11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    Sygic e ok chiar si pe smartphone daca e recent si fixezi satelitii bine pt prima oara ( android). Si tomtom e ok, chiar are un anume monopol aici in UK care ma surprinde oarecum, unii il cheama tomtom chiar daca este vorba de copilot, garmin, navigon... -da-da-

2. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    ce frumos e anuntul lui Derek pe celalalt forum -nu-ma-uit-

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    A fost si in reportajul BBC despre romani.
    Pare OK, dar cum a zis si el, e vorba de business la el, nu-l intereseaza in mod special romanii, imigratia, sa ajute pe cineva or whatever. Si fiind business, actioneaza in consecinta. Unii sunt multumiti de el, altii nu. Din cateva mii de oameni,imposibil sa n-ai cel putin 100 care sa te injure ca nu le convine ceva.

4. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    Am postat in gluma pe seama la ce s-a mai scris pe aici despre el. Eu nu-l cunosc si nici nu am intalnit pe nimeni care sa spuna lucruri rele despre el.
    Daca din cateva mii doar 100 il injura inseamna ca nu-i rau, oamenii uneori te injura chiar si cand nu le-ai dat nici un motiv. -da-da-

5. dragos39

dragos39 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare si felicitari pentru acest topic in special domnului Albea
    citesc de 2 zile la el si am ajuns la pagina 32 dar nu ma las pana nu ajung la ultima postare
    interesul meu pentru jobul de taximetrist in londra a venit dupa ce un prieten mi-a povestit ca un amic roman de-al lui lucreaza ca taximetrist intr-un oras mai mic din Uk si face bani frumosi. Apoi prietenul google mi-a gasit acest forum.
    Sunt cat de cat obisnuit cu munca ''afara''. Am lucrat postas timp de 3 ani in Danemarca.
    Asemanator cu acest forum, pentru romanii care vor sa lucreze ca postas in Danemarca am creat blog-ul http://nemuritorul12.wordpress.com/

cu stima pentru rabdarea cu care explicati amanuntele pentru cei care vor sa va urmeze pasii,
    Dragos

6. dragos39

dragos39 New Member

Trophy Points:
    0
    ufff...mi-a luat in total cam 24 de ore de citit dar am terminat tot topicul
    sper sa ma alatur si eu colegilor taximetristi din Londra. Acum sunt in Romania dar cred ca voi alege Londra fiindca acum vreo 3 luni am depasit pe linie continua si mi-au retinut carnetul pentru 30 de zile plus amenda.
    Nu as vrea sa incerc in alte orase din UK pentru ca nu stiu daca voi lua licenta....din ce am inteles de la voi in Londra nu se tine cont de cazierul auto.
    Am dreptate ?

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Da. -asa-asa-

8. dragos39

dragos39 New Member

Trophy Points:
    0
    nu ma pricep la carduri asa ca intreb
    1. profesand meseria de taximetrist in anglia pe minicab ce card-uri se pot obtine ? (blue,...etc...) si dupa cat timp ?
    2. fiind in Romania care e cea mai buna metoda de a invata strazile din Londra ? pana acum doar cu google maps m-am uitat sa vad cam cum e impartita Londra

multumesc

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    1. S-a terminat cu cardurile de la 1 ianuarie. Acum suntem cetateni UE cu drepturi depline.
    2. Google maps este ok, iti arata si sensurile unice. Daca poti, fa rost de un A to Z Atlas of London, in format A4. Este cartea de capatai a taximetristului in Londra.

10. lupadi05

lupadi05 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu aveti cumva atlasul in format pdf?

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
  12. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist
    Ce zici tu acolo sa inveti Londra la nivel de strada ai ceva sanse in 10 ani daca rezisti , daca tot folosesti google ala nu ti arata ce suprafata si populatie are Londra ..

13. dragos39

dragos39 New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca are dreptate Claudiu ...a invata din Romania strazile din Londra stand pe net e un efort titanic

incercam altfel
    sa o luam metodic:
    1. am studiat Londra pe google maps si exista sectorul mare, aproximativ circular, incadrat de autostrada M25
    2. apoi din ce am observat pe google maps, exista al 2-lea sector aproximativ circular, care incepe din Est unde se intersecteaza A406 cu A13 si merge la stanga pe A406 sau N Circular RD pana in zona de Vest unde i se schimba numele in Gunnersbury Ave dar tot in cadrul lui A406 ne aflam ...pana la intersectia cu M4 dupa care trece Tamisa si acum poarta numele de Kew Rd si incepe sa coboare in zona de sud a Londrei ...acum soseaua purtand numele de Mortlake Rd apoi Clifford Ave, in continuare face stanga pe Upper Richmond Rd W care e de fapt A205 si merge pana intersecteaza A3. Urmeaza apoi ca de pe A3 soseaua sa faca dreapta si sa intersecteze A205 sau The Ave care continua apoi pe S Circular Rd care acopera partea de sud a Londrei si urca in partea de est pana unde se transforma in A406.

am restrans activitatea de memorare la incercarea de a invata macar localizarea la hotelurile, principalele obiective turistice, garile de tren, statiile de metrou. Intrebari:
    a. fac aceasta memorizare pentru sectorul mai mic descris la punctul 2 sau e necesar tot sectorul descris la punctul 1 ?
    b. sectorul incadrat de M25 am inteles ca poarta denumirea de Greater London. Celalalt sector descris la punctul 2 cum se numeste ?

multumesc

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Inner London. A406 si A205 sunt relativ linii de demarcatie intre Londra si suburbii. In realitate nu se (prea) face demarcatie intre ele, decat de catre TfL in impartirea orasului in zone de transport. Limita dintre zonele 3 si 4 este aproximativ ce ai descris tu.

15. Jhon28

Jhon28 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare sunt inregistrat de curand pe forum,insa citesc de f mult timp forumul si am reusit sa mi fac licenta singur cu toate datele furnizate de voi.
    Multumesc tuturor celor care au contribuit la acest forum !! -dans-

16. lupadi05

lupadi05 New Member

Trophy Points:
    0
    Ti-a iesit licenta pe Londra sau doar ti-ai depus dosarul?

17. Jhon28

Jhon28 New Member

Trophy Points:
    0
    Am licenta pentru Londra si acum sant in cautare de munca ca ''biban'' insa nu stiu la ce companie sa ma duc fiindca nu prea le cunosc .. -nu-stiu-

18. lupadi05

lupadi05 New Member

Trophy Points:
    0
    Cand ai aplicat pentru licenta? Sau in cat timp ti-a venit licenta? Ca si eu am aplicat de o luna si sunt curios cam cat mai dureaza acum.

19. Jhon28

Jhon28 New Member

Trophy Points:
    0
    La mine a durat fix trei luni insa poti sa ai norocu sa ti vina mai devreme sau poate mai tarziu..

20. lupadi05

lupadi05 New Member

Trophy Points:
    0
    Astazi am primit si eu licenta pt . Londra.. A durat exact 1 luna.. Nesperat de bine...Nu credeam sa vina sa repede ! Intr-o luna aterizez si eu in Londra

Share This Page