15.5 C
London
Sunday, August 25, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pasaport in UK

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by MrDvSummers, Oct 4, 2011.

1. MrDvSummers

MrDvSummers New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Stiu ca pasaportul numai este strict necesar in UK, dar as dori sa stiu daca este de folos in UK pe langa buletin inainte de a incepe procesul de elibere. Scuze daca mai sunt topic-uri de genul pe forum referitoare la acte/pasaport, sau am gresit categoria pentru topic.. Probabil cu un search pe google gaseam anumite informatii, dar prefer sa le aflu de la anumite persoane care sunt, sau au cunostinte referitoare la intrebarea mea.

Va multumusc, toate cele bune.

L.E. : Am mai citit cate ceva pe forum, la sectiunile Au Pair, planul meu este sa incep ca Au Pair, treptat dupa anumite perioade de timp sa evoluez. <Purple Card> citez :
    "Cardul tu il primesti pe baza formularului BR3.
    Deci ptr. purple card, iti trebuie formularul BR3, 2 poze tip buletin si pasaportul.
    Pe astea le depui la Croydon. Fie le trimiti prin posta (dureaza mai mult) fie te programezi ptr. un interviu la ei."

2. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Eu una am preferat sa imi fac si pasaport.
    Parerile sunt impartite dar, pentru evita orice fel de probleme, am ales sa imi fac si pasaportul.

Poimaine ma duc sa depun actele.

:)

3. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    din proprie experienta iti spun ca fara pasaport nu te descurci daca vrei sa ramai in uk.
    cred ca mai valoros e carnetul de conducere decat buletinul.
    asta cred ca nu stiu ce inseamna CI fiindca ei nu au si mai mare incredere au in pasaport si carnet.

4. MrDvSummers

MrDvSummers New Member

Trophy Points:
    0
    -obosit-
    Multumesc pentru reply, am inteles ideea. Azi planuiam dupa cazier sa trec si la pasaport, traduceri, medic. Danke!

5. Chatte

Chatte Member

Trophy Points:
    16
    Apropo de medic, trebuie sa ai asigurare ceva sau cum e treaba cu sanatatea?
    Nu stiu pe cine auzisem ca iti trebuie dupa tine nu stiu ce fel de carnet albastru de sanatate, parca?...

Corectati-ma daca gresesc si lamuriti-ma si pe mine, va rog.

Multumesc anticipat!

6. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    As dori sa imi reinnoiesc pasaportul, dar am un pasaport expirat lasat in Romania. Pot sa imi eliberez un pasaport nou fara cel expirat?

7. DNC

DNC New Member

Trophy Points:
    0
    Vin si eu cu o intrebare, ca nu gasesc sectiunea respectiva. Cum pot sau daca si unde anume pot sa aplic pt un pasaport aici uk. va multumesc anticipat, o zi buna va doresc -ras4-

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    La consulat, este forumul plin de astea, cum nu ai gasit??? Intra mai intai pe site-ul lor si citeste ce iti trebuie si dupa aia suna-i sau trimite-le un mail sa-ti faca o programare.

9. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    Poate e cam greu de puricat tot forumul, dar cel mai simplu era sa accesezi rubrica Info Utile, Adrese utile, Consulatul Romaniei:

http://www.romani-online.co.uk/servicii ... glia-si-uk

Share This Page