18.7 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. andrei cr

andrei cr New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine care traiesc inca in Romania, cum ma va afecta aceasta schimbare?
    Eu nu am trait pana acum nici macar o zi in Anglia, asta imi va ingreuna situatia de aplica pentru licenta in Londra?
    Cam ce presupune noua schimbare?

Va multumesc!!!

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pai cum sa te afecteze... Gandeste-te numai la medicalul care trebuie sa-l faci la GP, pana te inscrii, ti-l face, nu ti-l face... dupa aia dovada de adresa, trec luni bune pana esti apt pentru licenta. Iar daca se va prevede si un timp minim de trait in Londra, atunci chiar e lata. Eu acum sper ca nu se va intampla asta, prea ar fi restrictiv pentru noii veniti, iar privat hire ar deveni din nou monopol africano-asiatic, ceea ce nu este prea agreat de clienti. Nu vreau sa cobesc, dar pachetele astea noi de aplicare cu numele pretiparit pe ele nu prevestesc nimic bun.

3. andrei cr

andrei cr New Member

Trophy Points:
    0
    Atunci situatia mea este destul de dificila va trebui sa fac rost de o suma mare de bani intr-un timp foarte scurt......hmmm....daca reusesc sa depun actele pentru licenta la sfarsitul luni martie, va fi mai simplu decat cu intrarea noilor norme. Problema este ca mie imi expira permisul in 2 ani (am permis tip vechi nu modelul acela european) ce ar trebui sa fac inainte de a initia procedura pentru obtinerea licentei? sa schimb permisul (in versiune europeana) sau merge si asa. Va multumesc! Stima si Respect Domnule Albea.

4. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  5. Jack

Jack New Member

Trophy Points:
    1
  6. adrian_ro21

adrian_ro21 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara romani , ma confrunt si eu cu o problema deosebit de grava cu licenta de private hire am fost azi la Wigan orasul in care trebuie sa depun actele pt licenta si am fost refuzat direct pe 3 motive . 1 buletinul nu este un act de identitate vor pasaport 2 romanii nu au drept de munca in uk 3 am porimit intrebari pe seama vizei , desii dosarul meu este complet ( cazier tradus legalizat apostilat fisa medicala permis uk ) mau refuzat intr-un mod rasist , sa mai confruntat cineva cu o asemenea problema ?

7. adrian_ro21

adrian_ro21 New Member

Trophy Points:
    0
    Am sunat si la ambasada romaniei pe aceasta tema domnul din telefon a ramas fara cuvinte , si am scris si un maill la consulat sper sa gasesc rezolvare in aceasta problema , am o investitie destul de mare in cazier scos prin intermediul ambasadei si fisa medicala

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Lipsa pasaportului s-ar putea sa constituie o problema, insa pentru celelalte motive nu au nici o scuza. Ti-au raspuns cumva in scris, sau emai/

9. adrian_ro21

adrian_ro21 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu la interviu au spus asta

10. bogdanionescu

bogdanionescu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, dragi colegi de forum !

Sunt intr-o situatie cu care probabil unii dintre dvs. v-ati confruntat si v-as ramane recunoscator daca m-ati ajuta cu un raspuns.

Am facut examenul la GP care m-a consultat si mi-a completat formularul. Totodata gp-ul nu a avut istoricul meu medical, drept urmare a bifat casuta care indica acest lucru.

Acum, am primit de la TFL o scrisoare prin care ma anunta ca au primit aplicatia mea si pentru ca nu au istoricul meu medical trebuie sa faca investigatii suplimentare care pot dura cateva saptamani si ca ma vor contacta la timpul potrivit.

Intrebarea este: sa fac ceva sa obtin din tara un istoric medical pe care sa l-il trimit(lucru care ar presupune timp si bani) sau sa stau linistit si sa astept raspunsul lor?

Multumesc anticipat !

11. adrian_ro21

adrian_ro21 New Member

Trophy Points:
    0
    Revin cu un update la problema pe care am avuto , cei de la wigan sunt mai rasisti si nu prea ne plac pe noi ca romani asa ca am facut o reclamatie la Citizens Advice Bureau in care am specificat discriminare si in 4 ore in aceiasi zii a venit personal o doamna de la primarie cu o scrisoare sa fac o noua aplicare , azi am aplicat din nou a fost o reusita dar mi-au zis ca am peste 6 luni in uk si trebuie si un DBS check ... asa ca iar si alti bani :)

12. Eugeniuss

Eugeniuss New Member

Trophy Points:
    0
    Albea as putea avea in privat mail-ul tau sau eventual skype-ul pentru a-ti pune cateva intrebari legate de Pivate Hire?

13. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

14. Eugeniuss

Eugeniuss New Member

Trophy Points:
    0
    verifica pls skype-ul tau (am trimis cerere la 2 persoane din 4 pe care le-am gasit sub numele dat). In caz contrar eugeniuss_90 skype-ul meu.

P.s Multumesc

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Gata, este oficial: Aplicatia pentru licenta sa face NUMAI cu formularele TPH 203 si 204 pre-tiparite cu numele si adresa aplicantului. Aceste formulare se trimit prin posta (la adresa din UK) aplicantilor dupa inregistrarea lor pe site la TfL. Vestea buna este ca nu se pomeneste nimic de vreo perioada minim necesara in Londra inainte de aplicare.

16. andrei cr

andrei cr New Member

Trophy Points:
    0
    Aceste norme de aplicare vor fi valabile tot anul acesta?
    Preturile pentru obtinerea licentei au ramas la fel?
    Va multumesc Domnule Albea pentru ca ne tineti la curent cu noile norme, urmeaza sa va fac cinste cu ceva din Romania la vara, asa ca daca aveti vre-o preferinta.... meritati tot respectul si stima noastra...numai bine

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Aceste norme sunt valabile acum. Ce va vi in viitor, nu stie nimeni. La preturi nu au umblat (inca).

18. mmarius

mmarius New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua!
    Daca merg in uk cu "ajutorul" unui recruter sunt legat de ei cu ceva? Mi s-a spus ca daca nu imi convine pot pleca oricand.
    O zi buna!

19. Banker85SP

Banker85SP New Member

Trophy Points:
    0
    Salut la toti si va multumesc pentru informatia de pe forum.
    M-am gindit si eu sa imi fac licenta si sa vad si eu cum se maninca din munca data.
    Deja am comandat pachetul de la TFL. Sper sa obtin licenta repede si fara mari batai de cap.
    Apropo o intrebare asa si nu am inteles se achita sau nu Congestion Charge zone si anume daca nu se achita nu inteleg ce au in vedere pe saitul TFL: Taxi and Private Hire Vehicles

Taxis and Private Hire Vehicles are exempt from paying the Congestion Charge when actively licensed with London Taxi and Private Hire (TPH). The exemption for Private Hire Vehicles only applies when undertaking private hire bookings.

A vehicle will be removed from the register of exempt vehicles on the surrender, expiry or revocation of the license.
    Va multumesc mult si sper daca mai apar careva intrebari din partea mea sa fiu inteles.
    Succes la toti si multi $$$$$$$$$$$

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Deci ... Nu se plateste congesting charge. Se plateste, in schimb, Dartford Charge.

Share This Page