8.4 C
London
Tuesday, October 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

pasaport!!!!!!!!!!! important

Discussion in 'Consulat' started by burcu, Aug 18, 2010.

1. burcu

burcu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu vreau sa scot pentru fetita mea pasaport romanesc acum are 18 ani are doar certificat de nastere romanesc dar nu are buletin de identitate romanesc deoarece noi locuim in alta tara si are buletinul din tara de unde locuieste .Eu am pasaport romanesc dar cu domiciliul in strainatate .intrebarea mea este :poate sa obtina pasaport romanesc daca nu are buletin de identitate romanesc si are doar certificatul de nastere romanesc(este ca si mine cetatean cu dubla cetatenie dar cu domiciliul in alta tara nu in Romania) Va multumesc,sa dea Dumnezeu numai bine la toti.

2. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Burcu cred ca ai confundat pe toata lumea, pe mine implicit.
    Lasa -ma sa lamuresc citeva lucruri. Cind spui ca esti " cetatean cu dubla cetatenie" la ce te referi? Ai doua cetatenii diferite ( spre ex Ro si British) sau ai domiciliul intr-o tara care e diferita de tara ta ( spre ex domiciliul in UK dar cetatenie Romana?) Asta nu inseamna ca ai dubla cetatenie.

Rasp la intrebare:
    Este posibil sa faci pasaport numai cu cert de nastere si fara buletin (si eu l-am facut tot asa, prin ambasada). Nu am nici eu buletin romanesc ( pt ca nu am dreptul la el- locuind aici din 1995)

Sper ca te-a ajutat informatia.

3. burcu

burcu New Member

Trophy Points:
    0
    Iti multumesc foarte mult pentru informatie. Am recitit din nou ce am scris mai devreme ai intradevar dreptate si pentru asta imi cer scuze m-am exprimat gresit .Sant de 20 de ani plecata din Romania si sant cetatean roman cat si cetatean din tara de unde locuiesc in momentul de fata dar problema mea era si este daca pot sai obtin fetitei mele pasaport romanesc fara buletinul de identitate(pentru ca nu are)ci doar cu certificatul de nastere romanesc, oricum eu iti multumesc inca o data pentru raspunsul dat/multa sanatate.

4. andrada

andrada New Member

Trophy Points:
    0
  5. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Exista vreun user printre noi care a reusit in ultimele luni sa ia legatura, telefonic sau prin email, cu Consulatul? De miercuri tot incerc sa-i prind la telefon si nicio sansa! Email nici nu mai vorbesc.
    As avea de ridicat pasaportul baiatului meu si am vazut pe site ca poti sa ceri sa ti-l trimita prin posta daca locuiesti la distante foarte(sic!)mari.
    Din ce am citit pe aici dureaza o luna-doua ca sa ajunga, dar informatia e veche de vreo doi ani si as fi vrut sa stiu daca mai e cineva in situatia noastra si daca s-au mai schimbat lucrurile intre timp?
    Tot pe site-ul Ambasadei am citit ca paspoartele se elibereaza, de preferinta, vinerea.
    Vinerea fiu-meu are ore importante (year 11) si as prefera sa nu lipseasca.
    A ridicat cineva pasaportul si in alta zi decat vineri ? De exemplu luni.

Multam fain.

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Aha, acum pricep -era citat

O sa intrebam la Ambasada ce se intampla, sambata.

Pana atunci, incearca sa le scrii la consulara@roemb.co.uk

7. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi fain, am citit abia acum discutiile voastre despre Consulat/Ambasada, unde am gasit raspuns la o parte din intrebarile mele.
    Deja mi-am cautat mijloc de transport (vivat internetul si viata lunga celui care l-a inventat!) mai ieftin, ca trenul ma usuca pentru doua persoane dus-intors.
    Singura dilema care ar fi, e daca ma accepta si in cursul saptamanii(nu numai vineri), avand in vedere ca trebuie numai sa iau un prapadit de pasaport si nu sa depun acte sau alte chestii care necesita un timp de procesare mai lung.
    Cu trimisul prin posta am aflat raspunsul de la Giorgiv (multumesc!) si o las balta.Daca ei nu sint in stare sa raspunda la telefon sau email, nu vad cum ar fi in stare sa execute un task putin mai complicat.
    Le-am mai trimis azi un mail in care mi-am dat si numarul de telefon dar, sincer, n-am nicio speranta ca voi fi contactata.

Va doresc mult succes in discutiile voastre cu oficialii si sper sa resusiti sa rezolvati ceva.

8. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-au raspuns la al doilea mail -dans- -dans- -dans- -dans-
    Pasaportul a sosit si ma pot duce sa-l ridic EU, nu e necesara prezenta minorului.
    Se ridica NUMAI vinerea, no bine si-asa.
    Uffffa, bine ca se rezolva cumva.

9. burcu

burcu New Member

Trophy Points:
    0
    vreau sa plec ın Anglia cat de curand ıntrebarea mea este : pot sa merg cu pasaportul normal (mai am 5 ani valabilitate )sau ımi trebuie pasaport electronic?
    locuieşte cineva ın Exeter? va multumesc

10. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Pasapoartul simplu este valabil pana la data de expirare inscrisa in el.Poti sa circuli cu el linistit.

11. Ruxandra_c

Ruxandra_c New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost vineri la consulat ca sa ridic pasaportul lui fiu-meu, pentru care am depus actele in tara, in luna august.N-am putut sa stau 2 saptamani in Romania, asa ca am cerut ca pasaportul sa-mi fie trimis la sectia consulara de la Londra.

Pentru cei care nu stiu : din luna mai 2011 “ este permisa ridicarea pasaportului si de la alt serviciu public comunitar pentru eliberarea si evidenta pasapoartelor simple ori misiune diplomatica sau oficiu consular decat cel/cea unde a fost depusa cererea. Pentru aplicarea acestei prevederi, in momentul preluarii cererii, solicitantul va trebui sa mentioneze serviciul public comunitar pentru eliberarea si evidenta pasapoartelor simple ori misiunea diplomatica a Romaniei din strainatate de unde doreste sa ridice pasaportul” Dureaza 30 zile calendaristice din momentul depunerii cererii.

Informatia de aici : http://bacaul.ro/modificari-la-serviciu ... ulat-7956/
    Am incercat sa caut informatia oficiala pe site-ul lor http://www.pasapoarte.mai.gov.ro/ , n-am reusit ! Oricum informatia este valida.

Referitor la consulat si nu numai :
    Un pont pentru transport ieftin de tot : megabus.co.uk .Am platit 12£ dus-intors Sheffied-Londra Victoria Coach Station. Maximul e 24£.

Functionarul s-a miscat normal, n-a dormit in papuci. Din momentul in care am ajuns in fata ghiseului si pana am plecat cu pasaportul in mana au trecut cam 10min, dar nu din vina lui. Legiuitorii romani tind sa complice procedurile, nu sa le simplifice. Copii dupa buletine, semnaturi, declaratii, completat in programul lor special ... e patati e patata.

Am citit afisele din interior si m-am gandit ca anumiti romani pot transforma si “Biroul Oval” in cotet. Asta e realitatea, pe unii nu-i vei putea civiliza niciodata si nu vorbesc de tigani. Oh, si m-am bucurat ca vecina englezoaica cu care am fost in “excursie”, nu stie romaneste si nici nu m-a-ntrebat ce scrie. Tot ea mi-a zis ca si consulatul englezesc din Alicante era la fel acu’ doojde ani ( -ras2- citez : Terrible! ) dar serviciile cica erau mai bune, in sensul ca se raspundea la telefon.

La vreo 2,3 sute de metri pe Kensington in sus e un bar fain,cred ca Costa se numeste. Luati o cafea si puteti folosi toaleta care e selecta : are si crema de maini -limba- si cred ca si cabina aia speciala pentru bebelusi.

Nu ma intereseaza catargul cu steag (nu asta e problema cea mai mare), ci in primul rand o comunicare eficienta in conditiile sec.XXI : in primul rand telefon, pentru ca nu toata lumea are net, si in al doilea rand e-mail. Unele consulate, Barcelona de exemplu, are alocate mai multe numere de telefon(cre’ca vreo 4), alte consulate raspund la telefon doua ore pe zi, altele au un fel de blog pe care mai raspund la intrebari. Fiecare se organizeaza cum VREA ( stiu ca normal era sa folosesc POATE, dar aici e valabil : daca vrei cu-adevarat, poti, nu-ti trebuie adidasi torshion, nici cizme minershion -ras4- ). Altii pot fi eficienti in chestii de organizare( de curiozitate, cititi discutia asta http://www.rombel.com/forums/viewtopic. ... 6&start=30 , postul lui Dragos referitor la consulatul din Olanda ). Unii puteau raspunde la mail-uri - D-nul Bogdan Carpa-Veche, atasatul pe probleme sociale cred, desi adresa lui nu mai apare pe site-ul ambasadei-, altii deloc. Unii vor si pot, altii nu (marea majoritate a consulatelor Romaniei in lume)

“Daca vrei sa rezolvi o problema cauti solutii, daca nu vrei s-o rezolvi, cauti scuze.”

Per total, nu pot spune ca fost o experienta groaznica, mi s-a raspuns totusi la mail dupa 3 zile (rezonabil), dupa numai 2 mail-uri trimise. Cred ca asta e solutia : insistati putin cu mail-urile, da’ nu exagerati. Si in plus la consulat n-a fost aglomerat, probabil pentru ca era vineri.

S-am incalecat pe-o sa!

Share This Page