7.8 C
London
Friday, November 15, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

obtinere nino pentru dependenti

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by livia_cazacu, Nov 16, 2012.

1. livia_cazacu

livia_cazacu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Domnule avocat, va rog din inima sa ma lamuriti ca m-am zapacit de tot. In cateva zile am programare pt nino. Am facut aceasta programare, pe baza sotului meu, care a lucrat 12 luni cu 12 payslip- uri si purple card ca si child career. Acum m - am zapacit, nu stiu daca el cu purple card avea voie sa lucreze ca child career? Stiu ca daca ai purple card, nu ai voie sa fii casatorit si lucrezi ca au pair. Deci el la momentul respectiv cand l a obtinut era singur si locuia cu familia pentru care lucra. Acum anul acesta, a lucrat tot pentru ei, dar nu a locuit acolo si a fost platit cu payslip- uri lunar. Acum nu stiu, am sau nu am dreptul sa solicit nino? Va multumesc

2. livia_cazacu

livia_cazacu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara. Domnule avocat, va rog din inima sa ma lamuriti ca m-am zapacit de tot. In cateva zile am programare pt nino. Am facut aceasta programare, pe baza sotului meu, care a lucrat 12 luni cu 12 payslip- uri si purple card ca si child career. Acum m - am zapacit, nu stiu daca el cu purple card avea voie sa lucreze ca child career? Stiu ca daca ai purple card, nu ai voie sa fii casatorit si lucrezi ca au pair. Deci el la momentul respectiv cand l a obtinut era singur si locuia cu familia pentru care lucra. Acum anul acesta, a lucrat tot pentru ei, dar nu a locuit acolo si a fost platit cu payslip- uri lunar. Acum nu stiu, am sau nu am dreptul sa solicit nino? Va multumesc

3. mdragut

mdragut New Member

Trophy Points:
    0
    Nu am inteles cand a inceput sa lucreze ca au pair, cand a dobandit Purple Card-ul, cand v-ati casatorit si de cand nu mai locuieste cu familia. Eventual puteti sa-mi trimiteti aceste informatii pe email, impreuna cu numarul dumneavoastra de telefon.

Av.dr. Marian Dragut
    Marian Dragut Law Office
    Tel. 01935.472.686
    Mob: 07895.763.482
    Email: info@dragutlawoffice.com
    Web: http://dragutlawoffice.com
    http://divortuk.co.uk

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua tuturor,

Ma intreb daca cineva are informatii despre sau s-a lovit de aceasta situatie:

As vrea sa deschid pentru mama mea un cont ISA in UK - se stie ca pentru acest tip de cont este necesar sa ai la indemana NINo - deoarece dobanda virata in acest tip de cont de catre banca este scutita the Income Tax.
    Intrebarea mea este: cum as putea obtine NINo pentru mama - dat fiind faptul ca ea nu doreste sa lucreze (fie ca angajat sau self employed), este pensionara, iar eu si sotul suntem cei care o intretin?

Multumesc in avans.

Share This Page