11.2 C
London
Saturday, May 30, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    este este, chiar ma intrebam ce dreaq cauta linia aia rosie de bus lane pe acolo....acum am primit raspunsul -da-da-

2. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Survivor.......of countless world ends.
    Cum au boicotat ? Au parcat pe ea cu avariile puse ?

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Din contra! Au mers pe ea fara nici o jena.

4. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Wow :D si amenzile ?

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Le-a contestat Addison Lee in instanta si a castigat. Nici macar nu au dat numele soferilor.

6. IVAN__V

IVAN__V Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    Nu stiu daca trebuie sa mentionez ceva de google si copyright sau ceva, le-am vanat pe street view si paste-uit intr-un masterpiece sau doua :D

7. corneliulian

corneliulian New Member

Trophy Points:
    0
    Sautari tuturor. Sunt bucuros mia iesit liceenta pe saitul lor de la tfl start din 22.08.2014 dar inca acasa nu mia ajuns,Va multumesc tuturor de pe sait in special Domnului Albea pentru ajutorul acordat.
    Are cineva vreo camerea ,sufragerie de inchiriat pe un termen mai mic "o luna sau doua, cu depozit mai mic sau deloc:) ?" Ca dupa, imi doresc sami aduc si familia (sotia si o fetita de 7 luni) si sa ne cautam altceva eventual. Sau sa continuam impreuna. Va multumesc si sper ca cineva sa ma poata ajuta in privinta asta
    SALUTARI SI TOATE CELE BUNE

8. nica_florin

nica_florin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara,

De ceva timp mi s-a pus pata sa ma fac taximetrist, dc? cred ca din simplu motiv ca imi place sa conduc.

Am vorbit cu X care il stie pe Y ca este pe taxi si face minim 2000 pe luna dupa toate, mai nou am vorbit cu X care il are pe Y si face £1000 pe saptamana cu executive car (BMW 520 2012), din ce am inteles are cursa cu £11/mila ????

Am 22 de ani, asigurarea cred ca va fi £5000 pe an daca nu mai mult. A-si invesi £10.000 sa imi cumpar propria masina. Daca a-si ramane cu £2.000 pe luna merita incercat, daca fac sub prefer sa raman la jobul meu.

9. dragos39

dragos39 New Member

Trophy Points:
    0
  10. rionelus

rionelus New Member

Trophy Points:
    0
    Si mie mi s-a pus pata sa ma fac taximetrist in Londra, ca in tara sunt deja (cam de mult) si vreau o schimbare, un upgrade. Imi plac si mie masinile si soferia, iar din moment ce pot sa conduc masini mai bune decat in tara, de ce sa nu folosesc oportunitatea? In acelasi timp as putea sa-i mai dau si o pauza umarului stang care ma cam supara de la tot folosit doar mana stanga pe volan si sa mai conduc si cu dreapta... :) Asa ca mai ramane doar sa tratez cu "autoritatea" :) abilitata de-o licenta si sa sper sa iasa anul asta, sa nu mai prind gerurile prin tara... :)

Apreciez fiecare contributor cu informatii utile in acest topic, incepand si terminand cu initiatorul lui, al carui stil de a scrie il simpatizez in plus in mod deosebit! ;)

11. dragos39

dragos39 New Member

Trophy Points:
    0
    intrebari pt. ''batranii' care fac taxi in Londra pe minicab:
    am inteles ca activitatea se desfasoara ca self-employed...asta inseamna ca nu se contribuie la fondul de pensie ? ce sansa exista ca facand meseria de taximetrist in Londra sa poti manca o pensie de la statul englez ?

asta intreaba cineva care pana in momentul de fata (41 an) nu are o zi vechime pe cartea de munca in Romania

multumesc

12. rionelus

rionelus New Member

Trophy Points:
    0
    Da, si eu sunt curios cum sta treaba cu pensia si mai ales cu asigurarea de sanatate. Marea mea banuiala e ca lucrurile functioneaza fix ca si in Romania: trebuie sa le platesti separat ca sa le ai. Acum intrebarea ar fi cat de mult atarna costul lor. E rezonabil, sau te-ndoaie? Si oare e indicat sa vii in UK cat mai tratat inca din tara de toate afectiunile, inclusiv stomatologice?

13. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  14. rionelus

rionelus New Member

Trophy Points:
    0
    Merci! Dupa cum banuiam, se platesc separat, deci in plus, ca procent din incasari. In cazul pensiei am inteles, dai deoparte cam 10%, insa pt asigurarea medicala cat trebuie sa mai "economisesti"? (Si, in paranteza fie spus, mai sunt si alte 'costuri' obligatorii la self-employed care sa-ti 'sunteze' veniturile?)

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Haideti sa atacam problemele pe topicuri separate, in sectiunile potrivite. Aici e cu licenta de taxi. Asigurari de sanatate nu exista in UK, decat daca vrei la privat. NHS- ul e moca. Dentistul e pe bani. Pensie dupa 40 de ani, doar privata, iar daca ai sub 40, nu va mai ganditi la ea ca se desfiinteaza pensiile de stat pana ajungeti voi la batranete.

16. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  17. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    As dori cateva informatii daca se poate. Momentan sunt cu masina de Romania in UK cu care nu am de gand sa stau foarte mult aici , doar cat sa ma pun pe picioare ca stiam din propria experienta ca e mult mai simplu sa iti gasesti job daca ai masina. Momentan am un part time delivery , bani de rahat , abia imi platesc chiria si mancarea. Vreau sa caut un full time In Leicester si sa imi adun niste bani sa imi cumpar masina aici. Asigurarea o sa ma rupa cred , am 25 de ani. Zilele acestea am vorbit cu cineva din Manchester care mi-a zis despre UBER. Ati auzit de ei ? Poti face taxi cu masina ta. Cica sunt dusmanii companiilor de taxi si din cate am inteles nu au aparut demult in Manchester. As dori mai multe informatii despre asta. Cazierul rutier trebuie adus din tara legalizat? Vizita medicala se face aici ? Licenta se obtine greu ? In ce consta ? M-ar interesa toate astea ca ma gandesc sa ma mut la anul la Manchester dupa ce imi adun niste bani sa imi cumpar masina. Va multumesc anticipat.

18. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Cred că cel mai bine intri pe site sau suni la council. Majoritatea de pe aici știu cum se face în londra. Multă baftă

19. kedavras

kedavras New Member

Trophy Points:
    0
    si cam cat costa licenta si toate demersurile ? aproximativ ? inteleg ca majoritatea stiu de Londra , dar demersurile nu sunt cam aceleasi peste tot ? Si daca e sa imi cumpar eu masina mea , nu se accepta mai veche de 5 ani ? asa ceva am inteles de la un vecin rus care zicea ca renunta ca nu mai vrea sa investeasca in alta masina. Cica atunci cand o cumperi trebuie sa aiba maxim 5 ani vechime si o poti folosi pana la maxim 12 ani vechime. Stiti ceva despre asta ? Licenta in ce consta ? examen scris din ce ? si cel practic ce anume ? Merci fain colegii :)

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Nu sunt aceleasi demersuri peste tot, cum nici in Romania nu sunt aceleasi in toate orasele. Activitatea de licentiere apartine consiliilor locale si nu unui organism central. In ce priveste costurile, si acestea difera de la oras la oras. Costurile sunt intre 4-500 si 2000+ de lire, depinde de fiecare situatie individuala. in Londra o masina pentru private hire nu poate fi mai veche de 5 ani la prima licentiere. Examenul practic consta in citirea acestui topic, care te va duce la concluzia ca nu exista nici un fel de examen, nici practic, nici altfel. Exista numai un test topografic. Asta e valabil numai pentru Londra.

Share This Page