11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. lupadi05

lupadi05 New Member

Trophy Points:
    0
    A fost factor decisiv preschimbarea permisului. Daca nu aveam pe cineva acolo nu prea vad cum puteam sa-l schimb si sa am si proof adress. Si da ...aprox 1000 m-a costat. PRactic 1000 lire ca daca tot am venit in Londra am si ramas sa o vizitez si cu aceasta ocazie mi-a venit si nr. de la CRB asa ca mi-am depus personal dosarul. Cu siguranta am sa va caut dupa primirea licentei.

2. lupadi05

lupadi05 New Member

Trophy Points:
    0
    "Se poate si fara sa vina la Londra. Cu asta ma ocup eu."
    Foarte important. Si pentru cei care au pe cineva acolo dar mai ales pentru cei care nu au pe nimeni acolo.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Evident. Daca ai pe cineva in Londra care poate sa te ajute (si vrea) e mai bine sa-ti faci licenta singur.

4. lupadi05

lupadi05 New Member

Trophy Points:
    0
    Un user , mai sus spunea ca a primit licenta in 2 luni. L-am contactat pe private dar nu a raspuns. Posibil sa nu fi aplicat in Londra ?

5. cristiantonpopescu

cristiantonpopescu New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor! Ce pot sa spun despre aceasta discutie! Da, cam 1000 lire te duce sa faci o licenta indiferent daca o faci personal sau te ajuta cineva sa o faci! Eu nu am facut-o personal din comoditate si lipsa de timp. De vreo 3 saptamani am licenta si am inceput imediat si munca si aici revin asupra faptului ca m-a ajutat cineva si va spun ca acel cinev nu numai ca m-a ajutat cu licenta dar mi-a gasit si un loc de munca la o companie buna si mare (multumiri Albea). Nu-i fac reclama dar este un om extraordinar si merita sa mentionez numele lui aici. Conteaza extrem de mult sa ai un start bun de la inceput. Nu e usor asta este clar mai ales ca aici regulile sunt reguli. Si se respecta! Ma refer la reguli de circulatie, viteza legala, prioritatea pietonilor, biciclistilor etc. dar cu toate astea m-am adaptat din mers si uite-ma taximetrist la Londra. Acum evolutia fiecaruia si tipologia situatiilor depinde strict de individ! Daca te duce capul si asimilezi informatii, inveti orasul si te descurci poti trece la firme din ce in ce mai mari si mai serioase unde nivelul de munca scade exponential! Orice intrebare despre subiect va stau la dispozitie!

6. lupadi05

lupadi05 New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer si eu as fi apelat la Dl Albea daca as fi aflat despre Dansul dinainte sa aplic pentru permis. Ca tot acolo ajungi ca si costuri. Cristian, licenta o ai pt Londra? Si-n cat timp ti-a venit? Ca sa faci taxi pe company car cat trebuie sa platesti la inceput pt masina si garantie? Multumesc

7. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    la ce companie ai inceput?

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Excel, unde o sa ajungi (probabil) si tu, ca ai tai vad ca se cam duc la vale.

9. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    Nea Catalin eu sunt deja la Excel de la jumatatea lui Iunie -da-da-

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Pffu! Puteam sa jur ca tot la Lancaster ... -nu-ma-uit-

11. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Seara buna , un sfat va rog .

In viitorul apropiat vreau sa imi schimb masina , merge bine , fara probleme dar bag de 250£ benzina pe luna la 1500-1700 mile facute lunar .

Cand am cumparat masina nu m-a interesat consumul (27-28mpg) , m-am uitat la confort si siguranta dar parca daca s-ar putea cheltui mai putin pe combustibil as schimba-o .

Eu m-am gandit la o Mazda6 2.0d TS2 model 2008 in sus care cica scoate average 50mpg fata de 27mpg cat am eu acum ar fi o imbunatatire remarcabila . Sau o Toyota Prius 2006 in sus care s-ar invarti pe la aceasi bani .

Daca sunteti disponibili va rog sa scrieti average mpg la ce masini conduceti ca sa pot sa imi fac o idee cat de reale sunt cifrele prezentate de companiile auto fata de realitate .

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mai omule, de ce sa schimbi ceva ce merge OK?
    Pentru un (eventual) 50£ extra?
    Daca zici ca ai confort si siguranta, nu conteaza asta mai mult?
    Mai bine mai astepti si iei ceva nou, parerea mea.

13. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    comfort / confort

O greşeală relativ frecventă în limba română este folosirea lui "comfort" în loc de "confort". Interesant este că în limba engleză corect este exact invers, adică "comfort". Este o situaţie care necesită atenţie pentru a se folosi forma corectă.
    http://www.lexica.ro/help/explicatii/comfort.htm

Ai dreptate , dar ma gandeam ca poate este posibil o economie de 100£ pe luna la combustibil plus tax road care de exemplu la masina mea este 300£ pe an la Toyota Prius este 10£ pe an . 1200£ + 300£ = 1500£ economie anual . In doi ani masina s-ar platii singura .

14. claudiu m

claudiu m Member

Trophy Points:
    16
    Occupation:
    liber profesionist

Unde ai gasit tu asa ceva?

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ei, exagereaza si el, ca doar nu o sa scada de la 12-14 ore pe zi la 2-3. Dar de scazut scade, ca vede pe altii in casa in care sta. dar 8-10 ore pe zi la 5 zile pe saptamana este ceva realist.

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pana schimbi masina incearca sa alimentezi de la shell de exemplu, multi spun ca faci mai multe mile cu acelasi plin.
    apoi te uiti la TrueMPG http://www.whatcar.com/truempg/my-true-mpg# si vezi unde s-ar incadra masinile la care te gandesti si in functie de stilul de condus, aglomeratie, mix oras/motorway.

17. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Este adevarat sapanta dar doar daca bagi V-Power Nitro+ si in cartea tehnica a masinii mele scrie ca este de preferat benzina cu cifra octanica mai mare pentru un consum mai redus .

Dar eram curios de viata reala nu cifre pe un website , in opinia mea consumul in oras difera de la un oras la altul .

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pai TrueMPG asta iti arata, viata reala
    Your TrueMPG
    Average True MPG
    Govt. claimed MPG

19. lupadi05

lupadi05 New Member

Trophy Points:
    0
    ca GPS pt taxi ce este mai recomandat? Telefonul mobil sau Gps-ul dedicat? Si ca soft care este mai bun pt Londra? Am vazut ca Sygic are soft special pt taxi. L-a incercat careva?

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Orice GPS care are harta incorporata, sa nu fie dependent de internet. Cel mai popular pe aici este Tomtom. Importanta este harta. Tomtom are si optiunea de update periodic a hartii.

Si telefoanele inteligente au sisteme bune de navigatie, au chiar si trafic, dar trebuie sa tii cont ca nu ai semnal cu acoperire 100%. In plus, si reteaua cade relativ frecvent.

Share This Page