8.2 C
London
Sunday, June 07, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. kelu82

kelu82 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspunsuri. Intradevar ma intereseaza doar counterpart pentru obtinerea licentei de private-hire. Oricum nu am blue card si nu prea ma ajuta la nimic celelalte categorii deocamdata.

2. cristi79

cristi79 New Member

Trophy Points:
    0
    Permisul schimbat in unul de UK te ajuta ca si dovada de adresa, poti sa-ti deschizi un cont bancar mai usor si te ajuta in general mai mult decat pasaportul.

3. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Salutare
    Am revenit sa va relatez primele mele zile din UK.
    Deci, eu am aterizat intr-o joi, vineri mi-am deschis cont la HSBC, luni am dat telefoane la firme de mini cab si apoi la firme care inchiriaza masini. Abia marti am reusit sa inchiriez masina, o vectra din 2005, numai ca dau putin cam mult pe ea dar fortat de imprejurari am luat-o cu 110 pe saptamana. Firma de minicab am langa casa, la 1 min distanta, este o firma mica cu 3 soferi pe timp de zi si 7 seara. Printre astia ma aflu si eu.
    A fost greu primele 2 zile, le-am zis la toti clientii ca sunt nou numai ca ar fi trebuit sa le zic ca sunt nou in zona, nu si in meserie, au fost unii care mi-au zis ca nu se simt in sigurata cu mine dar le-a trecut dupa ce au vazut cum conduc.
    Condusul este usor, cine a condus mult se v-a obisnui foarte repede aici.
    Problema mare este ca fac destul de multe mile pe gol, fiind firma mica, dupa ce las clientul la destinatie, merg acelas nr de mile (facute cu client) pe gol, ceea ce ma cam trage in jos dar sper ca intr-o saptamana sa plec la alta firma.
    Ce mi se pare foarte greu este gasirea blocurilor de apartamente, astia au un singur numar de strada si pt 5 blocuri si iti dau denumirea blocului, m-am invartit o data de a dat boala in mine si am sunat clienta sa o intrb ce si cum iar ea a zis ca stau prea mult de vorba la telefon si ca nu mai are nevoie de taxi (vorbeam pe banii mei, eu o sunasem).
    In fine, acum am invatat putin zona dar mai sunt o gramada.
    Bafta tuturor

4. Adi 7

Adi 7 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Babanu,

Spune-ne ceva de incasari, preturi pe curse si cam cate curse pe zi. Cat te-a costat asigurarea?

5. gurauflorin88

gurauflorin88 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    minicab driver
    Salut
    De astazi 04/02/2013 sunt fericitu posesor a unei liceente. De maine incep cautarea unei companii care accepta incepatori. Sanatate!!!

6. ethan

ethan New Member

Trophy Points:
    0
    Mult succes si da-ne si noua de stire ce ai gasit!

7. summerland

summerland New Member

Trophy Points:
    0

Buna seara,firme gasesti ,comenzi sa aiba!Bafta!

8. hattrick30

hattrick30 New Member

Trophy Points:
    0
    neata..un mic update pentru cei interesati....
    nu am mai citit forumul pentru ca discutiile au devitat de la subiect si prefer sa nu m amestec.
    pentru cei ingrijorati ca nu se fac bani in ianuarie... a fost ok...nu am scazut sub 1100 pe saptamana ..repet muncind 7 zile.. Dup 2luni jumate pot sa spun ca am inceput sa am idee de unde vin si unde ma duc..si de la 3 sat nav-uri am ajuns la 1 :)) . Totul merge conform planului. Bafta si spor la bani!

9. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

incasari, sau ramasi dupa ce ai scazut cheltuielile?

10. tranqui

tranqui New Member

Trophy Points:
    0

Ma gandesc ca incasari.Sau cum @hattrick30?

11. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Eu dupa 5 zile lucrate fac cam 100 pe zi, incasari, trebuie retinut ca firma unde sunt eu este mica, de cartier. O sa mai stau o saptamana si o sa caut alta.

12. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    100 incasari e cam minim acceptat...
    Cheltuielile pot fi intre 400-500 pe sapt( masina+asigurare+pda+motorina), primele 65-80 lire nu sunt pt tine(la 6 zile/ sapt).
    La inceput, cand nu ai experienta si nici multe variante de ales e cam minim acceptat. in timp o sa vrei sa fie partea ta 70-100/zi. Conteaza de fiecare cat de repede asimileaza experienta si cat de dispus e sa munceasca.

13. hattrick30

hattrick30 New Member

Trophy Points:
    0

14. Adi 7

Adi 7 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor! Vad ca merge bine treaba, daca de la inceput se fac minim 100 lire incasari si altii mai vechi putin, nu scad sub 1100/saptamana. Inseamna ca in plin sezon lucrurile se dubleaza cel putin. Succes tuturor!

15. cristi79

cristi79 New Member

Trophy Points:
    0
    Ca labourer castigi 40 la zi in constructii rupandu-ti spatele, ma gandesc ca totusi e bine pt. primele zile sa ramai cu tot atatia bani dar stand in scaunul masinii.Nu ca ar fi o munca usoara si asta, dar e mai confortabila, zic eu.(fiecare meserie are riscurile ei).Cu timpul vei prinde experienta, vei fi mai sigur pe tine si vor fi si incasarile mai consistente.
    Bafta si spor la bani -da-da-

16. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    @hattrick30
    eu stiu ca incasari, dar cei care nu au inceput nu stiu cate cheltuieli sunt si pot intelege ca partea ta e de 800-900. Poate ne intalnim si prin ...Brazilia :)))))

@cristi 79
    Nu asa treb sa faci socoteala... Ca labourer nu prea ai multa responsabilitate,nu platesti amenzi si nu poti pierde permisul de ... labourer. Normal ca munca nu poate fi comparata.

Nu zic ca nu se merita, dar e bine sa stiti toate bune si mai putin bune

17. hattrick30

hattrick30 New Member

Trophy Points:
    0
    nu as vrea sa induc in eroare pe nimeni..mai ales pe cei care vor sa se apuce de meseria asta. sumele pe care le mentionez aici sunt cu titlu informativ si sunt valabile doar in cazul meu . nu inseamna neaparat ca toata lumea va face aceiasi bani...se pot face si mai multi si mai putini...depinde in primul rand de persoana apoi de firma si masina pe care lucrezi.
    bafta.

18. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ar fi bine de ştiut şi cât lucrezi , ore/zi ... şi dacă de exemplu , ieşi la 6am , lucrezi 3-4 ore şi te retragi până se aglomerează din nou ... e mai bine noaptea sau ziua ...

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Of, Doamne! Luati-le si voi pe rand. La inceput, nici nu te gandesti la bani. Bagi ca Berila si acumulezi cel mai important instrument pentru facut bani: EXPERIENTA. Dupa aia, incepi efectiv sa te uiti si la buzunar. Altfel stati in parcari la Tesco si la spitale pana iesiti la pensie.

20. hattrick30

hattrick30 New Member

Trophy Points:
    0
    minim 12 sapte din sapte..doar noaptea...asta cu retrasu e mai greu cand ai 12 mile pina acasa...
    e adevarat ca nu banii a fost pe primul loc ci posibilitatea de a invata...defapt am spus asta pe forum atunci cand am inceput....dar nu m-a deranjat ca am pus ceva deoparte....
    bafta

Share This Page