8.3 C
London
Sunday, April 05, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Pasaport britanic pentru copil nascut acum 5 ani in UK

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by crisa1980, Apr 13, 2015.

1. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,

Am cautat postari referitoare la obtinerea pasaportului britanic pentru copii nascuti in UK, insa nu am gasit nimic asemanator cu situatia noastra. De aceea va rog, daca doriti sa ne ajutati cu un sfat sau poate chiar ati trecut printr-o experienta asemanatoare, sa postati ideile dvs. mai jos :)
    Asadar, eu si sotul meu am venit in UK in octombrie 2008. Sotul a primit yellow card in 2008, iar in 2009 blue-card-ul. Eu am primit blue card-ul ca dependent in 2009. Sotul a muncit in continuu de atunci in acelasi domeniu, fara pauze de somaj. Fetita noastra s-a nascut in octombrie 2010, deci anul acesta va implini 5 ani. Eu am muncit din 2008 pana la nastere (2010), cand am intrat in maternity. Dupa ce s-a terminat maternity, am decis sa am grija de fetita si am fost unemployed. Din august 2013 sunt self-employed si lucrez de acasa. Nici eu, nici sotul nu avem acel act de ILR eliberat de HO, insa am inteles din postarile de pe forum ca nu ar fi nevoie de el dupa 5-6 ani de locuit/muncit in UK.
    Am vrea sa ii facem pasaport britanic fetitei, insa nu stim daca va fi considerata automat ''naturalisata'' ca cetatean britanic dupa acesti 5 ani. Sau va fi nevoie sa aplicam la HO mai intai pentru a o recunoaste ca cetatean britanic? Sau voi putea atasa in plicul cu formularul pt pasaport blue-card-urile noastre, contracte de inchiriere, facturi etc pt a dovedi ca noi doi am locuit si muncit in tot acest timp?
    Va multumesc pentru rabdare si anticipat pentru raspunsurile dvs.!

2. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Daca la nasterea copilului, cel putin unul dintre parinti nu avea un minim de 5 ani de rezidenta legala in UK (student, employee, self-employed sau self-sufficient), copilul nu poate dobandi automat cetatenia britanica.

In cazul in care, intre timp, cel putin unul dintre parinti indeplineste conditia de 5 ani de rezidenta legala in UK, se poate aplica pentru inregistrarea copilului ca cetatean britanic.

Aplicatia se face cu formularul MN1 si implica o taxa de £749. Dupa ce se accepta inregistrarea, se poate aplica pentru pasaport.

Detalii despre formular si guide aici: https://www.gov.uk/government/publicati ... n-form-mn1

Daca sotul are cel putin 5 ani de employment, puteti aplica acum pentru inregistrarea copilului.

Av.dr. Marian Dragut
    02071270562 07895763482
    E: info@dragutlawoffice.com
    W: http://www.dragutlawoffice.com

3. crisa1980

crisa1980 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumim frumos pentru lămuriri!

Share This Page