8.7 C
London
Thursday, February 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. sil-osy

sil-osy New Member

Trophy Points:
    0
    Buna la toti :)
    Am gasit un job de private hire in londra anul trecut in noiembrie. Compania din londra ne-a facut contract pe o perioada de un an de zile. Deaia scriu ca ne-a facut pt ca eram mai multi soferi din romania... In fine povestea este ca am inceput munca pe teritoriul frantei intrucat actele ci ca ar iesi in 3 luni. Din franta am fost in grup la londra si am facut nino, permis de uk, si am avut documentele pt. depunerea licentei. Intre timp dupa 3 luni am venit toti acasa ca am avut concediu 3 saptamani ( asa era contractul 3 luni cu 3 sapt). Acuma ce sa intamplat la firma nu stiu ca lucrurile s-au complicat iar licentele nu au fost depuse iar noi soferii am ramas toti acasa. Eu m-am hotarat sa ma duc vineri in londra si sa imi fac licenta de private hire pe cont propriu. Am urmatoarele documente, permis de uk ( la care ar trebui sa schimb adresa pt ca compania imi cere acest lucru, iar daca primesc ceva scrisoare la adresa aia sigur nu o vad niciodata). Am nino doar codul, hartia propriu zisa nu am. Am ceva analize tph 204 facute de anul trecut am facut 2 chestionare sa am unul de rezerva. Am cazierul judiciar tradus legalizat tot din noiembrie anul trecut. Acuma va cer ajutorul pt ca cateva nelamuriri.
    Sa imi fac un set de analize medicale pe un formular nou cu data noua in romania sau uk?
    Sa imi scot un cazier judiciar nou tradus legalizat?
    Crb-ulk trebuie sa mi-l fac acolo? Parca tin minte ewram la posta si am depus ceva record check dar nu mai tin minte cum era gaza.
    Am fost la testul topografic dar hartia a ramas la companie. Pot sa ma duc la nolan sa ii cer alta hartie cum ca am facut deja topo?
    Daca am emis ceva din acte va rog frumos sa imi spuneti.
    Domnul Albea, daca imi permiteti sa va contactez pe skype as fi recunoscator. Si toti colegilor de pe forum sunt recunoascator, pentru acest forum !

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Poti sa ma contactezi oriunde, nu numai pe Skype. Problema este ca de anul trecut s-au mai schimbat niste reguli in aplicare care s-ar putea sa te mai incurce. In primul rand (dupa cum spuneai si tu) trebuie sa schimbi adresa pe permisul de conducere - ceea ce va lua o perioada buna de timp. Dupa aceea, formularele care le ai tu nu mai sunt valabile. Acum formularele sunt mai mari, pe format A3 si nu mai poti sa le iei de pe net. Se face comanda si vin acasa (acasa la Londra zic) prin posta, pentru ca autoritatea de eliberare a licentelor s-a mutat din Londra la ... Sheffield.

Deci, cu medicalul ar trebui sa o iei de la capat. Cu cazierul de UK la fel, prima data aplici online, dupa care te duci cu actele la posta sa le verifice. Cazierul de RO ar fi bine sa fie mai nou, iar cu testul topo mai bine il mai faci o data, daca nu vor aia sa ti-l dea.

Prin urmare, fa-ti bine temele, ca trebuie sa stai o vreme (cateva saptamani) la Londra si costurile nu sunt de colo.

3. sil-osy

sil-osy New Member

Trophy Points:
    0
    Da, am inteles cum sta treaba. Inainte de a pleca o sa imi fac un nou cazier tradus legalizat si cam atat. Eu o sa stau mai mult imp in londra, deci o sa am timp sa fac restul actelor. Analizele alea medicale plus oftalmologic pt. ca eu port ochelari la cati bani ma duce si daca imi puteti recomanda un cabinet medical la care se misca treaba bine :) ?

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Daca iti planifici sa faci medicalul (nu sunt analize) la Londra, o sa fie mai complicat. In primul rand trebuie sa te inscrii la GP, ceea nu este foarte usor. Dupa aceea este posibil ca GP-ul sa-ti spuna ca nu-ti face medicalul pentru ca nu cunoaste istoricul tau (cunosc cazuri concrete care au patit-o). Dupa aia, daca porti ochelari ai toate sansele sa te trimita la un examen oftalmologic. GP-ul cere inte 80 - 250 de lire pentru medical, iar la oftalmolog platesti minim 50 de lire. Mai bine faci medicalul in Romania.

5. sil-osy

sil-osy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru informatii ! Cand o sa aplic, ca am inteles ca nu se mai poate descarca pachetul cu actele online, voi trimite acasa prin curierat actele la medicul meu de familie si o va complecta ea. Tot scap mai ieftin undeva la 30 de lire ... sau le voi scana si le trimite prin mail ... Oricum multumesc pt. informatii ! Daca are cineva chestionaru asta nou medical gata descarcat mi-l poate si mie trimite pe mail? Multumesc :)

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu ai ce sa descarci, sau sa iei de la altul. Formularele vin prin posta gata tiparite cu numele tau si adresa pe ele.

7. sil-osy

sil-osy New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns ! Cred ca am incurcat un pic oalele. Dupa ce m-am documentat mai mult sunt doua tipuri de licente. PCO pentru soferi taxi si PHD pentru private hire. Eu PHD vreau sa fac, si acolo imi trebuia formularul medical TPH 204. Nu stiu daca am dreptate, oare sa fie asa? Si daca e asa, e mai valabil chestinarul medical TPH 204? Multumesc inca o data :)

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    PCO - Public Carriage Office - este fosta denumire a London Taxi and Private Hire Licesing Authority, care in prezent se afla la Sheffield. Formularul TPH 204 se numea asa in inainte de schimbarile facute. Deci s-a schimbat formularul in format si continut, nu si titlul. Se numeste tot TPH204, dar este diferit de TPH204 cel de anul trecut.

Tu ai nevoie de tot PACHETUL DE APLICARE, nu numai de TPH204. Acest pachet contine TPH203, TPH204 si - in cazul tau ca nou venit in UK - TPH205. Pe langa acestea mai ai nevoie de o fotografie tip pasaport, E- Number de la aplicatia pentru CRB si de certificatul care atesta ca ai trecut testul topografic. Pentru a obtine pachetul de aplicare trebuie sa aplici online si va fi trimis la adresa indicata de tine si care trebuie sa fie aceeasi cu cea din permisul de conducere. Formularele vin deja cu numele si adresa ta tiparite, deci nu poti folosi altele luate de la nu-stiu-cine.

9. robyleo25

robyleo25 New Member

Trophy Points:
    0
    Va salut.
    Am si eu o mare rugaminte la voi in special la D-nul Albea.
    Locuiesc in Oxford de ceva vreme si vreau sa ma apuc de taximetrie.De fapt sunt mai multe rugaminti....
    Cum obtin licenta?
    De ce masina am nevoie?
    Cum se procedeaza cu firmele de taxi? Cum iau legatura cu ei?
    Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

11. robyleo25

robyleo25 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai cand putem sa ne apucam de treaba???
    Am trimis o invitatie de prietenie pe skype dar nu sunt sigur daca a ajuns la dumneavoastra...
    Id-ul meu pe skype e "gzdroberto"
    Contactati-ma cand aveti timp si vorbim...
    Multumesc

12. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    o fi si albea la munca / o bere / un gratar...
    lasa-l si pe el sa ajunga la "office"

13. robyleo25

robyleo25 New Member

Trophy Points:
    0
    Pai daca e la vreun gratar,o berică,un striț de vin bun ce pot sa zic??? ENJOY...
    Doar ca sunt eu mai nerabdator,,,stii cum e cand ți se pune pata...
    Plus ca m-am cam saturat in stagiul in care sunt...
    Vreau sa fac si ceva bani nu doar vechime in UK...

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai vezi pe skype ca ti-am dat accept. Dar sa stii ca dupa meci plec la munca.

15. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Cataline , trimite-mi si mie pe privat , te rog, cum pot sa te contactez sau sa iau legatura cu tine .

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    O veste buna si una rea pentru cei care doresc sa ni se alature:

TfL a reluat activitatea de eliberare a licentelor, dupa o perioada de stagnare. In schimb, primarul Johnson crede ca numarul mare de soferi cu licenta de private hire este motivul pentru cresterea aglomeratiei in Londra si, in consecinta, a cerut Parlamentului reglementari suplimentare cu privire la limitarea numarului de licente eliberate. Vezi la pag. 4

http://www.phcmag.co.uk/current-issue/06-2015-239.pdf

Personal, cred ca este o mare prostie (prosteala). Traficul nenorocit din Londra nu se datoreaza soferilor de minicab, ci din contra, din cauza primariei cu lucrarile ei de remodelare a drumurilor. Sunt prea multe drumuri inchise sau in lucru. S-a ajuns pana la situtia ca pe o ruta stabilita de primarie de ocolire a lucrarilor sa te pomenesti -culmea- cu alt drum inchis pentru lucrari.

Primarul Johnson are belea mare pe cap cu UBER si acum nu stie cum sa drega busuiocul. UBER a ajuns la 17k+ de masini care nu platesc nici o taxa in Londra, nici macar in UK. Este foarte probabil ca justitia sa stabileasca ca UBER a primit licenta de operator fara a intruni prevederile legale, si Mr. Johnson (primaria) sa se trezeasca dat in judecata pentru daune de sute de milioane. Acum arunca cu praf in ochi londonezilor ca -vezi Doamne- soferii de minicab sunt de vina pentru trafic, cand este limpede pentru toata lumea traficul in centru (de noapte, cel putin) este o problema de black cab-uri si autobuze goale.

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

No...ce bine-i la noi la tzara fara stressu' asta... -da-da- -da-da- -da-da-

18. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Fugi d'aici! Voi p'acolo aveti numai pasaje subterane si suspendate, si cand trece vreo masina pe strada faceti poze cu telefonul. Nu spui ca faci rebusuri in masina cand stai pe M1. -ras2-

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Treburile devin din ce in ce mai clare. Deja nu se mai trimit pachete de aplicare. Din cate se pare, vor deveni obligatorii vechimea de minim 5 ani in Londra si linba engleza obligatoriu. Probabil vor fi niste examene, ceva. Le sugerez celor care inca lucreaza la dosar sa se grabeasca.

20. sil-osy

sil-osy New Member

Trophy Points:
    0
    Domnul Catalin, imi puteti da adresa dumneavoastra de skype?

Share This Page