9.8 C
London
Wednesday, January 20, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pasaport pt.cetateni romani cu domiciliul in strainatate

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Anonymous, Mar 14, 2008.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Buna tuturor.A fost cineva in situatia de a isi schimba pasaportul in Bucuresti, la sectia de politie Nicolae Iorga ( sectia de politie care se ocupa de cetatenii romani care au domiciliul in strainatate si in regim de urgenta)?
    Eu trebuie sa imi schimb pasaportul ( ca urmare a schimbarii numelui dupa casatorie dar si pt ca va expira oricum in curand) si de la ambasada am inteles ca nu il schimba aici decat daca ai ILR.Desi facand cercetari am aflat ca legea spune altceva si anume ca tb sa ai un permis de rezidenta valabil cel putin 1 an( mai ales ca pt ILR tb sa astepti 5 ani).De asemenea am aflat ca aceasta sectie de politie(Nicolae Iorga) elibereza pasapoarte in regim de urgenta cetatenilor romani care fac dovada unui astfel de permis de residenta valabil cel putin 1 an.
    Eu in Romania nu pot face dovada domiciliului- pt ca nu mai locuiesc acolo si nu am nici o propietate acolo pe numele meu.Aici in scimb am blue card ( care atesta dreptul de rezidenta) si de semenea un apartament pe care il detin impreuna cu sotul.
    Este cineva in aceeasi situatie sau o situatie asemanatoare si a reusit sa isi schimbe pasaportul?
    Va multumesc mult.

2. aussie

aussie New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Lara,
    Nu sant eu expert in asta, dar as fi inclinat sa dau dreptate la cei de la Ambasada. Si sa-ti explic un caz:
    Eu am plecat din Ro acum 25 de ani (1983) si m-am dus direct in Australia, si acolo am de venit cetatean australian. Pentru ca eu am fugit peste granita (pe vremea lui Ceasca) eu nu aveam pasaport romanesc. Acum 2 ani m-am gandit sa-mi iau si eu pasaport romanesc prin Ambasada Romaniei la Canberra (AUS).
    Inainte de a pune cererea la Ambasada am inceput sa citesc despre fel de acte trebuie depuse si am citit cam tot ce era de citit pe Internet la Ministerul de Externe si Directia Generala de Pasapoarte.

In toate locurile scria mare si clar, un cetatean roman cu domiciliu in strainatate trebuie sa aiba rezidenta permanenta in tara unde depune cererea. In cazul tau, ILR este ce trebuie.

Dar totusi ca sa nu te dezamagesc total, tu poti sa-ti schimbi pasaportul in RO fara sa ai proprietati acolo. Cel putin asa am facut eu.
    Dupe ce am asteptat vreo 10-11 luni dupa cei de la Ambasada, mi-a spus ca eu nu figurez nicaieri in RO, ca si cum nu as fi existat. Cu toate ca eu stiam sigur ca figurez (fratele meu are un prieten care are access la multe-multe informatii). 'Istetii' de la Ambasada m-a tot cautau la DGP dar eu neavand pasaport romanesc niciodata, normal ca nu figuram, dar ei nu s-au gandit sa incerce si la Evidenta Populatiei :)

Si ce am facut? Mi-am luat traistuta, am sarit in avion si m-am dus in RO.
    Iti dai seama, dupa 23 de ani lipsa din RO nici macar nu stiam de unde sa incep.
    M-au alergat ei de vreo 2 ori in jurul Romaniei (locuisem in cateva zone a tarii inainte de a fugi) dar pana la urma pur si simplu mi-au facut pasaport bazat pe ultima adresa inregistrata, care de fapt a fost orasul unde m-am nascut :)

Asa ca nu vad de ce nu ai reusi si tu sa-ti schimbi pasaportul in RO fara sa ai proprietati acolo.

Good Luck!

Adrian.

3. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate asta este o problema dificila.
    Am citeva intrebari:
    Pasaportul pe care il ai acum include mentiunea "cu domiciliul in" sau este un pasaport simplu pentru cetateni romani cu domiciliul in Romania?
    Mai ai ID cardul Romanesc?
    Ai declarat casatoria autoritatilor romane?

Daca raspunsul e NU la prima, DA la a doua si NU la a treia, du-te aici la consulat si cere pur si simplu un nou pasaport prin ei, prin consulat, completind datele pe care le ai deja in ID.
    Nu-ti cere nimeni NICI O DOVADA de adresa, daca ai ID card, aia e dovada.

Nu oferii nici un fel de date suplimentare.
    Sfatul asat este ceea ce as face eu, tu faci cum crezi.
    Cele de mai sus sint bazate pe supozitia ca tu esti in UK acuma.

PS: Sper ca nu te-ai casatorit cu cetatean British, ca atunci nu mai inteleg de ce te-ai agita sa-ti mai iei pasaport romanesc cind poti sa-l obtii pe cel british in curind.
    In fine, iti dai seama ca eu speculez pina nu stiu exact care e situatia.
    Stiu despre asta pentru sint intr-o situatie FOARTE SIMILARA.

4. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    eu am trecut pe la Iorga anul trecut cu urgenta cu tot si n-am avut probleme. In 2-3 zile all cleared.
    Daca ai buletinul din RO, nu ar trebui sa ai vreo problema nici la Iorga nici la Consulat. Daca mergi in Ro, trebuie sa-ti traduci-legalizezi actul de casatorie, atata tot. Vezi la http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/index7.htm
    Consulatul din cate citesc pe http://londra.mae.ro/index.php?lang=ro&id=10435 elibereaza si pt cei fara ILR. Nu-ti cere nimeni altceva alta dovada de domiciliu decat buletinul.
    Daca nu ai buletinul, si nici ILR, deci esti damnata sa te duci la Iorga, atunci iti faci buletinul pe o adresa din RO, oricare ar fi ea.
    Sau poate nu am inteles eu problema???

My 2c. Hope this helps

5. Anonymous

Anonymous Guest

In primul rand , va multumesc tuturor pentru sfaturi.

In legatura cu lamuririle suplimentare:

Pt UKOK :1)Pasaportul pe care il am acum mentioneaza la domiciliu: Valcea.Acolo am locuit cu parintii cand eram minora pana sa plec la facultate.Deci din anul 2000 eu nu am mai stat efectiv acolo.
    2) ID card romanesc am si e in termenul de validitate, dar, e pe vechiul nume.Deci nu ma pot duce la pasapoarte cu el.Mai intai tb sa il schimb pe numele actual si pt asta imi cer dovada de domiciliu.
    Am tot citit pe forum ca ei tb sa treaca o adresa oricum si se poate lua in considerare adresa de pe CI veche?Asa este?
    3)Casatoria am declarat-o la ambasada si astept certificatul romanesc.
    4) pt pasaport britanic tb sa astepti oricum ceva, chair daca e mai putin in situatia in care esti casatorit cu cetatean britanic si eu am nevoie de pasaport acum.

Pt Suhoi
    Cartea de identitate o am , asa cum am mai spus mai sus, e pe numele vechi deci tb schimbata pe numele dupa casatorie si deabia apoi poti sa aplici pt pasaport.In legatura cu adresa nu conteaza daca o sa scrie Marea Britanie sau Valcea.Doar ca in UK pot dovedii ca am rezidenta, cu blue card-ul dar in Romania nu am nimik,nu am casa pe numele meu sau inchiriata, nu are cine sa mai ia in spatiu, etc.Pe toate site-urile cu acte pt schimbare carte identitate se cere: dovada domiciliului.
    Daca mi s-ar considera ca dovada faptul ca actuala carte de id, neexpirata are adresa din VL pe ea ar fi foarte bine.

Va multumesc inca o data tuturor si daca mai aveti sfaturi sau ati trecut personal prin asta va ramane recunoscatoare daca mi le impartasiti.

6. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    da, se cere actul prin care se face dovada spa?iului de locuit în original ?i copie. Asta se face ca aici http://www.pasapoarte.ro/acte-necesare- ... uletin.php (dar sunt sigur ca stiai asta deja). Asa ca iti iei locatia de la parintii tai sau o ruda, prieteni ceva...e imposibil sa nu gasesti pe vreunul care sa te ajute sa-ti faca declaratia...

7. lina

lina New Member

Trophy Points:
    0
    Indiferent unde iti schimbi pasaportul iti trebuie Carte de Identitate si daca nu poti face dovada domiciliului in RO ti se se elibereaza o Adeverinta (care tine loc de CI) valabila pentru un an si pe care se mentioneaza lipsa dovada domiciliu la ultima adresa la care ai avut CI.
    Nu-ti poti schimba actele pe numele sotului decat daca casatoria a fost inregistrata si in Ro.

8. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Asa cum mi-era teama, situatia este incurcata datorita faptului ca tu ai inregistrat deja casatoria cu autoritatile romane. Altfel, ti-ai fi putut obtine pasaportul prin consulatul de aici.

Deci varianta asta pica si atunci trebuie sa combini ceea ce a spus aussie, lina si suhoi in sensul ca va trebuii sa mergi in tara si sa-ti schimbi ID cardul pe O ADRESA, ORICARE AR FI EA, fie ultima adresa in Romania, cum a reusit "aussie" fie vorbind cu cineva sa te ia in spatiu, fie adresa parintilor/rudelor daca mai ai pe cineva pe acolo.

Stiu ca situatia este stupida si ca Romania ar trebuii sa-si aduca la zi legile, sau macar sa le aplice pe cele in vigoare (iar tu in baza Blue Certificate, conform legii romanesti ar trebuii sa ti se acorde "cetatean roman cu domiciliul in UK") dar asta este Romania si cu fiecare caz de genul asta ma felicit ca am plecat de acolo acum 17 ani si n-am mai pus piciorul.

Incearca sa te duci in audienta la noul Ambasador la Londra, Dr. Ion Junga. Este un intelectual deosebit si un om umblat, poate te ajuta, merita incercat.

9. Anonymous

Anonymous Guest

Buna tuturor.Vreau sa va anunt pe aceasta cale ca,in sfarsit, am obtinit pasaportul CRDS , pentru care ma chinui din luna martie...Asta dupa zeci de mailuri, petitii si peripetii ...si studiat legislatia romaneasca in vigoare mai ceva decat daca ma pregateam sa dau admiterea la drept.
    Ii sfatuiesc pe cei care se afla intr-o situatie asemanatoare sa mearga la Ambasada Romaniei la Londra , sau sa le scrie si sa explice circumsatantele speciale (daca ele exista) si sa nu se dea batuti in calea hatisului de documente, apostile stampilute, timbrulete si mai ales!!!! certificate de nastere tip nou!!!
    Si, mai ales sa nu se descurajeza cand vad ca cerinta obligatorie: ILR sau ppt britanic.Legea este facuta pentru a fi interpretata.
    Va urez multa bafta, si rabdare maxima!

10. caarmencita

caarmencita New Member

Trophy Points:
    0
    eu am fost intr-o situatie asemanatoare:pass cetatean roman cu domiciliul in germania,m-am mutat in uk,m-am facut self,intre timp pasaportul meu se apropia de end,m-am dus la ambasada aici in london si mi-au cerut yellow carddegeaba le-am explicat eu ca nu este obligatoriu.a doua zi am trimis actele la HO pentru card.citeva sapt mai tirziu am primit cardul,m-am dus la ambasada a doua zi ,cu cardul, si 30 zile mai tirziu m-au sunat sa ma duc sa-mi iau pasaportul de la ambasada.era trecut ,,titularul are domiciliul in anglia,,.deci:daca te duci cu cardul albastru la consulat si cu pasaportul...nu este nici o problema,iti face pasaport,dureaza au spus cam 90 de zile dar sigur o sa-l primesti mai devreme.SUCCES.

11. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur ca a fost obtinuta documentatia necesara si vroiam sa ma exprim doar despre ideea de cetatean roman cu domiciliul in strainatate.

Din punctul meu de vedere mi se pare una dintre cele mai mari idiotenii, sa mentioneze asa ceva in pasaport (si eu am) si apoi sa introduca regule la repatriere.

Dupa parerea mea, dreptul de cetatean nu se amesteca cu dreptul de locuinta. Daca sint roman stau in Romania sau unde vreau in lume. Acum trebuie sa-mi schimbe stickerul pe pasaport de fiecare data cind imi schimb tara?

Precum s-a zis, avem legi care pot fi interpretate in diverse feluri.

Cu bine.

12. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Roscat, sint de-acord cu tine ca reguile sint idioate. Din cauza acestui vignette ( sticker) nu imi da voie guv roman sa -mi iau buletin. Am incercat, am inventat, nici macar nu le-am aparat pasaportul cu " vignett-ul " pe el, dar au gasit ei pe baza de date. Deci in consecinta, eu ori renunt la acest " domiciliu " si ma repatriez, ori nu renunt si nu iau buletin. Problema mea e ca sint si cetatean Brit din 2000. Mi se pare, daca nu ma insel, ca mi-au spus sa renunt si la cetatenie... mi s-a parut asa absurd, am plecat si nu am mai revenit .
    In locul tau as " tine cu dintii de buletin" daca vrei sa te reintorci in romania.

13. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Agnb1,

To be honest, I am not really sure why would you want your Buletin back, particularly since you are a UK citizen. I, personally, never needed the Buletin for over 20 years, and don't plan to get it back (I just memorized the serial number in case).

I posted a few comments regarding changing a name elsewhere on this board.

I also find very interesting that the Consulate, or any other official agency, is asking one for proof of residence in UK exceeding 1 year, since no one can visit this country legally for more than 3 months. Hence, if you have have the slightest proof that you are legal here, you should be able to change the passport to CRDS.

I have extracted the pertinent info as below:

"dovada din care rezulta aprobarea stabilirii domiciliului in strainatate (viza in forma stabilita de autoritatile statului respectiv, carnet de rezident, pasaport national, carte de identitate ori alta dovada scrisa, eliberata in acest scop);"

http://www.pasapoarte.ro/pasaport-roman ... natate.php

Cu ceva timp cineva poate gaseste si legea si se duce cu ea la toate oficiile care cer aceasta informatie, cind este nevoie de schimbat nume.

Tipic romanesc, legile confuze se aplica in favoarea statului la nevoie, cind noi vrem sa le aplicam pe cele care sint favorabile noua. Sa vezi ce interesant este cind i-ti schimbi numele in UK cu Deed Poll si te duci in "satul" tau natal sa le explici cum l-ai schimbat.

Thus, with CRDS, to link everything together, I don't see the need to have a Buletin to change your name. Nor, do you need to have the marriage registered in Romania. But, I am happy that someone resolved their problem.

Best regards.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Roscat, nu ai inteles bine...Ambasada Romaniei la Londra (spre deosebire de alte ambasade romanesti in strainatate) nu acorda CRDS nici macar dupa ce dovedesti ca esti rezident aici de peste un an.Ei nu accepta decat cetatenie britanica sau indefinite leave- asa scrie pe site si asa ti se spune cand vorbesti cu functionarii ambasadei.Asata e problema, nu faptul ca tb sa dovedesti ca esti rezident aici.Deci nu respecta extrasul din lege pe care l-ai mentionat tu.Decat in cazuri exceptionale.Adica cu audienta la consul si muuuulta galagie.Mai mult,te asigura ca domiciliul tau este in Romania chiar daca nu te mai leaga aproape nimic.Asa mi s-a intamplat mie.M-au sfatuit sa ii rog pe parinti sau pe prieteni sa ma ia in spatiu in Ro.Cand le-am spus ca nu are cine si eu locuiesc aici cu familia mea, mi-au spus: nu se poate sa nu gasiti o cunostiinta care sa declare ca locuiti la ea.Adica ma sfatuiau pe fata cum sa mint.S-a rezolvat cu nenumarate mailuri la directorul general al evidentei populatiei, direcorul directiei pasapoarte, consul si copy/paste din lege care spune clar ca atata timp cat esti rezident(carnet de rezidenta valabil cel puitn un an) si poti dovedi asta ai dreptul la CRDS .Cred ca i-am convins cand i-am intrebat unde tb. sa mint ca are domiciliul copilul meu nou nascut care nu a fost niciodata in Ro si pe care poate nu am de gand sa il duc niciodata.Din acest motiv ii sfatuiesc (de cate ori am ocazia, cu riscul de a plictisi pe unii)pe cei care nu au alta cale sa insiste -atata timp cat au blue card- pt. ca asa spune lege romana si ambasada de aici tb sa inceteze sa faca propriile reguli.

15. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    De acord cu tine Lara.

Dupa parerea mea legea romana trebuie sa se aplice la fel pe toate teritoriile romanesti, si asta include consulatele si ambasadele in afara tarii.

Sugestia mea este ca acestea sa fie evitate pe cat posibil daca legea nu se aplica in mod normal la ele. De aceea sugeram ca diverse servicii sa fie folosite in tara. Aceleasi servicii se pot efectua si in tara, nu numai la consulat. Desigur, este un calcul trebuie facut daca merita efortul de luptat aici sau de petrecut mai mult timp in tara pentru acelasi lucru.

Sper ca cu timpul acesti incompetenti se vor elimina singuri. Poate ca scrisori adecvate la MAE ar ajuta dar nu sant sigur.

Cu bine.

Share This Page