11.4 C
London
Sunday, October 24, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinerea licentei de TAXI (Private Hire)

Discussion in 'EXPERIENTA LA SERVICIU' started by albea, Mar 20, 2011.

1. iulian_iliescu

iulian_iliescu New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspuns BABANU ,din ce am citit aici pe forum am inteles ca se poate schimba permisu si fara prezenta mea doar prin posta nu la DVLA ,de asta am si intrebat daca se poate

2. iulian_iliescu

Trophy Points:
    0
  3. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    avand in vedere ce se aude cu unii controllers mi imi place cum suna fraza asta:
    Fair allocation - no controllers, our auto-dispatch system sends you the nearest job
    dar astept parerea celor cu experienta

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Asta este sistemul pe care lucreaza si UBER. Problema este ca nu se prea pupa cu private hire. Ex: nu poti face booking pentru o masina care sa te duca la aeroport maine dimineata. De aceea acum se afla sub lupa PCO, pentru ca au aparut inevitabil plangeri de la concurenta. In ce priveste munca la ei, faza ca nu are controler este adevarata, dar "uita" sa spuna ca clientul poate alege masina. Adica nu merge automat la comanda cea mai apropiata masina, ci cea pe care o alege clientul din masinile care se afla in zona lui. Asa ca daca nu ai o masina super, sau nu esti un sofer super, ai toate sansele sa te uiti la filme artistice pe tableta intre curse. Asta e motivul pentru care babuinii au disparut subit de la UBER VIP. Nu ii lua nimeni.

Astea sunt motivele care ma fac sa cred ca sistemul acesta nu prezinta siguranta pe termen lung. Anul trecut pe vremea asta umblam inebunit sa-mi iau un S-class pe finantare, dar acum mi-a trecut. Una este sa faci 6000 pe luna (acum un an) si alta este sa tragi ca boul pentru 3000 acum. Daca tii cont ca rata la masina, asigurarea si combustibilul te sar de 1000, ajungi la concluzia ca e mai bine la W1. Eu unul, nu m-as mai risca.

5. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing
    pina la urma,care sint pasii de urmat?
    daca se poate,sa explicati si termenii/prescurtarile folosite.(W1?UBEr?TFL?TPH?)
    multumesc.

TFB

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Citeste primul post de pe topic. Daca tot nu intelegi ce ai de facut si, in continuare, tii mortis sa te faci teximetrist, te sfatuiesc sa platesti pe cineva sa-ti faca licenta.

7. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    @albea
    Mare diferenta intre anul trecut si anul asta...
    Cred ca peste tot e mult mai greu ca anul trecut.

Cat, despre cei de la UBER, sigur vor gasi o solutie si pt asta. Ideea e sa reusesti sa-ti faci clienti si sa ai descarcata aplicatia pe tel , sa poti vedea si evita locurile unde sunt prea multe masini .

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Marinica, eu sunt ok. Lectia cu lacomia am invatat-o mai de mult. Acum sunt la 8 ore pe zi si banii vin ca si cum as fi angajat cu contract. Singura grija care o am (pe bune) este sa pun benzina in rezervor. Nu am stresuri cu rate, asigurari, cauciucuri, piese de schimb, etc. In plus am si 8 saptamani de concediu pe an (pe care le iau daca vreau si cand vreau) in care masina sta la mine.

La UBER erau 35 de masini acum un an si se invarteau banii cu lopata. Acum sunt peste 1300 de soferi care injura printre dinti ca viata e grea. Eu nu am curaj sa bag mana in foc ca se vor redresa. Sunt multe interese la mijloc si sunt implicati foarte multi "jucatori grei" de pe piata. Acum vad ca au si concurenta. Mie imi pasa prea putin, nu am venit in tara asta sa caut solutii de management in private hire. Englezii astia sunt prea destepti ca sa ma intrebe pe mine ce e de facut. Ce stiu sigur este faptul ca exista o singura companie din domeniu listata la bursa si aceea e Addison Lee. Si daca Addison Lee tace si nu intervine pe subiect, poti sa fii sigur ca are toate motivele sa o faca. What comes around, goes around. Oricare mare corporatie care are un event sau branch in Londra si are nevoie de transport masiv, nu apeleaza la UBER si asta spune multe. Clientela UBER este 100% din clienti individuali, iar cererea vine si ea in functie de dispozitia lor de a merge cu taxiul. Adica exista o mare incertitudine daca primesti sau nu de munca cand pleci de acasa.

9. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16
    Nu am recomandat UBER. Mi-am spus parerea despre ei.
    Am avut o perioada in care am vrut sa merg la ei, dar nu ne-am potrivit...
    Pentru cineva, la inceput, poate fi o solutie. Dar in timp, pretentiile fiecaruia cresc. Oricum, oferte sunt foarte multe. E prea greu sa sfatuiesti pe cineva ce firma sa aleaga, unde ar fi cel mai bine pt el, etc. Fiecare trebuie sa incerce cateva, sa poata face o diferenta, sa-si dea seama ce vrea, etc

10. iulian_iliescu

Trophy Points:
    0
    Ceva noutati pe anul asta in legatura cu legislatia pentru Licenta ??
    BABANU ceva relatari noi de la locul de munca ?

11. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    S-a inlocuit CRB cu DSA, dar procedura este aceeasi. De remarcat ar fi haosul in care se lucreaza pentru licente. Trebuie sa ai nervii tari.

Despre experientele de inceput, am remarcat ca fiecare individ percepe in mod diferit ceea ce se intampla in jurul lui. Exemplu: unul este impresionat de traficul din Londra, altul are dificultati cu orientarea in teren, altul in comunicarea cu clientii sau controlerii, altul ... etc. Ideea de baza ramane aceeasi: pastreaza-ti calmul si deschide bine ochii. Dupa primele 3 zile o sa spuneti ca e floare la ureche (si chiar este).

12. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Eu nu mai sunt in UK iar dacă mai revin sigur nu va fi pe minicab

Sent from my iPad using Tapatalk

13. iulian_iliescu

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pt raspunsurile date .
    BABANU da ce sa intamplat de esti asa dezamagit de PH , nu se merita ??
    ALBEA as vrea sa vorbesc cu tine legat de licenta , te pot contacta pe adresa de Skype ??

14. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sigur ca da.

15. TFB

TFB New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    mint rubbing

ok,multumesc dar datele sint din 2011...au mai aparut ceva modificari de atunci?
    vad ca se face ref la TFLondon,info sint valabile si pt cei din Cornwall de exemplu?
    statutul de SE este obligatoriu pt taxi driver?

daca cineva a trecut prin acest proces de curind,poate ar fi oportun sa prezinte aici etapele, actualizat.
    multumesc.

TFB

16. babanu5

babanu5 Member

Trophy Points:
    16
    Este acelas proces dar atenție, valabil pt Londra.
    Cât despre SE, da, este obligatoriu, nu exista phv angajat.

Sent from my iPad using Tapatalk

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Care vreti ajutor moca sa va luati licente, uite aici (trebuie sa fiti in Londra si sa aveti permis de UK):

Vrei sa obții licența PCO?
    See all ads from administrator
    nopic
    Vrei sa obții licența PCO? Express Kenton Cars, centru topograf acreditat, asigură obținerea certificatului topograf. Oferim și completăm formularele necesare obținerii licenței PCO. Tel: 0782 5655098 Cristina Barbu.
    http://www.anunturigratuiteuk.co.uk/div ... licena-pco

18. marianfim

marianfim Member

Trophy Points:
    16

Nu stiu daca mai e de actualitate. Kenton-ul s-a vandut. Atestate se pot face, dar Cristina nu mai e acolo. Oricum, cine vrea, sa sune si afla mai multe amanunte. Sigur nu era " moca"... -da-da-

19. sheed

sheed Member

Trophy Points:
    18
    o fi aceasi Cristina? o fi alta Cristina? -nas-

20. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mai, nu stiu, dar acum o vreme ii trimiteam acolo pe toti ca sa faca testul topo. Acum nu stiu cum merge firma, am auzit ca a preluat-o altcineva.

Share This Page