7.8 C
London
Monday, November 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

PALME D'OR LA CANNES PENTRU ROMANIA!!!

Discussion in 'EVENIMENTE' started by victoritza, May 28, 2007.

1. victoritza

victoritza New Member

Trophy Points:
    0
    Cristian Mungiu a obtinut cel mai ravnit premiu din lumea cinematografiei. -dance- ance-

-ww-

El si aceea minunata echipa de oameni care au reusit, fara bani prea multi, fara fitze si vedetisme, sa aduca Romania pe buzele tuturor. In sfarsit suntem bagati in seama asa cum se cuvine in lumea buna a cinematografiei, dupa ce intrasem acolo mai demult insa timid, pe usa din spate....Jos palaria in fata acestor oameni talentati care au ceva de spus si stiu sa o spuna bine!

Si de parca Palme D'or-ul nu ar fi fost de ajuns, am mai luat un premiu la Cannes - premiul "Un certain regard" pentru filmul regretatului Cristian Nemescu. Pacat ca nu mai e printre noi sa se bucure si el de aceasta realizare. A fost seara Cristianilor si a Romanilor la Cannes! -party- arty-

Sunt curioasa cum se vede asta din UK. Dupa cum ii stiu pe englezi, ei sunt foarte indiferenti la tot ceea ce inseamna "world cinema" si mai ales la niste premii date de francezi. Nu ma astept sa le trezeasca prea mult interesul, cu exceptia cunoscatorilor eventual, a cineastilor.

Bravo Romania! -beer-

Share This Page