3.1 C
London
Wednesday, February 19, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pasaport britanic pt copii

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by isabell, Jun 27, 2014.

1. isabell

isabell New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Am o nelamurire! Eu si sotul suntem in Anglia din 2008,nu suntem cetateti englezi,avem blue card amandoi in legea veche el a muncit tot timpul ca self employed are tax return pe toti anii,eu am muncit pe ultimii 3 ani ca angajata sunt in maternity leave acuma,casatoriti din 2012. Fetita s-a nascut in martie si eu am inteles ca copil nascut la parinti din EU care pe ultimii 5 ani pot dovedi ca au muncit aici legal are dreptul la pasaport direct fara ca sa mai fie necesar aplicarea pt cetatenia noastra sau ei. Am sunat si la Home Office unde nu stiu exact si revin cu un telefon di la pasapoarte unde mi-au spus diferite persoane ca nu e posibil doar in cazul in care parintii sunt naturalizati. Acuma eu intreb parerea dv si daca ati mai auzit de cazuri. Programare nu-mi dau direct la ei pt ca ei zic ca nu primeste pasaportul iar prin posta ce documente sa trimit? Va multumesc.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cel mai usor e sa aveti ILR
    in lipsa, puneti mana frumos, cetiti ce scrie si le explicati si celor de p'acolo cum ca voi sunteti convinsi cum sta treaba samd, cu documente, sublinieri samd

3. isabell

isabell New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt comentariu! O sa trimit aplicatia cu documentele atasate si o scrisoare in care explic situatia,eventual pierd banii de aplicatie,asta e! Good luck to me -nu-stiu-

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Isabell, nu-ti da nimeni in lumnea asta pasaport fara sa ai mai intai dobandita nationalitatea statului respectiv.
    Cat despre daca are sau nu dreptul copilul vostru la ea, nu stiu, intra si intreaba acolo la "avocatul raspunde",
    ar, daca trimiti aplicatia fara nationalitatea dobandita cred ca pierzi bani/timp.

5. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    1. Dreptul la pasaport britanic apartine exclusiv cetatenilor britanici.

2. Un copil nascut in UK, dobandeste automat cetatenia britanica la nastere, in cazul in care cel putin unul dintre parinti este settled in UK, respectiv, in cazul cetatenilor UE, a dobandit dreptul de rezidenta permanenta.

3. Dreptul de rezidenta permanenta in UK se dobandeşte automat dupa cinci ani de rezidenţă legală şi presupune, în primul rand, faptul ca posesorul acestui drept nu mai este supus controlului imigrational. Desi nu este obligatoriu, este de preferat sa se aplice la Home Office pentru confirmarea acestui drept.

4. În concluzie, in cazul copiilor născuţi în Marea Britanie din părinţi români, se poate obţine direct paşaport britanic pentru acestia, fără a se mai face aplicaţia de cetăţenie, numai daca cel putin unul dintre parinti detine dreptul de rezidenţă permanenta în Marea Britanie, la momentul naşterii copilului.

Av.dr. Marian Dragut
    Member of The Law Society of England and Wales
    Solicitor Regulation Authority no. 560597
    Member of The National Association of the Romanian Bars, Ilfov Bar
    ☎ 02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com

6. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Salut, noi am primit saptamana trecuta pasaportul britanic pentru bebelus. Eu si sotul meu nu avem cetatenie britanica insa putem dovedi ca muncim legal in UK din 2007. Pentru pasaportul copilului am aplicat online si am trimis initial certificatul de nastere al copilului, pasaportul meu si card-ul meu de rezidenta permanenta. Mi s-a cerut sa trimit acte (pay-slips/contract de angajare/P60, scrisoare de la HMRC care sa confirme plata IN) pentru cel putin 5 ani inainte de nasterea copilului, din 01.04.2008 - 01.04.2013. Am trimis un contract de angajare, formularele P60 care sa acopere perioada mentionata, scrisoare de la HMRC care arata ca am platit IN din 2007 - 2013, scrisoare de la HMRC care detaliaza istoricul locurilor de munca din 2008 - 2013. In 4 zile dupa ce am trimis actele cerute, ne-a venit pasaportul copilului.
    Din experienta, doar cardul de rezident nu pare sa ajute. Trebuie sa le trimiti cat mai multe documente originale care sa arata ca ati muncit legal 5 ani inainte de nasterea copilului.
    Sper sa ajute!

7. isabell

isabell New Member

Trophy Points:
    0
    Super!!Va multumesc frumos domnule avocat,asta le explicam si eu celor de la Passport Office,am vorbit cu 3 persoane diferite ca sa cer o programare de la ei(personal cred ca ar fi mai usor si rapid ca sa le prezint orice document) dar din 3 persoane de la programari nu ma aproba nimeni si au spus ca nu am dreptul la programare deoarece nu numai pt fata ci odata pt noi trebuie sa aplic pt cetatenie!! Multumesc frumos ella pt raspuns inseamna ca putem reusi si noi!!! Vesti bune. Acuma sper sa reusesc pana in august sa nu mai avem nevoie de titlu de calatorie... numai bine! O seara placuta!

8. andreiuta12345

andreiuta12345 New Member

Trophy Points:
    0
    Subscriu si eu la cele spuse de Ella.De asemenea pot sa confirm ca stiu persoana fara Rezidenta permanenta dar care a muncit ca si self/student/blue card din 2007 -2008 care i-a facut direct pasaport britanic baietelului, ea neavand la acea vreme nici cetatenia britanica si nici rezidenta permanenta.Baietelul are doar cetatenia britanica, desi parintii sunt romani.Pasaportul pt infant a fost luat anul trecut.Tot ce tb sa faci este sa dovedesti ca ai muncit si platit taxe pt ultimii cinci ani.Se subintelege ca 5 ani de EU petrecuti(&munciti) in UK = rezid permanenta (aplicatia pentru card e optionala).Nu am stiut nici eu de aceste lucruri.
    Sper sa foloseasca informatia.
    O dupa-amiaza placuta.

9. isabell

isabell New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos andreiuta12345,nu stiam nici eu pana saptamana trecuta ca se poate fara naturalizare in prin plan dar nu eram sigura mai ales dupa ce nici cei de la oficii nu au stiut sa ma lamureasca. Multumesc inca odata pt toata lumea.

10. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor si Hristos a Inviat!
    Am citit comentariile dvs. si am inteles ideea ca un copil nascut aici dupa ce parintii au locuit si muncit minim 5 ani in UK, va obtine pasaportul britanic.
    Cazul nostru este putin diferit: eu si sotul am venit in UK in 2008, el a obtinut prima data yellow card pt studenti, apoi blue card-ul in 2009. Eu am avut blue card din 2008. Fetita noastra s-a nascut in octombrie 2010, deci anul acesta implineste 5 ani. Sotul meu a lucrat in continuu de atunci, eu am intrerupt pt maternity si din 2013 sunt self-employed. Nu avem acel act de la HO pentru ILR.
    As vrea sa va intreb va rog, daca voi putea aplica pentru pasaportul britanic pentru fetita in Noiembrie de exemplu si daca va fi considerata ''naturalisata''(scuze de exprimare). Si va fi nevoie de actul cu ILR atasat la aplicatia pentru pasaport?
    Va multumesc frumos!

Share This Page