi poate împiedica un cetăţean să revină în ţară, chiar cu un act de identitate expirat!

cat priveste datele trecute la check in-ul online - de ex sistemul de la BA nu stie de 207x, anul pus pt buletinele viagere (din trecut), care acum au totusi un an cam imposibil de atins de titular. am ales ultimul an care era permis si n-a zis nimeni nimic.
    asa ca relax, dar mai multa atentie la acte.
    apropo - la buletine se cam asteapta 2 saptamani in ro, asa ca trebuie multa atentie pt intoarcere!

10. missMary

missMary New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru raspunsuri....a mers azi logodnicul meu la consulat si a primit hartia dar bineinteles SURPRIZA -dans- dupa ce a platit taxa de 58 de lire si a fost trimis sa faca poza i-a spus un alt functionar de acolo ca defapt s-ar putea sa nu treaca nici cu acea hartie -bravo- ca saptamana trecuta au sunat 12 persoane la ambasada ca nu li sa permis sa treaca cu titlul de calatorie..deci mare teapa..:(...si apoi sa nu-ti vina sa-ti iei lumea in cap cand vezi asa ceva...era greu sa ii spuna "doamna" de la ghiseu inainte sa plateasca ca hartia nu ii da nici o siguranta...a si inca ceva poate va mai fii cineva in cazul acesta..dupa ce ai platit si intri pe nu stiu ce usa este si un afis pe care scrie ca Wizz air nu permite deloc trecerea cu titlul de calatorie...astia-s romanii nostrii dragi..!! -nuuu-

11. Anonymous

Anonymous Guest

Da, asa e, asa-s romanii, uita sa-si verifice actele de identitate !

12. missMary

missMary New Member

Trophy Points:
    0
    da stiu e vina noastra,nu avem nici o scuza! dar na...s-ar putea totusi sa informeze omul cum trebuie.

13. Anonymous

Anonymous Guest

Probabil ca nu e treaba consulatului sa faca politica Wizz.

14. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    toate companiile aeriene va pot crea probleme -nuuu-
    daca aveti documente expirate sau mergeti cu titluri de calatorie de la consulate incercati sa evitati intotdeauna mersul pe sus -da-da-
    masini, autobuze, trenuri samd sunt solutia;

15. missMary

missMary New Member

Trophy Points:
    0
    Hartia a fost pe degeaba...cand am intrat la check in nu sa uitat nimeni la acte am scanat noi biletul si abia la poarta de iesire s-a uitat o doamna la pozele din buletin...atat...deci bani facuti cadou la statu' roman sa-si faca si ei vacanta prin tari calde...

16. Arhentina

Arhentina New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ! Daca este cineva care are informatii despre cum se poate ajunge la CONSULAT din victoria central coach ...???? am tot bajbait ...dar nu sunt sigura ce autobuz si mai ales de unde se iau cardurile de calatorie in londra !!!!

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    google maps are optiunea de a arata si mijloacele de transport in comun. se mai poate verifica si la tfl.gov.uk
    http://goo.gl/maps/QUL7E
    se pare ca autobuzele 52+10 te-ar duce acolo.
    eu as prefera metroul, chiar daca e putin de mers pe jos - dar face piciorul frumos! cateva statii pe circle line de la Victoria la High Street Kensington.

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca vii cu trenul cel mai bine e sa-ti iei Travelcard, atasat biletului de tren, care iti permite calatorii nelimitate la metrou in Londra.
    e foarte util de ex daca vii dimineata, depui actele apoi vii sa ridici ceva dupa masa. intre timp te mai plimbi prin londra samd.

pe site la nationalrail.co.uk vezi pretul si pt optiunea Travelcard
    Ipswich [IPS] to London (All stations)
    without Travelcard From £36.10

Ipswich [IPS] to London (All stations)
    with Travelcard From £42.30

19. mihaelapop

mihaelapop New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua ,am o mare problema si se pare ca cei de la ambasada nu se deranjeaza sa imi spuna ceva concret.Mi-a expirat pasaportul si nu mai detin buletin de indentitate de aproximativ un an de zile , am doar certificatul de nastere .Locuiesc in Uk de 10 luni am facturi,contract de inchiriere ,national insurance number in numele meu ,pot sa si votez ....deci cum pot sa imi reinnoiesc pasaportul avand in vedere ca nu ami am bulentin de 1 an si nici nu am cum sa il mai fac in Romania pt ca nu mai locuiesc acolo.Am trimis zeci de mailuri la ambasada sectia pasapoarte ...si nici un raspuns concret ba chiar ii deranjez!!!Din cate stiu din 1 ianuarie 2014 sau schimbat reguliile si intrebarea mea este daca pot sa aplic pt un pasaport cu domiciliul in UK pt ca nu mai este nevoie de carduri yelow,blue etc ,sau de permis sa locuiesti aici nop?

20. missMary

missMary New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page