6.6 C
London
Wednesday, January 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Obtinere NINO dupa ce am primit Blue Card-ul

Discussion in 'NINO' started by flashvlad, Jan 8, 2013.

1. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare si La Multi Ani !

Azi am primit Blue Card-ul si habar nu am unde trebuie sa sun pentru programare pentru NINO.
    Locuiesc in S-E, mai exact in Portsmouth.
    De unde fac rost de un numar de telefon?

Multumesc anticipat.

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    0845 600 0643

3. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0

Buna.
    Uite aici si un link sa vezi cam despre ce este vorba.
    Bafta.

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Aici unde?

5. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
  6. Dragos22

Dragos22 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Alice, multumesc pentru link, sunt in aceeasi situatie si nu stiam cum trebuie procedat. Acum m-am lamurit

7. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Dragos: vezi că trebuie să locuiești în UK.

8. Dragos22

Dragos22 New Member

Trophy Points:
    0
    Ajung pe 11 feb si primele 3 sapt voi locui la un prieten plecat sa viziteze Europa. In acest timp imi voi cauta si eu un loc unde sa stau.

Imi fac NINO inainte sau dupa ce gasesc chirie?

9. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0

Trebuie sa ai dovada de adresa si cum la prietenul tau presupun k n-o sa ai cum sa dovedesti k locuiesti trebuie sa aplici dupa ce-ti gasesti chirie.
    Daca cumva gresesc sa ma corecteze cine stie mai bine.

10. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    Din momentul in care ai blue card sau yellow card poti sa muncesti 6 luni fara NINo. Ti se aloca unul temporar (pe baza caruia se platesc din cate am inteles niste taxe putin mai mari) urmand ca atunci cand obtii NINo sa ti se faca o rectificare la valoarea taxelor platite. Ca sa fiu sincera nu stiu exact cum merge treaba cu taxele, insa informatia cu 6 luni este de la un angajat JobCentrePlus de pe 31 Decembrie cand am avut programare pentru NINo.

Ai nevoie de dovada de adresa, care poate consta in rental agreement, council tax bil sau orice alt fel de scrisoare oficiala care vine la adresa pe numele tau (eu una am dus un bank statement pentru ca inca nu am nici o factura)

Un alt lucru important e ca la mine a durat aproape 2 luni de cand am sunat sa fac programare si pana cand am avut programarea propriu zisa. Asta banuiesc ca depinde si de JobCentre-ul la care suni. Ti se spune in ce oras trebuie sa mergi, la ce ora si ti se da numar de referinta, iar ulterior ti se trimite scrisoare de confirmare.

La programare mi s-a spus ca va dura intre doua si sase saptamani pana voi primi raspuns(motiv pentru care am intrebat daca pot munci fara el), insa l-am primit dupa doar 6 zile.

Concluzia ar fi ca din moment ce ai Blue card sau Yellow card de student e doar o formalitate si nu trebuie sa iti faci probleme din cauza lui. o sa fie bine.

Bafta.

11. flashvlad

flashvlad New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru raspunsuri.

Va doresc numai bine.

12. ioana_24

ioana_24 New Member

Trophy Points:
    0
    poti sa obtii o programare mai rapida la Nino daca esti insistent :)
    in cazul meu, cand am sunat mi-au dat o programare in 3 saptamani dar au spus ca pot sa mai sun sa vad daca anuleaza cineva....am avut noroc si au anulat asa ca am avut programarea in 3 zile :)

13. Alice Andreea

Alice Andreea New Member

Trophy Points:
    0
    Eu inseamna k am avut noroc k am sunat pe 18 decembrie si m-a programat pe 20 decembrie dar i-am sp k nu pot sa ma duc atunci din cauza serviciului si m-a programat pe 21.
    Si mie mi-au zis acolo k trebuie sa astept cam 4 sapt si dak nu primesc raspuns in 6 sapt sa sun la ei, inca nu mi-a venit nici un raspuns dar oricum este posibil sa fie negativ raspunsul.
    Bafta multa.

14. vmadalinarom

vmadalinarom New Member

Trophy Points:
    0
    Mda...cum ziceam, cred ca depinde tare mult de orasul in care e JobCentrePlus-ul. In Bedford unde am fost eu sunt foarte foarte multi imigranti de toate natiile si toti au nevoie de NINo. Plus ca am mai vazut si persoane care aplicau pentru permanent rezidency pe-acolo. Important e ca nu ai de ce sa te grabesti cu NINo daca nu ai deja o oferta ferma de munca sau daca nu ai inceput deja.

15. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    Buna,
    Sa va impartasesc si eu experienta mea...
    Am obtinut BC-ul in ian 2013.
    Pe 26.03.2013, prietena mea din Londra, mi-a facut programare teleonica la NIN, fara nici cea mai mica problema, adica sa sune de mai multe ori, sa astepte "recitarea" mesajelor telefonice, sa astepte repartizarea la un operator, etc etc. Concret, a sunat, imediat i-a raspuns o tanara si a obtinut programare la 3 zile dupa, oarecum la alegerea ei.
    La foc automat, mi-am facut bagajele si am tras o fuga la Londra, pt a rezolva treaba. Eu sunt inca in Romania.
    Interviul a fost programat pe 1.03.
    Acolo, era plin ochi de lume si la prima vedere m-am cam ingrozit, gandindu-ma ca o sa termin tarziu in noapte si nici atunci nu sunt sigura.
    Da de unde? La vre-o cateva minute, dupa ce am prezentat scrisoarea la receptie m-au strigat, culmea doar pe mine si apoi, un domn, m-a indrumat la un anume desk.
    Interviul a decurs cat se poate de civilizat si rapid. De fiecare data cand tanara (era o domnisoara f f tanara) completa campurile de pe formulare, imi citea pe litere si apoi ma punea sa verific daca a ascis corect.
    Intrebarile au fost in nr de 4 si anume:
    Cand am venit in UK?
    Daca am mai fost in UK si cand?
    Care este numele meu de domnisoara? Aici m-a rugat sa-l spun pe litere si sa verific daca a scris corect...
    Daca intentionez sa lucrez?
    Atat, nimic mai mult...
    Eu, Toma Necredinciosul, auzind atatea "povesti" despre aceste interviuri la NIN, am luat cu mine cate si mai cate...Ba statement-ul de la banca, ba certificatele de nastere si de casatorie, ba scrisoarea de la HO ce insoteste BC-ul si inainte da a se "demara" interviul cu pricina, i le-am impins spre ea, cat se poate de "gratioasa"...
    Ea zambind, m-a spus ca eu am obtinut BC-ul prin HSMP si ca in acest caz, documentele ce sunt necesare, nu sunt altele decat cele care sunt solicitate in scrisoare si cele ce mi le-a cerut si ea acum..Restul sunt redundante si in cazul in care ceva este in neregula, le va cere si pe alea.
    Deci nu tu dovada de adresa, nu tu alte documente ajutatoare, scurt si cuprinzator pasaportul si BC-ul.
    Am fost usor derutata ca nimeni nu a pomenit cum si prin ce program am obtinut BC-ul, nici la programarea telefonica, nici la intrarea cand m-am prezentat (nu vedeam de ce as fi facut-o) si nici la ofiterul de JCP, adica la ea...
    In fine, dupa ce mi-a recitit ce a scris, m-a pus sa semnez si apoi m-a rugat sa astept 2 minute sa mi se faca niste copii de pe cele 2 documente, apoi si-a luat la revedere, nu inainte de a-mi relata ca NIN o sa vina la adresa pe care am dat-o eu (adica a prietenei mele) in 6 zile lucratoare, iar daca nu apare in 15 zile, sa sun la un anume numar de pe un pliant ce mi l-a inmanat ulterior.
    Totul, una peste alta a durat 6 minute...
    La 3 zile am primit NIN.
    Poate e un caz fericit sau poate un caz aparte...Eu nu am inca dovada de adresa in UK si nici nu am avut cand sa fac rost de ea, ma refer la un bill acolo, pe care l-as fi putut procura (cu ajutorul prietenei mele) dar era nevoie de timp ...
    Concret, cred cu tarie ca cei cu BC-ul prin HSMP au un tratament aparte si de aici usurinta de a obtine NIN.
    Daca ma insel, eu sa fiu aia inselata, dar pana una alta, nu ma poate convinge nimeni de contrariu...Nu am citit undeva, nu am auzit diverse istorii, nu am vazut la TV...Mi s-a intamplat mie!!!!!
    Bafta tuturor...

16. doinatarita

doinatarita New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    diplomatic engineer
    Rectific prietena mea m-a programat pe 26.02.2013...
    Scuze...

17. zoozie_mummy

zoozie_mummy New Member

Trophy Points:
    0
    Felicitari inca o data, Doina! Mega like si Doamne Ajuta sa mearga la fel de repede si usor la toti cei cu BC prin HSMP.
    Si Doamne Ajuta sa vina si BC-ul meu mai repede... Ca a trecut doar o luna de cand am trimis actele si deja mi se pare o vesnicie :)

18. ioananicolae

ioananicolae New Member

Trophy Points:
    0
    Hello guys,

A mai fost cineva in ultima vreme la NINo dupa ce a primit BC prin HSMP? Sunt curioasa cam cat dureaza sa ti-l trimita din momentul in care ai fost la interviu.

Ms,
    Ioana

19. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    7-15 zile.

20. ioananicolae

ioananicolae New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc!