5.9 C
London
Wednesday, February 26, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Cum ma iau de Albea cum sare Ham,Ham in aparare ,n am nici o sansa contrez

Eu personal n am trimis nici un cazier pentru ca nu l am gasit in aplicatie,sau cine stie am gresit eu,dar nu mi au refuzat aplicatia

Uber are comison peste 20% doar pentru joburile XL ,uber x taxeaza 20% de la sofer
    Cat despre fisele medicale lasasem in urma cu cativa ani aici detalii unde se putea face cu £ 60 la o policlinica privata

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    tupeu de bulangiu coclit

3. Alex_dumi

Alex_dumi New Member

Trophy Points:
    0
    Stau de pe Internetul de la Vodafone ro! Poate D-asta iti apare Ip de ro..Mai socotește-o putin... Personal nu am nimic cu omul, nu il cunosc si nici nu imi doresc sa-l cunosc...am un singur prieten care într-adevăr a facut acum vreo 2-3 ani licenta la el...însă la cata lume mi-a vorbit de el ce si cum....
    Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni..doar ca nu inteleg la câte reclamații au acești intermediari (si aici nu ma refer strict la albea) cum de inca le permiteți sa-si facă treaba pe forum... -nu-nu- . Cu toată stima dar nu faceți altceva decât sa fiți complici la găinăriile lor -nu-stiu- (imi cer scuze anticipat daca sunt prea sincer si realist!)
    Speranța moare ultima si poate se va schimba ceva, cândva ..vreodată. -nas- Si atunci orice om care are nevoie de o informație sau de un sfat v-a primi ajutorul cuvenit..sincer aceasta ar fi in opinia mea principala menire a unui forum.
    O seara buna la toată suflarea românească....Măcar noi între noi sa nu ne prostim!

4. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Cum tre sa arate un om coclit?

Albea e prietenul meu ,ce tot pui gas pe aici fara nici un rost

5. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Nu inteleg ideea...
    Pe acest forum, a postat chiar Albea cum iti poti face licenta singur. Ai toate imformatiile GRATIS! Tu esti necajit ca nu merge cineva in locul tau sa faca aplicatiile si sa ia vizita med gratis pt tine?
    Nu ti-a cerut nimeni nimic daca faci toate aplicatiile singur.
    Toti am venit aici sa ne fie mai bine, nu a venit nimeni sa faca licente gratis. Poti incepe tu sa faci licente gratis, ca nu e greu, ca deh, sfaturi nu prea ai ce sa dai ca s-au dat toate pana acum. Te rog spune cine ti-a cerut bani pt un sfat? E usor sa acuzi, dar fara a justifica cele zise nu cred ca ai alt scop decat de a denigra.

@Dan,
    nu am luat parte nimanui( Albea sau Claudiu). de fapt in ultimul an nu am mai intrat pe forum, nu mai fac taximetrie si nici macar nu am mai vorbit cu nici unul din ei, pana acum cateva zile( sapt asta am vb cu amandoi, dar nu despre licente sau comisioane). Eu sustin ca fiecare serviciu trebuie platit. Am incercat sa fac licente si sa iau comision, dar nu se merita, e prea mult timp pierdut( cat alerg cu hartiile si cata bataie de cap e, faci mai multi bani daca iesi pe strada).NICIODATA NU AM SFATUIT PE NIMENI SA APELEZE SAU NU LA CINEVA. Din postarile mele nu vreau sa se inteleaga ca as da dreptate numai unuia sau ca ma deranjeaza postarile cuiva. Eu doar imi dau cu parerea . Ma bucur pt ei ca sunt in forma si nu se plictisesc(ii cunosc pe amandoi si stiu sigur ca nu se urasc).

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Despre ce reclamatii vorbesti prietene? Si la ce gainarii te referi? Parca ziceai ceva de un prieten care i-am facut eu licenta, a avut ceva de obiectat?

7. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Deci da. M-ai convins :)))))))

@all - va rog mult sa vorbiti si voi mai frumos asa, ca sa nu se sperie cititorii.

8. bala30xcy

bala30xcy New Member

Trophy Points:
    0
    Tipic romanesc.... am vrea sa ne ajute cineva , sa fac ceva in locul nostru dar sa fie gratis ca noi suntem amarati si plecam din Romania de foame. Daca esti in Londra de 2 ani si ai si prieteni sau cunostinte in domeniu si esti si foarte destept de ce ai mai intrebat pe forum cat te costa licenta ??? Pe site-TFL gasesti exact tot ce trebuie sa stii inclusiv costurile si firmele autorizate sa faca testul topografic . Albea ti-a spus cam cat te costa sa o faci singur si cat cere el sa o faca nu ti-a bagat mana in buzunar , si costurile sant valabile pt cineva care este aici , are adresa in Londra si e un pic destupat la minte , dar pt cineva care este in Romania si nu are pe nimeni aici e foarte complicat si cu avion , cazare si bani de trait p-aici cat pierde timpul cu depusul actelor plus faptul ca nu are adresa si ca s-ar putea sa greseasca ceva la completarea formularelor si sa astepte un an pana ii vine licenta cea mai buna varianta tot Albea ramane . Si dintre baietii care au licente facute de Albea inca nu am reusit sa gasesc unul sa-l injure .

9. bala30xcy

bala30xcy New Member

Trophy Points:
    0
    Tipic romanesc.... am vrea sa ne ajute cineva , sa fac ceva in locul nostru dar sa fie gratis ca noi suntem amarati si plecam din Romania de foame. Daca esti in Londra de 2 ani si ai si prieteni sau cunostinte in domeniu si esti si foarte destept de ce ai mai intrebat pe forum cat te costa licenta ??? Pe site-TFL gasesti exact tot ce trebuie sa stii inclusiv costurile si firmele autorizate sa faca testul topografic . Albea ti-a spus cam cat te costa sa o faci singur si cat cere el sa o faca nu ti-a bagat mana in buzunar , si costurile sant valabile pt cineva care este aici , are adresa in Londra si e un pic destupat la minte , dar pt cineva care este in Romania si nu are pe nimeni aici e foarte complicat si cu avion , cazare si bani de trait p-aici cat pierde timpul cu depusul actelor plus faptul ca nu are adresa si ca s-ar putea sa greseasca ceva la completarea formularelor si sa astepte un an pana ii vine licenta cea mai buna varianta tot Albea ramane . Si dintre baietii care au licente facute de Albea inca nu am reusit sa gasesc unul sa-l injure .

10. Amdos

Amdos New Member

Trophy Points:
    1
    Salut
    E prima oara pe acest forum,Bine v am gasit
    In 3 -4 saptamani vreau sa ma mut in Anglia ,si ma gandeam la un post de taximetrist
    Am permis de 6 ani ,am lucrat ca agent de vanzari, dar ideea e ca nu cunosc pe nimeni in Anglia sa ma ajute cu informatii.Daca e cineva care are relatii,cunostinte si ma poate ajuta ar fo minunat..
    Eu vreau sa imi platesc eu biletu de avion ,cazare etc si in acest timp sa imi caut de munca dar totusi as prefera jobul de taximetrist...
    Multumesc

11. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Pai citește ultimele 10 pagini și apoi decizi singur cum este mai bine pt tine

Sent from my A0001 using Tapatalk

12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ca sa se inceteze odata cu speculatiile astea mizerabile, iata cum iti poti face licenta de unul singur:

1. Scimbi permisul de conducere din RO in permis de UK. Costa cca 65 - 70 de lire cu tot cu taxe postale dus/intors pentru documente in originale.

2. Iti faci rost de formularele de aplicare. Daca le soliciti pe site la TfL e bine sa stii ca in 4 cazuri din 5 nu le vei primi, dar (probabil ca) acest aspect se va remedia cu timpul. Eu personal cred ca dupa ce se vor modifica conditiile de aplicare (limba engleza, perioada minima de rezidenta in Londra, etc). Nu pot evalua costuri pentru formulare.

3. Iti alegi o firma din lista de pe site de teste topo si te duci la ei. Este posibil sa te frece putin, sa-ti spuna ca nu stii ce trebuie, ca mai ai nevoie de niste cursuri, dar daca le dai bani mai multi iti dau certificatul pe loc. Costa intre 35 - 100 de lire.

4. Medicalul. Daca nu ai venit cu el gata facut, parafat si stampilat de medicul de familie din RO, poti sa-l faci la un GP de aici. Este un proces mai anevoios pentru ca trebuie sa te inscrii mai intai la un GP ( o sa ceara dovada de adresa, unii accepta permisul de UK, dar altii cer un bill de utilitati). Costa intre 80 - 200 de lire si este posibil sa va ceara si un test oftalmololgic ca costa si acela 25 - 40 de lire.

5. Cazierul de UK. Se poate aplica online sau prin posta (folositi intructiunile de pe site-ul TfL sau din pachetul de aplicare), dar in ambele cazuri trebuie sa ajungeti la un oficiu postal pentru verificarea documentelor (atentie, nu toate oficiile postale fac aceasta operatiune, gasiti unul pe site la Royal Mail in zona in care locuiti). Documente necesare: permis de conducere de UK, pasaport, carte de identitate. Costa cca 60 de lire.

6. Dupa ce ati rezolvat cu punctele1-5, apucati-va de completat formularele de aplicare. Folositi numai pix negru sau cerneala neagra. Aveti grija sa nu gresiti, in special la detaliile de plata a celor 250 de lire catre TfL. Trimiteti toate formularele intr-un plic catre TfL NUMAI prin serviciul Special Delivery. In general folositi pentru corespondenta cu TfL si DVLA numai serviciul Special Delivery. Aveti grija ca fotografiile pentru licenta si permis sa fie tip pasaport si fundalul sa fie alb sau gri.

Durata de eliberare a licentei nu este fixa. Din experienta celor peste 200 facute de mine cea mai scurta perioada de asteptare a fost 6 zile iar cea mai lunga de un an si 4 luni. Acestea au fost cazurile extreme, in general dureaza 2-3 luni.

Succes!

13. Valentino Dragan

Valentino Dragan New Member

Trophy Points:
    0
    Cum pot să iau legătură cu D.ul Albea pentru obținerea licenței...email? Aștept un răspuns ..am nevoie să obțin această licență. Multumesc

14. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    d-l Albea,e aceeasi procedura si pt alte orase din UK?ms.

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    In principiu da, dar difera forma. Adica trebuie cazier si medical, dar cazierul se extinde si la cel auto. In plus, topograficul e mai complicat si se se da examen la primarie.

16. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Și traseu

Sent from my A0001 using Tapatalk

17. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    multumesc.

18. janut

janut New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara

Imi puteti spune si mie de unde imi pot lua pachetul pt aplicare pt licenta?Va multumesc

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Re: Buna seara

Trebuie sa-ti deschizi cont pe https://tfl.gov.uk/ si sa urmezi pasii pe care ti-i cere.

20. sahuganyaosi

sahuganyaosi New Member

Trophy Points:
    0
    Obtinerea licentei de TAXI

Salutare

Ma numesc Daniel si as vrea sa-mi fac si eu licenta pentru taxi la UBER , stie cineva cum se fac toate demersurile sau este cineva care ma poate ajuta ?

Multumesc anticipat

mail adress : sahuganyaosi@yahoo.com

Share This Page